Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryn…
2018-10-12, 10:29 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą

Jarosław Gowin o tym, dlaczego uczestniczy w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach
Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego
– Jeżdżę po Polsce i uczestniczę w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach, ale byłbym hipokrytą, gdybym nie przyznał, że przy okazji promuję naszych kandydatów w wyborach samorządowych. To są albo kandydaci Porozumienia, albo kandydaci Zjednoczonej Prawicy, albo kandydaci obywatelscy, których uważamy za dobrych – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. W czwartek Gowin był w Brzegu, w piątek będzie w Opolu, Nysie i Namysłowie. Nasz gość potwierdził, że nakłady na szkolnictwo wyższe będą w przyszłym roku wyższe o ponad 2 miliardy złotych. Pracownicy uczelni, nie tylko naukowi, dostaną podwyżki. – Uczelnie otrzymają znaczącą pomoc finansową, w przypadku Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej będzie to około 30 milionów złotych – dodał. Zapytany o pomysł fuzji tych uczelni, o którym, mówi w kampanii kandydat Porozumienia do Sejmiku Marcin Ociepa, Gowin stwierdził, że byłoby to bardzo dobre rozwiązanie, ale gdyby uczelnie nie chciały połączenia, możliwa jest też tak zwana federacja. – Natomiast bardzo mi zależy na połączeniu Uniwersytetu Opolskiego z uczelnią medyczną, bo to był warunek zgody resortu na utworzenie na UO kierunku lekarskiego. Niestety, idzie to z oporami. A byłoby absurdem, gdyby praktycznie na jednej ulicy dwie uczelnie rywalizowały ze sobą, uruchamiając takie same kierunki. Myślę, że źle by to się skończyło dla mniejszej uczelni – stwierdził Gowin.
Krzysztof Drynda o udziale na Targach Nieruchomości i Inwestycji w Monachium
Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
– Nasza strefa była jedyną specjalną strefą ekonomiczną z Polski na Targach Nieruchomości i Inwestycji w Monachium. To niezwykle ważna impreza targowa, pozwala nam nie tylko na zareklamowaniu naszych terenów inwestycyjnych, ale także na nawiązanie kontaktu z dużymi międzynarodowymi firmami consultingowymi – mówił w „Poglądach i osądach” Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nasz gość mówił też o Pierwszym Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą, które odbędzie się z kolei w Warszawie pod koniec października. – To z kolei impreza dla polskich firm, które planują zagraniczną ekspansję. Będą miały okazję nawiązać kontakty z pracownikami biur Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z bodaj 54 krajów na całym świecie – dodał Drynda.
Z Jarosławem Gowinem rozmawia Marek Świercz
Z Krzysztofem Dryndą rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »