Radio Opole » W cztery oczy

Nasze rozmowy

2020-02-25, 09:39

Rafał Bartek o tematach dzisiejszej sesji sejmiku województwa

Rafał Bartek o tematach dzisiejszej sesji sejmiku województwa
– To szkoła policealna i ona przy dzisiejszym rynku edukacyjnym cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem. Dyrekcja próbowała wprowadzać nowe kierunki, ale nie było zainteresowania naborem. Gdyby był nabór, to nikt by dziś nie mówił o likwidacji. Póki co, jest to uchwała intencyjna o zamiarze likwidacji – mówił w porannej rozmowie Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, który tłumaczył motywacje jakimi kierował się samorząd województwa. Na dzisiejszej sesji radni mają podjąć uchwałę o zamiarze likwidacji Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu.więcej »
2020-02-23, 08:20

Tomasz Błach o Pucharze Polski Juniorek i Juniorów w judo

Tomasz Błach o Pucharze Polski Juniorek i Juniorów w judo
-Od wielu, wielu lat robimy poważne imprezy rangi mistrzowskiej w różnych grupach wiekowych, dajemy więc gwarancję, że organizacja Pucharu będzie w stu procentach i na wysokim poziomie i dlatego otrzymaliśmy to zadanie - tak organizację w Opolu Pucharu Polski Juniorek i Juniorów w judo wyjaśniał w rozmowie "W cztery oczy" prezes Okręgowego Związku Judo w Opolu Tomasz Błach.
Gość Radia Opole podkreślał przy tym, że ta dyscyplina sportu cieszy się sporą popularnością w naszym regionie, o czym świadczą choćby sukcesy naszych zawodników. Mówił też, że samo judo trenują zawodnicy w niemal każdej grupie wiekowej, począwszy od przedszkola. Zaprzeczał również obiegowym opiniom, że to sport, w którym odnosi się częste kontuzje, mówiąc, że dzięki trenowaniu judo zawodnicy uczą się sztuki bezpiecznego upadania, co przydaje się szczególnie dzieciom, na co dzień.więcej »
2020-02-22, 08:30

Marek Tomków o problemach z obsadą nocnych dyżurów aptek

Marek Tomków o problemach z obsadą nocnych dyżurów aptek
Gościem Ireneusza Prochery był Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Gość Radia Opole zapewniał, że problemy z dostępem do aptek czynnych w dni świąteczne i w nocy trzeba rozwiązywać w sposób racjonalny. Wskazywał, że każdy taki dyżur to duże obciążenie finansowe dla właściciela, stąd potrzeba wsparcia ze strony samorządu, albo szukania kompromisu w postaci choćby dyżurów trwających do godziny 22.00 bądź 23.00.więcej »
2020-02-21, 10:53

Kazimierz Kuberski o prezydenckiej inicjatywie tworzenia w gminach CUP

Kazimierz Kuberski o prezydenckiej inicjatywie tworzenia w gminach CUP
Porannym gościem Radia Opole był wiceminister Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, który gościł na Opolszczyźnie, by promować wśród samorządowców prezydencką inicjatywę tworzenia w gminach CUP. Zapytaliśmy, jaką rolę miałyby pełnić nowe jednostki. Padły też pytania o ewentualne zmiany w programie 500 plus.więcej »
2020-02-20, 08:50

Dr Damian Ziętek o badaniach prenatalnych, które w ramach unijnego programu oferuje Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu

Dr Damian Ziętek o bezpłatnych badaniach prenatalnych
- Kobiety chętnie wykonują badanie prenatalne. Informacja, która jest przekazywana od lekarza prowadzącego ale i przez media daje do zrozumienia, że te badania są bardzo potrzebne i stanowią ważny element prawidłowego prowadzenia ciąży i opieki w łonie matki – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Damian Ziętek, ginekolog położnik z Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.więcej »
2020-02-19, 09:58

Bartłomiej Stawiarski o kilkumilionowej karze za nielegalną wycinkę drzew

Bartłomiej Stawiarski o kilkumilionowej karze za nielegalną wycinkę drzew
- Jeśli kara w ogóle ma być naliczona, to powinna być naliczone spółce, która wycinała drzewo, a nie gminie. Co prawda my jesteśmy w 100% udziałowcem, ale chcemy tę sprawę wyczerpać proceduralnie i jeśli nie będzie wyjścia to rozciągnąć to w czasie, być może rozłożyć karę na raty – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa.więcej »
2020-02-18, 08:58

Roman Kolek o zmianach w finansowaniu systemu ochrony zdrowia

Roman Kolek o zmianach w finansowaniu systemu ochrony zdrowia
Trybunał Konstytucyjny w listopadzie 2019 orzekł, że samorządy nie muszą płacić za straty szpitali. Zgodnie z wyrokiem, sejm ma na zmianę przepisów 18 miesięcy od dnia wyroku. O niezbędnych zmianach w finansowaniu systemu ochrony zdrowia w kontekście tego orzeczenia TK w senacie rozmawiali wczoraj parlamentarzyści, samorządowcy oraz pracownicy nauki. W obradach uczestniczył także Roman Kolek, wicemarszałek województwa, którego zapytaliśmy o wnioski ze spotkania.więcej »
2020-02-17, 09:29

Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku i kampanii prowadzonej na rzecz organizacji pożytku publicznego

Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku
- To są kwoty, które nawet pozwalają organizacjom zainwestować, a w co, to już zależy od charakteru działalności tej organizacji - mówiła w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, pytana o siłę 1 % podatku, który można przekazać organizacjom pozarządowym. CDO rozpoczęło kampanię w której namawia do pozostawienie 1 procenta organizacjom opolskim.więcej »
2020-02-15, 08:20

Małgorzata Ziółkowska o potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga

Małgorzata Ziółkowska "W cztery oczy" (15.02.2020)
O potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga i pomyśle na to, jak można to zrobić, a także wyzwaniach medycyny, Ireneusz Prochera rozmawiał z Małgorzatą Ziółkowską z Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich. Rozmówczyni Radia Opole podkreślała, że w Polsce brakuje chętnych, by zostawać chirurgiem, co wiąże się z dużą uciążliwością tej specjalności, bez której jednak trudno sobie nawet wyobrazić pomoc pacjentom. A tę coraz częściej chirurdzy niosą posługując się najnowszymi środkami technicznymi, umożliwiającymi przeprowadzanie zabiegów poprzez niewielkie tylko nacięcia. Mówiliśmy również o konkursie "Dzieci chirurgom, chirurdzy dzieciom", który wsparła m.in. znana aktorka Danuta Stenka.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »