Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Sebastianem Szczurkiem i komentarz Mał ...
2018-06-06, 09:49 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa z Sebastianem Szczurkiem i komentarz Małgorzaty Jarosz-Basztabin

Sebastian Szczurek o tym, dlaczego w czerwcu nie warto przechodzić na emeryturę
Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS-u
- Przepisy emerytalne są tak skonstruowane, że nie opłaca się przechodzić na emeryturę w czerwcu, bo wtedy w grę wchodzi waloryzacja roczna a nie kwartalna. W efekcie emerytura może być niższa od 50 do nawet 400 złotych. Ale każdy przypadek jest inny, dlatego zachęcamy naszych klientów do tego, żeby przed podjęciem takiej decyzji skonsultowali się z naszymi doradcami - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nasz gość informuje, że z nowych przepisów emerytalnych od października zeszłego roku skorzystało 12 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny, przy czym nie wszyscy odeszli z rynku pracy. - Od 2013 roku wiek emerytalny zmienił się trzykrotnie, więc niektórzy wolą na wszelki wypadek zadbać o nabycie praw emerytalnych, ale nadal pracują i nie pobierają tych świadczeń - tłumaczy.

Szczurek stwierdził też, że w ZUS-ie rejestruje się coraz więcej pracowników z obcymi paszportami. W skali kraju to już 494 tysiące osób, na Opolszczyźnie - 14 100.
Małgorzata Jarosz-Basztabin o ofercie dla seniorów w Opolu
Małgorzata Jarosz-Basztabin, koordynator Centrum "Senior w Opolu"
- Mamy w Opolu około 50 tysięcy seniorów, czyli osób, które ukończyły 60. rok życia. A z prognoz GUS wynika, że opolanie będą coraz starsi. Musimy zadbać o ich potrzeby, złożyliśmy też do WHO wniosek o uznanie Opola za miasto przyjazne starzeniu się - mówiła w "Poglądach i osądach" Małgorzata Jarosz-Basztabin, koordynator istniejącego od półtora roku Centrum "Senior w Opolu".

Centrum udziela seniorom informacji o tym, z jakich atrakcji mogą w mieście skorzystać, także samo organizuje różnego rodzaju imprezy. Uruchomiło także Telefon Życzliwości (077 441 23 70), gdzie we wtorki i czwartki do 17:00 seniorzy mogą uzyskać pomoc i radę. Dziś wręczone zostaną także certyfikaty miejscom, które zostały uznane za przyjazne seniorom i osobom niepełnosprawnym. - To pierwsza edycja tego przedsięwzięcia, certyfikaty otrzyma sześć miejsc zgłoszonych przez mieszkańców Opola - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2018-09-20, godz. 10:10 Rozmowy z Katarzyną Czocharą i Andrzejem Bułą Katarzyna Czochara, przewodnicząca PiS na Opolszczyźnie – Wiele osób na naszych listach sejmikowych kandydowało już w poprzednich wyborach samorządowych, aczk ... » więcej 2018-09-19, godz. 09:25 Rozmowa z Adrianem Czubakiem o I Kongresie Żeglugi Śródlądowej i Violettą Porowską o jej kandydatach do rady miasta Adrian Czubak, wojewoda opolski - Celem jest podsumowanie tego wszystkiego, co już udało się dokonać. Zebranie wszystkich osób zaangażowanych w proces odbudow ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:14 Rozmowa z Rafałem Bartkiem o programie wyborczym MN oraz komentarz Natalii Klimaschki na temat działalności TSKN na Śl ... Rafał Bartek, przewodniczący TSKN - Są to przede wszystkim ludzie stąd, znani społecznicy, aktywiści, fachowcy różnych branż - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:00 Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o przygotowaniach do październikowych wyborów samorządowych Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego O północy kończy się termin na zgłoszenie kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku ... » więcej 2018-09-16, godz. 09:00 Roman Jerye o Polskiej Kolei i nie tylko W dniu maszynisty gościem Poglądów i osądów był Roman Jerye, maszynista, instruktor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Nasz gość opowiedział o problem ... » więcej 2018-09-16, godz. 08:30 Józef Włodasz o Dobrodzieńskiej Secie Gościem rozmowy "W cztery oczy" był Józef Włodarz, który mówił o niedzielnej "Dobrodzieńskiej secie", czyli maratonie kolarskim o bardzo długiej i chlubnej tr ... » więcej 2018-09-15, godz. 09:00 Rozmowa z Joanną Kasprzak-Dżyberti i Bogumiłą Wosik o III Opolskim Marszu Nordic Walking Gośćmi "Poglądów i osądów" były panie Joanna Kasprzak - Dżyberti oraz Bogumiła Wosik, które opowiedziały o sobotniej III edycji Opolskiego Marszu Nordic Walki ... » więcej 2018-09-15, godz. 08:30 O. Miron Górecki o weekendowym jarmarku w Opolu - Połącznie tego co dla ciała i dla ducha - tak program tegorocznego Jarmarku Franciszkańskiego, rozpoczynającego się w dziś (sobota) w Opolu podsumował ojcie ... » więcej 2018-09-14, godz. 09:17 Rozmowa z Kamilą Jarońską o stanie opieki nad kobietami i komentarz Sabiny Wiatkowskiej - Do wyborów w sejmiku idziemy z hasłem "Polska - wygodny dom dla wszystkich" - mówiła w porannej rozmowie "W cztery oczy" Kamila Jarońska, z partii Razem. Wy ... » więcej 2018-09-13, godz. 09:38 Grzegorz Adamczyk i komentarz Lesława Adamczyka o wzroście płacy minimalnej - Płaca minimalna powinna wynosić połowę średniego wynagrodzenia i powinna być ustalana z automatu - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Adamcz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »