Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Sebastianem Szczurkiem i komentarz Mał ...
2018-06-06, 09:49 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa z Sebastianem Szczurkiem i komentarz Małgorzaty Jarosz-Basztabin

Sebastian Szczurek o tym, dlaczego w czerwcu nie warto przechodzić na emeryturę
Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS-u
- Przepisy emerytalne są tak skonstruowane, że nie opłaca się przechodzić na emeryturę w czerwcu, bo wtedy w grę wchodzi waloryzacja roczna a nie kwartalna. W efekcie emerytura może być niższa od 50 do nawet 400 złotych. Ale każdy przypadek jest inny, dlatego zachęcamy naszych klientów do tego, żeby przed podjęciem takiej decyzji skonsultowali się z naszymi doradcami - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nasz gość informuje, że z nowych przepisów emerytalnych od października zeszłego roku skorzystało 12 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny, przy czym nie wszyscy odeszli z rynku pracy. - Od 2013 roku wiek emerytalny zmienił się trzykrotnie, więc niektórzy wolą na wszelki wypadek zadbać o nabycie praw emerytalnych, ale nadal pracują i nie pobierają tych świadczeń - tłumaczy.

Szczurek stwierdził też, że w ZUS-ie rejestruje się coraz więcej pracowników z obcymi paszportami. W skali kraju to już 494 tysiące osób, na Opolszczyźnie - 14 100.
Małgorzata Jarosz-Basztabin o ofercie dla seniorów w Opolu
Małgorzata Jarosz-Basztabin, koordynator Centrum "Senior w Opolu"
- Mamy w Opolu około 50 tysięcy seniorów, czyli osób, które ukończyły 60. rok życia. A z prognoz GUS wynika, że opolanie będą coraz starsi. Musimy zadbać o ich potrzeby, złożyliśmy też do WHO wniosek o uznanie Opola za miasto przyjazne starzeniu się - mówiła w "Poglądach i osądach" Małgorzata Jarosz-Basztabin, koordynator istniejącego od półtora roku Centrum "Senior w Opolu".

Centrum udziela seniorom informacji o tym, z jakich atrakcji mogą w mieście skorzystać, także samo organizuje różnego rodzaju imprezy. Uruchomiło także Telefon Życzliwości (077 441 23 70), gdzie we wtorki i czwartki do 17:00 seniorzy mogą uzyskać pomoc i radę. Dziś wręczone zostaną także certyfikaty miejscom, które zostały uznane za przyjazne seniorom i osobom niepełnosprawnym. - To pierwsza edycja tego przedsięwzięcia, certyfikaty otrzyma sześć miejsc zgłoszonych przez mieszkańców Opola - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2018-06-24, godz. 09:00 Rozmowa z Markiem Zarankiewiczem o tym, dlaczego należy kochać przydrożne drzewa Chodzi o to by dostrzegać piękno jakie daje nam natura - mówił pomysłodawca kampanii "Zdrap Pomarańczowy Znak" Marek Zarankiewicz. Jak wyjaśnił, chodzi o pows ... » więcej 2018-06-24, godz. 08:30 Rozmowa z Jakubem Bireckim o premierowej edycji zawodów Triathlon Opole Opole wkracza na triathlonową mapę Polski. W niedzielę, 24 czerwca, mieszkańcy mogą kibicować zawodnikom pływającym w Odrze, jadącym na rowerze i biegającym p ... » więcej 2018-06-23, godz. 09:00 Rozmowa z ks. Mateuszem Buczmą o Bożym Weekendzie w Opolu Od piątku na ulicach Opola odbywa się Boży Weekend. Organizatorzy przygotowali wiele stref wolontariatu, m.in. integracyjną dla dzieci niepełnosprawnych, wars ... » więcej 2018-06-23, godz. 08:30 Rozmowa z Lidią Stotko o wolontariacie w opolskim Ekonomiku i o szpiku dla Jurka Młodzież opolskiego Ekonomika bardzo chętnie angażuje się w działalność wolontariacką. Szkoła ma już długie tradycje takiej aktywności, a w miniony poniedział ... » więcej 2018-06-22, godz. 09:30 Rozmowa z Katarzyną Czocharą o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu oraz Pawłem Jaroszkiem o nieuniknionym ... - Mateusz Morawiecki był już na Opolszczyźnie, ale to jego pierwsza wizyta u nas jako premiera, więc w jakiejś mierze to wydarzenie historyczne. Spotka się z ... » więcej 2018-06-21, godz. 10:17 Rozmowy z ks. prof. Markiem Lisem i red. Krzysztofem Ogioldą o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny Ks. prof. Marek Lis o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny - Pielgrzymki Jana Pawła II przerwały coś, co socjologowie nazwali spiralą mil ... » więcej 2018-06-20, godz. 10:00 Rozmowy z Krzysztofem Wysdakiem oraz Agnieszką Mikucką o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego - Skoro po zmianie granic Opola radni mogli dokonać nowego podziału okręgów wyborczych, to uważamy, że ra ... » więcej 2018-06-19, godz. 09:39 Rozmowa z Agnieszką Kamińską i komentarz Tadeusza Chrobaka Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim - Najważniejszym punktem IX Opolskich Dni Kresowych będzie pro ... » więcej 2018-06-18, godz. 09:48 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz Łukasza Sowady Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Miasta Opola - Skoro najpierw wojewódzki a potem naczelny sąd administracyjny przyznały rację rad ... » więcej 2018-06-17, godz. 09:02 Rozmowa z ks. Pawłem Landwójtowiczem, dyrektorem Diecezjalnej Poradni Rodzinnej Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia obchodzi 25-lecie istnienia. W jej strukturach działa poradnia rodzinna, a przez wszystkie lata istnienia odwiedziło ją pon ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »