Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'To były inne czasy, taka była wizja KZN-u' - Bogdan…
2024-07-17, 08:59 Autor: Daniel Klimczak

"To były inne czasy, taka była wizja KZN-u" - Bogdan Wyczałkowski o kontrowersyjnych wydatkach SIM Opolskie oraz o przyszłości budownictwa społecznego

"To były inne czasy, taka była wizja KZN-u" - Bogdan Wyczałkowski o kontrowersyjnych wydatkach SIM Opolskie oraz o przyszłości budownictwa społecznego
- Początkowe plany są nie do końca aktualne, bo tych mieszkań będzie więcej - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes SIM Opolskie Bogdan Wyczałkowski. Początkowo spółka zamierzała wybudować około 1200 lokali w 12 gminach. Obecnie trwa budowa 65 z nich, stad naszego rozmówcę zapytaliśmy o szanse na powstanie kolejnych, a także ceny ich budowy, które - jak się okazało - niekoniecznie bywają o wiele niższe niż te realizowane przez prywatne podmioty.
Tak jest między innymi w Oleśnie, gdzie średni koszt jednego mieszkania budowanego przez SIM wyniesie ponad pół miliona złotych. Jak usłyszeliśmy, to efekt panujących na rynku realiów.

- My zorganizowaliśmy przetarg. W przetargu uczestniczyło 5 firm i najtańsza została wybrana [...] Prawda jest taka, ze na rynku są takie ceny - tłumaczył prezes Wyczałkowski.

Jak jednak dodawał, tego typu model budownictwa ma co najmniej kilka zalet nad systemem komercyjnym.

- My oddajemy nie w stanie deweloperskim, tylko w stanie "pod klucz", więc wystarczy tylko kupić szafę, telewizor i się wprowadzać - wskazywał.

Według wyliczeń, miesięczny koszt za mieszkanie w Oleśnie ma wynieść najemców 24 złote za metr kwadratowy. Dodatkowo zainteresowani będą musieli wpłacić 20 procent kosztu budowy. Przy około 50 metrach kwadratowych daje to około 100 tysięcy złotych, dlatego zapytaliśmy, czy w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem nie okaże się zakup tańszego lokalu na warunkach komercyjnych.

Jak wskazywał nasz rozmówca, obecnie trudno jest uzyskać zdolność kredytową, dlatego taki model będzie dla wielu osób atrakcyjny. Ponadto aż 80 procent ponoszonych przez najemców kosztów pokrywa koszt zakupu mieszkania.

Naszego gościa zapytaliśmy też o nadmierne wydatki, które kierowanej przez naszego gościa spółce zarzuca między innymi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Jak wskazywał samorządowiec, tylko w ubiegłym roku miano wydać 45 tysięcy złotych na hotele, 25 a catering 25 a na reklamę - 250 tysięcy złotych. Zdaniem prezesa Wyczałkowskiego, wydatki na promocję były w pełni uzasadnione, bo często mieszkańcy poszczególnych gmin nie wiedzą, na czym polega ta idea i że mogą ubiegać się o lokal z pominięciem banków.

- Proszę zapytać zwykłego mieszkańca co to jest SIM. Każdemu się kojarzy z kartą.

Z kolei wydatki związane z noclegami miały nie być decyzją władz spółki.

- 90 procent z tego przeszło przez Krajowy Zasów Nieruchomości. Oni organizowali imprezy. Myśmy na nie jeździli, a potem dostawaliśmy faktury. Byliśmy w Karpaczu, z Zakopanem, w Mazowieckiem w SIM-ie, w Płocku, w Warszawie parę razy - wskazywał.
Zapytany, czy to rzeczywiście niezbędne wydatki - zwłaszcza gdy do dziś spółka zaczęła budowę zaledwie 65 mieszkań, Bogdan Wyczałkowski wskazywał, że właściwym adresatem tego pytania jest KZN.

- Prezes spółki nie może powiedzieć "nie zgadzamy się na wydanie takich pieniędzy, uważamy że to jest nieracjonalne, niepotrzebne, nie jedziemy"? - dopytywaliśmy
- To były inne czasy. Poprzedni prezes KZN-u miał inną wizję i myśmy się na nią zgadzali. Teraz jest inna wizja innego prezesa - usłyszeliśmy w odpowiedzi.
- Z tego co pan teraz mówi wynika, że pan jako prezes tak naprawdę niewiele miał do powiedzenia. Ktoś kazał i musiał pan to zrobić - dopytywaliśmy.
- Tak było. W każdym SIM-ie tak jest - wskazywał nasz gość.

W trakcie rozmowy poruszyliśmy też wątek wydatków na firmowe samochody. Nie zabrakło tez pytań o przyszłość SIM-ów po zmianie rządu.

Zobacz także

2024-08-22, godz. 09:37 "Sytuacja na Dzierżnie nie przełożyła się na nasze wody" - Piotr Tarapata w Radiu Opole Ponad 100 ton martwych ryb wyłowiono dotychczas z jeziora Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego na Śląsku. To efekt zakwitu złotej algi. Czy podobna katastrofa… » więcej 2024-08-21, godz. 09:10 "Jeszcze wiele może się zdarzyć" - Włodzimierz Skalik o kandydaturze Sławomira Mentzena w wyborach prezydenckich Konfederacja, jako pierwsza duża siła polityczna, wskazała wczoraj swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Będzie nim Sławomir Mentzen… » więcej 2024-08-20, godz. 09:25 "Diabeł tkwi w szczegółach" - Radosław Roszkowski o propozycjach nowych zasad finansowania gmin i powiatów - Wydaje się, że to dużo, ale po rzetelnej analizie okazuje się, że kwota może być niewystarczająca - tak wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole starosta… » więcej 2024-08-19, godz. 09:43 "Ta ofensywa bardzo podniosła morale" - dr Bartosz Maziarz w Radiu Opole (19.08.2024) Ukraińskie wojsko walczy już nie tylko w granicach swojego kraju, ale także zdobywa kolejne tereny w Rosji. Jakie znaczenie ma trwająca ofensywa i czy Ukraińcy… » więcej 2024-08-16, godz. 09:09 "Same procedury nie zagwarantują rozwiązania problemu przemocy" - Anna Wołoszczuk o "Lex Kamilek" Do 15 sierpnia instytucje, które pracują z dziećmi, musiały wdrożyć rozwiązania zawarte w nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwane "lex Kamilek"… » więcej 2024-08-14, godz. 09:01 "Możemy zapewnić mieszkańców województwa o bezpieczeństwie zdrowotnym" - Zuzanna Donath-Kasiura w Radiu Opole Chirurgia w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu nadal nie działa w trybie ostrym. Jak jednak zapewniła w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek regionu Zuzanna… » więcej 2024-08-13, godz. 08:57 "Gdybym coś takiego wykrył u nas, byłbym bezwzględny" - prof. Marcin Lorenc o "spółdzielniach" naukowców wzajemnie… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc, którego pytaliśmy, czy naukowcy z kierowanej przez niego… » więcej 2024-08-12, godz. 09:12 "Jest bardzo istotne, żeby Opolszczyzna nie została z tyłu, by nie była wykluczona transportowo" - Antoni Konopka w… Rząd ogłosił niedawno, że z niektórych dużych miast będzie można dotrzeć koleją do stolicy w czasie krótszym niż 100 minut. Rozwiązanie to ma zastąpić… » więcej 2024-08-09, godz. 09:55 Dziś nie ma pieniędzy na filię biura paszportowego - Piotr Pośpiech w Radiu Opole Czy na Opolszczyźnie powstaną kolejne punkty, w których będzie można złożyć wniosek o wyrobienie paszportu? Jakie są szanse na powstrzymanie planów zakładających… » więcej 2024-08-08, godz. 08:57 "Są gminy, które nie przekazują MDK-om należnych im pieniędzy" - Elżbieta Marciniszyn w Radiu Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole była dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu Elżbieta Marciniszyn, którą zapytaliśmy o szczegóły wczorajszego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »