Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-16, 11:10 Autor: PAP

Prof. Uziębło: prace Sejmu nad ustawą o wyborach kopertowych trwały 2 godziny i 43 minuty (krótka2)

Jak policzyłem, łącznie prace Sejmu nad ustawą o wyborach kopertowych trwały 2 godziny i 43 minuty. To tempo wykluczało możliwość przeprowadzenia rzetelnej debaty sejmowej - ocenił biegły prof. Piotra Uziębło podczas posiedzenia komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych.

W czwartek sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych odbiera opinię biegłego prof. Piotra Uziębły odnośnie legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.


Biegły ocenił, że projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP, zarządzonych w 2020 r., nie powinien być nazywany ustawą.


"Skala naruszeń proceduralnych była porażająca" - powiedział. Jak tłumaczył, Trybunał Konstytucyjny wskazuje, że naruszenia proceduralne same w sobie nie skutkują wadliwością ustawy i pojedyncze naruszenia nie będą skutkowały ewentualnym stwierdzeniem jej niezgodności z konstytucją, ale na sprawę trzeba spojrzeć kompleksowo.


Prof. wskazał, że uzasadnienie projektu nie spełniało wymogów regulaminowych - było za krótkie i ograniczone do kilku zdawkowych informacji. "To był właściwie manifest polityczny" - stwierdził.


Ponadto w uzasadnieniu pojawiło się stwierdzenie, że ustawa nie powoduje skutków finansowych dla budżetu państwa. "Wiemy, że tak nie było, wybory, które się nie odbyły te koszty generowały" - dodał.


Zdaniem biegłego można przypuszczać, że projekt poselski był w rzeczywistości projektem rządowym. Wskazał także, że pierwsze czytanie projektu może się odbyć nie wcześniej niż 7. dnia od doręczenia posłom druku projektu - w przypadku tego projektu, okres nie został zachowany. "Istnieje możliwość skrócenia terminu decyzją Sejmu, ale to nie dotyczy procedury zmieniania kodeksów" - powiedział. I podkreślił, że choć omawiana ustawa nie była nazwana kodeksem, ewidentnie zmieniała kodeks wyborczy.


Kolejnym naruszeniem miało być stwierdzenie, że nieodrzucenie projektu w pierwszym czytaniu jest jednocześnie zgodą Sejmu na przejście projektu do drugiego czytania.


"Jak policzyłem, łącznie całe prace Sejmu nad tą ustawą trwały 2 godziny i 43 minuty, to tempo niewyobrażalne" - ocenił. Zdaniem biegłego, to tempo wykluczało możliwość przeprowadzenia rzetelnej debaty sejmowej.


Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych.(PAP)


Autorka: Agata Andrzejczak


andr/ godl/


Kraj i świat

2024-06-01, godz. 04:10 Paryż – historia kandydatury Rozpoczynające się 26 lipca igrzyska w Paryżu będą trzecią letnią edycją tej imprezy we francuskiej stolicy i w sumie szóstą w tym kraju, który także… » więcej 2024-06-01, godz. 04:10 Paryż – gwiazdy sportu rozbłysną w Mieście Światła Dokładnie 100 lat po ostatnich igrzyskach w swojej stolicy Francuzi ponownie będą chcieli zaimponować światu wielkim sportowym wydarzeniem. Paryż, arena… » więcej 2024-06-01, godz. 04:10 Paryż - igrzyska w liczbach Do letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu pozostały niecałe dwa miesiące. Już trzecia edycja tej imprezy w stolicy Francji, a 33. w historii, ma - według… » więcej 2024-06-01, godz. 04:10 Paryż - areny igrzysk (dokumentacja) Rywalizacja w rozpoczynających się 26 lipca igrzyskach olimpijskich w Paryżu będzie się toczyć na 35 obiektach sportowych. Wśród nich jest wiele zabytkowych… » więcej 2024-06-01, godz. 04:10 Paryż - historyczne tło dla sportowej rywalizacji Igrzyska olimpijskie w Paryżu mają być pod wieloma względami wyjątkowe, o czym świadczyć może wybór wielu zabytkowych obiektów, symboli Francji, na areny… » więcej 2024-06-01, godz. 04:10 Paryż - 329 kompletów medali w 32 sportach (dokumentacja) W igrzyskach w Paryżu, które rozpoczną się 26 lipca, przedstawiciele 32 sportów będą rywalizować o 329 kompletów medali. To o 10 konkurencji mniej w porównaniu… » więcej 2024-06-01, godz. 04:10 Paryż - sportowe nowości: jedna dyscyplina i 16 konkurencji Igrzyska olimpijskie w Paryżu obfitować będą w sportowe nowości, choć zadebiutuje tylko jedna dyscyplina - taniec sportowy breaking. Do znaczących zmian… » więcej 2024-06-01, godz. 04:10 Paryż - od Schussa do Frygijki, czyli historia olimpijskich maskotek Bóbr, niedźwiadek, foka, orzeł, wilczek czy tygrys - to zwierzęta i ptaki o wymyślnych imionach, które w przeszłości były maskotkami letnich i zimowych… » więcej 2024-06-01, godz. 03:40 Zambia/ Była pierwsza dama i jej córka aresztowane za pranie brudnych pieniędzy Była pierwsza dama Zambii, Esther Lungu, i jej córka, Chiyeso Lungu zostały aresztowane między innymi za posiadanie kilkunastu luksusowych nieruchomości… » więcej 2024-06-01, godz. 02:40 Polskie i sojusznicze statki powietrzne w stanie gotowości w związku z atakami lotnictwa Federacji Rosyjskiej za Ukr… Polskie i sojusznicze statki powietrzne w stanie gotowości w związku z atakami lotnictwa Federacji Rosyjskiej za Ukrainie, poinformowało w sobotę na platformie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »