Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-22, 14:20 Autor: PAP

Sejm/ Konieczny: pilotaż centralnej e-rejestracji będzie obejmował kardiologię, mammografię i cytologię

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przekazał, że pilotaż centralnej e-rejestracji będzie obejmował kardiologię, mammografię i cytologię. Projekt rozporządzenia został w środę skierowany do konsultacji publicznych. Przygotowanie i jego realizacja potrwa od dnia wejścia w życie rozporządzenia do 31 marca 2025 r.

W środę sejmowa Komisja Zdrowia zajęła się, na wniosek posłów opozycji, rozpatrzeniem informacji ministra zdrowia dotyczącej "podjętych od 13 grudnia 2023 r. działań związanych z uruchomieniem e-rejestracji do lekarzy".


Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podkreślił, że wdrożenie centralnej e-rejestracji wymaga istotnych zmian na poziomie ustawowym, a także przegotowania podmiotów leczniczych do jego wdrożenia w zakresie organizacji pracy oraz wykorzystywanych przez te podmioty systemów teleinformatycznych. "Żeby system dobrze działał, musimy mieć pewność, że odbiorcy tego systemu są na to gotowi" - dodał.


Jak ocenił, taką pewność mógł dać pilotaż, który był przeprowadzany w latach 2022-2023. "Gdyby ten pilotaż się udał i gdyby jego rozwiązania przetestowane w czasie tego pilotażu miały ocenę pozytywną, pewnie znacznie szybciej można by dzisiaj było prowadzić pracę" - wyjaśnił.


Jednak, jak tłumaczył, pilotaż był totalnym fiaskiem - zakwalifikowano do niego 28 placówek, ale jedynie 11 rozpoczęło jego realizację. "Umówień było tak mało, że z budżetu, który był na to przeznaczony - 4 992 250 zł - wypłacono jedynie 51 tys. zł" - wyjaśnił.


Wiceminister przekazał, że od grudnia 2023 roku zespół merytoryczny składający się z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia oraz NFZ rozpoczął intensywne prace na opracowaniem docelowej koncepcji centralnej e-rejestracji oraz rozpoczął przygotowania warunków technicznych do rozwiązań IT. W lutym zostały opracowane założenia i na ich podstawie były kontynuowane prace. Zaowocowały one powstaniem opublikowanego w środę projektu rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w zakresie centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych


Konieczny wyjaśnił, że koncepcja zakłada wdrożenie centralnej e-rejestracji w dwóch etapach. Od przełomu czerwca i lipca 2024 r. do marca 2025 r. będzie trwał etap pilotażu - dobrowolny dla podmiotów leczniczych. "Od kwietnia 2025 r. wdrożenie systemowe, ustawowe, obowiązkowe dla podmiotów leczniczych dla wybranych zakresów świadczeń zdrowych" - wyjaśnił. Dodał, że kolejne świadczenia zdrowotne będą dodawane sukcesywnie na mocy rozporządzeń ministra zdrowia.


Wiceminister przypomniał, że zakres pilotażu będzie obejmował kariologię, mammografię i cytologię. "Wnioski z pilotażu będą kluczowe dla realizacji przedsięwzięcia" - dodał.


Projekt rozporządzenia MZ w sprawie programu pilotażowego w zakresie centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych opublikowano w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Pilotaż ma pomóc w ocenie działania e-rejestracji.


E-rejestracja daje m.in. możliwość samodzielnego wyszukiwania przez pacjenta dostępnych terminów udzielania wybranych świadczeń opieki zdrowotnej - np. wizyt czy badań lekarskich, a także przydzielania pacjentowi terminów u lekarza i prowadzenie centralnego wykazu oczekujących.


Program pilotażowy obejmie świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie kardiologii, profilaktyki raka szyjki macicy w zakresie etapu podstawowego i profilaktyki raka piersi w zakresie etapu podstawowego.


Jak uzasadniono, są to "obszary priorytetowe dla polityki zdrowotnej ze względu na charakter i wagę świadczeń, a także ze względu na możliwości weryfikacji procesu zapisywania na terminy udzielania świadczeń opieki zdrowotnej".


W projektowanym rozporządzeniu określono szczegółowy sposób dokonywania centralnego zgłoszenia i przydzielania pacjentowi terminu np. badania czy porady lekarskiej, jego zmiany, a także szczegółowy sposób powiadamiania o przydzieleniu mu terminu wizyty.


Zaproponowano, aby termin przydzielany był pacjentowi w momencie dokonania przez niego zgłoszenia, co wiązać się będzie z jego umieszczeniem w harmonogramie przyjęć. Jeżeli przydzielenie terminu nie będzie możliwe w okresie co najmniej 40 dni od dnia zgłoszenia ze względu na brak dostępnych wolnych terminów, pacjent zostanie umieszczony w centralnym wykazie oczekujących; otrzyma równocześnie informację o prognozowanym terminie udzielenia świadczenia.


Do lekarza będzie się można zgłosić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, osobiście, telefonicznie lub elektronicznie.


Pilotaż podzielono na dwie fazy. Pierwszą stanowić będzie etap przygotowania i realizacji programu pilotażowego, drugą - etap ewaluacji.


Etap przygotowania i realizacji programu pilotażowego potrwa od dnia wejścia w życie rozporządzenia do 31 marca 2025 r. Etap ewaluacji programu pilotażowego - od 1 stycznia 2025 r. do 30 czerwca 2025 r.


Nabór placówek do programu pilotażowego będzie prowadzony z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń.(PAP)


Autorka: Aleksandra Kiełczykowska


ak/ mark/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 12:30 ME w pływaniu - Polki w sztefecie 4x100 m stylem dowolnym awansowały do finału Polska sztafeta kobieca 4x100 m st. dowolnym zakwalifikowała się z szóstym czasem do wieczornego finału pływackich mistrzostw Europy, które odbywają się… » więcej 2024-06-19, godz. 12:30 Minister: musimy wyjaśnić politykę rządu ws. Ukrainy mieszkańcom wschodnich Niemiec Rząd Niemiec musi wyjaśnić swoją politykę wobec Ukrainy wyborcom we wschodniej części kraju - zaapelował w środę minister finansów Christian Lindner… » więcej 2024-06-19, godz. 12:30 Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiemu oraz zgodę na jego zatrzymanie (opis) Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu b. wiceszefowi MS, posłowi klubu PiS Marcinowi Romanowskiemu, a także… » więcej 2024-06-19, godz. 12:20 Piłkarska LN - Bruksela odmówiła organizacji meczu Belgii z Izraelem Zaplanowany na 6 września mecz piłkarskiej Ligi Narodów Belgia - Izrael nie odbędzie się z Brukseli, ponieważ stołeczne władze obawiają się o bezpie… » więcej 2024-06-19, godz. 12:20 Korea Płd./ Władze: druga umowa wykonawcza na dostawę czołgów K2 może zostać podpisana we wrześniu Południowokoreański koncern zbrojeniowy Hyundai Rotem Co. może podpisać we wrześniu br. umowę na dostawę pozostałych 820 czołgów K2 do Polski - poinformował… » więcej 2024-06-19, godz. 12:20 KO: za katastrofalną sytuację w PKP Cargo w 100 proc. odpowiadają poprzednie zarządy Za katastrofalną sytuację w PKP Cargo w 100 proc. odpowiadają poprzednie zarządy oraz współpracujące z nimi związki zawodowe - mówiła w środę posłanka… » więcej 2024-06-19, godz. 12:20 Płock/ Będą utrudnienia w ruchu samochodowym w związku z wyścigami kolarskimi W Płocku (Mazowieckie) i na terenie sąsiednich miejscowości od 21 do 23 czerwca, w związku z Mistrzostwami Polski w Kolarstwie Szosowym, występować będą… » więcej 2024-06-19, godz. 12:20 Zebrał się rząd; w porządku obrad projekt wspierający działania wojska i służb W środę przed godz. 12 rozpoczęło się posiedzenie rządu. W porządku obrad m.in. projekt zmian przepisów regulujących działanie wojska, policji i Straży… » więcej 2024-06-19, godz. 12:20 Szczecin/ Początek remontu al. Powstańców Wielkopolskich – od 28 czerwca W piątek 28 czerwca al. Powstańców Wielkopolskich przestaną jeździć tramwaje, a trzy dni później zamknięty zostanie też odcinek między placem Szyrockiego… » więcej 2024-06-19, godz. 12:10 GUS: prawie 350 mln porad ambulatoryjnych w 2023 r. W końcu 2023 r. w ramach ambulatoryjnej opieki działało w Polsce 23,5 tys. przychodni oraz 3,2 tys. praktyk lekarskich i stomatologicznych świadczących usługi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »