Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-01, 04:10 Autor: PAP

Paryż – gwiazdy sportu rozbłysną w Mieście Światła

Dokładnie 100 lat po ostatnich igrzyskach w swojej stolicy Francuzi ponownie będą chcieli zaimponować światu wielkim sportowym wydarzeniem. Paryż, arena tegorocznej edycji olimpijskich zmagań, to Miasto Światła, Stolica Mody i jedna z największych metropolii w Europie.

Miasto z bogatą historią, naznaczone rewolucją francuską, powstało w miejsce starożytnej Lutecji - osady celtyckiego plemienia Paryzjów na wyspie znajdującej się na Sekwanie. Pod obecną nazwą znane jest od czasów Rzymian, którzy rozpoczęli jego rozbudowę.


Największy rozwój francuska stolica zanotowała jednak między 11. a 13. wiekiem. Wtedy też stała się nie tylko centrum intelektualnym, ale także kulturalnym i handlowym Europy, chociaż czasy ówczesnej świetności zostały zakończone wraz z epidemią dżumy i wojną stuletnią.


Kolejny etap rozbudowy Paryża przypadł na okres władzy dynastii Burbonów. Szybki rozwój nie został zahamowany nawet, gdy Król Słońce - Ludwik XIV - w 1682 roku przeniósł siedzibę królewską do pobliskiego Wersalu, który będzie jedną z aren zmagań podczas tegorocznych igrzysk. Rozkwit zahamował wybuch w 1789 roku rewolucji, która objęła następnie cały kraj i zakończyła epokę monarchii we Francji.


Nawet po zakończeniu rewolucji Paryż był główną sceną kolejnych przewrotów. To tamtejsze demonstracje rozpoczęły w 1848 roku Wiosnę Ludów, miasto było także areną walk podczas wojny francusko-pruskiej, która spowodowała tam największe zniszczenia w nowożytnej historii. Podczas I wojny światowej wojska niemieckie zostały odparte zanim dotarły do stolicy, która była natomiast okupowana w czasach II wojny światowej.


Obecnie Paryż, jedna z największych metropolii w Europie, zajmuje powierzchnię wynoszącą 105,4 km kwadratowych. Znajduje się w północnej części Francji, w regionie Ile-de-France. Jest zbudowany na koncentrycznym układzie z gwiaździście rozchodzącymi się bulwarami. Leży nad Sekwaną, na której 26 lipca ma się odbyć ceremonia otwarcia igrzysk. Rzeka dzieli miasto na dwie części - prawobrzeżną Rive Droite oraz nieco mniejszą lewobrzeżną Rive Gauche, stanowiącą centrum intelektualne.


Władzę w stolicy Francji sprawuje mer, którą obecnie jest Anne Hidalgo, piastująca urząd od 2014 roku.


Paryż, jedno z najsłynniejszych miast świata, od lat przyciąga turystów. Wieża Eiffla, katedra Notre-Dame, Luwr czy Łuk Triumfalny to tylko niektóre z licznych zabytków rozsianych po całej metropolii, które podczas tegorocznych igrzysk będą nie tylko tłem dla sportowej rywalizacji, ale w niektórych przypadkach zostaną przekształcone w areny zmagań.


Francuska stolica ma bogate doświadczenie w organizowaniu największych imprez sportowych. Dwukrotnie była już gospodarzem igrzysk (1900 i 1924), w 1998 roku gościła piłkarski mundial, a w 2016 - mistrzostwa Europy. Co roku jest natomiast gospodarzem jednego z tenisowych turniejów wielkoszlemowych - French Open, a także ostatniego etapu kolarskiego wyścigu Tour de France. Metropolia jest również domem zespołów takich, jak Paris Saint-Germain, kontynentalny potentat w futbolu i piłce ręcznej.


Położone nad Sekwaną miasto to jednak przede wszystkim światowa Stolica Mody, w której działają jedni z najlepszych projektantów mody i producentów kosmetyków, jak Chanel, Christian Dior, Yves Saint-Laurent, Guerlain, Lancome czy L'Oreal. Każdego roku dwukrotnie odbywają się tam tygodnie mody - od stycznia do marca i od września do listopada metropolia ożywa kreatywnością, prezentując nadchodzące kolekcje na sezony wiosna-lato oraz jesień-zima.


Paryż wciąż ma też jednak swoje problemy. Jako jedna z największych europejskich stolic od lat jest celem ataków terrorystycznych. Po serii zamachów w listopadzie 2015 roku znacząco zostały wzmocnione środki bezpieczeństwa, chociaż pozostaje niepewność, czy organizatorzy będą w stanie zapewnić odpowiednią liczbę ochroniarzy i służb specjalnych na tak duże wydarzenie, jak igrzyska.


Sportowcy i kibice udający się do Paryża w czasie tych zawodów mogą jednak liczyć na sprzyjającą, słoneczną aurę. Stolica Francji znajduje się w obszarze klimatu oceanicznego z umiarkowanie mroźnymi zimami i ciepłymi latami. Wpływ Oceanu Atlantyckiego pomaga złagodzić ekstremalne temperatury, w tym letnie upały.


Poza sportową ucztą, stolica Francji zapewni przybyłym na igrzyska także ucztę dla podniebienia - ma drugą co do wielkości liczbę restauracji z gwiazdkami Michelin na świecie. Większą może poszczycić się jedynie... Tokio, gospodarz poprzedniej edycji letnich zmagań olimpijskich.


Najważniejsze fakty o Paryżu:

liczba mieszkańców: 2,1 mln, razem z przedmieściami ok. 10 mln
region: Ile-de-France
dzielnice: 20
władze: mer - Anne Hidalgo
dotychczasowe igrzyska: 1900, 1924

(PAP)


Autorka: Monika Sapela


msl/ pp/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 16:50 Związki nauczycielskie: 26 czerwca spotkanie na temat wynagrodzeń Na 26 czerwca zaplanowano posiedzenie pierwszej grupy roboczej na temat finansów i wynagrodzenia nauczycieli - poinformowali w czwartek związkowcy po pierwszym… » więcej 2024-06-20, godz. 16:50 Lublin/ Zmarł prof. Tomasz Zubilewicz, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz angiologii Nie żyje prof. Tomasz Zubilewicz, wieloletni Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Lekarz… » więcej 2024-06-20, godz. 16:50 ME 2024 - Probierz: po treningu zdecydujemy, czy Lewandowski zagra (krótka) Trener reprezentacji Polski Michał Probierz powiedział, że po czwartkowym treningu podejmie decyzję, czy Robert Lewandowski i Paweł Dawidowicz będą mogli… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Piłkarska LK – Polissia Żytomierz podejmie rywali w Gliwicach Piłkarze ukraińskiej Polissii Żytomierz będą podejmowali na stadionie Piasta Gliwice rywali w najbliższej edycji Ligi Konferencji. Umowę w tej sprawie podpisały… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Paryż - wicepremier Białorusi: mamy 31 kwalifikacji, a MKOl dopuścił do startu 11 sportowców Trzydziestu jeden białoruskich sportowców zdobyło kwalifikacje olimpijskie, a kilku kolejnych może dołączyć do tej grupy - poinformował w parlamencie wicepremier… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Sprawami surowców energetycznych oraz energetyką jądrową zajmie się resort przemysłu Sprawy surowców energetycznych i paliw, wykorzystania energii jądrowej oraz gospodarki wodorowej od 1 lipca b.r. zostaną przeniesione z resortu klimatu i środowiska… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Bytom/ Opera Śląska kończy sezon artystyczny spektaklem "Tosca" G. Pucciniego 79. sezon artystyczny Opera Śląska zakończy w sobotę spektaklem 'Tosca' Giacomo Pucciniego - poinformowała w czwartek placówka. Spektakl zostanie także… » więcej 2024-06-20, godz. 16:30 Śląskie/ Wyroki skazujące za wyłudzanie dotacji oświatowej Sąd skazał trzech mężczyzn oskarżonych w sprawie wyłudzenia z samorządu Sosnowca blisko 700 tys. zł dotacji oświatowej przez dwie niepubliczne szkoły… » więcej 2024-06-20, godz. 16:30 Eksperci: antykoncepcja awaryjna nie ma działania wczesnoporonnego Od maja trwa program pilotażowy sprzedaży antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Eksperci przypominają, że antykoncepcja awaryjna nie ma działania wczesnoporonnego… » więcej 2024-06-20, godz. 16:30 Korea Płd. nie wyklucza już dostaw broni na Ukrainę Korea Płd. rozważy zasadność zakazu dostaw śmiercionośnej broni na Ukrainę - powiedział w czwartek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Chang Ho-jin… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »