Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-02, 17:00 Autor: PAP

UE/ KE: Wspólnota potrzebuje inwestycji, inaczej nie osiągnie celów cyfrowych

W opublikowanym we wtorek sprawozdaniu o stanie transformacji cyfrowej w UE Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do przyspieszenia inwestycji m.in. w AI, wysokiej jakości łączność i umiejętności cyfrowe obywateli. Inaczej Unii nie uda się osiągnąć jej celów cyfrowych.

Z analizy KE wynika, że dzisiaj państwa członkowskie nie są w stanie osiągnąć celów cyfrowych UE określonych na 2030 r. w programie "Droga ku cyfrowej dekadzie" (DDPP). Można to zmienić pod warunkiem, że kraje UE zintensyfikują wysiłki, w tym m.in. inwestycje w technologię i infrastrukturę cyfrową.


Jak zauważono w raporcie, tylko 64 proc. unijnych gospodarstw domowych ma w tej chwili dostęp do szybkich sieci światłowodowych umożliwiających korzystanie z najnowocześniejszych technologii, a sieci 5G obejmują swoim zasięgiem jedynie 50 proc. terytorium Wspólnoty, do tego ich wydajność jest nadal niewystarczająca, żeby świadczyć zaawansowane usługi. Wykorzystanie AI, chmury lub dużych zbiorów danych w przedsiębiorstwach było dużo poniżej zakładanego celu, który określono na 75 proc.


Prognozy też nie napawają otuchą - szacuje się, że do 2030 r. tylko sześć na dziesięć unijnych gospodarstw domowych będzie korzystać z chmury obliczeniowej, połowa z dużych zbiorów danych, a tylko 17 proc. - ze sztucznej inteligencji. Poważnym wyzwaniem pozostaje ograniczony dostęp do technologii cyfrowych poza dużymi miastami, co - według Komisji - jest przepaścią, którą trzeba zlikwidować. Aby to zrobić, należy zainwestować we współpracę międzynarodową, w tym europejskie centra innowacji cyfrowych (EDIH) i konsorcja na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej (EDIC).


Ważne są też inwestycje w umiejętności cyfrowe mieszkańców - dzisiaj jedynie co drugi obywatel może pochwalić się podstawowymi umiejętnościami cyfrowymi i np. potrafi napisać maila. Nadal brakuje też specjalistów w dziedzinie ICT, czyli sektorze informatyki i telekomunikacji. Przewiduje się, że w 2030 r. będzie ich ok. 12 mln, głównie mężczyzn. Państwa członkowskie powinny wspierać naukę umiejętności cyfrowych, a także zachęcać młodych ludzi, w szczególności dziewczęta, do zainteresowania się dyscyplinami nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM).


Kraje UE powinny również umożliwić swoim obywatelom i firmom cyfrowy dostęp do kluczowych usług publicznych oraz dokumentacji medycznej, a także zapewnić bezpieczny system identyfikacji elektronicznej (eID). Chociaż z możliwości bezpiecznego logowania się do sieci może korzystać już 93 proc. ludności UE, KE szacuje, że osiągnięcie 100 proc. dostępności cyfrowej instytucji publicznych do 2030 r. pozostanie wyzwaniem.


To drugie sprawozdanie KE na temat transformacji cyfrowej (pierwsze ujrzało światło dzienne we wrześniu ub.r.). W tym roku po raz pierwszy sprawozdaniu towarzyszy analiza krajowych strategicznych planów działania ws. cyfryzacji przedstawionych przez państwa członkowskie; wyszczególniono w nich środki, działania i finansowanie mające przyczynić się do transformacji cyfrowej UE.


Państwa Unii będą teraz musiały dokonać przeglądu krajowych planów działania i dostosować je do założeń programu „Droga ku cyfrowej dekadzie” przed 2 grudnia 2024 r. Kolejny raport Komisji ma się pojawić w 2025 r.


Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)


jowi/ mms/


Kraj i świat

2024-07-04, godz. 19:50 USA/ Trump: wyeliminowałem z wyścigu Bidena (aktl.) Wyeliminowałem Bidena z wyścigu - powiedział Donald Trump w opublikowanym przez portal The Daily Beast nagraniu wideo. Trump użył wulgarnych słów na określenie… » więcej 2024-07-04, godz. 19:50 Prezydent zwołał RBN przed szczytem NATO (opis) Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek w Bydgoszczy, że na poniedziałek zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed wylotem polskiej… » więcej 2024-07-04, godz. 19:50 Morawiecki: trzeba domagać się realizacji CPK w pierwotnym kształcie Były premier, wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków, aby domagali się realizacji pierwotnych założeń Centralnego Portu Komunikacyjnego… » więcej 2024-07-04, godz. 19:50 GIS ostrzega przed trzema sosami Winiary ze względu na możliwą obecność glutenu Główny Inspektorat Sanitarny wydał w czwartek ostrzeżenie dotyczące trzech sosów marki Winiary: Sos Boloński 500 g, Sos pomidorowy do Spaghetti 500 g, Sos… » więcej 2024-07-04, godz. 19:50 ME 2024 – Węgrzyn: atmosfera na stadionach jest wspaniała Piłkarskie mistrzostwa Europy wkraczają w fazę ćwierćfinałów. Kazimierz Węgrzyn, były reprezentant Polski, komentujący mecze dla TVP jest pod wrażeniem… » więcej 2024-07-04, godz. 19:40 Wimbledon - Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy (krótka) Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Liderka światowego rankingu tenisistek wygrała w czwartek w Londynie z Chorwatką Petrą… » więcej 2024-07-04, godz. 19:40 Francja/ Mbappe: głosowanie w wyborach to konieczność, zwłaszcza po katastrofalnej I turze Kapitan piłkarskiej reprezentacji Francji Kylian Mbappe oznajmił w czwartek, że zagłosowanie w drugiej turze wyborów parlamentarnych, która odbędzie się… » więcej 2024-07-04, godz. 19:40 Wimbledon - wyniki turnieju kobiet Wyniki czwartkowych meczów turnieju kobiet w wielkoszlemowym Wimbledonie: 2. rundaJulia Putnicewa (Kazachstan) - Katerina Siniakova (Czechy/27) 6:0, 4:6, 6:2Jelena… » więcej 2024-07-04, godz. 19:30 Piłkarska LN kobiet - Patalon: chcemy się pokazać z jak najlepszej strony w lipcowych meczach 'Chcemy się pokazać z jak najlepszej strony w lipcowych meczach. Od początku wiedziałyśmy, że kwalifikacje mistrzostw Europy nie będą łatwe' - powiedziała… » więcej 2024-07-04, godz. 19:30 Małopolskie/ Łukasz Smółka kandydatem PiS na marszałka (krótka 3) Kandydaturę obecnego wicemarszałka Małopolski Łukasza Smółki na marszałka województwa zgłosił klub PiS podczas czwartkowej sesji nadzwyczajnej. Radni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »