Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Sebastianem Szczurkiem i komentarz Mał ...
2018-06-06, 09:49 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa z Sebastianem Szczurkiem i komentarz Małgorzaty Jarosz-Basztabin

Sebastian Szczurek o tym, dlaczego w czerwcu nie warto przechodzić na emeryturę
Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS-u
- Przepisy emerytalne są tak skonstruowane, że nie opłaca się przechodzić na emeryturę w czerwcu, bo wtedy w grę wchodzi waloryzacja roczna a nie kwartalna. W efekcie emerytura może być niższa od 50 do nawet 400 złotych. Ale każdy przypadek jest inny, dlatego zachęcamy naszych klientów do tego, żeby przed podjęciem takiej decyzji skonsultowali się z naszymi doradcami - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nasz gość informuje, że z nowych przepisów emerytalnych od października zeszłego roku skorzystało 12 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny, przy czym nie wszyscy odeszli z rynku pracy. - Od 2013 roku wiek emerytalny zmienił się trzykrotnie, więc niektórzy wolą na wszelki wypadek zadbać o nabycie praw emerytalnych, ale nadal pracują i nie pobierają tych świadczeń - tłumaczy.

Szczurek stwierdził też, że w ZUS-ie rejestruje się coraz więcej pracowników z obcymi paszportami. W skali kraju to już 494 tysiące osób, na Opolszczyźnie - 14 100.
Małgorzata Jarosz-Basztabin o ofercie dla seniorów w Opolu
Małgorzata Jarosz-Basztabin, koordynator Centrum "Senior w Opolu"
- Mamy w Opolu około 50 tysięcy seniorów, czyli osób, które ukończyły 60. rok życia. A z prognoz GUS wynika, że opolanie będą coraz starsi. Musimy zadbać o ich potrzeby, złożyliśmy też do WHO wniosek o uznanie Opola za miasto przyjazne starzeniu się - mówiła w "Poglądach i osądach" Małgorzata Jarosz-Basztabin, koordynator istniejącego od półtora roku Centrum "Senior w Opolu".

Centrum udziela seniorom informacji o tym, z jakich atrakcji mogą w mieście skorzystać, także samo organizuje różnego rodzaju imprezy. Uruchomiło także Telefon Życzliwości (077 441 23 70), gdzie we wtorki i czwartki do 17:00 seniorzy mogą uzyskać pomoc i radę. Dziś wręczone zostaną także certyfikaty miejscom, które zostały uznane za przyjazne seniorom i osobom niepełnosprawnym. - To pierwsza edycja tego przedsięwzięcia, certyfikaty otrzyma sześć miejsc zgłoszonych przez mieszkańców Opola - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2018-12-14, godz. 10:42 Karina Bedrunka i Barbara Zając o wydawaniu unijnych pieniędzy Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych - Po wyborach mamy trochę zmian, 21 nowych wójtów i burmistrzów i 7 starostów, chcem ... » więcej 2018-12-13, godz. 09:49 Rozmowy z Romanem Kolkiem i Violettą Porowską o konwencie marszałków Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - Rozmowy były bardzo rzeczowe, konkretne, rozmawialiśmy na temat psychiatrii dziecięcej - powiedział w pora ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:35 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Andrzejem Mrowcem Mieczysław Wojtaszek, przewodniczący rady opolskiego oddziału NFZ – Spada liczba samorządów realizujących programy dofinansowywane przez NFZ, a także tych rea ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:52 Rozmowa z Przemysławem Zychem i dr Krystyną Słodczyk o oczyszczaczach powietrza w żłobkach i przedszkolach Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Oczyszczacze niwelują w powietrzu nie tylko z pyłów, ale także bakterii i wirusów. Były prowadzone rozmowy z opolskimi ... » więcej 2018-12-10, godz. 09:54 Rozmowa z Robertem Brykiem o ubezpieczeniach dzieci i Sebastianem Szczurkiem Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - 26 tysięcy dzieci w naszym regionie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego - powiedział w porannej ... » więcej 2018-12-09, godz. 09:00 Rozmowa z Izabelą Zeman o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w opolskim hospicjum Betania Spotkania z uczniami opolskich szkół, koncerty, akcje charytatywne, happeningi i zbiórki publiczne - to tylko niektóre elementy kampanii "Hospicjum to też Życ ... » więcej 2018-12-09, godz. 08:40 Rozmowa z Markiem Łabno o 5. Marszu Mikołajów w Opolu - Po raz pierwszy będzie taniec Mikołajów. Można choreografię zobaczyć na YouTube, poćwiczyć w domu i spróbujemy go odtańczyć - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:00 Ryszard Ziaja o IV Staniszczańskim Wieczorze Muzyki Adwentowej Gościem Poglądów i osądów był Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny IV Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej, które odbędą się w druga i trzecią niedziel ... » więcej 2018-12-08, godz. 08:40 Rozmowa z Jolantą Kawecką o tym, dlaczego nie wstąpiła do klubu radnych KO - Bardzo chcę zostać w partii, mam problemy osobiste i nie mogę sobie pozwolić na to, żeby siedzieć na zebraniach klubowych - powiedziała w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-07, godz. 10:43 Rozmowy z Anną Rajchel i Agnieszką Franczyk o nowych mediach Dr Anna Rajchel z Politechniki Opolskiej - Myślę, że prędzej czy później pojawią się nowe zawody, specjaliści od kształcenia e-umiejętności. I chodzi nie tylk ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »