Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Michałem Wieczorkiem i komentarz Józef ...
2018-08-20, 10:39 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Michałem Wieczorkiem i komentarz Józefa Kotysia

Michał Wieczorek o tym, że Opolszczyzna nadal jest miejscem turystyki weekendowej dla mieszkańców ościennych województw
Michał Wieczorek, który odpowiada za informację w Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
– W piątek minął termin zgłaszania kandydatów w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny. Dostaliśmy kilkanaście zgłoszeń, w tym kilka zupełnie nowych i naprawdę ciekawych, które mają szansę nie tylko na certyfikat OROT-u, ale także Polskiej Organizacji Turystycznej. Przypomnę, że taki certyfikat ma między innymi Muzeum Polskiej Piosenki.

Zamek w Niemodlinie wygrał w prestiżowym internetowym konkursie POT a JuraPark w Krasiejowie zgarnął wszystkie praktycznie nagrody, ze Złotym Certyfikatem POT włącznie – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Michał Wieczorek, który odpowiada za informację w Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, do której należy w tej chwili 150 różnych podmiotów, od instytucji samorządowych przez stowarzyszenia po przedsiębiorców z branży turystycznej. Zgłoszenia zostaną teraz zweryfikowane a następnie ocenione przez kapitułę. Jednym z kryteriów, jak mówi nasz gość, jest nastawienie na komercjalizację oferty – produkt turystyczny ma po prostu przynosić zyski.

Jak dodaje Wieczorek, Opolszczyzna nadal jest miejscem turystyki weekendowej dla mieszkańców ościennych województw, którzy chętnie wybierają Opole (hitem jest Muzeum Polskiej Piosenki i ZOO, które odwiedza ponad 200 tysięcy osób rocznie). Turystów przyciąga też JuraPark, zamek w Mosznej (blisko 250 tysięcy gości) czy okolice Góry św. Anny (nawet pól miliona turystów i pielgrzymów).
Józef Kotyś o tym, dlaczego postawił na rozwój turystyki, gdy był burmistrzem Kolonowskiego
Józef Kotyś, były burmistrz Kolonowskiego
– Lata 90-te to był czas gospodarczej zapaści. Upadł węzeł kolejowy w Fosowskiem, zaczęły się zwolnienia w hutach w Zawadzkiem i Ozimku. Szukaliśmy jakiegoś nowego pomysłu i pod wpływem doświadczeń po wizytach w partnerskiej gminie pod Hanowerem postanowiliśmy postawić na turystykę. Zostałem swego rodzaju liderem projektu, w którym wzięło udział siedem samorządów. Wytyczyliśmy o oznaczyliśmy trasy rowerowe od rogatek Opola po granice powiatów lublinieckiego i gliwickiego. W sumie 370 km leśnych duktów – mówił w „Poglądach i osądach” Józef Kotyś, były burmistrz Kolonowskiego. Kolejnym pomysłem były spływy kajakowe. – Co roku takie spływy organizowała u nas grupa zapaleńców z Gliwic, od nich dowiedzieliśmy się, że Mała Panew jest jedną z trzech nizinnych rzek w Polsce, która ma charakterystykę rzeki górskiej – wspomina nasz gość.

Kajakarstwo wpisano do strategii rozwoju gminy i dziś, dzięki prywatnym podmiotom, na terenie gminy jest około 700 miejsc kajakowych. By wypożyczyć kajak na weekend, trzeba się zgłosić z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem.

Kotyś był także jednym z pomysłodawców i wiceprezesem OROT-u a potem, jako wicemarszałek odpowiedzialny za unijne dotacje, przekonał Komisje Europejską, by pozwoliła samorządowi regionu na organizowanie konkursów adresowanych do podmiotów zainteresowanych rozbudową branży turystycznej. – Bruksela nie chciała się zgodzić, bo uważała, że turystyka jest mało innowacyjna, ale ostatecznie udało mi się unijnych urzędników przekonać – dodaje nasz gość.
Z Józefem Kotysiem rozmawia Marek Świercz
Z Michałem Wieczorkiem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2018-09-19, godz. 09:25 Rozmowa z Adrianem Czubakiem o I Kongresie Żeglugi Śródlądowej i Violettą Porowską o jej kandydatach do rady miasta Adrian Czubak, wojewoda opolski - Celem jest podsumowanie tego wszystkiego, co już udało się dokonać. Zebranie wszystkich osób zaangażowanych w proces odbudow ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:14 Rozmowa z Rafałem Bartkiem o programie wyborczym MN oraz komentarz Natalii Klimaschki na temat działalności TSKN na Śl ... Rafał Bartek, przewodniczący TSKN - Są to przede wszystkim ludzie stąd, znani społecznicy, aktywiści, fachowcy różnych branż - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:00 Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o przygotowaniach do październikowych wyborów samorządowych Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego O północy kończy się termin na zgłoszenie kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku ... » więcej 2018-09-16, godz. 09:00 Roman Jerye o Polskiej Kolei i nie tylko W dniu maszynisty gościem Poglądów i osądów był Roman Jerye, maszynista, instruktor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Nasz gość opowiedział o problem ... » więcej 2018-09-16, godz. 08:30 Józef Włodasz o Dobrodzieńskiej Secie Gościem rozmowy "W cztery oczy" był Józef Włodarz, który mówił o niedzielnej "Dobrodzieńskiej secie", czyli maratonie kolarskim o bardzo długiej i chlubnej tr ... » więcej 2018-09-15, godz. 09:00 Rozmowa z Joanną Kasprzak-Dżyberti i Bogumiłą Wosik o III Opolskim Marszu Nordic Walking Gośćmi "Poglądów i osądów" były panie Joanna Kasprzak - Dżyberti oraz Bogumiła Wosik, które opowiedziały o sobotniej III edycji Opolskiego Marszu Nordic Walki ... » więcej 2018-09-15, godz. 08:30 O. Miron Górecki o weekendowym jarmarku w Opolu - Połącznie tego co dla ciała i dla ducha - tak program tegorocznego Jarmarku Franciszkańskiego, rozpoczynającego się w dziś (sobota) w Opolu podsumował ojcie ... » więcej 2018-09-14, godz. 09:17 Rozmowa z Kamilą Jarońską o stanie opieki nad kobietami i komentarz Sabiny Wiatkowskiej - Do wyborów w sejmiku idziemy z hasłem "Polska - wygodny dom dla wszystkich" - mówiła w porannej rozmowie "W cztery oczy" Kamila Jarońska, z partii Razem. Wy ... » więcej 2018-09-13, godz. 09:38 Grzegorz Adamczyk i komentarz Lesława Adamczyka o wzroście płacy minimalnej - Płaca minimalna powinna wynosić połowę średniego wynagrodzenia i powinna być ustalana z automatu - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Adamcz ... » więcej 2018-09-11, godz. 13:04 Stanisław Rakoczy o 15 rocznicy istnienia Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i komentarz Jadwigi Kulczycki ... - Gdy rozpoczynaliśmy pracę wiedzieliśmy, że potrzebne jest jednoczenie ludzi działających w tej branży - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" Stanisław ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »