Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Prezesi Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia apelują…
2020-03-04, 15:02 Autor: Radio Opole

Prezesi Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia apelują do Prezydenta RP ws. rekompensaty

STANOWISKO REGIONALNYCH ROZGŁOŚNI POLSKIEGO RADIA

Warszawa, 4 marca 2020 r.

Szanowny Panie Prezydencie,

Jako osoby odpowiedzialne za sytuację finansową oraz realizację misji publicznej Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie przyjętej przez Sejm ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych. Pańska decyzja w tej sprawie będzie miała kluczowe znaczenie dla umożliwienia dalszego pomyślnego funkcjonowania i rozwoju wszystkich mediów publicznych w Polsce.

Pragniemy jednak zwrócić Pańską uwagę na fakt, że w debacie publicznej, jaka toczy się wokół systemu finansowania i funkcjonowania mediów publicznych, tylko w niewielkim stopniu zwraca się uwagę na specyficzną sytuację, w jakiej znajdują się nadawcy regionalnej radiofonii publicznej.

Siedziby Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia stały się na przestrzeni ostatnich lat nie tylko miejscami produkcji programu ale także swoistymi instytucjami kultury, gdzie organizowane są koncerty promujące twórczość rodzimych artystów, debaty poruszające istotne dla lokalnych społeczności tematy, a nawet wydawane są płyty i książki. Dzięki zasięgowi docierającemu do praktycznie każdego z zakątków naszych regionów, jesteśmy słyszani często jako jedyny nadawca w tych miejscach, w których z uwagi na brak biznesowej opłacalności nieobecny jest nadawca komercyjny.

Realizacja tak pojętej misji publicznej jest kosztowna. Żadnej z Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia nie byłoby stać na produkcję dotychczasowego programu, gdyby nie środki publiczne – z abonamentu RTV oraz właśnie z rekompensaty dla mediów publicznych. Można więc stwierdzić – i nie będzie w tym żadnej przesady - że właściwy poziom finansowania naszych rozgłośni ze środków publicznych stanowi o naszym być albo nie być.

Rozgłośnie Regionalne, w obliczu pozbawienia ich w 2020 r. przychodów z tytułu rekompensaty abonamentowej, mogą zostać postawione przed koniecznością zamrożenia niezbędnych inwestycji i modernizacji, a także rozważenia zmniejszenia poziomu zatrudnienia zespołu, który w znakomitej większości stanowią zmotywowani, zaangażowani i doświadczeni dziennikarze. Takie działania mogą doprowadzić do powstania, w przypadku każdego z nadawców, niepowetowanych strat, które znacząco wpłyną na jakość i atrakcyjność produkowanego programu.

Szanowny Panie Prezydencie,
Mamy świadomość, jak trudną decyzję przychodzi Panu podjąć. Prosimy jednak, aby przed jej ogłoszeniem wziął Pan pod uwagę także nasz apel i zawarte w nim argumenty.

Wojciech Straszyński, Prezes Zarządu Polskiego Radia Białystok SA
Jolanta Kuligowska-Roszak, Prezes Zarządu Polskiego Radia Pomorza i Kujaw SA w Bydgoszczy
Adam Chmielecki, Prezes Zarządu Polskiego Radia Gdańsk SA
Piotr Ornowski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Katowice SA
Janusz Knap, Prezes Zarządu Polskiego Radia Kielce SA
Piotr Ostrowski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Koszalin SA
Mariusz Bartkowicz, Prezes Zarządu Polskiego Radia Kraków SA
Mariusz Deckert, Prezes Zarządu Polskiego Radia Lublin SA
Dariusz Szewczyk, Prezes Zarządu Polskiego Radia Łódź SA
Leszek Sobański, Prezes Zarządu Polskiego Radia Olsztyn SA
Piotr Moc, Prezes Zarządu Polskiego Radia Opole SA
Maciej Mazurek, Prezes Zarządu Polskiego Radia Poznań SA
Przemysław Tejkowski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Rzeszów SA
Artuj Kubaj, Prezes Zarządu Polskiego Radia Szczecin SA
Tadeusz Deszkiewicz, Prezes Zarządu Polskiego Radia dla Ciebie SA w Warszawie
Marcin Rosiński, Prezes Zarządu Polskiego Radia Wrocław SA
Piotr Bednarek, Prezes Zarządu Polskiego Radia Zachód SA w Zielonej Górze

Zobacz także

2020-07-11, godz. 10:48 Koncert Chilli Crew dziś po 20:00 w audycji "Twoja Muzyka" To już tradycja, że co sobotę w audycji Twoja Muzyka retransmitujemy najlepsze występy z kultowego Studia M. im SBB. Tym razem przypomnimy koncert wrocławskiego… » więcej 2020-07-03, godz. 21:03 Grupa Bohema raz jeszcze! W sobotę (04.07) po 20:00 zapraszamy na retransmisję koncertu ze Studia M im. SBB To już tradycja, że co sobotę w audycji Twoja Muzyka retransmitujemy najlepsze występy z kultowego Studia M. im SBB. Tym razem przypomnimy koncert Grupy Bohema… » więcej 2020-07-02, godz. 14:00 Nowa powieść Jakuba Ćwieka do posłuchania w lipcu na naszej antenie! Premiera już w poniedziałek o 15:40! [FILM] Najnowszej powieści Jakuba Ćwieka będzie można słuchać na antenie Radia Opole do końca lipca o 15:40 w audycji Trendy i Owędy. Premiera już w najbliższy poniedziałek!… » więcej 2020-07-02, godz. 08:09 Wakacyjna ramówka Radia Opole - zobacz, co szykujemy! Chcę wyjechać na wieś, to motyw przewodni naszych radiowych, letnich wędrówek. Nie zabraknie dobrej literatury, wakacyjnych przebojów i rozmów z gośćmi w plenerowym… » więcej 2020-06-26, godz. 12:05 Cukier raz jeszcze! W sobotę (27.06) po 20:00 zapraszamy na retransmisję koncertu ze Studia M im. SBB To już tradycja, że co sobotę w audycji Twoja Muzyka retransmitujemy najlepsze występy z kultowego Studia M. im SBB. Tym razem przypomnimy fenomenalny koncert… » więcej 2020-06-22, godz. 10:04 "To był twardy Polak. Świadek terroru" - poznaj pierwszych więźniów obozu w Auschwitz 14 czerwca minęło 80 lat od pierwszego masowego transportu więźniów do Auschwitz. Z tej okazji Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu przygotowała kampanię… » więcej 2020-06-19, godz. 21:50 Czarny Nosal i Złe Psy - te koncerty przypomnimy w sobotę po 20:00 w audycji "Twoja Muzyka" Rafał Nosal z Grupą Bohema wystąpi już w najbliższy czwartek (25.06) w Studiu M im. SBB, a my w oczekiwaniu na to wydarzenie już w najbliższą sobotę (20.06) w… » więcej 2020-06-16, godz. 16:43 Wszystko w Twoich rękach – pobierz, zainstaluj i korzystaj z aplikacji ProteGO Safe Aplikacja ProteGO Safe powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Może skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się… » więcej 2020-06-12, godz. 15:33 Wyjątkowy koncert Radia Opole przypomnimy w najbliższą sobotę (13.06) po 20:00 w audycji "Twoja Muzyka" Pięć zjawiskowych artystek na jednej scenie podczas niepowtarzalnego wieczoru w Filharmonii Opolskiej. 31 sierpnia minie 2 lata od koncertu „Dobre Granie Ekstra"… » więcej 2020-06-10, godz. 14:44 Spędź Boże Ciało z Radiem Opole - transmisja mszy, słuchowisko, specjalne audycje W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwanego świętem Bożego Ciała, Radio Opole zmienia swoją ramówkę, zapraszając na specjalne audycje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »