Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Króliczka z kapelusza nie wyczarujemy' - wicekurator…
2024-09-02, 10:23 Autor: Daniel Klimczak

"Króliczka z kapelusza nie wyczarujemy" - wicekurator oświaty Marek Leśniak o problemach kadrowych w opolskich szkołach

"Króliczka z kapelusza nie wyczarujemy" - wicekurator oświaty Marek Leśniak o problemach kadrowych w opolskich szkołach
Choć szczegółowy obraz sytuacji będzie znany dopiero pod koniec września, to dziś wszystko wskazuje na to, że w opolskich szkołach nie dojdzie do kryzysu związanego z brakiem kadry pedagogicznej. Jak wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wicekurator opolski oświaty Marek Leśniak, w rozwiązaniu problemu pomogło między innymi poluzowanie wymagań stawianych pracownikom oświaty.
Przypomnijmy, że jeszcze na początku sierpnia kuratorium informowało o około 800 wakatach w opolskich szkołach. Dziś sytuacja wygląda znacznie lepiej. Jak usłyszeliśmy, to efekt pracy wykonanej przez dyrektorów placówek, ale też zmiany wymagań stawianym kandydatom do pracy.

- Osoby, które nie mają pełnych kwalifikacji, są na 5. roku studiów na przykład w wychowaniu przedszkolnym, otrzymują zgodę na rozpoczęcie pracy.

Naszego gościa zapytaliśmy, czy brak doświadczenia ze strony tych osób nie odbije się negatywnie na ich podopiecznych.

- To są osoby, które mają 4 lata studiów za sobą; praktyki i studiów, więc są już w miarę doświadczone. Ale co jest istotne to to, że te oddziały przedszkolne nie pozostaną bez opieki - usłyszeliśmy.

Wicekurator zaznaczał jednocześnie, że studenci będą pracować pod okiem doświadczonych pedagogów.

W podobny sposób udało się częściowo rozwiązać problem braku psychologów. Tu również zdecydowano się dopuścić do pracy studentów 5. roku, jednak mimo to nie we wszystkich placówkach udało się zapewnić tego typu opiekę dla uczniów. Jak usłyszeliśmy, szkoły, które do tej pory nie zatrudniły psychologów, na razie nie będą ponosić z tego tytułu konsekwencji.

- Króliczka z kapelusza nie wyczarujemy, ale tu chodzi o to, żeby dać czas też dyrektorom na poszukiwania [...] Żaden pośpiech, żadne karanie tutaj nie może mieć miejsca.

Wicekuratora zapytaliśmy o skuteczność egzekwowania obowiązków, jeśli ich brak nie wiąże się z odpowiedzialnością.

- Dyrektorzy wiedzą, otrzymują informację, że jednak psycholog powinien być zatrudniony. Te osoby w dalszym ciągu będą ich poszukiwać - wskazywał nasz gość.

Na razie granicznym terminem na uzupełnienie wakatów jest 30 września.

Naszego gościa zapytaliśmy też o realizację zapisów "Ustawy Kamilka" i związanych z tym trudności, na przykład w postaci konieczności dostarczania zaświadczeń o niekaralności przez każdą osobę prowadzącą - nawet okazjonalnie - zajęcia z dziećmi.

- Był czas. Było pół roku na przygotowanie, na doszkolenie, na informowanie. 15 sierpnia, można powiedzieć, że ten czas minął. Szkoły muszą funkcjonować w tych nowych realiach ustawy, ponieważ niewypełnienie tych zadań to są konkretne kwoty, konkretne zagrożenia dla dyrektora. Prawdopodobnie nikt nie chce sobie na to pozwolić - wyjaśnia Marek Leśniak.

Naszego rozmówcę zapytaliśmy też o zajęcia z pierwszej pomocy, a także gotowość opolskich placówek na obowiązek szkolny, którym objęte zostały dzieci z Ukrainy.

Zobacz także

2024-09-03, godz. 09:24 Przemysław Rzodkiewicz (IJHARS) o fałszerzach oliwy i miodu oraz karach za sprzedaż ziarna "technicznego" - 03.09.2… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Przemysław Rzodkiewicz, którego pytaliśmy… » więcej 2024-08-30, godz. 08:53 Elżbieta Duda o opolskiej konferencji na temat jakości w ochronie zdrowia i realizacji nowych przepisów w tym zakre… Jeszcze do wtorku można zgłaszać chęć udziału w konferencji na temat bezpieczeństwa pacjentów w systemie opieki zdrowotnej, która 13 września odbędzie… » więcej 2024-08-29, godz. 08:45 "Potrzebne są zmiany w kierunku konsolidacji" - Jolanta Wilczyńska o przyszłości opolskich szpitali i nowej szkole… Starostowie rozmawiali wczoraj z wojewodą na temat przyszłości opolskich szpitali. Czy szykuje się rewolucja w opolskiej ochronie zdrowia? O to w czwartkowy… » więcej 2024-08-28, godz. 08:47 "Język polityki jest zbyt ostry" - Arkadiusz Wiśniewski o nowym stadionie, opolskich szkołach oraz Campusie Polska … Opolskie szkoły w obliczu nowego roku szkolnego, prace przy budowie opolskiego stadionu oraz miejskie inwestycje były tematami Porannej Rozmowy Radia Opole w… » więcej 2024-08-27, godz. 09:04 "To nie jest wycie o kasę" - ks. prof. Jerzy Kostorz o proteście katechetów i zmianach w nauczaniu religii Wraz z nowym rokiem szkolnym w życie wejdą nowe zasady nauczania religii. To między innymi możliwość łączenia klas w sytuacji niewielkiego zainteresowania… » więcej 2024-08-26, godz. 09:04 "Sołtysi otrzymują jałmużnę za swoją pracę" - Józef Wilczek w Radiu Opole Niewystarczające finansowanie, spadające zaangażowanie społeczeństwa oraz skomplikowane procedury i brak jednomyślności z władzami gminy - to najważniejsze… » więcej 2024-08-23, godz. 08:53 "Kultura pracy w sejmie lekko rozczarowuje" - Paweł Masełko w Radiu Opole Po stu dniach pracy w Sejmie Radio Opole pyta opolskiego posła Pawła Masełko, na ile skutecznie udaje się sygnalizować w izbie najważniejsze problemy samorządów… » więcej 2024-08-22, godz. 09:37 "Sytuacja na Dzierżnie nie przełożyła się na nasze wody" - Piotr Tarapata w Radiu Opole Ponad 100 ton martwych ryb wyłowiono dotychczas z jeziora Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego na Śląsku. To efekt zakwitu złotej algi. Czy podobna katastrofa… » więcej 2024-08-21, godz. 09:10 "Jeszcze wiele może się zdarzyć" - Włodzimierz Skalik o kandydaturze Sławomira Mentzena w wyborach prezydenckich Konfederacja, jako pierwsza duża siła polityczna, wskazała wczoraj swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Będzie nim Sławomir Mentzen… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »