Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online'…
2024-06-17, 09:16 Autor: Daniel Klimczak

"Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online" - minister nauki Dariusz Wieczorek w Radiu Opole

"Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online" - minister nauki Dariusz Wieczorek w Radiu Opole
-Planujemy zmianę ustawy o szkolnictwie wyższym. Dzisiaj jednoznacznie zmieniamy naszą politykę i to nie będzie tak, że minister sobie wymyśli jakieś zapisy w ustawie i nie będzie tego konsultował ze środowiskiem - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. Polityk gości na Opolszczyźnie w ramach objazdu uczelni w całej Polsce, w czasie którego - jak przekonuje - mają zostać wypracowane zapisy nowej ustawy.
Polityk zapowiadał, że nowe przepisy nie będą oznaczały rewolucji na uczelniach. Radykalnych zmian nie przewiduje on także jeśli chodzi o liczbę szkół wyższych. Choć minister przekonuje, że uczelni jest dziś za dużo, to jego zdaniem mniejsze instytucje należy zachęcać, a nie zmuszać do łączenia się z większymi.

- Namawiam całe środowisko, wszędzie na spotkaniach o tym mówimy. Już pokazuję, że można to robić i dajemy dzisiaj zachętę finansową. W rozporządzeniu, które pojawiło się na początku czerwca już jest zapis, że w przypadku gdy uczelnie podejmą takie decyzje, to będą miały o 10 procent więcej corocznej subwencji już na stałe, więc jest o co walczyć - powiedział.

Ministra zapytaliśmy też o to, które uczelnie na Opolszczyźnie powinny jego zdaniem stracić swoją samodzielność, jednak nie wskazał on na żadną z nich.

- To jest suwerenna decyzja senatów, rektorów. My do niczego nie będziemy zmuszać - zastrzegł.

Zdaniem polityka, fuzje są nieuniknione z powodu spadającej liczby studentów, ale też powielania oferty przez kilka uczelni działających w jednym mieście. Nie bez znaczenia mają być też szanse na większe pieniądze czy możliwości w zakresie prowadzenia badań, które daje funkcjonowanie jako większy podmiot.

Naszego gościa zapytaliśmy też o nieprawidłowości w funkcjonowaniu prywatnych uczelni. To między innymi Collegium Humanum, którego dyplomy MBA nie będą honorowane przy obsadzaniu rad nadzorczych w spółkach skarbu państwa. Jak przyznał minister, najbardziej poszkodowani z tego tytułu będą studenci, którzy zdobywali wiedzę w sposób rzetelny. Jego zdaniem, winne takiemu stanowy rzeczy są brak wystarczającego nadzoru nad uczelniami, ale też zmiany w prawie podjęte w czasach poprzedniego rządu.

- Bez żadnej kontroli ta uczelnia mogła otwierać kilkadziesiąt kierunków, zapraszać studentów do kształcenia on-line, załatwiać dyplomy w bardzo krótkim czasie.

Kolejnym problemem, na który zwraca uwagę minister, może być konieczność wypłaty odszkodowań tym, którzy ukończyli studia na tego typu uczelniach i nie mogą znaleźć pracy z powodu złej opinii o danej szkole.

Jak wskazywał Dariusz Wieczorek, to także sygnał dla młodzieży wybierającej się na studia, która powinna dokładnie weryfikować jakość kształcenia. Jednym z elementów, który stwarza okazję do nadużyć jest, jak przyznał, możliwość organizacji zajęć on-line, która według zapowiedzi polityka ma zostać ograniczona.

- Tu nie zadziałało państwo, bo w ustawach jest opisane precyzyjnie, że tego typu studia można prowadzić na poziomie 50 procent czasu on-line - powiedział.

Jego zdaniem, tolerowanie nieprawidłowości w postaci zajęć wyłącznie przez internet to brak woli ograniczania tego procederu ze strony poprzedniego rządu.

- Dzisiaj to przyzwolenie się kończy [...] przestrzegam tych, którzy tak łatwo chcieliby studiować 100% online, nie róbcie państwo tego - wskazywał, zapowiadając jednocześnie, że zapisy w nowej ustawie znacząco tę kwestię ograniczą.

Ministra zapytaliśmy też o powody odległych miejsc, które polskie uczelnie zajmują w międzynarodowych rankingach, czy o weryfikację jakości publikacji naukowych. Niedawno głośna stała się sprawa naukowca z krakowskiej AGH, który chcąc obnażyć wadliwe działanie systemu, wymyślił założenia do pracy o zapałkach kolekcjonowanych przez papieża Jana Pawła II. Jak potem przyznał, podany przez niego współautor pracy także został zmyślony, jednak nie przeszkodziło to w opublikowaniu tekstu w naukowym periodyku.

Zobacz także

2024-08-23, godz. 08:53 "Kultura pracy w sejmie lekko rozczarowuje" - Paweł Masełko w Radiu Opole Po stu dniach pracy w Sejmie Radio Opole pyta opolskiego posła Pawła Masełko, na ile skutecznie udaje się sygnalizować w izbie najważniejsze problemy samorządów… » więcej 2024-08-22, godz. 09:37 "Sytuacja na Dzierżnie nie przełożyła się na nasze wody" - Piotr Tarapata w Radiu Opole Ponad 100 ton martwych ryb wyłowiono dotychczas z jeziora Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego na Śląsku. To efekt zakwitu złotej algi. Czy podobna katastrofa… » więcej 2024-08-21, godz. 09:10 "Jeszcze wiele może się zdarzyć" - Włodzimierz Skalik o kandydaturze Sławomira Mentzena w wyborach prezydenckich Konfederacja, jako pierwsza duża siła polityczna, wskazała wczoraj swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Będzie nim Sławomir Mentzen… » więcej 2024-08-20, godz. 09:25 "Diabeł tkwi w szczegółach" - Radosław Roszkowski o propozycjach nowych zasad finansowania gmin i powiatów - Wydaje się, że to dużo, ale po rzetelnej analizie okazuje się, że kwota może być niewystarczająca - tak wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole starosta… » więcej 2024-08-19, godz. 09:43 "Ta ofensywa bardzo podniosła morale" - dr Bartosz Maziarz w Radiu Opole (19.08.2024) Ukraińskie wojsko walczy już nie tylko w granicach swojego kraju, ale także zdobywa kolejne tereny w Rosji. Jakie znaczenie ma trwająca ofensywa i czy Ukraińcy… » więcej 2024-08-16, godz. 09:09 "Same procedury nie zagwarantują rozwiązania problemu przemocy" - Anna Wołoszczuk o "Lex Kamilek" Do 15 sierpnia instytucje, które pracują z dziećmi, musiały wdrożyć rozwiązania zawarte w nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwane "lex Kamilek"… » więcej 2024-08-14, godz. 09:01 "Możemy zapewnić mieszkańców województwa o bezpieczeństwie zdrowotnym" - Zuzanna Donath-Kasiura w Radiu Opole Chirurgia w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu nadal nie działa w trybie ostrym. Jak jednak zapewniła w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek regionu Zuzanna… » więcej 2024-08-13, godz. 08:57 "Gdybym coś takiego wykrył u nas, byłbym bezwzględny" - prof. Marcin Lorenc o "spółdzielniach" naukowców wzajemnie… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc, którego pytaliśmy, czy naukowcy z kierowanej przez niego… » więcej 2024-08-12, godz. 09:12 "Jest bardzo istotne, żeby Opolszczyzna nie została z tyłu, by nie była wykluczona transportowo" - Antoni Konopka w… Rząd ogłosił niedawno, że z niektórych dużych miast będzie można dotrzeć koleją do stolicy w czasie krótszym niż 100 minut. Rozwiązanie to ma zastąpić… » więcej 2024-08-09, godz. 09:55 Dziś nie ma pieniędzy na filię biura paszportowego - Piotr Pośpiech w Radiu Opole Czy na Opolszczyźnie powstaną kolejne punkty, w których będzie można złożyć wniosek o wyrobienie paszportu? Jakie są szanse na powstrzymanie planów zakładających… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »