Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-20, 13:20 Autor: PAP

Poznań/ Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

W poniedziałek rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Poznania. Na złożenie wniosku wraz z potrzebnymi dokumentami uczniowie mają czas do 14 czerwca. W przypadku m.in. szkół lub klas dwujęzycznych, sportowych czy oddziałów międzynarodowych termin jest krótszy – do 29 maja.

Nabór do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025 miasto prowadzi wspólnie z powiatem poznańskim. Oznacza to, że kandydat zainteresowany szkołami z Poznania i z powiatu wskazuje je na jednym wniosku.


W tegorocznej rekrutacji miasto zaplanowało uruchomienie 216 oddziałów. Łącznie na absolwentów podstawówek w stolicy Wielkopolski czekają 6964 miejsca. Do tego dochodzi 1117 miejsc w szkołach powiatowych.


Poznański magistrat poinformował, że młodzież może wybrać maksymalnie trzy placówki z Poznania i trzy z powiatu, które odpowiadają ich zainteresowaniom (szkoła pierwszego wyboru to ta, na której zależy uczniowi najbardziej). Nie ma ograniczeń w przypadku liczby oddziałów. Absolwent szkoły podstawowej może zdecydować się na kontynuowanie nauki w czteroletnim liceum ogólnokształcącym, pięcioletnim technikum lub w trzyletniej branżowej szkole I stopnia.


Rekrutacja, podobnie jak w poprzednich latach, jest prowadzona za pośrednictwem elektronicznego systemu Nabór. Za pomocą tej strony można wypełnić i złożyć wniosek. Są tam też wszystkie niezbędne informacje.


Harmonogram rekrutacji został określony przez wielkopolskiego kuratora oświaty. Nabór rozpoczął się w poniedziałek 20 maja.


"Uczniowie ubiegający się o przyjęcie do szkół lub klas dwujęzycznych i sportowych, a także oddziałów międzynarodowych, wstępnych czy przygotowania wojskowego muszą złożyć dokumenty do 29 maja (do godz. 15.00). Te osoby pamiętać muszą także o sprawdzianach predyspozycji, które będą odbywać się od 3 do 14 czerwca – szczegółowe terminy określają dyrektorzy placówek (muszą one zostać podane do 17 maja). W tegorocznej rekrutacji ustalony został jeden wspólny termin sprawdzianu kompetencji z języka angielskiego. Jego wynik brany będzie pod uwagę we wszystkich szkołach" – wskazał magistrat.


Pozostali uczniowie czas na złożenie dokumentów mają do 14 czerwca (do godz. 15.00). W terminie od 21 czerwca do 5 lipca (do godz. 15.00) młodzież musi dostarczyć do placówki pierwszego wyboru świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. To także ostatni moment na ewentualną zmianę decyzji w sprawie wyboru szkoły.


Urząd Miasta Poznania podał, że listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 11 lipca (o godz. 12.00). Wolę przyjęcia należy potwierdzić do 17 lipca (do godz. 15.00). Wówczas do placówki, do której dostał się uczeń, trzeba dostarczyć oryginały dokumentów (w przypadku szkół branżowych niezbędne są również orzeczenia lekarskie). Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostanie ogłoszona 18 lipca (o godz. 12.00). Dzień później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.


Magistrat przypomniał, że o tym, czy uczeń dostanie się do wybranej szkoły, zdecyduje wynik uzyskany w procesie rekrutacji. Pod uwagę brane będą: wynik egzaminu ósmoklasisty, oceny na świadectwie – z języka polskiego, matematyki i z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych (ustalonych przez dyrektora szkoły w postępowaniu do danego oddziału), świadectwo z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie. Do zdobycia jest maksymalnie 200 punktów.


Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim (wymienionych w zarządzeniu wielkopolskiego kuratora oświaty) przyjmowani są do wybranych szkół z pominięciem pozostałych kryteriów. (PAP)


Autor: Anna Jowsa


ajw/ joz/


Kraj i świat

2024-06-13, godz. 12:00 W wykazie prac rządu projekt ustawy usprawniający działania wojska i służb (krótka) Możliwość prowadzenia operacji wojskowej w czasie pokoju na terenie RP, doprecyzowanie przepisów ws. użycia broni oraz przepisów postępowania z zatrzymanymi… » więcej 2024-06-13, godz. 12:00 Nowa Zelandia/ Premier Chin: różnice zdań nie mogą utrudniać stosunków handlowych Chiński premier Li Qiang wezwał w czwartek w Wellington do zacieśnienia stosunków handlowych między ChRL a Nową Zelandią, mówiąc, że 'różnice zdań… » więcej 2024-06-13, godz. 12:00 Starostwo w Hajnówce wstrzymało procedowanie uchwały ws. referendum o zarządzaniu Puszczą Białowieską (krótka) Starostwo powiatowe w Hajnówce (Podlaskie) wstrzymało w czwartek prace nad przyjętą pod koniec maja uchwałą ws. przeprowadzenia 14 lipca w gminach tego powiatu… » więcej 2024-06-13, godz. 11:50 Prezydent: Potrzebujemy ambitnych projektów wykraczających poza granice Polski (krótka3) Potrzebujemy realizacji ambitnych projektów wykraczających poza granice Polski - przekonywał w czwartek w Lublinie prezydent Andrzej Duda podczas Samorządowego… » więcej 2024-06-13, godz. 11:50 Malepszak: 10 proc. załogi PKP Cargo jest już na nieświadczeniu pracy 10 proc. załogi PKP Cargo jest już na nieświadczeniu pracy - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak, zastrzegając, że… » więcej 2024-06-13, godz. 11:50 Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla… » więcej 2024-06-13, godz. 11:50 Prezydent podpisał nowelę ustawy o Planie Strategicznym Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - poinformowała w czwartek Kancelaria… » więcej 2024-06-13, godz. 11:50 Duszczyk: od początku roku ponad 18,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Od początku roku zanotowaliśmy 18 422 osoby próbujące nielegalnie przekroczyć granicę. Bezpośrednio w strefie służby zapobiegły takim próbom 11 369… » więcej 2024-06-13, godz. 11:40 EKF 2024: debatę prezesów zdominowały kwestie bezpieczeństwa związane z upowszechnieniem AI (MediaRoom) Wyzwania związane z wdrażaniem sztucznej inteligencji w sektorze bankowym zdominowały 12 czerwca debatę prezesów tradycyjnie wieńczącą Europejski Kongres… » więcej 2024-06-13, godz. 11:40 PIE: sztuczną inteligencję wykorzystuje w pracy 6,6 proc. firm w Polsce 47 proc. firm w Polsce przyznaje, że sztuczna inteligencja nie będzie mieć żadnego zastosowania w ich branży, a 6,6 proc. korzysta z niej - wynika z badania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »