Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Sebastianem Szczurkiem i komentarz Mał ...
2018-06-06, 09:49 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa z Sebastianem Szczurkiem i komentarz Małgorzaty Jarosz-Basztabin

Sebastian Szczurek o tym, dlaczego w czerwcu nie warto przechodzić na emeryturę
Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS-u
- Przepisy emerytalne są tak skonstruowane, że nie opłaca się przechodzić na emeryturę w czerwcu, bo wtedy w grę wchodzi waloryzacja roczna a nie kwartalna. W efekcie emerytura może być niższa od 50 do nawet 400 złotych. Ale każdy przypadek jest inny, dlatego zachęcamy naszych klientów do tego, żeby przed podjęciem takiej decyzji skonsultowali się z naszymi doradcami - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nasz gość informuje, że z nowych przepisów emerytalnych od października zeszłego roku skorzystało 12 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny, przy czym nie wszyscy odeszli z rynku pracy. - Od 2013 roku wiek emerytalny zmienił się trzykrotnie, więc niektórzy wolą na wszelki wypadek zadbać o nabycie praw emerytalnych, ale nadal pracują i nie pobierają tych świadczeń - tłumaczy.

Szczurek stwierdził też, że w ZUS-ie rejestruje się coraz więcej pracowników z obcymi paszportami. W skali kraju to już 494 tysiące osób, na Opolszczyźnie - 14 100.
Małgorzata Jarosz-Basztabin o ofercie dla seniorów w Opolu
Małgorzata Jarosz-Basztabin, koordynator Centrum "Senior w Opolu"
- Mamy w Opolu około 50 tysięcy seniorów, czyli osób, które ukończyły 60. rok życia. A z prognoz GUS wynika, że opolanie będą coraz starsi. Musimy zadbać o ich potrzeby, złożyliśmy też do WHO wniosek o uznanie Opola za miasto przyjazne starzeniu się - mówiła w "Poglądach i osądach" Małgorzata Jarosz-Basztabin, koordynator istniejącego od półtora roku Centrum "Senior w Opolu".

Centrum udziela seniorom informacji o tym, z jakich atrakcji mogą w mieście skorzystać, także samo organizuje różnego rodzaju imprezy. Uruchomiło także Telefon Życzliwości (077 441 23 70), gdzie we wtorki i czwartki do 17:00 seniorzy mogą uzyskać pomoc i radę. Dziś wręczone zostaną także certyfikaty miejscom, które zostały uznane za przyjazne seniorom i osobom niepełnosprawnym. - To pierwsza edycja tego przedsięwzięcia, certyfikaty otrzyma sześć miejsc zgłoszonych przez mieszkańców Opola - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2018-11-21, godz. 10:45 Rozmowy z Piotrem Mielcem i Michałem Nowakiem Piotr Mielec, przewodniczący klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego w opolskiej Radzie Miasta – Myślę, że to będzie spokojna i merytoryczna kadencja, a jeśli ... » więcej 2018-11-20, godz. 09:32 Piotr Regeńczuk i Leszek Patrzek w porannych rozmowach Piotr Regeńczuk z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki - Mniej więcej połowa opolskich samorządów z sobie znanych przyczyn z nami nie współpracuje. Nie wiem ... » więcej 2018-11-19, godz. 09:49 Rozmowa z podkom Grzegorzem Filipkiem i dr. Bartoszem Maziarzem o cyberprzestępczości Podkom. Grzegorz Filipek z KWP w Opolu - W polskim kodeksie karnym nie ma jednej definicji cyberprzestępczości, raczej tworzone są doraźne definicje. Mamy tu ... » więcej 2018-11-18, godz. 08:00 Rozmowa z Agnieszką Mikucką, zastępcą dyrektora opolskiej delegatury KBW - 20 stycznia odbędą się wybory uzupełniające w dwóch okręgach w gminie Turawa - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Mikucka, zastępca d ... » więcej 2018-11-17, godz. 09:10 Rozmowa z Pawłem Kampą, dyrektorem III Biegu Tarnowskiego "Leśna draka" Gościem rozmowy był Paweł Kampa, który opowiadał o III Biegu Tarnowskim o Puchar Wójta Gminy Tarnów Opolski i Nadleśnictwa Opole. Bieg odbędzie się w najbliżs ... » więcej 2018-11-17, godz. 08:35 Rozmowa z Markiem Tomkowem, prezesem Okręgowej Izby Aptekarskiej - E-recepta będzie ułatwieniem dla wszystkich. Kończy się era recept papierowych. Apteki muszą być na e-recepty gotowe do końca tego roku. Lekarze mają czas j ... » więcej 2018-11-16, godz. 10:43 Rozmowy z Piotrem Mielcem i Łukaszem Sowadą Piotr Mielec, radny Opola – Odbyło się wiele spotkań radnych komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego, zgłaszali oni swoje aspiracje do pełnienia różnych funkcji w n ... » więcej 2018-11-15, godz. 10:25 Rozmowy z dr. hab. Tomaszem Halskim i prof. Markiem Masnykiem włączenie PMWSZ w struktury UO Dr hab. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – Jednym z dwóch podstawowych warunków utworzenia kierunku lekarskiego na ... » więcej 2018-11-14, godz. 10:13 Rozmowy z Aleksandrą Szubryt i Piotrem Bębenkiem o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości Aleksandra Szubryt z Parku Naukowo-Technologicznego "Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości" - pod takim hasłem w Opolu odbywa się Światowy Tydzień Przedsię ... » więcej 2018-11-13, godz. 09:36 Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o Światowym Dniu Ubogich i komentarz Małgorzaty Kozak - Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai i prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego spotkamy się w niedzielę na rynku - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »