Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2017-03-28, 08:32

Rozmowa z Barbarą Słomian i komentarz Mirosława Śnigórskiego

Barbara Słomian o konferencji naukowo-metodycznej "Odpowiedzialny za wychowanie"
Barbara Słomian, dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego i Opiekuńczego w Opolu
- Będziemy mówili o tym, jak szkoła powinna współpracować z rodzicami w procesie wychowawczym. Ta obecność rodziców w pierwszych trzech latach życia dziecka jest bardzo ważna, bo daje mu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Będziemy także rozmawiali o dzieciach z problemami zdrowotnymi, tymi zdiagnozowany i niezdiagnozowanymi - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Barbara Słomian z Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia, opowiadając o adresowanej do pedagogów i pracowników socjalnych konferencji metodycznej "Odpowiedzialni za wychowanie". Z naszym gościem rozmawialiśmy także o tym, że nie udało się w Opolu utworzyć tak zwanego "okna życia". - Wybraliśmy bardziej kompleksowy model "domu życia" - tłumaczy dyrektor Słomian.
więcej »
2017-03-27, 08:25

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski o zerwaniu mediacji z Dobrzeniem Wielkim i Łukasz Śmierciak z opolskiego ratusza o konsultacjach ws. nowych dzielnic Opola

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski o zerwaniu mediacji z Dobrzeniem Wielkim
Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski

– To, że zerwaliśmy mediacje, nie oznacza, że nie chcemy i nie będziemy rozmawiać o współpracy z gminą Dobrzeń Wielki. Ale, zgodnie z tym co powiedział w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych, jest to rozmowa w warunkach zmienionych granic – mówił w rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, powtarzając, że miasto odeszło od mediacji w reakcji na to, że członkowie grupy mediacyjnej reprezentujący Dobrzeń Wielki wzięli udział w kolejnym proteście przeciwko powiększeniu Opola.

– Jak długo potrwają te protesty? Myślę, że nie skończą się przed wyborami samorządowymi – ocenił prezydent Opola, dodając, że plan pomocy dla Dobrzenia Wielkiego ma zostać zatwierdzony przez opolską radę miasta na najbliższej, czwartkowej sesji.

więcej »
2017-03-26, 08:30

Rozmowa z Janem Burniakim z Banku Żywności w Opolu

Jan Burniak o zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności w opolskich sklepach
Każda z organizacji ma swój kalendarz wydarzeń, myślę, że nie ma znaczenia, która organizacja kiedy robi zbiórkę żywności - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Jan Burniak z Banku Żywności w Opolu. Wczoraj zakończyła się przedświąteczna zbiórka żywności organizowana przez Caritas, w następny weekend odbędzie się podobna akcja Banku Żywności.

- Miejsce jest dla wszystkich akcji, tym bardziej, że pomoc trafia do potrzebujących ale nie do tych samych - dodał. Gość Radia Opole wyjaśnił, że dwie zbiórki żywności, dwóch organizacji rozszerzają krąg osób, do których pomoc dociera. Co roku udaje się także zebrać coraz więcej darów. -

W ubiegłym roku w wielkanocnej zbiórce zebraliśmy 6 ton żywności, przed świętami Bożego Narodzenia zebraliśmy już 12 ton - dodał.więcej »
2017-03-25, 08:30

Rozmowa z Jarosławem Pilcem z Koalicji Dla Czystego Powietrza

Jarosław Pilc o uchwale antysmogowej
- Cieszę się bardzo, że samorząd województwa opolskiego przejął rolę lidera w walce o czyste powietrze w regionie. My o to zabiegaliśmy od dawna - powiedział Jarosław Pilc, z "Koalicji dla czystego powietrza". Przedstawiciele tej grupy spotkali się z urzędnikami, aby ustalić jakie zapisy powinny znaleźć się w projekcie uchwały antysmogowej.

- Będziemy szli prawdopodobnie w kierunku wyeliminowania węgla brunatnego, mułu i flotu czyli tego, co najbardziej zanieczyszcza powietrze - zapowiedział Pilc.

- Chcemy wprowadzić zakaz stosowania tych paliw. Jeśli chodzi o dostosowanie instalacji grzewczych do tych zapisów, to określimy czas w jakim należy to zrobić, będzie to pewnie około 10 lat - dodał.

Gość rozmowy "W cztery oczy" ma nadzieję, że uchwała będzie gotowa i wejdzie w życie przed kolejnym sezonem grzewczym.więcej »
2017-03-24, 09:25

Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem i komentarz red. Krzysztofa Ogioldy

Ks. Arnold Drechsler o XII wielkanocnej zbiórce żywności organizowanej przez Caritas Diecezji Opolskiej
Ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej
W rozmowie „W cztery oczy” ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej, opowiadał o dwunastej już zbiórce żywności w opolskich sklepach. Jaki jest cel tej zbiórki? To przede wszystkim pomoc biednym w zorganizowaniu wielkanocnych posiłków. Kto zbiera? Gdzie? I dlaczego post oraz jałmużna są tak ważne dla ludzkiego ciała, ale przede wszystkim dla ducha. O tym opowiadał gość Radia Opole.więcej »
2017-03-23, 10:30

Rozmowa z prof. Rafałem Riedlem, specjalistą studiów europejskich Uniwersytetu Opolskiego

Dr hab. Rafał Riedel, prof UO [fot. Piotr Kocyba]
Dr hab. Rafał Riedel, prof UO [fot. Piotr Kocyba]
"W cztery oczy" z prof. Rafałem Riedlem
"Poglądy i osądy" z prof. Rafałem Riedlem
W czwartek na dwa dni przed historycznym szczytem UE w Rzymie w obu porannych rozmowach - "W cztery oczy" oraz "Poglądy i osądy" - połączyliśmy się z obecnym tam prof. Rafałem Riedlem, specjalistą studiów europejskich Uniwersytetu Opolskiego, aby dowiedzieć się, co to znaczy Unia dwóch prędkości, która prędkość byłaby lepsza dla Polski i dlaczego oraz na czym polega zaproponowany przez nasz kraj pakiet reform UE. Spytaliśmy też, czy zasadnie i uczciwe jest straszenie Polaków Polexitem, czyli opuszczeniem przez nas UE bądź to wskutek decyzji naszego rządu, bądź wskutek wypchnięcia nas z Unii przez jej mocarstwa.
2017-03-22, 09:30

Rozmowa z Rafałem Bartkiem i komentarz Marcina Ociepy

Rafał Bartek o wyborach prezydenckich w Niemczech
Rafał Bartek, przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim
W rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, komentował ważne zmiany polityczne, jakie nastąpiły u naszego zachodniego sąsiad. Martin Schulz, czołowy polityk UE, do niedawna wszechwładny przewodniczący Parlamentu Europejskiego, został nowym szefem niemieckich socjalistów i najprawdopodobniej z powodzeniem powalczy o stanowisko kanclerza Niemiec z Angelą Merkel. Co to oznacza dla Niemiec? Co to oznacza dla Polski? Co to oznacza dla mniejszości niemieckiej w Polsce? Takie pytania zadaliśmy naszemu rozmówcy.więcej »
2017-03-21, 09:25

O zagrożeniach wynikających z uczestnictwa w grze internetowej "Niebieski wieloryb" rozmawiają Michał Siek i Mira Olszewska

Michał Siek o zagrożeniach dla graczy internetowych
W rozmowie "W cztery oczy" opolski kurator oświaty, Michał Siek, dopowiadał na pytania związane z zagrożeniami wynikającymi z gry internetowej "Niebieski wieloryb". Uczestnicy gry rejestrują się na stronie internetowej, podając pełne dane osobowe, w tym swój numer telefonu, na który następnie otrzymują zadania do wykonania, polegające mi.in. na samookaleczeniu, oglądaniu w internecie filmów z treściami sadystycznymi. W ostatni, pięćdziesiąty dzień, uczestnik otrzymuje zadane skoku z wysokiego budynku i odebrania sobie tym samym życia. W Rosji i na Ukrainie w ostatnim czasie samobójstwo w tych okolicznościach popełniło blisko 200 dzieci. Wielu kuratorów współpracując z prokuratorami, rozsyłając do szkół stosowne komunikaty. Jak to wygląda u nas?więcej »
2017-03-20, 09:37

O współpracy z Chinami opowiadają wiceprezydent Opola Maciej Wujec i rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf

Kto i po co przyjeżdża do Opola z chińskiej prowincji Fujian?
Wiceprezydent Opola Maciej Wujec
Kto i po co przyjeżdża do Opola z chińskiej prowincji Fujian? Jakie interesy kroją się naszemu miastu z Chińczykami? Co jeszcze oprócz już wdrażanej do budowy fabryki lamp ledowych? O to w rozmowie "W cztery oczy" pytał wiceprezydenta Opola Macieja Wujca Zbigniew Górniak.więcej »
2017-03-19, 08:30

Rozmowa z Bożeną Czapską-Czoch, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu im. Bronisława Koraszewskiego

Bożena Czapska-Czoch o konkursie kulinarnym "Regionalne smaki"
- Zainteresowanie konkursem jest duże, mamy kilkanaście zgłoszeń, z których wybierzemy 11 drużyn dwuosobowych - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Bożena Czapska-Czoch. Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Bronisława Koraszewskiego opowiadała o konkursie kulinarnym "Regionalne smaki".

W tym roku uczniowie zmierzą się z tematem przewodnim: kasze i drób. Młodzież w dwie godziny musi z tego przygotować potrawę nawiązującą do śląskich tradycji kulinarnych i zaprezentować ją. Konkurs ma promować szkolnictwo zawodowe w naszym regionie, choć jak przyznaje dyrektor ZSZ nr 4, kierunków kulinarnych promować nie trzeba, bo popularność programów kulinarnych w stacjach telewizyjnych zrobiła swoje. - To przyciąga młodzież. Zawód nie kojarzy im się ze zwykłym kucharzem, ale ze sztuką kulinarną - powiedziała dyrektor Czapska-Czoch. Dodała ona, że w ostatnich latach skończyły się problemy z rekrutacją, do szkoły chętnie zgłasza się nawet nie tylko z Polski, ale też z Ukrainy.

Radio Opole objęło patronatem konkurs "Regionalne smaki", którego finał odbędzie się 29 marca.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »