Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2017-04-29, 08:35

Rozmowa z Krzysztofem Dryndą, wiceprezesem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Krzysztof Drynda o tym, jak Polska i Opolszczyzna zaprezentowały się na Hannover Messe
– Polska zaprezentowała się imponująco – ocenił obecność na Hannover Messe Krzysztof Drynda, opolanin, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Gość porannej rozmowy „W cztery oczy” był w Hanowerze i uważa, że polskie firmy i instytucje stanęły na wysokości zadania. – Polskie stoisko było na prawdę imponujące i to, co pokazała polska gospodarka, może na długo pozostać w pamięci. Polska pokazała się od strony innowacyjnej – dodał Krzysztof Drynda. Gość Anety Skomorowskiej-Kobzy zaznaczył też, że na targach przedstawiciele WSSE odbyli szereg rozmów z potencjalnymi inwestorami i ma nadzieję, że zaowocują one w niedalekiej przyszłości inwestycjami. Jeśli chodzi o reprezentację Opolszczyzny, to firma IFM Ecolink miała jedno z największych stoisk na targach. – Choć to firma z kapitałem niemieckim, to w zeszłym roku uruchomiła w Opolu centrum badawczo-rozwojowe, zatrudniła opolskich inżynierów, którzy wymyślają i patentują wynalazki – mówił wiceprezes Drynda.więcej »
2017-04-28, 09:47

Rozmowa z Jolantą Lamm i komentarz Piotra Długosza

Jolanta Lamm o konkursie gawędziarskim "Śląskie beranie"
Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko
– W ostatnim ćwierćwieczu pojawiło się wiele podobnych konkursów, ale moim zdaniem nie znaczy to, że gwara przeżywa dziś renesans. 25 lat temu uczyłam się gwary od swoich uczniów, dziś to ja ich gwary uczę, bo nie wynoszą jej z domu – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko, przypominając, że pomysłodawcami konkursu Beranie byli dyrektor szkoły podstawowe w Izbicku Ryszard Lipok i rusycystka Regina Duda. Zainteresowanie Beraniami jest bardzo duże, w 24. edycji konkursu bierze udział 184 uczestników, w tym ponad 50 przedszkolaków i 11 osób dorosłych. – Najmłodszy uczestnik ma 5 lat, najstarszy 60 – mówi gość Radia Opole.więcej »
2017-04-27, 09:07

Rozmowa z Ryszardem Gallą i komentarz Leszka Korzeniowskiego

Ryszard Galla o planie referendum dot. zmiany granic powiększonego Opola
Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej
- Jest deklaracja partii opozycyjnych, że jeśli wygrają wybory, wrócą do tematu powiększenia Opola. Były na ten temat rozmowy. Pod deklaracją podpisali się Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak-Kamysz. Oddzielną deklarację złożył Paweł Kukiz. Lider Nowoczesnej ostatecznie się nie podpisał - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł Ryszard Galla. Zdaniem Galli ostateczna decyzja powinna należeć do zainteresowanych mieszkańców, dlatego konieczne byłoby przeprowadzenie kolejnych konsultacji albo nawet referendum. - Przede wszystkim jednak oczekuję od rządu przygotowania pakietu rozwiązań prawnych regulujących kwestię zmian granic gmin. W mojej ocenie w życie powinna wejść zasada, że wniosek o zmianę granic powinien był złożony dopiero po wypracowaniu porozumienia między samorządami - podkreślił Galla.więcej »
2017-04-26, 09:32

Rozmowa z Manfredem Grabelusem i komentarz Krystyny Słodczyk

Manfred Grabelus o ustawie antysmogowej
Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego
- Projekt uchwały antysmogowej już jest, zostanie prawdopodobnie przyjęty po wakacjach. Kiedy wejdzie w życie, zależy od radnych, ale myślę, raczej po sezonie grzewczym, bo mogą być przypadki, że ludzie kupią wcześniej opał, którego stosowania uchwała zabroni - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego, dodając, że uchwała będzie miała rangę prawa miejscowego i powinna być przestrzegana. Równocześnie Grabelus zaznaczył, że samorząd województwa w jakiejś mierze zastępuje rząd, który powinien podjąć bardziej zdecydowane działania. - W 1996 roku uchylono przepisy dotyczące jakości węgla i do tej pory nie mamy nowych - przypomniał. Grabelus stwierdził też, że samorząd województwa będzie rozmawiał w Komisji Europejskiej w sprawie uruchomienia unijnych pieniędzy na wymianę pieców na piece nowej generacji. - Za rzadko przypominamy ludziom, że w myśl rozporządzenia Komisji Europejskiej od 2020 roku będzie można korzystać z pieców piątej generacji - dodaje.więcej »
2017-04-25, 08:34

Rozmowa z Małgorzatą Wilkos i komentarz dr. Mariusza Patelskiego

Małgorzata Wilkos o konieczności zmiany nazw niektórych ulic
Małgorzata Wilkos, radna Solidarnej Polski
- Obchody 800-lecia Opola to dobra okazja, by przypomnieć nie tylko odległe czasy średniowiecza, ale także nowożytną historię naszego miasta. Z wnioskiem o upamiętnienie biskupa Antoniego Adamiuka wystąpił wiceprzewodniczący opolskiej rady Miasta, Marek Kawa. To będą duże uroczystości: o 11:00 msza w katedrze, o 12:00 spotkanie na skwerku, który będzie nosił imię biskupa Adamiuka, o 13:00 konferencja naukowa w Instytucie Historii - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Małgorzata Wilkos, radna Solidarnej Polski, dodając, że w uroczystości wezmą udział Kresowianie, delegacje Solidarności i harcerze z Głubczyc, gdzie działa hufiec imienia biskupa.więcej »
2017-04-24, 08:33

Rozmowa z Ewą Janiuk i komentarz Agnieszki Okupniak

Ewa Janiuk o tym co przychodnia zamierza zrobić za uzyskaną dotację
Ewa Janiuk, położna z przychodni Zdrowa Rodzina
- Takiego projektu nie było jeszcze w Polsce, także dla nas, położnych, jest to nowa sytuacja, po raz pierwszy możemy sięgnąć po unijne fundusze, żeby z naszymi usługami dotrzeć do kobiet w ich miejscu zamieszkania. W grę wchodzi olbrzymia kwota 11 mln zł, ale należy pamiętać, ze dotyczy całego regionu i szeregu naszych partnerów - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" położna Ewa Janiuk, kierowniczka spółki Zdrowa Rodzina, która to przychodnia jest głównym beneficjentem unijnego programu adresowanego do mam i dzieci, na który mamy w RPO 34 mln zł. Jak dodaje Janiuk, program będzie obejmował badania, mobilne szkoły rodzenia i kampanię informacyjną na temat praw kobiet w ciąży. - Chcemy objąć je opieką od momentu stwierdzenia ciąży, do porodu i później - mówi.

więcej »
2017-04-23, 08:35

Rozmowa z Grzegorzem Sawickim, dyrektorem Klubu Żużlowego Kolejarz Opole

Grzegorz Sawicki o celach Klubu Żużlowego Kolejarz Opole na ten rok
Jaka jest kondycja finansowa Klubu Żużlowego Kolejarz Opole i jaki jest cel na obecny sezon? O to zapytaliśmy prezesa opolskiego klubu Grzegorza Sawickiego w rozmowie „W cztery oczy”. Przypomnijmy, w ubiegłą środę na torze w Opolu miał odbyć się półfinał Brązowego kasku na żużlu. Jednak zawody z powodu opadów deszczu zostały odwołane, podobny los czeka dzisiejsze (23.04) spotkanie ligowe, w którym Stal-Met Kolejarz Opole miał podejmować Kolejarza Rawicz. Grzegorz Sawicki wyjaśnia, że budżet klubu na ten rok ma wynieść ponad 800 tysięcy złotych. Piotr Wójtowicz pytał swojego gościa czy z taką pulą można awansować do I ligi. – Nie można – wyjaśnia Grzegorz Sawicki, który dodaje, że celem klubu na ten rok walka w play o play-off.więcej »
2017-04-22, 08:35

Rozmowa z Ireneuszem Hebdą, dyrektorem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych

Ireneusz Hebda o pomyśle utworzenia parku narodowego na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego
Opolscy przyrodnicy chcą utworzyć na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego park narodowy. Jeden z pomysłodawców, Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych uważa, że za pomysłem przemawia bogactwo rzadkiej flory i fauny. Gość rozmowy „W cztery oczy” podkreśla, że park narodowy to najwyższa forma ochrony przyrody i powinniśmy dążyć do jego utworzenia na Opolszczyźnie. W programie pytaliśmy także, jakie skutki ten pomysł może przynieść mieszkańcom tej okolicy. Władze gminy Pokój i leśnicy podkreślają, że realizacja pomysłu oznacza zakaz zabierania grzybów, zakaz polowań i zakaz wstępu dla zwiedzających na tym terenie. Jak do tych argumentów odniósł się nasz gość? Posłuchajmy rozmowy Piotr Wójtowicza z Ireneuszem Hebdą.więcej »
2017-04-21, 09:27

Rozmowa z Mieczysławem Wojtaszkiem i komentarz Violetty Porowskiej

Mieczysław Wojtaszek o planach pracy rady opolskiego oddziału NFZ
Mieczysław Wojtaszek, nowy przewodniczący rady opolskiego oddziału NFZ
– Nieunikniona reforma służby zdrowia była odkładana od kilkunastu lat, trzeba ją wreszcie wprowadzić. Pacjenci powinni się uzbroić w cierpliwość, ale efekty będą dla nich korzystne, bo szpital nie tylko udzieli im pomocy, ale także zadba o rehabilitację – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Mieczysław Wojtaszek, nowy przewodniczący rady opolskiego oddziału NFZ, dodając, że wprowadzenie w regionie sieci szpitali powinno być bezbolesne, bo oddolna reforma, polegająca na racjonalizacji liczby oddziałów i łóżek, trwa na Opolszczyźnie od lat. Wojtaszek mówił też, że rada będzie się starała ograniczać migrację pacjentów (opolski NFZ płaci za usługi wykonane poza regionem 150 mln zł) oraz namawiać samorządy do robienia programów profilaktycznych (fundusz ma to 8,5 mln zł).więcej »
2017-04-20, 08:55

Rozmowa z Agnieszką Zakrzewską-Kubów i komentarz dr. Jarosława Mijasa

Agnieszka Zakrzewska-Kubów o niedoinformowaniu rodziców o szczepieniach
Agnieszka Zakrzewska-Kubów, opolska radna
Urzędniczo-medialny lincz na rodzicach, którzy nie szczepią bądź z jakichś przyczyn przestali szczepić swoje dzieci zarzucił dziennikarzom oraz służbie zdrowia w swoim liście otwartym dwójka opolskich radnych. Skąd to przeświadczenie o dyskryminacji i czy rodzic powinien na pewno mieć prawo odmówić szczepień swego dziecka? Dlaczego ludzie nie szczepią swoich dzieci? Czym się karmi coraz powszechniejszy ruch antyszczepionkowy - spytaliśmy w rozmowie "W cztery oczy" Agnieszkę Zakrzewską-Kubów, radna PiS, jedną z sygnatariuszek listu.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »