Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Joanną Kuźmicką i komentarz prof. Kazi ...
2018-03-09, 09:40 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Joanną Kuźmicką i komentarz prof. Kazimierza Szczygielskiego

Joanna Kuźmicka o setnych urodzinach Głównego Urzędu Statystycznego
Joanna Kuźmicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu
- Mamy podwójną okazję do zorganizowania Dni Otwartych: Dzień Statystyki oraz setna rocznica powołania Głównego Urzędu Statystycznego. Warto przypomnieć, że GUS został powołany do życia przez Radę Regencyjną na kilka miesięcy przed odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Dodajmy, że pierwszy spis został zarządzony przez Sejm Czteroletni 230 lat temu, miał sprawdzić, czy podatki wystarczą do utrzymania stutysięcznej armii - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Joanna Kuźmicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu. US zaprasza do swojej siedziby przy ul. Kołłątaja 16 w Opolu do godzony 15:30, będzie można zobaczyć okolicznościową wystawę i zapoznać się z metodami korzystania z danych zebranych w bazach GUS. Jak mówi nasz gość, następny spis rolny został zaplanowany na rok 2020 a powszechny na rok 2021.
Prof. Kazimierz Szczygielski o tym do czego potrzebujemy statystki
Prof. Kazimierz Szczygielski, demograf i członek Rządowej Rady Ludnościowej
- Od zawsze wiadomo, że informacja to władza, pierwsze spisy ludności przeprowadzali 4 tysiące lat temu Chińczycy. Podstawowe cele była dwa: trzeba było wiedzieć, jak silną armię państwo może wystawić i czy podatki wystarczą na jej utrzymanie. Także dziś dane statystyczne są niezwykle potrzebne rządzącym - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Kazimierz Szczygielski, opolski demograf, członek Rządowej Rady Ludnościowej. Dobrym przykładem może być modyfikacja regionalnej polityki Opolszczyzny na podstawie pesymistycznych prognoz demograficznych.

Zobacz także

2018-12-09, godz. 09:00 Rozmowa z Izabelą Zeman o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w opolskim hospicjum Betania Spotkania z uczniami opolskich szkół, koncerty, akcje charytatywne, happeningi i zbiórki publiczne - to tylko niektóre elementy kampanii "Hospicjum to też Życ ... » więcej 2018-12-09, godz. 08:40 Rozmowa z Markiem Łabno o 5. Marszu Mikołajów w Opolu - Po raz pierwszy będzie taniec Mikołajów. Można choreografię zobaczyć na YouTube, poćwiczyć w domu i spróbujemy go odtańczyć - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:00 Ryszard Ziaja o IV Staniszczańskim Wieczorze Muzyki Adwentowej Gościem Poglądów i osądów był Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny IV Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej, które odbędą się w druga i trzecią niedziel ... » więcej 2018-12-08, godz. 08:40 Rozmowa z Jolantą Kawecką o tym, dlaczego nie wstąpiła do klubu radnych KO - Bardzo chcę zostać w partii, mam problemy osobiste i nie mogę sobie pozwolić na to, żeby siedzieć na zebraniach klubowych - powiedziała w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-07, godz. 10:43 Rozmowa z Anną Rajchel i Agnieszką Franczyk o nowych mediach Dr Anna Rajchel z Politechniki Opolskiej - Myślę, że prędzej czy później pojawią się nowe zawody, specjaliści od kształcenia e-umiejętności. I chodzi nie tylk ... » więcej 2018-12-06, godz. 09:33 Rozmowa z Szymonem Ogłazą i Sylwestrem Brząkałą o transporcie kolejowym i nowych inwestycjach Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego - Do funkcjonowania spółki Polregio, w której jako region mamy około 3 procent udziałów, dołożyliśmy w ty ... » więcej 2018-12-05, godz. 09:00 Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Bogusławem Januszko o szkolnictwie zawodowym i branżowym Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji - Sześć lat temu założyliśmy Klub Dyrektora Szkoły Zawodowej i z satysfakcją muszę s ... » więcej 2018-12-04, godz. 10:18 Rozmowy z Bożeną Kalecińską i Tomaszem Kwiatkiem Bożena Kalecińska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w OUW – Przychodzą do nas młodzi Ukraińcy, którzy studiują albo pracują na Opolszczyźn ... » więcej 2018-12-03, godz. 09:50 Rozmowy z Piotrem Mielcem i Agnieszką Żurakowską o rozwoju organizacji turystycznej Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Rada do spraw Kompetencji Sektora Turystyki została powołana przy Polskiej Agencji Ro ... » więcej 2018-12-02, godz. 09:10 Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o 25. akcji "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »