Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2018-04-23, 10:06

Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Rafałem Tkaczem

Joanna Maksymowicz o tym, dlaczego wciąż brakuje urzędników wyborczych
Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy w Opolu
Do 16 kwietnia obowiązywał termin zgłaszania się kandydatów na urzędników wyborczych. Mimo wysokiego wynagrodzenia (4,5 tys. brutto) i dwukrotnie przedłużanego terminu, wciąż brakuje ponad 2 tysiące urzędników. Dlaczego? I jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy wpłynie ona na jakość wyborów? Czy gdy dojdzie do nich ze zmniejszoną liczbą urzędników, będą potem wiarygodne? Te pytania zadaliśmy w rozmowie „W cztery oczy” Joannie Maksymowicz, niedawno powołanej Komisarz Wyborczej (najwyższy organ wyborczy w danym województwie; na Opolszczyźnie jest ich trzech).więcej »
2018-04-22, 09:00

Rozmowa z Dariuszem Krawcem, wiceprezesem WOPR Województwa Opolskiego

Dariusz Krawiec o niebezpiecznych kąpieliskach na Opolszczyźnie
- Dla nas sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, ale już teraz trwają prace porządkowe przy naszych stanicach, aby przygotować infrastrukturę dla ratowników - powiedział w "Poglądach i osądach" wiceprezes opolskiego WOPR-u Dariusz Krawiec.więcej »
2018-04-22, 08:30

Rozmowa z dr. Grzegorzem Kłysem z Samodzielnej Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego

Dr Grzegorz Kłyś o tym, dlaczego w województwie opolskim należy utworzyć Park Narodowy
Dlaczego na Opolszczyźnie powinien powstać Park Narodowy? To pytanie zadaliśmy gościowi rozmowy „W cztery oczy” dr. Grzegorzowi Kłysowi. Naukowiec z Samodzielnej Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego przekonywał, że zyskają na tym mieszkańcy. – Utworzenie parku nie oznacza, że nie można zbierać grzybów czy hodować ryb. W planie utworzenia takiego miejsca można zapisać hodowlę ryb i później chwalić się, że mamy najczystsze ryby – przekonywał Grzegorz Kłys. Jego zdaniem to, że w tej chwili na ten temat głównie się rozmawia to wynik braku przyzwolenia politycznego.więcej »
2018-04-21, 09:00

Rozmowa z Ewą Więcek, prezes Uczniowskiego Integracyjnego Klubu Łyżwiarstwa Figurowego „Piruette-Opole”

Ewa Więcek o 13. Ogólnopolskich Zawodach w Łyżwiarstwie Figurowym „Opolska Łyżwa 2018”
- "Opolska łyżwa" to zawody, które w Opolu odbywają się już od 13 lat. Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego wpisał je w swój kalendarz, cieszą się dużym powodzeniem w naszym kraju - powiedziała w "Poglądach i osądach" Ewa Więcek, prezes Uczniowskiego Integracyjnego Klubu Łyżwiarstwa Figurowego "Piruette - Opole".więcej »
2018-04-20, 09:00

Rozmowa z Janiną Kuźmicką oraz komentarz prof. Roberta Rauzińskiego

Prof. Robert Rauziński o dwudniowej konferencji na temat sytuacji demograficznej w powiecie nyskim
Prof. Robert Rauziński, opolski demograf
- Po wojnie Opolszczyzna miała najwyższy przyrost naturalny w Polsce, głownie za sprawą przesiedlonej ludności kresowej. Ale od wielu lat tendencje są niekorzystne, od dawna nie ma u nas nawet prostej zastępowalności pokoleń. Kolejny problem to migracje: 150 tysięcy Opolan pracuje za granicę, drugie tyle wyjechało na stałe - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prof. Robert Rauziński, znany opolski demograf.

Kolejny problem, który czeka Opolszczyznę, to starzenie się społeczeństwa. - To wyzwanie dla władz regionu, które powinny opracować kompleksowy program wspierania seniorów - dodaje nasz gość.więcej »
2018-04-19, 10:53

Rozmowa z Krzysztofem Dryndą i komentarz Łukasza Sowady

Krzysztof Drynda o postulatach klubu Razem dla Opola
Krzysztof Drynda, przewodniczący Klubu Radnych Razem dla Opola
- Pojawia się moje nazwisko, to prawda. Ale tu nic nie jest przesądzone. Zastanawiamy się nad tym, kto będzie najlepiej reprezentował program Razem dla Opola. Trwają także rozmowy, czy w grę będzie wchodził kandydat RdO, czy może będzie to szersza formuła, obejmująca całą Zjednoczoną Prawicę - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Drynda, przewodniczący klubu Razem dla Opola w Radzie Miasta Opola.
Nasz gość przyznał, że RdO jest ostatnio wyjątkowo aktywne, zgłaszając kolejne propozycje, takie jak zwolnienie z podatku od nieruchomości opolan, którzy wyremontują elewacje swoich domów. - Kiedy prezydent Arkadiusz Wiśniewski chciał z nami rozmawiać, zgłaszaliśmy swoje pomysły na poziomie ratusza. Gdy ten dialog ustał, my nadal działamy, ale innymi metodami - stwierdził Drynda.więcej »
2018-04-18, 09:40

Rozmowa z Violettą Porowska i komentarz dr. hab. Marka Białokura

Violetta Porowska o tym, dlaczego tak ważne jest żeby to przedstawiciele rządu uczyli patriotycznych postaw
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
- To autorski pomysł wojewody Adriana Czubaka, jeździmy do szkół podstawowych, przede wszystkim tych małych, by tam opowiedzieć dzieciaczkom o Konstytucji 3 Maja i o Święcie Flagi. Te lekcje mają charakter zabawy, uczniowie bardzo dobrze je przyjmują. To promocja patriotycznych podstaw, kto, jak nie przedstawiciele rządu, powinni uczyć patriotyzmu? - pytała retorycznie w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Te lekcje patriotyzmu to element działań w ramach ogólnopolskiego programu "Niepodległa" realizowanego w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Program opolskich obchodów dopiero poznamy, wiadomo już jednak, że jego elementem będzie ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w Oleśnie.więcej »
2018-04-17, 09:56

Rozmowa z Józefem Swaczyną i komentarz Michała Sieka

Józef Swaczyna o ostatnim posiedzeniu Związku Powiatów Polskich
Józef Swaczyna, starosta strzelecki
- Na debacie z okazji 20-lecia powstania powiatów Irena Lipowicz, jedna z autorek reformy samorządowej, mówiła, że powiaty nie potrafią się promować, opowiadać o tym, co robią. A te cztery podstawowe tematy - oświata, służba zdrowia, opieka społeczna i drogi - zupełnie inaczej dziś wyglądają, choć z drogami jest najgorzej. Powiaty zawsze były, nawet jeśli je formalnie likwidowano, zastępując urzędami rejonowymi - przekonywał w rozmowie "W cztery oczy" Józef Swaczyna, starosta ze Strzelec Opolskich.

Na ostatnim posiedzeniu władz Związku Powiatów Polskich podjęto między innymi uchwałę w sprawie finansowania oświaty. Zdaniem starostów, podział subwencji oświatowej jest korzystny dla "nieracjonalnie małych szkół podstawowych", za to niekorzystny dla szkół prowadzonych przez powiaty. - Można się zastanowić, czy utrzymywanie szkoły dla 30 czy 40 uczniów, jest racjonalne. Bo to są niesamowite koszty - stwierdził Swaczyna.

więcej »
2018-04-16, 10:22

Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Pawłem Nakoniecznym

Małgorzata Stelnicka o dopłatach do wymiany ogrzewania na ekologiczne w Opolu
Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola
– Na dopłatę do wymiany ogrzewania na ekologiczne mamy w tym roku 1,6 mln zł, ale docelowo będą to 2 mln zł rocznie. W zeszłym roku z dopłaty skorzystały 264 osoby. Zależy nam na tym, żeby to był program wieloletni, bo to zachęca mieszkańców do skorzystania z naszej oferty – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka, pytana o opolski program termomodernizacji. Nasz gość mówił też o planowanych nasadzeniach i unijnych dotacjach na zazielenianie miasta, jakie można otrzymać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – Na pewno będziemy o nie występować – zapowiedziała. Wiceprezydent Stelnicka sceptycznie ustosunkowała się za to do przeforsowanego przez radnych zakupu drona do badania dymu z kominów (podobno korzysta z takiego rozwiązania tylko jeden samorząd w kraju) oraz darmowych przejazdów komunikacją miejską dla kierowców i ich bliskich.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »