Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości…
2021-11-10, 10:51 Autor: Justyna Krzyżanowska

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Opole

Siedziba Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
Siedziba Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
W najbliższy czwartek (11.11) przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów (1795-1918). Przypomnijmy, że odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Ponadto, dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. Wtedy naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Radio Opole aktywnie włącza się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych słuchaczy specjalne audycje związane z tym wydarzeniem.

Program Radia Opole (FM) z okazji Narodowego Święta Niepodległości:

06:05-11:30 Mamy święto – zaprasza Dawid Rajwa
  • W świąteczny poranek chcemy zachęcić naszych Słuchaczy do wspólnej zabawy. Wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej organizujemy quiz, w którym nagrodami będą zestawy gadżetów przygotowane przez MON. Dobra wiadomość jest taka, że przy każdym z pytań będą trzy odpowiedzi do wyboru i zawsze będzie można... strzelać! Quiz rozpoczniemy po 8:30, ale wcześniej sporo informacji, które przy udzielaniu odpowiedzi na pytania mogą się przydać - warto słuchać Radia Opole od wczesnych godzin rannych.

08:05 Poranna romowa Radia Opole
– zaprasza Ireneusz Prochera
  • Jak zostać żołnierzem i co powinniśmy na ten temat wiedzieć? O tym opowie porucznik Michał Gełej z Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego w Opolu.

09:15 Słuchajcie dzieci – zaprasza Justyna Marcińska
  • Ćwiczyli już od kilku tygodni. To był dla nich jeden z najważniejszych występów, bo zrealizowany w studiu M im. SBB Radia Opole i na Wieży Piastowskiej. Uczniowie z LO nr 5 w Opolu zaśpiewali hymn, którego będziemy mogli posłuchać dzisiaj w samo południe.

11:30-12:00 Świąteczna Loża Radiowa – zaprasza Joanna Matlak
  • Wyjątkowe wydanie Świątecznej Loży Radiowej. Dziś nadajemy prosto z placu Wolności w Opolu gdzie będą odbywały się wojewódzkie uroczystości Święta Niepodległości. Nie zabraknie przemówień, apeli, wręczenia odznaczeń, ale przede wszystkim… rozmów. Rozmów o tym jak wyzwolono Polskę po 123 latach niewoli i kto się do tego przyczynił.

12:05-14:00 Narodowe Święto Niepodległości – zaprasza Joanna Matlak
  • Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty, Daszyński – to nazwiska, które każdy Polak powinien znać. W dniu Święta Niepodległości przypomnimy sylwetki tych wybitnych postaci, mężów stanu, którym zawdzięczamy naszą wolność. Co istotne, nie reprezentowali jednolitych poglądów; urodzili się w różnych zaborach, różnili się politycznie i religijnie. Ale mieli ten sam cel – przywrócić Polskę na mapę świata. O nich przypomni i opowie Janusz Oszytko z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. W drugiej części programu omówimy najważniejsze wyzwania przed jakimi stanęła młoda II Rzeczpospolita. Jak odbudowywano państwo polskie po przeszło stu latach niewoli? O tym porozmawiamy z prof. Markiem Białokurem z Instytutu Śląskiego w Opolu.

    W programie także zapowiedzi i relacje naszych reporterów z uroczystości niepodległościowych, które odbywają się w wielu miastach Opolszczyzny.

14:05-17:00 Opolska Lista Polskiej Piosenki – wydanie specjalne – zaprasza Witold Sułek
  • Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, specjalne wydanie Opolskiej Listy Polskiej Piosenki skupione będzie wokół piosenek traktujących o wolności. Jak zawsze będzie to przekrój przez różne dekady polskiej muzyki rozrywkowej, a pojęcie wolności zawarte w tekstach, ukaże bardzo różne jej aspekty - od wesołych i przepełnionych optymizmem do pełnych zadumy i głębokiej refleksji pieśni kultowych bardów. Usłyszymy, między innymi, piosenki Chłopców z Placu Broni, Marka Grechuty, Małgorzaty Ostrowskiej i Jana Pietrzaka, a słuchacze będą mogli wybrać spośród zaprezentowanych utworów te, które chcieliby usłyszeć ponownie, już jako oficjalne propozycje do listy.

17:05-18:00 Śladami Kresowej Atlantydy – zaprasza Halina Nabrdalik
  • W audycji opowieść o odzyskiwaniu przez Polskę Niepodległości.

18:05-20:00 Mój Opolski Dom - zaprasza Halina Nabrdalik
  • W audycji o Romanie Horoszkiewiczu, legioniście, powstańcu śląskim i żołnierzu września opowiada dziś już nieżyjący jego syn Tadeusz Horoszkiewicz.

20:05-23:00 Cały nasz sport – zaprasza Grzegorz Frankowski
  • W programie powrócimy do środowego (09.11) meczu Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z CEZ Karlovarsko w siatkarskiej Ligi Mistrzów. Na inaugurację nowej edycji rozgrywek, obrońca trofeum, nie bez problemów pokonał we własnej hali mistrza Czech 3:1.


    Dawid Tomala, mistrz olimpijski w chodzie sportowym na 50 kilometrów zachęci nas do uprawiania sportu i aktywności, a także podsumuje swoje występy w tym roku.


    Mówić będziemy również o wielu imprezach biegowych, które odbywały się dzisiaj w całym regionie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.


23:00-1:00 Muzyka Źródeł – zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie
  • "Wokół Niepodległości" - koncert ze Studia M z 21 listopada 2018 roku. Usłyszeliśmy jazzowe interpretacje takich utworów jak: "O mój Rozmarynie", "Rozkwitały Pąki Białych Róż", "Wojenko, wojenko..." czy "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę". Ideą było upamiętnienie legionistów, powstańców śląski oraz zesłańców na Sybir. Zespół Melius Abundare grał utwory głównie ze zbioru pieśni religijnych z XVIII wieku pochodzących z Poczajowa na Wołyniu. Część z nich to pieśni czysto religijne, inne ludowe.


Program Radia Opole (DAB+) z okazji Narodowego Święta Niepodległości:

12:00-15:00 Zapomniana klasyka – zaprasza Małgorzata Ślusarczyk
  • W jakich dziełach polskich twórców można odnaleźć cytaty z "Mazurka Dąbrowskiego"? W wielu kompozycjach można odnaleźć melodie nawiązujące do polskiego hymnu państwowego, a jednak brzmiące nieco odmiennie. A może to wcale nie są parafrazy, lecz dosłowne cytaty, odzwierciedlające historyczne warianty i przemiany jakie dokonały się pomiędzy pierwotną melodią "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech", a współczesnym brzmieniem naszego hymnu? Nad tematem pochylimy się wspólnie z wybitnym muzykologiem prof. Maciejem Gołąbem, sięgając po przykłady z literatury muzycznej - zawarte zarówno na oficjalnych wydawnictwach płytowych, jak i zarejestrowane przez Radio Opole w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Opolu w 2021 roku.

18:00-21:00 Piosenki z legendą – zaprasza Żaneta Plotnik
  • „Warszawo kochana, Warszawo Tyś treścią mych marzeń, mych snów, radosnych przechodniów twych lawą, ulicznym rozgwarem i wrzawą. Ty wołasz mnie, wołasz, stęskniona upojnych piosenek i słów, jak bardzo dziś pragnę zobaczyć cię znów…” tak w 1944 śpiewał Mieczysław Fogg. W audycji wybrzmią piosenki z stolicą Polski w roli głównej, a także najpopularniejsze utwory patriotyczne w nowej odsłonie. Zastanowimy się również nad znaczeniem pieśni patriotycznej wczoraj i dziś.

Zobacz także

2021-10-21, godz. 08:36 Dobry moment w Radiu Opole! Przedpołudniowe pasmo Radia Opole to Dobry moment na rozmowy z zaproszonymi gośćmi, a także z naszymi słuchaczami! W audycji poruszamy dużo tematów społecznych… » więcej 2021-10-19, godz. 13:35 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle walczy o Superpuchar Polski - transmisja w Radiu Opole Dwóch gigantów: Jastrzębski Węgiel i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, a trofeum tylko jedno. W środę (20.10) poznamy zwycięzcę Superpucharu Polski… » więcej 2021-10-13, godz. 14:37 Po mszy świętej zadbaj o zdrowie! Zapraszamy do mobilnego punktu szczepień Jeśli jeszcze nie zaszczepiłeś się przeciwko Covid-19, już w najbliższą niedzielę będziesz mógł to zrobić po mszy świętej. A wszystko dzięki kolejnej… » więcej 2021-09-29, godz. 14:49 1 października Dzień Polskiej Muzyki 2021! Słuchając polskich artystów, wspieramy ich i polski rynek muzyczny! Radio Opole 1 października włącza się do kampanii Dzień Polskiej Muzyki. To akcja rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z Grupy Audytorium 17. Odbywa się… » więcej 2021-09-16, godz. 17:21 „Radio Biwak” 2021 zakończony – za nami dwa miesiące współpracy Radia Rzeszów z regionalnymi rozgłośniami… Polskie Radio Rzeszów obchodzi w tym roku jubileusz 70. urodzin. Z tej okazji rozgłośnia przygotowała dla swoich słuchaczy wiele atrakcji, m.in. specjalną… » więcej 2021-09-15, godz. 12:46 Zbliża się 75. rocznica operacji „Lawina” – poznaj szczegóły zaplanowanych uroczystości W najbliższą sobotę (18.09) mija 75 lat od zbrodni UB/NKWD popełnionej na żołnierzach NSZ Okręgu VII Śląskiego w ramach operacji „Lawina”. Zobacz… » więcej 2021-09-01, godz. 13:44 "Kto rano wstaje", ten... budzi się w szkole! Ekipa porannego programu Radia Opole zgłasza gotowość do szkoły! A przynajmniej do wspomnień.... 1 września nie mogło nas zabraknąć w podstawówce - odwiedziliśmy… » więcej 2021-08-30, godz. 11:34 58. KFPP - zobacz program i słuchaj Radia Opole! 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu rozpocznie się w piątek (03.09) i potrwa 4 dni. W programie osiem koncertów − wszystkie będziemy transmitować… » więcej 2021-08-27, godz. 19:12 Janina Piekarz - historia kobiety, która od dziecka lubiła pomagać Bieda, głód, konfiskaty zwierząt hodowlanych przez komunistyczną bezpiekę - to dzieciństwo w czasach stalinowskich, jakie do dziś pamięta Janina Piekarz… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »