Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Adrianem Czubakiem i komentarz Herberta…
2018-06-07, 09:36 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Adrianem Czubakiem i komentarz Herberta Czai

Adrian Czubak o tym, jakie formy pomocy oferuje rząd tym, którzy stali się ofiarami ostatnich nawałnic
Adrian Czubak, wojewoda opolski
- Trwa liczenie strat po ostatnich nawałnicach, na razie żadna z gmin nie złożyła wniosków o odszkodowania, na to musimy jeszcze poczekać. Na razie mamy bilans zdarzeń: było 157 interwencji, w których brało odział około 1 200 strażaków z 240 zastępców straży państwowej i ochotniczej. Ulewy najbardziej dotknęły trzy powiaty: było 60 interwencji w powiecie nyskim i po około 40 w kluczborskim i opolskim - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda Adrian Czubak.

Nasz gość poinformował, że zaraz po weekendzie zorganizował wideokonferencję z władzami najbardziej poszkodowanych powiatów, przypomniał także, że już w maju zorganizował spotkanie z przedstawicielami służb kryzysowych z powiatów, by się upewnić, czy są gotowe do interwencji i usuwania szkód. Czubak przypomniał także, że w zeszłym roku odszkodowania dla rolników dotkniętych kaprysami aury zostały wypłacone w ciągu jednego dnia.

Zapytany o radar meteo na Górze św. Anny, stwierdził, że pomysł narodził się 10 lat temu, ale poprzednia ekipa nie dopilnowała jego realizacji. - My doprowadziliśmy do uchwalenia specustawy, która pozwoli na budowę tego radaru. Legislację mamy za sobą, teraz musimy zając się kwestiami technicznymi, administracyjnymi i finansowymi - stwierdził Czubak.
Herbert Czaja o tym, jak kaprysy pogody szkodzą opolskim rolnikom
Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- Kiedyś mieliśmy cztery pory roku, teraz pogoda zwariowała, albo mamy suszę, albo podtopienia. Czy ostatnie opady zaszkodzą uprawom? Efekty będą tragiczne, na przykład grad w powiecie prudnickim poszatkował buraki - mówił w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Czaja stwierdził także, że wielu rolników rezygnuje z kosztownych ubezpieczeń i woli podjąć ryzyko. - Z doświadczenia wiedzą, jakie problemy robi ubezpieczyciel z wypłatą odszkodowań - tłumaczy.

Pytany o spółki wodne, prezes Izby Rolniczej stwierdził, że dobrze działają te, które skutecznie ściągają składki od wszystkich rolników, bo wtedy mogą sięgać po dodatkowe dotacje na prace melioracyjne. Przyznał przy tym, że z powodu częstych susz i wyjątkowo niskiego poziomu wód gruntowych wielu gospodarzy nie ma przekonania, że o rowy melioracyjne warto się troszczyć choćby na wszelki wypadek.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »