Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2017-02-24, 09:05

Rozmowa z dr hab. Ewą Pawelec i komentarz dr Katarzyny Książek

Dr hab. Ewa Pawelec o wielkiej naukowej sensacji
"W cztery oczy" z dr hab. Ewą Pawelec z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego
Wielka naukowa sensacja ostatnich lat. Siedem nowych planet odkryli naukowcy amerykańscy. Są one podobne do Ziemi, może na nich być woda. Czy istnieje tam życie? Kiedy możemy tam dolecieć? To był temat rozmowy "W cztery czy" z dr hab. Ewą Pawelec z Instytutu Fizyki UO.
więcej »
2017-02-23, 09:40

Rozmowa z Andrzejem Czernikiem i komentarz Andrzeja Kąckiego

Andrzej Czernik O granicach skandalu w teatrze
Andrzeja Czernik, właściciel Teatru Eko Studio w Opolu
Media huczą po skandalicznym przedstawieniu w Teatrze Powszechnym w Warszawie, gdzie w „Klątwie” według Wyspiańskiego pokazano m.in. seks oralny z figurą Jana Pawła II, onanizowanie się krzyżem, podcieranie się flagą Watykanu, pytano kobiet wśród publiczności o to, która przeprowadziła aborcję, oraz zaproponowano publiczności zbiórkę pieniędzy na płatnego mordercę, który zabiłby Jarosława Kaczyńskiego. Ten skandal był podstawą naszych dwóch porannych rozmów.
W rozmowie "W cztery oczy" Andrzej Czernik, aktor Teatru Kochanowskiego i właściciel teatru Eko Studio w Opolu odpowiadał na pytanie, gdzie są granice we współczesnej sztuce i dlaczego niektórzy reżyserzy tak chętnie eksponują nagość, na dodatek w dość wulgarnym wydaniu.więcej »
2017-02-22, 00:00

Rozmowa z Ewą Kosowską-Korniak i komentarz Krzysztofa Oszka

Ewa Kosowska-Korniak o bezpłatnych poradach prawnych w sądzie
Ewa Kosowska-Korniak, przedstawicielka biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu
Poszkodowany ma wiele praw, z których często nie zdaje sobie nawet sprawy. Może być oskarżycielem posiłkowym, może domagać się odszkodowania od przestępcy, który go skrzywdził, może otrzymać inne formy pomocy, także psychologicznej lub materialnej - to wnioski z rozmowy z Ewą Kosowską-Korniak z Sądu Okręgowego w Opolu, która była gościem rozmowy "W cztery oczy". Ten temat poruszyliśmy z okazji Dnia Ofiar Przestępstw, który przypada na 22 lutego. W związku z tym przez cały tydzień w sądach i prokuraturach całego kraju trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i udzielane są w tych placówkach bezpłatne porady prawne. Nasza rozmówczyni przybliżyła też ideę i historię tego społecznego projektu.więcej »
2017-02-21, 10:05

Rozmowa z Sebastianem Szczurkiem i komentarz Ewy Malinowskiej

Sebastian Szczurek o projekcie "Prosto z ZUS"
Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
ZUS postanowił wreszcie mówić do nas zrozumiałą polszczyzną. Językoznawcy z Wrocławia będą uczyć pracowników ZUS w całej Polsce, jak poprawnie i zrozumiale formułować pisma do Polaków, aby nie były to urzędowe zaklęcia, które tylko irytują, zamiast cokolwiek wyjaśniać. O tym projekcie, który nosi nazwę "Prosto z ZUS", opowiadał w rozmowie "W cztery oczy” Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS.więcej »
2017-02-20, 10:27

Rozmowa z prof. Stanisławem S. Nicieją i komentarz Bogusława Szybkowskiego

Prof. Stanisław S. Nicieja o dziewiątym tomie swojej "Kresowej Atlantydy"
Prof. Stanisław S. Nicieja, autor „Kresowej Atlandtydy”
W rozmowie "W cztery oczy" prof. Stanisław S. Nicieja opowiadał o dziewiątym tomie swojej "Kresowej Atlantydy", tym razem poświęconej Wołyniowi. – Książkę pisałem w okresie szczególnym, bo akurat wchodził na ekrany film Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń", obejrzałem go trzy razy. To wielkie dzieło, ale opowiada o innym Wołyniu niż moja książka – powiedział nam prof. Nicieja. – Jego film jest plebejski, a moja książka mieszczańska. Wołyń to była kolebka kultury polskiej. Ponadto żyzna, piękna, obfita ziemia, gdzie pszczoły nie potrafiły donieść swojego urobku do uli, tak był on dorodny i ciężki – dodał gość Radia Opole.więcej »
2017-02-19, 08:35

Rozmowa z Arkadiuszem Karbowiakiem

Arkadiusz Karbowiak o planach budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych
Arkadiusz Karbowiak dyrektor Instytucji Gospodarki Budżetowej "Mazowia"
Arkadiusz Karbowiak dyrektor Instytucji Gospodarki Budżetowej "Mazowia" o projekcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. - Udało nam się rozstrzygnąć konkurs, do którego zgłosiło się 70 zespołów architektów, ostatecznie nadesłano 20 projektów z których najlepsza okazała się praca firmy M.O.C. z Katowic - mówi Arkadiusz Karbowiak. Gość programu "W cztery oczy" dodał, że obiekt powinien być przebudowany do jesieni 2019. Arkadiusza Karbowiaka pytaliśmy także, czy zna powody złożenia dymisji przez zastępcę prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Krzysztofa Szwagrzyka - posłuchajmy.
2017-02-18, 08:35

Rozmowa z Moniką Czech-Tańczuk

Monika Czech-Tańczuk o tym, co władze Opola robią, aby powietrze było niewidoczne
Monika Czech-Tańczuk, Zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa
Opolski Urząd Miasta refunduje koszty wymiany pieców na ekologiczne. W tym roku program dotyczy budynków starych, ale także nowo budowanych. Zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa tłumaczy, że każdy może otrzymać 5 tysięcy złotych. - Mieszkańcy, którzy myślą o wymianie starego pieca węglowego powinni zgłosić się do naszego wydziału, a tam uzyskają niezbędne informacje - zachęca gość programu "W cztery oczy".
- Aby skorzystać z dofinansowania należy udokumentować proces budowy lub wymiany instalacji CO, to jest podstawa udzielenia przez nas refundacji - podkreśla Monika Czech-Tańczuk w rozmowie z Piotrem Wójtowiczem.więcej »
2017-02-17, 09:34

Rozmowa z Mariuszem Stachowskim i komentarz Manfreda Grabelusa

Mariusz Stachowski o problemach z segregacją śmieci
Mariusz Stachowski, burmistrz Zawadzkiego
- Gospodarka śmieciowa kosztuje nas rocznie 1 300 tysięcy złotych. Żeby się zbilansować, jak to przewidują przepisy, musieliśmy podnieść opłaty śmieciowe. Problemem jest to, że ludzie nie kwapią się do segregowania śmieci, zamierzamy zorganizować kampanię informacyjną, by to zmienić - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Stachowski, burmistrz Zdzieszowic. Nasz gość dodał także, że gmina zabiega u marszałków województwa opolskiego i śląskiego o zgodę na odwożenie śmieci na wysypisko w województwie śląskim, bo w tej chwili musi korzystać z wysypiska w Dzierżysławiu oddalonym o blisko 80 km.więcej »
2017-02-16, 09:38

Rozmowa z Urszulą Zajączkowską i komentarz Joanny Filipczyk

Urszula Zajączkowska o Roku Jana Cybisa
Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego
- Znane powiedzonko mówi "cudze chwalicie, swego nie znacie" i myślę, że tak jest na Opolszczyźnie z Janem Cybisem. Edukacja szkolna jest jaka jest, jesteśmy przyzwyczajeni do realistycznych przedstawień zdarzeń historycznych i malarstwo Cybisa może się nam wydawać trudne. A to malarz światowego formatu, laureat nagrody Guggenheima, najwybitniejszy polski kolorysta - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Urszula Zajączkowska, dyrektor MŚO. Dziś w galerii muzeum przy ul. Ozimskiej inauguracja obchodów Roku Jana Cybisa. Będzie można obejrzeć film Władysława Jurkowa "Widok z okna" i porozmawiać z twórcą. Dodajmy, że opolskie muzeum ma największy w Polsce zbiór prac Cybisa: to 90 obrazów olejnych i ponad 800 szkiców na papierze. Wybrane dzieła można oglądać na co dzień w galerii przy ul. Ozimskiej. Muzeum stara się także prezentować prace laureatów nagrody imienia Cybisa - najbardziej prestiżowej polskiej nagrody w dziedzinie sztuk plastycznych.więcej »
2017-02-15, 09:14

Rozmowa z Hubertem Adamkiem i komentarz Małgorzaty Kozak

Hubert Adamek o akcji "Bezpieczne ferie"
Hubert Adamek, komisarz z zespołu prasowego KWP
- Skontrolowaliśmy już kilkanaście autokarów, którymi dzieciaki jechały na ferie. Nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości, jeśli chodzi o stan techniczny pojazdów i przygotowanie kierowców. Ale te kontrole to nie wszystko, przestrzegamy także młodych ludzi przed niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie. Bo przecież są dzieciaki, które spędzają ferie w domu przy komputerze - mówił w rozmowie "W cztery oczy" komisarz Hubert Adamek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, relacjonując przebieg akcji "Bezpieczne ferie". Nasz gość mówił także o naborze do policji - w tym roku opolski garnizon chce przyjąć 150 nowych funkcjonariuszy.

więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »