Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-12, 23:00 Autor: PAP

Kuwejt/ Chaos po rozwiązaniu parlamentu przez emira

Kilka tygodni po wyborach do Zgromadzenia Narodowego emir Kuwejtu Miszal al-Ahmad al-Sabah rozwiązał w piątek parlament i przejął jego obowiązki, zawieszając niektóre artykuły konstytucji. Dekretem powołany został w niedzielę nowy rząd na czele z bratankiem emira Ahmadem al-Sabahem.

Kluczowe stanowiska w nowym rządzie objęli Imad al-Atiki, Anwar Ali al-Mudaf i Abdullah Ali al-Jahja - odpowiednio ministrów ropy naftowej, finansów oraz spraw zagranicznych.


"Niezdrowa atmosfera w Kuwejcie w minionych latach przyczyniła się do rozprzestrzenienia korupcji, która dotarła do większości instytucji państwowych. Niestety, dotarła też do resortu bezpieczeństwa oraz instytucji gospodarczych" – powiedział 83-letni emir al-Sabah w przemówieniu telewizyjnym, dodając, że korupcją "dotknięty został nawet system sprawiedliwości".


Kuwejcki parlament został rozwiązany już po raz drugi w 2024 r. Emir zawiesił także niektóre artykuły konstytucji, m.in. stanowiące, że nowy parlament musi zostać wybrany w ciągu dwóch miesięcy od rozwiązania, a ustawy muszą zostać zatwierdzone przez parlament i emira. Tym samym emir przejął kontrolę nad ustawodawstwem w kraju. Zdecydował także, że artykuły konstytucji zostaną zawieszone na maksymalnie cztery lata. W tym czasie "przeanalizowane będą wszystkie aspekty procesu demokratycznego".


Kuwejckie Zgromadzenie Narodowe składa się z 50 posłów wybieranych w wyborach powszechnych i maksymalnie 16 członków rządu. Jako że działalność partii politycznych jest w Kuwejcie zabroniona, plemiona organizują nieformalne prawybory, by wybrać najsilniejszych kandydatów.


Chociaż Kuwejt ma najbardziej otwarty system polityczny ze wszystkich krajów Zatoki Perskiej i nazywany jest najbardziej wolnym krajem w tym regionie, parlamenty w emiracie rządzonym przez dynastię al-Sabahów często są rozwiązywane w trakcie kadencji w związku ze sporami proceduralnymi lub konfliktami z rządem.


Pluralistyczne środowisko polityczne Kuwejtu było dotychczas chronione konstytucją z 1962 r., która przyznaje parlamentowi prawo do składania interpelacji przez ministrów oraz proponowania i blokowania ustawodawstwa.


Choć dotychczas obowiązująca konstytucja wymagała rozpisania nowych wyborów w ciągu dwóch miesięcy, Kuwejt był świadkiem dwóch długich okresów bez działania organu ustawodawczego w latach 1976-1981 i 1986-1992.(PAP)


baj/ san/


Kraj i świat

2024-05-23, godz. 16:50 W piątek przed komisją ds. wyborów korespondencyjnych stanie prezes PiS Jarosław Kaczyński W piątek o godz. 10 sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych rozpocznie ostatnie posiedzenie; przesłuchany zostanie prezes PiS Jarosław Kaczyński… » więcej 2024-05-23, godz. 16:50 Politechnika Warszawska zaprasza na multimedialną wystawę o CERN Politechnika Warszawska zaprasza na multimedialną wystawę poświęconą działalności Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN). Wystawa powstała w ramach… » więcej 2024-05-23, godz. 16:50 Tauron o poprawce Senatu do ustawy o bonie energetycznym: rynek mocy będzie wymagał finansowania Wydaje się, że wprowadzone poprawką Senatu do ustawy o bonie energetycznym zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej jest tymczasowe, bo rynek mocy… » więcej 2024-05-23, godz. 16:50 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - medalowe rozczarowanie w Lublinie Tylko brązowy medal mistrzostw Polki zdobyty przez zespół piłkarek ręcznych MKS FunFloor Lublin w rozgrywkach ekstraklasy pozostawia w klubie niedosyt i jest… » więcej 2024-05-23, godz. 16:50 Lewica wysyła interpelację do premiera ws. danych o finansowaniu kościoła Do tej pory nie jest znana pełna skala finansowania kościoła katolickiego z budżetu państwa, dlatego składamy interpelację do premiera Donalda Tuska, aby… » więcej 2024-05-23, godz. 16:40 Beyonce ma problemy prawne z powodu piosenki "Break My Soul" Choć album Beyonce „Renaissance” okazał się wielkim sukcesem, przysporzył artystce kilku problemów. Słowami jednej z piosenek diwa podpadła osobom niepełnosprawnym… » więcej 2024-05-23, godz. 16:40 Tanzania/ 11 osób zginęło, dwie walczą o życie po wybuchu w cukrowni w Morogoro Trzech obcokrajowców z Brazylii, Kenii i Indii oraz ośmiu tanzańskich techników zginęło w czwartek, a dwie osoby zostały poważnie ranne w wyniku eksplozji… » więcej 2024-05-23, godz. 16:40 UE/ Osiągnięto porozumienie w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju AI Unia Europejska porozumiała się w czwartek w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju sztucznej inteligencji (AI) - poinformowała belgijska prezydencja… » więcej 2024-05-23, godz. 16:40 Ukraina/ Gen. Syrski: rosyjskie wojska utknęły w walkach ulicznych o Wowczańsk Rosyjskie wojska po osiągnięciu pierwszych nieznacznych sukcesów podczas ofensywy w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy utknęły w walkach… » więcej 2024-05-23, godz. 16:30 Posłowie PiS o wynikach Orlenu: wróciły stare metody w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa Posłowie PiS: Rafał Bochenek i Kamil Bortniczuk ocenili, że do spółek Skarbu Państwa powróciły metody zarządzania sprzed 2015 r., kiedy to spółki notowały… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »