Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2017-07-25, 08:38

Rozmowa z Wiktorem Koncewiczem, zastępcą nadleśniczego w Nadleśnictwie Prószków

Wiktor Koncewicz o najnowszym raporcie NIK
- Inwestycje w ochronę przeciwpożarową są dla nas priorytetem. Na terenie Nadleśnictwa Prószków wszystkie drogi pożarowe są utrzymywane w pełnym standardzie, wyposażone w mijanki i dobrze oznaczone - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" Wiktor Koncewicz, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Prószków, komentując najnowszy raporty NIK, z którego wynika, że w skontrolowanych kilkunastu nadleśnictwach (poza Opolszczyzna) trzy czwarte dróg pożarowych nie spełniało założonych standardów. Koncewicz dodaje, że w tym sezonie zagrożenie pożarami nie jest duże, bo mieliśmy deszczową wiosnę i mamy mokre lato. Dzięki temu nadleśnictwo zażegnało problem drzew, które padły ofiarą suchego lata z 2015 roku. - Rok temu niemal połowa zaplanowanych wycinek to były wycinki drzew, które zamarły - powiedział gość Radia Opole.więcej »
2017-07-24, 09:40

Rozmowa z Błażejem Chorosiem, politologiem z Uniwersytetu Opolskiego

Dr Błażej Choroś o sporze wokół ustawy o Sądzie Najwyższym
- Po to mamy gwarancje instytucjonalne niezależności, żebyśmy nie musieli polegać tylko i wyłącznie na zaufaniu. Mam oczywiście nadzieję, że wszyscy sędziowie mają głęboko zakorzenione poczucie niezawisłości, ale jestem też realistą i wiem, że tak nie jest. Jeśli zmniejszymy liczbę zabezpieczeń instytucjonalnych, to znajdą się ludzie, którzy będą chcieli to wykorzystać, choćby jako okazję do awansu - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, komentując spór o ustawę o Sądzie Najwyższym.więcej »
2017-07-23, 08:40

Rozmowa z Krzysztofem Kozanowskim, głównym specjalistą do spraw hodowlanych i dydaktycznych w opolskim ZOO

Krzysztof Kozanowski o roli ogrodów zoologicznych w ochronie niektórych gatunków zwierząt
- Opolskie ZOO bierze udział w międzynarodowym programie, który ma zachować zagrożone wyginięciem gatunki przez co najmniej 100 lat - mówi w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Kazanowski główny specjalista do spraw hodowlanych i dydaktycznych w opolskim ogrodzie zoologicznym. - Współpraca między ogrodami ma polegać na tym żeby populacja w ogrodach była najbardziej zróżnicowana genetycznie, to znaczy aby osobniki nie były spokrewnione ze sobą - Nasz gość podkreśla, że obecnie wystarczy konflikt zbrojny i przestaje istnieć kilka gatunków. W tej sytuacji tylko ogrody zoologiczne są gwarancją, iż zagrożone gatunki przetrwają. Krzysztofa Kazanowskiego pytaliśmy także, czy opolskie zoo powinno się powiększyć.więcej »
2017-07-22, 08:40

Rozmowa z Lechem Waloszczykiem, dyrektorem KRUS-u w Opolu

Lech Waloszczyk o bezpieczeństwie podczas prac polowych
Do kiedy rolnicy mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. O to pytaliśmy dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opolu Lecha Waloszczyka. Gość rozmowy "W cztery oczy" zaznaczył, że osoby, które nabyły prawa do wcześniejszej emerytury będą mogły skorzystać z tego prawa również w przyszłym roku. Dyrektor KRUS, dodał, że każdy powinien indywidualnie sprawdzić te kwestie w placówkach kasy. Naszego gościa pytaliśmy także o wypadki podczas prac polowych. - W trakcie żniw najgorszym doradcą jest pośpiech - podkreśla Lech Waloszczyk, który zwraca uwagę, że wypadkom ulegają także dzieci. Najmłodsi nie powinni być zatrudniani do prac, niestety praktyka często jest inna. Pamiętajmy, że dzieci nie wiedzą jak się zachować w sytuacjach kryzysowych i bardzo często są pierwszymi ofiarami - zaznaczył Lech Waloszczyk.więcej »
2017-07-21, 09:38

Rozmowa z Pawłem Grabowskim, posłem na Sejm RP z ramienia Kukiz'15

Paweł Grabowski o założeniach Stowarzyszenia Endecja
Czym jest endecja i skąd się wzięła na Opolszczyźnie? - zapytaliśmy dziś w rozmowie "W cztery oczy" posła Kukiz'15 z okazji wyborów opolskiej struktury Stowarzyszenia Endecja, której poseł jest jednym z liderów i założycieli. Poseł Grabowski odpowiadał na pytania, czy nie obawia się, że słowo "endecja" źle się dziś kojarzy. To przedwojennym narodowym demokratom z partii Romana Dmowskiego przypisuje się sprawstwo zamachu na prezydenta Narutowicza w 1922 roku. Dmowski i endecja byli postrzegani jako potencjalni partnerzy dla dyplomacji radzieckiej. Według posła współczesna polska endecja, oprócz odwoływania się do narodowej dumy, powinna dążyć do całkowitej wolności gospodarczej i wzmocnienia ekonomicznego Polski. Paweł Grabowski podzielił się także swoimi refleksjami na temat burzliwej sejmowej debaty związanej z ustawą o Sądzie Najwyższym. Wytłumaczył także, dlaczego ruch Kukiz'15 jedzie w weekend akurat do Namysłowa, aby zabiegać tam o poparcie dla sprzeciwu wobec sprowadzania do Polski imigrantów.więcej »
2017-07-20, 09:17

Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim, prezydentem Opola

Arkadiusz Wiśniewski o wysokiej pozycji Opola w rankingu najzamożniejszych miast
- Opole stało się trzecim najzamożniejszym miastem wojewódzkim w Polsce - po Warszawie i Wrocławiu - powiedział dziś w rozmowie "W cztery oczy" prezydent Arkadiusz Wiśniewski. Wyprzedzamy m. in. Kraków, Poznań i Gdańsk oraz Katowice. Od 2014 r. przeskoczyliśmy z 6 pozycji na 3. Dochód do budżetu miejskiego wynosi na jednego mieszkańca 5 tys. zł. Zamożność Opola bierze się z podatków od firm i osobistych oraz podatków od nieruchomości. Dzięki temu np. nasza oświata jest jest jedną z najlepszych w Polsce. Zapytaliśmy też prezydenta Opola, kto wypracowuje to bogactwo i co ma z tego tzw. przeciętny opolanin.więcej »
2017-07-19, 09:05

Janusz Oszytko o zmianie nazw ulic propagujących komunizm

Janusz Oszytko o zmianie nazw ulic propagujących komunizm
Nazwy trzech ulic muszą zmienić do 2 września władze Opola. To Dąbrowszczaków, Obrońców Stalingradu i Stanisława Kulczyńskiego (działacz Stronnictwa Demokratycznego, które było sojusznikiem PZPR) - powiedział dziś m.in. w rozmowie "W cztery oczy" Janusz Oszytko z opolskiej delegatury IPN. Ustawa zobowiązuje wszystkie polskie samorządy do zmiany nazw ulic propagujących komunizm.więcej »
2017-07-18, 09:19

Rozmowa z wojewodą opolskim Adrianem Czubakiem

Adrian Czubak o możliwościach transportu Odrą
– To był rejs próbny, podczas którego doświadczeni kapitanowie żeglugi rzecznej sondowali stan rzeki i możliwości transportu Odrą. Ale był to także rejs przełomowy, od którego być może znów wznowiony zostanie ruch Odrzańską Drogą Wodną – tak mówił Adrian Czubak, wojewoda opolski w rozmowie "W cztery oczy" o pierwszym od 5 lat rejsie barek po Odrze. To były trzy zestawy, które przewiozły 2 tysiące ton węgla (równowartość 40 wagonów kolejowych). Z portu w Gliwicach wypłynęły do elektrociepłowni we Wrocławiu. Wojewoda wyliczał zalety transportu rzecznego: ekologia, koszty (cena za przewóz 1 tony zboża jest 5-kronie mniejsza niż w transporcie drogowym) i wbrew pozorom – szybkość. Mówił też o tym, że w przyszłości Odra będzie spławna nie tylko do Szczecina, ale uzyska też połączenie z Europą południową (aż do Morza Śródziemnego) i zachodnią (aż do Morza Północnego).więcej »
2017-07-17, 09:45

Rozmowa ze Stankomirem Nicieją, anglistą z Uniwersytetu Opolskiego

Dr Stankomir Nicieja m.in. o tym, jak postrzegają nas obcokrajowcy
Dr Stankomir Nicieja, kierownik Międzynarodowej Szkoły Letniej Języka Angielskiego UO opowiadał w rozmowie "W cztery oczy" o idei szkoły, którą prowadzi i o tym, dlaczego i kto w niej się uczy. Są to głównie Chińczycy, ale i osoby z Afganistanu, Kazachstanu, Rosji i Turcji. Przyjechali do Opola, aby doskonalić się tu w języku angielskim dla potrzeb akademickich. Zwiedzają Opolszczyznę oraz Polskę i jak zapewnił nasz rozmówca, wszędzie spotykają się z życzliwym zainteresowaniem i gościnnością. Są oczarowani urodą i kompaktowością Opola, a w środę odwiedzą całą grupą Radio Opole.więcej »
2017-07-16, 08:40

Rozmowa z Marcinem Cwielongiem, winiarzem z Balcarzowic

Marcin Cwielong o produkcji wina w Polsce
Marcin Cwielong z Balcarzowic, małej wioski w gminie Ujazd to gość programu "W cztery oczy". Nasz rozmówca od 4 lat zajmuje się wraz z teściem produkcją wina. Na niewykorzystanej łące nasadzili winorośle, produkcję białego i czerwonego trunku podglądali w Niemczech czy Czechach. Efekt? Choć winem zajmują się zaledwie 4 lata, wytrawny biały płyn z ich winnicy zdobył 1 miejsce w Polsce i 6 w Europie. Posłuchajmy, czy Opolskie może kiedyś słynąć z produkcji wina.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »