Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2017-09-20, 09:35

Rozmowa z Arturem Wilpertem i komentarz ks. dr. Arnolda Drechslera

Artur Wilpert o celach akcji "Kromka chleba dla sąsiada"
W rozmowie "W cztery oczy" koordynator projektu "Kromka chleba dla sąsiada" Artur Wilpert opowiadał o idei akcji prowadzonej przez Caritas Diecezji Opolskiej. To akcja promocyjna, która ma pomóc dostrzec nam ludzi potrzebujących wsparcia, głównie żywnościowego, ale i higienicznego.więcej »
2017-09-19, 09:52

Rozmowy z Grzegorzem Adamczykiem z opolskiej "Solidarności"

Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę
Dziś w obu porannych rozmowach - "W cztery oczy" i "Poglądy i osądy" - naszym gościem był Grzegorz Adamczyk, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Śląska Opolskiego NSZZ "Solidarność". Pierwsza rozmowa dotyczyła obietnicy, jaką Piotr Duda, szef "Solidarności", złożył w niedzielę na Jasnej Górze, że już wkrótce związek doprowadzi do zakazu handlu w niedzielę. Zdaniem Grzegorza Adamczyka będzie to korzystne dla polskich kobiet i polskich rodzin. Zmieni się styl życia Polaków, bo przestaną spędzać niedziele w centrach handlowych. Mitem według naszego rozmówcy, są też argumenty, że skoro jesteśmy państwem na dorobku, to powinno się pracować nie w niedziele, gdyż zyski z tego handlu i tak są transferowane za granicę.więcej »
2017-09-18, 08:32

Rozmowa z Pawłem Staufferem i komentarz Katarzyny Zawadzkiej

Paweł Stauffer o roli fotografa podczas festiwalu
- Najważniejsza jest próba uchwycenia emocji. I w tym roku to się udało, jestem bardzo zadowolony z kilku zdjęć, które zrobiłem Maryli Rodowicz. Świetny koncert, świetny taniec flamenco, to diva, która zawsze niesamowicie czuła scenę muzyczną. Udało mi się także zrobić kilka portretów Jana Pietrzaka, myślę, że ciekawych. To był w ogóle fajny festiwal – tak o swojej pracy na 54. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki opowiadał w rozmowie „W cztery oczy” Paweł Stauffer, fotoreporter, który od lat fotografuje festiwalowe gwiazdy. – Zdziwiła mnie bliska relacja Maryli i Dody, widać, że panie się lubią. Doda dojrzała, zawsze miała świetny głos, ale była w niej też ta „sodówka”. Teraz wyglądało to inaczej – dodał.więcej »
2017-09-17, 08:40

Rozmowa z Janem "Yachem" Paszkiewiczem

Jan "Yach" Paszkiewicz o tym dlaczego to w Opolu odbędzie się festiwal Yach Film
- W Gdańsku formuła się zakończyła, ponadto miasto nie inwestowało w tę formę kultury - Tak o powodach przenosin festiwalu Yach Film do Opola powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Jan "Yach" Paszkiewicz. Gość programu dodał, że o wyborze Opola zdecydowała także obecność Muzeum Polskiej Piosenki. - Jeszcze nie widziałem tak świetnie przygotowanej historii polskiej muzyki i historii obrazowania tych twórców - tłumaczył Yach Paszkiewicz.
Pytaliśmy także jak zrobić dobry wideoklip - Trzeba cały czas przekraczać konwencję. Teraz artyści szukają formy krótkiego filmu, noweli, która pokaże zupełnie inny świat w który chce wciągnąć widza - mówił nasz gość. - Pamiętajmy, że każdy rodzaj muzyki ma swoje podejście do pokazania i w momencie kiedy przełamujemy te konwencje to wtedy staje się to interesujące - zaznaczył reżyser.więcej »
2017-09-16, 08:43

Rozmowa z zespołem Ogień, który wygrał konkurs na najlepszy debiut 54. KFPP

Zespół Ogień o wrażeniach po wygranej
- Adrenalina jeszcze nie zeszła, jesteśmy zaskoczeni, aż tak dużym wsparciem ze strony słuchaczy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Filip Popów jeden z liderów zespołu Ogień, który wygrał nagrodę publiczności i słuchaczy Radia Opole w trakcie koncertu debiutów 54 KFPP.

Grupa przyjechała do Opola z Wielkopolski z piosenką "Mary Jane" i w nagrodę będzie mogła skorzystać z bezpłatnej sesji nagraniowej w Studiu M Radia Opole - Jest przed nami ważna praca do wykonania, bo teraz fani będą oczekiwali nowych piosenek i koncertów, a my to musimy udźwignąć - mówił Filip Popów.
Przemysław Zakrzewski dodał - Grupa występuje od 7 lat, a naszym marzeniem od samego początku było Opole, tu się występuje by poczuć historię.

- Na zespół Ogień głosowało na naszej stronie internetowej 30 procent słuchaczy. Nagrodą jest 65 godzin profesjonalnej sesji nagraniowej w legendarnym studiu M Radia Opole. Jest radość z wygranej, ale też świadomość, tego że teraz nie można zawieść oczekiwań słuchaczy - dodali członkowie grupy Ogień.
2017-09-15, 09:35

Rozmowa z Konradem Smugą i komentarz Agaty Konarskiej

Konrad Smuga o bojkocie festiwalu
- Bardzo się cieszę, że ten festiwal się odbędzie. Polska piosenka musi mieć swoje miejsce, swój dom, a jej domem jest Opole. To jest trwalsza tradycja niż wszystkie większe i mniejsze protesty, od 25 lat w Polsce władzę zmienia się w wyborach a nie poprzez bojkot festiwali - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Konrad Smuga, który wyreżyseruje podczas 54 KFPP trzy koncerty: Premiery, Od Opola do Opola i After Party. W jego ocenie, najważniejsze są Premiery, bo niełatwo namówić uznanych artystów, by stanęli do rywalizacji i wzięli udział w konkursie. Z kolei taneczne After Party to eksperyment, zderzenie ze sobą imprezowych hitów z różnych epok, czasem nieco kiczowatych, ale dziś budzących prawdziwy sentyment.więcej »
2017-09-14, 10:35

Prezes Radia Opole i kierownik muzyczny o festiwalu opolskim i jubileuszowym koncercie Radia Opole

Piotr Moc o zaangażowaniu naszej rozgłośni w organizację 54. KFPP
Piotr Moc, prezes Radia Opole
- Powiem tak: gdzie dwóch się bije, tam trzeci skorzystał. Po raz pierwszy jesteśmy swego rodzaju partnerem TVP, także w imieniu Audytorium 17, czyli wszystkich regionalnych rozgłośni Polskiego Radia - tak żartobliwie prezes Radia Opole Piotr Moc skomentował udział naszej rozgłośni w organizacji tegorocznego 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Przypomnijmy: w wyniku sporu władz miasta z TVP upadł czerwcowy termin festiwalu i imprezę przeniesiono na wrzesień. Ponieważ w tym samym terminie miał się odbyć koncert z okazji 65-lecia Radia Opole, nasza rozgłośnia zgodziła się na przesunięcie terminu o tydzień (zapraszamy na nasz koncert 22 września) i dzięki temu mamy festiwal w terminie 15 - 17 września. Nasi Słuchacze mogą skorzystać ze specjalnego sektora. Radio Opole wręczy także nagrodę dla uczestnika koncertu Debiutów wybranego przez naszych Słuchaczy.więcej »
2017-09-13, 09:13

Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim i Sylwią Gawłowską

Arkadiusz Wiśniewski o przyszłości opolskiego festiwalu
- Z rozmowami o przyszłości opolskiego festiwalu poczekajmy na zakończenie i podsumowanie tegorocznego festiwalu - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, pytany o to, czy ma w planach spotkanie z prezesem TVP Jackiem Kurskim i rozmowę o nowej umowie w sprawie kolejnych edycji KFPP. Nasz gość poinformował także, że w tym roku nie wręczy zwycięzcy Debiutów opolskiej Karolinki. - Moje pojawienie się na scenie byłoby pewnie odbierano z różnymi podtekstami a tego chcę uniknąć. Karolinkę wręczy Jarosław Wasik, wokalista i dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki. Będzie okazja do promocji muzeum - dodaje Wiśniewski. Także z rozmowami na temat Rady Artystycznej KFPP, o której to radzie debatowano w czerwcu, chce poczekać do końca festiwalu.więcej »
2017-09-12, 09:56

Rozmowa z Krzysztofem Dryndą i komentarz Michała Kramarza

Krzysztof Drynda o nowym pomyśle na funkcjonowanie stref ekonomicznych
Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
- Specjalne strefy ekonomiczne spełniły swoją rolę, miały znaczący wpływ na spadek bezrobocia. I nadal będą funkcjonowały do 2026 roku. Chcemy jednak - i to jest pomysł wicepremiera Mateusza Morawieckiego - sprawić, by cała Polska stała się taką strefą. Inwestycja, która spełni nasze oczekiwania, głównie jakościowe, będzie mogła liczyć na ulgi i preferencje niezależnie od tego, czy jest realizowana w granicach strefy czy nie - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nasz gość dodał, że do WSSE należy w tej chwili 3 700 hektarów.więcej »
2017-09-11, 09:32

Rozmowy z Leonardem Pietruszką i Markiem Leją

Leonard Pietruszka o porozumieniu z Opolem ws. rozliczeń majątkowych
Leonard Pietruszka, wójt gminy Komprachcice
- Komprachcice w odróżnieniu od Dobrzenia Wielkiego i Dąbrowy, nie otrzymają od Opola finansowego wsparcia. Planujemy jednak z Opolem realizację wspólnej inwestycji drogowej, a nasza młodzież i seniorzy zostaną objęci Opolską Kartą Rodziny, czyli będą mogli korzystać za złotówkę z wielu atrakcji w stolicy regionu - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" wójt Leonard Pietruszka. Nasz gość przyznał jednak, że spodziewa się problemów budżetowych, bo po zmianie granic do zbilansowania budżetu będzie brakowało rocznie około 2,5 miliona złotych. - Na razie pokryjemy to dzięki nadwyżce budżetowej, szukamy także oszczędności - dodał Pietruszka.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »