Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą
2018-10-12, 10:29 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą

Jarosław Gowin o tym, dlaczego uczestniczy w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach
Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego
– Jeżdżę po Polsce i uczestniczę w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach, ale byłbym hipokrytą, gdybym nie przyznał, że przy okazji promuję naszych kandydatów w wyborach samorządowych. To są albo kandydaci Porozumienia, albo kandydaci Zjednoczonej Prawicy, albo kandydaci obywatelscy, których uważamy za dobrych – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. W czwartek Gowin był w Brzegu, w piątek będzie w Opolu, Nysie i Namysłowie. Nasz gość potwierdził, że nakłady na szkolnictwo wyższe będą w przyszłym roku wyższe o ponad 2 miliardy złotych. Pracownicy uczelni, nie tylko naukowi, dostaną podwyżki. – Uczelnie otrzymają znaczącą pomoc finansową, w przypadku Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej będzie to około 30 milionów złotych – dodał. Zapytany o pomysł fuzji tych uczelni, o którym, mówi w kampanii kandydat Porozumienia do Sejmiku Marcin Ociepa, Gowin stwierdził, że byłoby to bardzo dobre rozwiązanie, ale gdyby uczelnie nie chciały połączenia, możliwa jest też tak zwana federacja. – Natomiast bardzo mi zależy na połączeniu Uniwersytetu Opolskiego z uczelnią medyczną, bo to był warunek zgody resortu na utworzenie na UO kierunku lekarskiego. Niestety, idzie to z oporami. A byłoby absurdem, gdyby praktycznie na jednej ulicy dwie uczelnie rywalizowały ze sobą, uruchamiając takie same kierunki. Myślę, że źle by to się skończyło dla mniejszej uczelni – stwierdził Gowin.
Krzysztof Drynda o udziale na Targach Nieruchomości i Inwestycji w Monachium
Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
– Nasza strefa była jedyną specjalną strefą ekonomiczną z Polski na Targach Nieruchomości i Inwestycji w Monachium. To niezwykle ważna impreza targowa, pozwala nam nie tylko na zareklamowaniu naszych terenów inwestycyjnych, ale także na nawiązanie kontaktu z dużymi międzynarodowymi firmami consultingowymi – mówił w „Poglądach i osądach” Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nasz gość mówił też o Pierwszym Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą, które odbędzie się z kolei w Warszawie pod koniec października. – To z kolei impreza dla polskich firm, które planują zagraniczną ekspansję. Będą miały okazję nawiązać kontakty z pracownikami biur Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z bodaj 54 krajów na całym świecie – dodał Drynda.
Z Jarosławem Gowinem rozmawia Marek Świercz
Z Krzysztofem Dryndą rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2018-10-16, godz. 09:33 Rozmowa z Barbarą Barańską i Violettą Porowską o zanieczyszczeniu powietrza w regionie Barbara Barańska, naczelnik wydziału monitoringu środowiska WIOŚ - Ostatnie przekroczenie normy dla benzenu w Kędzierzynie-Koźlu było w 2012 roku. Od tego cza ... » więcej 2018-10-15, godz. 09:28 Rozmowy z Barbarą Kamińską i Apolonią Klepacz o odwołanej debacie akademickiej kandydatów na prezydenta Opola Barbara Kamińska , kandydatka KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska - Byliśmy przekonani, że debata będzie miała standardy, takie jak w cywilizowanym ... » więcej 2018-10-14, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Markiem Mazurkiewiczem o organizowanej przez Instytut Śląski konferencji pt. Colloquium Opole 2018 - To jedna z najstarszych konferencji naukowych w regionie, zawsze podejmujemy aktualne tematy albo jubileuszowe - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Marek ... » więcej 2018-10-14, godz. 08:30 Rozmowa z Jerzym Szyndlerem o programie Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni - Udało się zarejestrować listy we wszystkich okręgach, co nie było rzeczą łatwą. Na każdej z list jest minimalna wymagana liczba, pięciu kandydatów w tym dwi ... » więcej 2018-10-13, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem o tym, jak przeprowadza się badanie exit poll O godzinie 21:00 w niedzielę 21 października przedstawimy sondażowe wyniki wyborów na prezydenta Opola. Sondaż exit poll wykona dla Radia Opole i NTO Instytut ... » więcej 2018-10-13, godz. 08:30 Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej delegatury KBW, o tworzonym na Opolszczyźnie programie obliczającym wy ... - Robimy wszystko, aby tym razem system nie zawiódł. Jesteśmy po dwóch testach. 3 października okazało się, że sieć była źle skonfigurowana i zrobiły się pewn ... » więcej 2018-10-11, godz. 10:11 Rozmowa z Radosławem Dimitrowem o tegorocznej kampanii wyborczej – Pamiętamy, jakie cztery lata temu były problemy z liczeniem głosów, ale mamy nadzieję, że w tym roku wszystko spraw nie zadziała i będziemy mogli w miarę sz ... » więcej 2018-10-10, godz. 09:36 Rozmowa ze Stanisławem Szwedem i komentarz Mieczysława Wojtaszka Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej - Pieniędzy na pewno nie zabraknie, polityka socjalna jest dla rządu PiS niezwykle ważna. R ... » więcej 2018-10-09, godz. 10:09 Rozmowy z Błażejem Chorosiem i Krzysztofem Zyzikiem Dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego - Politycy korzystają z bardzo różnych kanałów przekazu informacji, także z mediów społecznościowych, kt ... » więcej 2018-10-08, godz. 09:28 Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem i komentarz Miry Olszewskiej na temat sondaży przedwyborczych Dr Adam Drosik z Uniwersytetu Opolskiego - Pytamy i sprawdzamy, jak jest. Ale nie możemy wykluczyć, że ta uzyskana wiedza wpływa potem na czyjąś decyzję, jak ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »