Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...]…
2024-05-13, 09:46 Autor: Daniel Klimczak

"Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...] Tu służby popełniły błąd" - dr Bartosz Maziarz o ucieczce byłego sędziego Tomasza Sz.

"Służby popełniły pewnego rodzaju błąd" dr Bartosz Maziarz gościem Radia Opole
Na początku ubiegłego tygodnia kraj obiegła wiadomość o sędzim Tomaszu Sz., który wyjechał na Białoruś, by ubiegać się tam o azyl polityczny. Prokuratura wszczęła przeciwko niemu postępowanie o szpiegostwo i domaga się jego tymczasowego aresztowania. Jakie zagrożenie mogła spowodować jego działalność i jak zapobiegać podobnym incydentom w przyszłości - o to pytaliśmy w poniedziałkowy poranek dr. Bartosza Maziarza, politologa Uniwersytetu Opolskiego, a jednocześnie eksperta ds. bezpieczeństwa.
W opinii naszego gościa, straty, które mogła odnieść Polska w związku z prawdopodobną działalnością szpiegowską Tomasza Sz., będą znane dopiero w przyszłości. Jego zdaniem, nie jest to jednak nowa, ani zapewne ostatnia tego typu sytuacja.

- Akty szpiegostwa odbywają się cały czas. To nie jest nic nadzwyczajnego z punktu działalności służb, pracy kontrwywiadowczej, czy też pracy innych wywiadów - powiedział.

Jak dodawał, służby mają opracowane procedury na wypadek takich sytuacji i obecnie najprawdopodobniej są one wdrażane w życie. Ponadto jedną z konsekwencji wyjazdu Tomasza Sz. powinno być też uszczelnienie procesu przyznawania dostępu do informacji niejawnych, co zapowiedział już polski rząd.

Tomasz Sz. po wyjeździe na wschód zrzekł się urzędu sędziego. Jak wynika z ustaleń Rzeczpospolitej, która powołuje się na ministra Tomasza Siemoniaka, były już sędzia co najmniej dwukrotnie wyjechał do tego kraju, co zostało przeoczone przez polskie służby. Naszego porannego rozmówcę zapytaliśmy więc, jak to możliwe, że osoba mająca dostęp do tego typu wiedzy, nieniepokojona wyjeżdża do kraju powiązanego z nieprzychylnym Polsce reżimem.

- Tu służby popełniły pewnego rodzaju błąd, ale to też wynika z tego, że my jako społeczeństwo nie mamy pewnej świadomości kontrwywiadowczej. U nas bardzo często ludzie nie mają świadomości na temat tego, do jakich informacji mają dostęp i co z nimi należy zrobić i jak je chronić. On oczywiście tę świadomość miał, ponieważ był odpowiednio instruowany, ze względu na to, że prawdopodobnie był jednym z elementów siatki agenturalnej obcego wywiadu i sam fakt, że wyjechał przez polskie przejście graniczne [...] niestety, tutaj służby prawdopodobnie musiały pominąć gdzieś pewne istotne aspekty - usłyszeliśmy. W opinii naszego gościa, nie bez znaczenia był także zbyt mały budżet, którym dysponują polskie służby specjalne, mające chronić kraju przed tego typu działalnością.

Dr. Bartosza Maziarza zapytaliśmy też, czy toczący się wokół tej sprawy spór polityczny nie przysłoni rządzącym istoty problemu, a także jaka przyszłość może czekać Tomasza Sz. za naszą wschodnią granicą.

Zobacz także

2024-07-23, godz. 09:08 "W końcu musiało się coś zdarzyć" - dr Adam Czubak o piątkowej awarii komputerów oraz o wpływie wojny hybrydowej… - Moja pierwsza myśl była taka, że nastąpił zmasowany atak grup ze wschodu na naszą infrastrukturę IT - przyznał we wtorkowy poranek dr inż. Adam Czubak… » więcej 2024-07-22, godz. 09:00 "Te osoby są ofiarami handlu ludźmi" - Marcin Laskowski o planowanych zmianach w Opolskim Centrum Onkologii - Po 30 latach pracy, jeżeli ktoś ma zostać przekazany, to się ładnie nazywa, przekazany do podmiotu prywatnego, to uważam, że nie jest to dobre - tak plany… » więcej 2024-07-19, godz. 08:45 Arkadiusz Wiśniewski: SIM Opolskie to "Miś" naszych czasów -Od razu byłem pełen wątpliwości. Od razu mi to wyglądało na kalkę TBS-ów. Wąpliwości dotyczyły też sposobu zarządzania, bo udziałowcy niewiele mają… » więcej 2024-07-18, godz. 09:21 "Lepiej stworzyć jeden mocny szpital, niż rozdrabniać oddziały" Ireneusz Szafraniec o możliwych zmianach w ochronie… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był I wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych Ireneusz Szafraniec, którego pytaliśmy o prace nad zmianami… » więcej 2024-07-17, godz. 08:59 "To były inne czasy, taka była wizja KZN-u" - Bogdan Wyczałkowski o kontrowersyjnych wydatkach SIM Opolskie oraz o przyszłości… - Początkowe plany są nie do końca aktualne, bo tych mieszkań będzie więcej - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes SIM Opolskie Bogdan Wyczałkowski… » więcej 2024-07-16, godz. 10:19 "Donald Trump jest w bardzo dobrej sytuacji, ale nic nie jest jeszcze przesądzone" - dr Marek Kawa o sytuacji politycznej… - Donald Trump ma bardzo dobrą sytuację w tych wyborach, ale uważam, że nic nie jest jeszcze przesądzone - tak o szansach byłego prezydenta w listopadowych… » więcej 2024-07-15, godz. 09:28 "Wreszcie ktoś chce słuchać praktyków". Zuzanna Donath-Kasiura o założeniach reformy służby zdrowia - W tej reformie chodzi o jak najlepsze wykorzystanie potencjału szpitali, ich zasobów sprzętowych i personelu - mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole Zuzanna… » więcej 2024-07-12, godz. 08:37 Marcin Wycisło o "złotej" nagrodzie Odnowy Wsi dla Jemielnicy - To dla nas bardzo miłe zaskoczenie. To efekt pracy wielu ludzi: decyzji podejmowanych przez samorządowców, ale przede wszystkim społecznego zaangażowania… » więcej 2024-07-11, godz. 08:20 "Życie potrafi zaskakiwać, szczególnie polityka" - Antonii Konopka, nowy członek zarządu województwa opolskiego -Przed wyborami nie zakładałem swojej dalszej misji, jako członek zarządu województwa opolskiego. To, że zdobyłem jedyny mandat w Sejmiku dla PSL spowodowało… » więcej 2024-07-10, godz. 09:26 "Jest bezpiecznie, więcej drobnych przestępstw". Insp. Magdalena Nguyen-Fudala o przestępczości i pracy policji w … Województwo Opolskie jest bezpieczne - zapewniała w Porannej Rozmowie Radia Opole komendant wojewódzka policji insp. Magdalena Nguyen-Fudala. Wskazała też… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »