Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'To nie jest wycie o kasę' - ks. prof. Jerzy Kostorz…
2024-08-27, 09:04 Autor: Daniel Klimczak

"To nie jest wycie o kasę" - ks. prof. Jerzy Kostorz o proteście katechetów i zmianach w nauczaniu religii

"To nie jest wycie o kasę" - ks. prof. Jerzy Kostorz o proteście katechetów i zmianach w nauczaniu religii
Wraz z nowym rokiem szkolnym w życie wejdą nowe zasady nauczania religii. To między innymi możliwość łączenia klas w sytuacji niewielkiego zainteresowania przedmiotem. Za rok z kolei religii w szkołach ma być mniej - zamiast dwóch, resort edukacji przewiduje jedną lekcję tygodniowo. O możliwe skutki tych zmian, a także powody, dla których młodzież rezygnuje z nauki tego przedmiotu rozmawialiśmy we wtorkowy poranek z ks. Jerzym Kostorzem - profesorem katechetyki, dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu.
Nasz gość podkreślał, że samo łączenie grup nie jest niczym nowym, jednak należy robić to umiejętnie.

My jesteśmy otwarci szczególnie na małe szkoły i tam nasz biskup już od kilku lat daje zgodę na łączenie klas i nie było z tym większego problemu. Natomiast zawsze dzieje się to w porozumieniu z dyrekcją szkoły, a przede wszystkim z katechetami - tłumaczył.

Zdaniem naszego rozmówcy, zmiany w planowanym kształcie odbiją się negatywnie na procesie kształcenia młodzieży.

- Jeżeli połączymy trzy klasy: pierwszą, drugą i trzecią, to już edukacja trzech różnych poziomów w czasie jednej godziny lekcyjnej jest bardzo utrudniona. Bo to nie jest tak, że te grupy kończą edukację i wchodzą na inny poziom, bo za rok kolejna klasa do tych dwóch pozostałych dojdzie. I z dydaktycznego punktu widzenia ja nie mówię, że to jest niemożliwe, ale jest to bardzo utrudnione. Na pewno na jakości ten proces dydaktyczny straci - usłyszeliśmy.

W porannej rozmowie pytaliśmy, ile szkół na Opolszczyźnie zdecyduje się skorzystać z możliwości łączenia klas.

- W tej chwili nie było jakiegoś gwałtownego ruchu - powiedział.

Nasz gość wskazywał też, że lekcje religii kształtują nie tylko wiarę, ale i postawę młodego człowieka.

- Ja patrzę na lekcje religii jako na niezwykłą wartość w szkole, ponieważ ona wychowuje do tych najważniejszych wartości, kształtuje osobowość człowieka. Nigdy nie słyszałem opinii, że lekcja religii "robi złą robotę w szkole".

Jednocześnie ks. prof. Jerzy Kostorz przyznał, że w ostatnich latach Kościół nie wystrzegł się błędów, które doprowadziły do sytuacji, w których nawet ponad 80 procent młodzieży w dużych miastach rezygnuje z katechezy. Jednocześnie zapowiadał on, że wspólnota nie zrezygnuje z nauczania młodzieży. Lukę po zmniejszonym wymiarze nauczania w szkołach będą mogły zapełniać zajęcia w salkach katechetycznych. Przygotowania do tej formy nauczania już trwają.

- Zastanawiamy się nad tym, robimy krok do przodu. Chcemy wyjść też i bardziej pokazać, że potrzebujemy też katechezy przy parafiach. Chcemy za chwilę kształtować katechistów, świeckich katechetów, wolontariuszy, którzy przy tej parafii podejmą się dzieła ewangelizacji. To nie jest tak, że my teraz toczymy spór zero-jedynkowy z ministerstwem. Sam problem jest przez nas od dawna dostrzegany i rzeczywiście szukamy rozwiązań - zapewniał.

Zapytany o przyszłość świeckich katechetów, nasz gość wskazywał, że spora część z nich odnajdzie się w nowej rzeczywistości. Niektórzy już teraz posiadają możliwość nauczania innych przedmiotów, inni dopiero je zdobywają, co pozwoli na zachowanie pracy w szkołach.
Z ks. prof. Jerzym Kostorzem rozmawia Daniel Klimczak (27.08.2024)

Zobacz także

2024-09-20, godz. 09:44 Wicewojewoda opolski o walce z żywiołem – pomoc dla powodzian, zasiłki i działania służb w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, który opowiedział o obecnej sytuacji powodziowej, trwających działaniach mających… » więcej 2024-09-19, godz. 09:48 "Wydaje nam się, że środowisko poradzi sobie ze skażeniem związanym z powodzią". Wojciech Jarczak (WIOŚ) w Radiu… Powódź wyłączyła z eksploatacji część oczyszczalni ścieków w regionie, a woda podmywa cmentarze, składowiska odpadów oraz niesie ciała martwych zwierząt… » więcej 2024-09-18, godz. 09:24 Działania samorządu w obliczu powodzi – Poranna Rozmowa z Robertem Węgrzynem W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy Roberta Węgrzyna, członka zarządu województwa opolskiego, który przedstawił działania podejmowane przez samorząd… » więcej 2024-09-17, godz. 09:10 Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 09:35 Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim… » więcej 2024-09-13, godz. 08:41 "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią… » więcej 2024-09-12, godz. 08:49 "Zachowajmy czujność, służby w gotowości". Marszałek Szymon Ogłaza o alertach pogodowych, bezpieczeństwie i priorytetach… - Musimy być przygotowani na różne scenariusze. To jest niestety pokłosie zmian klimatycznych. W niedzielę dożynki w upale i rozmowa o suszy, dziś radykalna… » więcej 2024-09-11, godz. 08:37 Dominik Pikos: to był dobry sezon turystyczny dla gminy Turawa - Rozmawiałem z przedsiębiorcami, którzy mają restauracje i różne działalności gospodarcze nad jeziorem i nie tylko, rekordowe ilości turystów i rowerzystów… » więcej 2024-09-10, godz. 10:16 Łukasz Denys: nie brak chętnych do szkół zawodowych, choć NIK je krytykuje Reforma szkolnictwa zawodowego nie przyniosła oczekiwanych efektów. Jedna trzecia absolwentów szkół branżowych I stopnia nie pracowała ani nie kontynuowała… » więcej 2024-09-09, godz. 08:40 Alicja Gawinek: "Mam nadzieję, że uda się zebrać wystarczającą liczbę podpisów. Sprawa zasługuje na to" Do 24 września potrwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, przygotowanym przez organizacje pozarządowe. Projekt… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »