Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Prezesi Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia…
2020-03-04, 15:02 Autor: Radio Opole

Prezesi Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia apelują do Prezydenta RP ws. rekompensaty

STANOWISKO REGIONALNYCH ROZGŁOŚNI POLSKIEGO RADIA

Warszawa, 4 marca 2020 r.

Szanowny Panie Prezydencie,

Jako osoby odpowiedzialne za sytuację finansową oraz realizację misji publicznej Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie przyjętej przez Sejm ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych. Pańska decyzja w tej sprawie będzie miała kluczowe znaczenie dla umożliwienia dalszego pomyślnego funkcjonowania i rozwoju wszystkich mediów publicznych w Polsce.

Pragniemy jednak zwrócić Pańską uwagę na fakt, że w debacie publicznej, jaka toczy się wokół systemu finansowania i funkcjonowania mediów publicznych, tylko w niewielkim stopniu zwraca się uwagę na specyficzną sytuację, w jakiej znajdują się nadawcy regionalnej radiofonii publicznej.

Siedziby Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia stały się na przestrzeni ostatnich lat nie tylko miejscami produkcji programu ale także swoistymi instytucjami kultury, gdzie organizowane są koncerty promujące twórczość rodzimych artystów, debaty poruszające istotne dla lokalnych społeczności tematy, a nawet wydawane są płyty i książki. Dzięki zasięgowi docierającemu do praktycznie każdego z zakątków naszych regionów, jesteśmy słyszani często jako jedyny nadawca w tych miejscach, w których z uwagi na brak biznesowej opłacalności nieobecny jest nadawca komercyjny.

Realizacja tak pojętej misji publicznej jest kosztowna. Żadnej z Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia nie byłoby stać na produkcję dotychczasowego programu, gdyby nie środki publiczne – z abonamentu RTV oraz właśnie z rekompensaty dla mediów publicznych. Można więc stwierdzić – i nie będzie w tym żadnej przesady - że właściwy poziom finansowania naszych rozgłośni ze środków publicznych stanowi o naszym być albo nie być.

Rozgłośnie Regionalne, w obliczu pozbawienia ich w 2020 r. przychodów z tytułu rekompensaty abonamentowej, mogą zostać postawione przed koniecznością zamrożenia niezbędnych inwestycji i modernizacji, a także rozważenia zmniejszenia poziomu zatrudnienia zespołu, który w znakomitej większości stanowią zmotywowani, zaangażowani i doświadczeni dziennikarze. Takie działania mogą doprowadzić do powstania, w przypadku każdego z nadawców, niepowetowanych strat, które znacząco wpłyną na jakość i atrakcyjność produkowanego programu.

Szanowny Panie Prezydencie,
Mamy świadomość, jak trudną decyzję przychodzi Panu podjąć. Prosimy jednak, aby przed jej ogłoszeniem wziął Pan pod uwagę także nasz apel i zawarte w nim argumenty.

Wojciech Straszyński, Prezes Zarządu Polskiego Radia Białystok SA
Jolanta Kuligowska-Roszak, Prezes Zarządu Polskiego Radia Pomorza i Kujaw SA w Bydgoszczy
Adam Chmielecki, Prezes Zarządu Polskiego Radia Gdańsk SA
Piotr Ornowski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Katowice SA
Janusz Knap, Prezes Zarządu Polskiego Radia Kielce SA
Piotr Ostrowski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Koszalin SA
Mariusz Bartkowicz, Prezes Zarządu Polskiego Radia Kraków SA
Mariusz Deckert, Prezes Zarządu Polskiego Radia Lublin SA
Dariusz Szewczyk, Prezes Zarządu Polskiego Radia Łódź SA
Leszek Sobański, Prezes Zarządu Polskiego Radia Olsztyn SA
Piotr Moc, Prezes Zarządu Polskiego Radia Opole SA
Maciej Mazurek, Prezes Zarządu Polskiego Radia Poznań SA
Przemysław Tejkowski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Rzeszów SA
Artuj Kubaj, Prezes Zarządu Polskiego Radia Szczecin SA
Tadeusz Deszkiewicz, Prezes Zarządu Polskiego Radia dla Ciebie SA w Warszawie
Marcin Rosiński, Prezes Zarządu Polskiego Radia Wrocław SA
Piotr Bednarek, Prezes Zarządu Polskiego Radia Zachód SA w Zielonej Górze

Zobacz także

2024-10-31, godz. 16:16 Sprawdź zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu Sprawdź zmiany organizacji w ruchu, jakie wprowadzono na drogach w naszym regionie. Policjanci podpowiadają jak bezpiecznie i w miarę komfortowo dojechać na… » więcej 2024-11-01, godz. 21:00 Literackie impresje prof. Adriana Glenia o Patronach Roku 2024 W bardzo wyjątkowy dzień, czyli 1 listopada, przedstawiliśmy kilka opowieści, których bohaterami są polscy literaci, których w roku 2024 Sejm i Senat Rzeczpospolitej… » więcej 2024-10-31, godz. 09:55 Włącz Radio Opole w samochodzie i jedź bezpiecznie Więcej patroli na głównych trasach i zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarzy. Rozpoczyna się policyjna akcja "Wszystkich Świętych". Oprócz tradycyjnych… » więcej 2024-10-11, godz. 05:56 "Wspólnie wspomóżmy powodzian" – charytatywna akcja Radia Opole Woda zabrała im majątki, uszkodziła domostwa, pozbawiła dorobku całego życia. Skutki powodzi odczuły również organizacje wspierające powodzian, a podczas… » więcej 2024-09-26, godz. 09:52 Pozdrawiasz i pomagasz – kup cegiełkę Radia Opole dla powodzian Kup cegiełkę dla powodzian i pozdrów bliskie Ci osoby. Twoje serdeczności wyemitujemy w specjalnym, niedzielnym bloku, z którego cały dochód przekażemy… » więcej 2024-09-23, godz. 13:01 Jak rozważnie zadbać o mieszkania i domy po powodzi? Prof. dr hab. inż. Dariusz Bajno omówił w rozmowie z Radiem Opole najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, przygotowując zalane przez powódź… » więcej 2024-09-19, godz. 20:00 Ważne informacje dotyczące leków Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny… » więcej 2024-09-17, godz. 08:26 Stan klęski żywiołowej w części województwa Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 14:39 Sprawdź, jak możesz pomóc powodzianom W obliczu tragicznej powodzi, która dotyka mieszkańców południowej Polski, wspólnie walczymy z wielką wodą. Radio Opole włącza się w kampanię społeczną… » więcej 2024-09-16, godz. 11:13 Sprzątanie po powodzi, liczenie strat – sprawdź Poradnik powodziowy Zanim wejdziesz do domu, upewnij się, że budynek jest stabilny i nie grozi zawaleniem, unikaj kontaktu z wodą popowodziową, dokumentuj wszystkie szkody za… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »