Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2017-01-18, 10:04

Rozmowa z Pawłem Grabowskim i komentarz Bogusława Mrukota

Paweł Grabowski o pomyśle zmiany ordynacji wyborczej
Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15

W rozmowie "W cztery oczy" poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15 odniósł się do proponowanych przez Jarosława Kaczyńskiego zmian w ordynacji wyborczej. Partia Grabowskiego, jako jedyna opozycyjna - w przeciwieństwie np. do PO i PSL - popiera pomysł PiS na wprowadzenie zasady dwóch kadencji w przypadku funkcji prezydenta miasta, burmistrza czy wójta. Według posła wyeliminuje to wiele patologii w polskim samorządzie, tworzenie się klanów, układów itp.więcej »
2017-01-17, 09:13

Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim i komentarz Marka Lei

Arkadiusz Wiśniewski o woli kompromisu w sprawie sporu o Duże Opole
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola
– Jest wola kompromisu – tak w rozmowie „W cztery oczy” prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski skomentował efekt mediacji u ministra spraw wewnętrznych i administracji, w których uczestniczył jako strona sporu na linii ratusz-mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego. – Ze względu na ciszę mediacyjną, czyli dla dobra samych mediacji, powinniśmy o wczorajszym spotkaniu mówić jak najmniej – podkreślał Wiśniewski. Prezydent uważa, że z decyzji o charakterze administracyjnym zrobiła się bitwa polityczna, w którą zaangażowali się przypadkowi politycy.więcej »
2017-01-16, 10:15

Rozmowa z Katarzyną Czocharą i komentarz Roberta Tistka

Katarzyna Czochara o kryzysie parlamentarnym
Katarzyna Czochara, posłanka PiS

Czy był to pucz, czyli zamach na demokrację, czy spontaniczna akcja obywatelskiego nieposłuszeństwa? - Takie pytanie padło pod adresem gościa rozmowy "W cztery oczy", posłanki PiS, Katarzyny Czochary. Pretekstem był wczorajszy film "Pucz", który aby wyemitować, telewizja publiczna przesunęła niezwykle popularny serial. Opowiadał on o blokowaniu Sejmu.
-To była destrukcja państwa i próba obalenia rządu - powiedziała posłanka. Co do filmu, to sama go nie oglądała, ale jak podkreśliła, społeczeństwo ma prawo wiedzieć, co się dzieje, stąd zapewne tak spektakularna pora emisji.więcej »
2017-01-15, 08:30

Rozmowa z Rafałem Tkaczem

Rafał Tkacz o konkursie pt. "Wybieram wybory" dla młodzieży
- Chcemy w ten sposób docierać z wiedzą wyborczą do jak najszerszej grupy młodych bo ta wiedza jest często nie taka, jak byśmy chcieli - powiedział o konkursie dla młodzieży w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

"Wybieram wybory" to konkurs dla młodzieży szkół średnich zorganizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze. Składa się on z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Zwycięzca otrzyma 1200 złotych a nauczyciel przygotowujący 500 złotych.więcej »
2017-01-14, 08:40

Rozmowa z por. Tomaszem Golcem

Por. Tomasz Golec o tym, jak będzie wyglądał piknik "Bezpieczna Polska"
- To największe po II wojnie światowej przemieszczenie sił amerykańskich w Europie - wyjaśnił por. Tomasz Golec, oficer prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego. Gościł on w rozmowie "W cztery oczy" w której opowiadał o pikniku wojskowym "Bezpieczna Polska" organizowanym z tej okazji. Takie pikniki odbędą się w 16 miastach wojewódzkich. Związane są z przyjazdem żołnierzy amerykańskich do Polski. Na placu Wolności w Opolu, między godziną 12.00 a 17.00 będzie można zobaczyć sprzęt z jakiego korzystają polscy żołnierze.

Gość porannej rozmowy wyjaśnił także, że piknik nie jest konkurencją dla niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Przyjazd żołnierzy amerykańskich to duże wydarzenie, dużo wcześniej planowane. Kiedy w marcu przemieszczali się Amerykanie w ramach tak zwanego "marszu rycerzy" też zorganizowany był piknik. Opolanie witali ich na pl. Kopernika - powiedział por. Tomasz Golec.więcej »
2017-01-13, 09:14

Rozmowa z Mirosławem Pietruchą i komentarz Leonarda Pietruszki

Mirosław Pietrucha o trudnych rozmowach z władzami przyłączonych gmin ws. przekazania mienia
Mirosław Pietrucha, wiceprezydent Opola
- Zakończenie głodówki w Dobrzeniu Wielkim nie ma wpływu na proces powiększenia Opola, bo on trwa, ale na pewno będzie miało wpływ na zmniejszenie temperatury sporu - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" wiceprezydent Mirosław Pietrucha. Nasz gość stwierdził, że rozmowy z podopolskimi samorządami w sprawie przekazywania majątku nie są łatwe i docelowo decyzję o przekazaniu obiektów użyteczności publicznej podejmie rząd, bo rady gmin objętych powiększeniem Opola raczej nie podejmą uchwał w tej sprawie. Zdaniem Pietruchy przykładem braku współpracy może być brak zgody gminy Prószków na to, by autobusy MZK dojeżdżały do wsi Górki. - Naszym zdaniem nie ma technicznych przeciwwskazań, bo zakręcają tam gimbusy. Nie możemy zmusić władz Prószkowa do zmiany stanowiska, być może zrobią to sami mieszkańcy - dodał Pietrucha.więcej »
2017-01-12, 00:00

Rozmowa z prof. Alicją Głębocką i komentarz dra Adama Drosika

Prof. Alicja Głębocka o sporze w Sejmie
Prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

- To, że głodówka została przerwana, jest dobrą informacją i dla rządzących, i dla protestujących, bo teraz będzie można przejść do rozmów o konkretach. Mam wrażenie, że w Polsce zapomnieliśmy, na czym polegają negocjacje. To rozmowy o konkretach, a nie domaganie się uznania naszych racji - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Komentując kryzys sejmowy, Głębocka stwierdziła, że już tylko Platforma Obywatelska upiera się przy kontynuacji protestu. - Problem w tym, że są różne ekspertyzy prawne na temat legalności uchwalenia budżetu i argumenty PO nie są mocne - dodaje. Nasz gość odniósł się także do wpadek liderów opozycji. - Dramat. Faktury wystawiane przez Mateusza Kijowskiego to działanie nieetyczne, a tłumaczenie Ryszarda Petru, że jego życie prywatne nie ma nic wspólnego z działalnością polityczną, jest niepoważne - mówi Głębocka.więcej »
2017-01-11, 10:06

Rozmowa z Michałem Siekiem i komentarz dr Ireny Koszyk

Michał Siek o reformie szkolnictwa i likwidacji gimnazjów
Michał Siek, opolski kurator oświaty o reformie szkolnictwa i likwidacji gimnazjów

- Sprawdzimy, czy dyrekcja szkoły zareagowała właściwie. Gimnazjalistów obejmuje
obowiązek szkolny, za jego wypełnienie odpowiadają rodzice - tak opolski kurator oświaty Michał Siek skomentował informację, że w Komprachcicach w proteście przeciw reformie oświaty rodzice nie wysłali wczoraj swoich dzieci do miejscowego gimnazjum. Nasz gość mówił też o przygotowaniach do wdrożenia reformy oświaty: do końca marca gminy mają przedstawić uchwały w sprawie nowej organizacji oświaty na swoim terenie, potem kurator ma 21 dni na ich zaopiniowanie. - Decyzja kuratora jest wiążąca - dodaje Siek. - Samorządy mają różne problemy związane z tą reformą, ale są takie, które posiadają już gotowe arkusze organizacyjne na przyszły rok szkolny.więcej »
2017-01-10, 09:44

Rozmowa z Małgorzatą Rabiegą i komentarz Manfreda Grabelusa

Małgorzata Rabiega o problemie smogu w Opolu
Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miasta Opola
- Mamy na terenie Opola tylko jedną stację pomiarową, ale będziemy wnioskowali o kolejne, także dlatego, że po zmianie granic doszły miejscowości z niską zwartą zabudową - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Małgorzata Rabiega z opolskiego urzędu miasta komentując problemy Opola ze smogiem. Nasz gość przyznał, że liczy się z tym, że komunikat o przekroczeniu stanu alarmowego, podobny do wydanego w sprawie Zdzieszowic, może zostać wydany także w przypadku Opola, bo dziś co godzinę odnotowuje się wielokrotne przekroczenie dopuszczalnej emisji pyłu zawieszonego - przy dopuszczalnym 50 mikrogramów mamy ponad 300. Tu jednak będzie się liczyła średnia dobowa. Nasz gość mówił także o działaniach Opola na rzecz poprawy jakości powietrza. - Na dopłaty do wymiany pieców mamy w tym roku 550 tysięcy zł. Od wczoraj można składać wnioski, pierwszego dnia wpłynęło już pięć - zaznaczyła Rabiega.więcej »
2017-01-09, 09:19

Józef Swaczyna i Krzysztof Wysdak o problemach powiatu strzeleckiego i opolskiego

Józef Swaczyna o ustaleniach Konwentu Starostów
Józef Swaczyna, starosta powiatu strzeleckiego
- Opolskich starostów najbardziej martwi obcięcie w tym roku o 8 mln zł pieniędzy na schetynówki, po 4 miliony stracą powiaty i gminy naszego regionu - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Józef Swaczyna, starosta strzelecki, a zarazem przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego. Nasz gość dodał, że starostów niepokoi także perspektywa zmian w służbie zdrowia. - W 2016 roku były trudne rozmowy o nadwykonaniach, dlatego w tym roku dyrektorzy od początku roku będą pilnowali limitów, co oznacza, że pacjenci będą mieli gorszy dostęp do usług. Co roku mamy w regionie nadwykonania za około 50 mln zł, o tyle nasz budżet na służbę zdrowia jest zaniżony - zaznaczył Swaczyna.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »