Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą
2018-10-12, 10:29 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą

Jarosław Gowin o tym, dlaczego uczestniczy w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach
Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego
– Jeżdżę po Polsce i uczestniczę w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach, ale byłbym hipokrytą, gdybym nie przyznał, że przy okazji promuję naszych kandydatów w wyborach samorządowych. To są albo kandydaci Porozumienia, albo kandydaci Zjednoczonej Prawicy, albo kandydaci obywatelscy, których uważamy za dobrych – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. W czwartek Gowin był w Brzegu, w piątek będzie w Opolu, Nysie i Namysłowie. Nasz gość potwierdził, że nakłady na szkolnictwo wyższe będą w przyszłym roku wyższe o ponad 2 miliardy złotych. Pracownicy uczelni, nie tylko naukowi, dostaną podwyżki. – Uczelnie otrzymają znaczącą pomoc finansową, w przypadku Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej będzie to około 30 milionów złotych – dodał. Zapytany o pomysł fuzji tych uczelni, o którym, mówi w kampanii kandydat Porozumienia do Sejmiku Marcin Ociepa, Gowin stwierdził, że byłoby to bardzo dobre rozwiązanie, ale gdyby uczelnie nie chciały połączenia, możliwa jest też tak zwana federacja. – Natomiast bardzo mi zależy na połączeniu Uniwersytetu Opolskiego z uczelnią medyczną, bo to był warunek zgody resortu na utworzenie na UO kierunku lekarskiego. Niestety, idzie to z oporami. A byłoby absurdem, gdyby praktycznie na jednej ulicy dwie uczelnie rywalizowały ze sobą, uruchamiając takie same kierunki. Myślę, że źle by to się skończyło dla mniejszej uczelni – stwierdził Gowin.
Krzysztof Drynda o udziale na Targach Nieruchomości i Inwestycji w Monachium
Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
– Nasza strefa była jedyną specjalną strefą ekonomiczną z Polski na Targach Nieruchomości i Inwestycji w Monachium. To niezwykle ważna impreza targowa, pozwala nam nie tylko na zareklamowaniu naszych terenów inwestycyjnych, ale także na nawiązanie kontaktu z dużymi międzynarodowymi firmami consultingowymi – mówił w „Poglądach i osądach” Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nasz gość mówił też o Pierwszym Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą, które odbędzie się z kolei w Warszawie pod koniec października. – To z kolei impreza dla polskich firm, które planują zagraniczną ekspansję. Będą miały okazję nawiązać kontakty z pracownikami biur Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z bodaj 54 krajów na całym świecie – dodał Drynda.
Z Jarosławem Gowinem rozmawia Marek Świercz
Z Krzysztofem Dryndą rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2018-12-16, godz. 08:35 Doktor Tomasz Sachanbiński z Opolskiego Centrum Onkologii – Pani, którą operowaliśmy we wtorek po dwóch, trzech dniach po zabiegu nie potrzebowała już leków przeciwbólowych. W Polsce, z tego co wiem, to wykonano już ... » więcej 2018-12-15, godz. 09:00 Rozmowa z Beatą Kaczor i Joanną Bąk o książce "Na skrzydłach pasji" "Na skrzydłach pasji", to tytuł książki, która ma być dedykowana dzieciom. Zbiór motywujących historii z życia mniej i bardziej znanych osób ma inspirować i s ... » więcej 2018-12-15, godz. 08:35 Rozmowa dr. Stankomirem Nicieją z Uniwersytetu Opolskiego – Mieliśmy w tym tygodniu wizytę 20 dziekanów z naszej partnerskiej uczelni, Uniwersytetu Bawijaya z Javy z Indonezji. W kwietniu podpisaliśmy umowę o współpr ... » więcej 2018-12-14, godz. 10:42 Karina Bedrunka i Barbara Zając o wydawaniu unijnych pieniędzy Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych - Po wyborach mamy trochę zmian, 21 nowych wójtów i burmistrzów i 7 starostów, chcem ... » więcej 2018-12-13, godz. 09:49 Rozmowy z Romanem Kolkiem i Violettą Porowską o konwencie marszałków Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - Rozmowy były bardzo rzeczowe, konkretne, rozmawialiśmy na temat psychiatrii dziecięcej - powiedział w pora ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:35 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Andrzejem Mrowcem Mieczysław Wojtaszek, przewodniczący rady opolskiego oddziału NFZ – Spada liczba samorządów realizujących programy dofinansowywane przez NFZ, a także tych rea ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:52 Rozmowa z Przemysławem Zychem i dr Krystyną Słodczyk o oczyszczaczach powietrza w żłobkach i przedszkolach Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Oczyszczacze niwelują w powietrzu nie tylko z pyłów, ale także bakterii i wirusów. Były prowadzone rozmowy z opolskimi ... » więcej 2018-12-10, godz. 09:54 Rozmowa z Robertem Brykiem o ubezpieczeniach dzieci i Sebastianem Szczurkiem Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - 26 tysięcy dzieci w naszym regionie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego - powiedział w porannej ... » więcej 2018-12-09, godz. 09:00 Rozmowa z Izabelą Zeman o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w opolskim hospicjum Betania Spotkania z uczniami opolskich szkół, koncerty, akcje charytatywne, happeningi i zbiórki publiczne - to tylko niektóre elementy kampanii "Hospicjum to też Życ ... » więcej 2018-12-09, godz. 08:40 Rozmowa z Markiem Łabno o 5. Marszu Mikołajów w Opolu - Po raz pierwszy będzie taniec Mikołajów. Można choreografię zobaczyć na YouTube, poćwiczyć w domu i spróbujemy go odtańczyć - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »