Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-13, 07:50 Autor: PAP

„Muzeum na kółkach” wyruszyło w trasę po Polsce

„Muzeum na kółkach” po raz ósmy wyruszyło w trasę po Polsce. Mobilna wystawa, przygotowana przez Muzeum POLIN, przybliża historię oraz kulturę polskich Żydów oraz przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej.

W 2024 roku „Muzeum na kółkach” odwiedzi 10 miejscowości z województw świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego – poinformowała PAP Olga Kaliszewska z biura prasowego Muzeum POLIN.


Tegoroczna podróż wystawy rozpoczęła się w Końskowoli i wiedzie przez Starachowice (14-16 maja); Chęciny (18-20 maja); Opatów (22-24 maja); Żabno (26-28 maja); Busko-Zdrój (30-maja 1 czerwca); Niepołomice (3–5 czerwca 2024); Dąbrowę Tarnowską - (7-9 czerwca); Tomaszów Lubelski (11-13 czerwca) aż po Wisznicę (15-17 czerwca).


Miejscowości te zostały wyłonione w konkursie na koordynację działań lokalnych. „Muzeum na kółkach” to umieszczona w przenośnym pawilonie wystawa edukacyjna, która odwiedza miejscowości liczące poniżej 50 tysięcy mieszkańców.


„Projekt powstał z myślą o osobach z mniejszych miejscowości, w każdym wieku, dla których przyjazd do Warszawy oraz udział w wydarzeniach kulturalnych wciąż może być przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym”- wyjaśnia Olga Kaliszewska.


„Muzeum na kółkach” to nie tylko wystawa, ale cały projekt edukacyjny oraz platforma współpracy z lokalnymi aktywistkami i aktywistami oraz partnerami instytucjonalnymi, którzy realizują własny, ciekawy program wydarzeń, towarzyszący ekspozycji.


Od 2014 roku wystawa odwiedziła blisko 110 miejscowości w całej Polsce, przybliżając mieszkańcom żydowską historię kraju i ich miast, w których Żydzi często stanowili przed Zagładą znaczną część mieszkańców.


Na ekspozycję „Muzeum na kółkach” składają się m.in.: trójwymiarowa makieta sztetla, która przybliża obraz typowego polsko-żydowskiego miasteczka; fragmenty wypowiedzi młodych polskich Żydów, które pozwalają odpowiedzieć na pytania: kim są Żydzi oraz co to znaczy być Żydem dzisiaj; kalendarium porządkujące najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów.


A dzięki cytatom z przedwojennych pamiętników odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów – polskim, jidysz i hebrajskim, z kolei stół warsztatowy z prawdziwymi judaikami pozwala przyjrzeć się religijnym zwyczajom Żydów.


„Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, przygotowana specjalnie dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera punkty związane z żydowską historią z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc powojennego upamiętnienia. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy i mieszkanki lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi dzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach” – informują organizatorzy wydarzenia.


W ramach działań lokalnych realizowane są m.in. koncerty, warsztaty, spacery szlakiem lokalnej społeczności żydowskiej, a nawet gry miejskie. W programie znajdują się również zajęcia dla grup szkolnych, całych rodzin, dzieci, młodzieży i dorosłych z mniejszych miejscowości. (PAP)


Autorka: Anna Bernat


abe/ dki/


Kraj i świat

2024-05-23, godz. 20:40 Tusk: nie będę kandydował w wyborach prezydenckich Nie będę kandydował w wyborach prezydenckich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk. Jak dodał, jest cała grupa kandydatów zdeterminowanych, żeby… » więcej 2024-05-23, godz. 20:40 Rada Warszawy/Informacja wiceprezydenta stolicy o sytuacji po pożarze na Marywilskiej Obie części tymczasowego obiektu, który ma zastąpić spaloną halę targową z ulicy Marywilskiej, powinny być gotowe w lipcu, tymczasem eksperci nadal nie… » więcej 2024-05-23, godz. 20:40 Tusk: ambasador przy NATO będzie przywołany do kraju Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że obecny ambasador przy NATO tak czy inaczej będzie przywołany do kraju. Dodał, że jeśli rząd podejmuje decyzję… » więcej 2024-05-23, godz. 20:30 Sikorski: po wyborach w Wielkiej Brytanii nadal będziemy bliskimi sojusznikami Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wyraził w czwartek przekonanie, że niezalenie od tego, kto wygra zaplanowane na 4 lipca wybory do Izby Gmin… » więcej 2024-05-23, godz. 20:20 Estonia/ Władze: Rosjanie usunęli na Narwie nasze boje graniczne; to prowokacja Usunięcie przez pograniczników rosyjskich boi granicznych na rzece Narwa, znajdujących się po stronie Estonii, było oczywistą prowokacją - oświadczyły… » więcej 2024-05-23, godz. 20:00 Radosław Sikorski: Polska musi mieć jedną politykę zagraniczną i to rząd ją prowadzi Konstytucja mówi, że to rząd, a nie prezydent, prowadzi polską politykę zagraniczną; Polska musi mieć jedną politykę zagraniczną i prosimy pana prezydenta… » więcej 2024-05-23, godz. 20:00 Iran/ Prezydent Raisi został pochowany w rodzinnym mieście Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, który zginął w niedzielę w katastrofie śmigłowca, został w czwartek pochowany w swoim rodzinnym mieście Meszhed. Setki tysięcy… » więcej 2024-05-23, godz. 19:50 ME - Stojkovic trenerem piłkarzy Serbii do 2026 roku Serbski Związek Piłki Nożnej ogłosił przedłużenie kontraktu z trenerem reprezentacji Draganem Stojkovicem do 2026 roku. 59-letni szkoleniowiec wprowadził… » więcej 2024-05-23, godz. 19:50 Naukowiec ze Szczecina opatentował termoodporną taśmę o właściwościach biobójczych Bakteriobójcza, samoprzylepna, termoodporna taśma, która może znaleźć zastosowanie w motoryzacji, ciepłownictwie czy medycynie to wynalazek dr. inż. Adriana… » więcej 2024-05-23, godz. 19:40 Łódzkie/ Droga krajowa 74 odblokowana po porannym wypadku (aktl.) Droga krajowa 74 w okolicach Bełchatowa (Łódzkie) jest już przejezdna. Po porannym wypadku akcja ratunkowa i usuwanie skutków śmiertelnej kolizji i pożaru… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »