Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Izabelą Damboń-Kandziorą oraz Mirą…
2018-11-23, 09:45 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Izabelą Damboń-Kandziorą oraz Mirą Olszewską o konferencji "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży szczególnym wyzwaniem XX wieku"

Izabela Damboń-Kandziora o konferencji "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży szczególnym wyzwaniem XX wieku"
Izabela Damboń-Kandziora, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWO
- Zaprosiliśmy na konferencję, psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych. Zainteresowanie było ogromne, po przyjęciu 150 zgłoszeń musieliśmy kolejnym 70 osobom odmówić. Pokazuje to, jak trudnym tematem jest zdrowie psychiczne młodych ludzi, jak bardzo zajmujący się tym problemem ludzie potrzebują fachowego wsparcia - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Izabela Damboń-Kandziora, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWO, opisując przygotowania do konferencji "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży szczególnym wyzwaniem XXI wieku".

Nasz gość podkreślał, że temat zdrowia psychicznego jest niedoceniany, także przez resort zdrowia, który nie zapewnia dostatecznego finansowania pomocy medycznej. Z drugiej strony chodzi nie tylko o pomoc lekarską, ale także wsparcie społeczne, na przykład dla ludzi, którzy opiekują się osobami z zaburzeniami psychicznymi. - Prowadzimy kampanię informacyjną, która ma oswajać ludzi z tą tematyką i proszę sobie wyobrazić, że nie znaleźliśmy ani jednego opiekuna chorej osoby, który zgodziłby się wystąpić przed kamerą - dodaje nasz gość.

Damboń-Kandziora mówiła także o petycji, którą konwent marszałków zamierza wysłać do resortu zdrowia. Będzie w nim apelował o zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia psychicznego, zmianę wyceny procedur medycznych oraz wprowadzenie systemu zachęt dla studentów medycyny, by wybierali psychiatrię. - Mamy dramatyczny brak kadr w całym kraju - tłumaczy.
Mira Olszewska o projekcie "Psychoaktywni - nasze zdrowie psychiczne"
Mira Olszewska, psycholog
- Mamy regionalny program ochrony zdrowia psychicznego, który jest majstersztykiem na poziomie formalnym, ale nie ma stabilnych źródeł finansowania. I tak jest z całą opieką tego rodzaju. Realizowaliśmy z koleżanką w ramach programu "Psychoaktywni - nasze zdrowie psychiczne" zajęcia z dwiema grupami: osób z zaburzeniami i ich opiekunami. Daliśmy im nadzieję na wsparcie i nawet się zastanawiam, czy to było etyczne, skoro wiemy, że ten program się skończy - mówiła w "Poglądach i osądach" psycholog Mira Olszewska.

Nasz gość stwierdził, że dzieciństwo nigdy nie było :sielskie i anielskie", ale mało kto się tym martwił. Tymczasem dziś tempo życia, stres, konsumpcjonizm, dostęp do nadmiaru informacji (także tych drastycznych), pornografii, uzależnienia różnego rodzaju, wreszcie hejtowanie w sieci sprawiają, że młodzi ludzie, przede wszystkim ci w okresie dorastania, mają coraz większe problemy psychiczne.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »