2024-05-12, 20:50 Autor: PAP

Ekstraklasa piłkarska - awans Legii na podium po wygranej w Poznaniu (podsumowanie)

Piłkarze Legii Warszawa, po dwóch samobójczych golach rywali, wygrali w 32. kolejce ekstraklasy w Poznaniu z Lechem 2:1 i awansowali, kosztem tego zespołu, na trzecie miejsce. W innych niedzielnych meczach Widzew Łódź uległ Zagłębiu Lubin 1:3, a Puszcza Niepołomice pokonała Wartę Poznań 1:0.

Przed ligowym klasykiem w Poznaniu trenerzy obu drużyn podkreślali, jak ważne spotkanie odbędzie się w niedzielę. Nazywali to starcie "meczem sezonu".

"To również spotkanie o europejskie puchary, czyli cel minimalny sezonu" - dodał szkoleniowiec Legii Goncalo Feio.

Dzięki wygranej Legia bardzo przybliżyła się do tego celu, a Lech - oddalił.

Piłkarze "Kolejorza" tak naprawdę... sami się pokonali, w pechowym okolicznościach. W pierwszej połowie stracili bowiem obie bramki po samobójczych uderzeniach obrońców - Słoweńca Mihy Blazica w 15. minucie i Bartosza Salamona tuż przed przerwą.

Legia mogła prowadzić już wcześniej, ale rzutu karnego nie wykorzystał Josue. Dość lekki strzał Portugalczyka obronił Bartosz Mrozek.

W drugiej połowie poznański zespół próbował odrobić straty, ale zdołał tylko raz pokonać Kacpra Tobiasza - w 83. minucie efektownym strzałem z dystansu popisał się Portugalczyk Joel Pereira.

Ten wynik oznacza, że Legia awansowała aż o cztery miejsca - z siódmego na trzecie (53 pkt), natomiast Lech spadł na piątą lokatę - 52.

Bardzo ważny mecz dla układu w dolnej części tabeli odbył się w Krakowie, gdzie występująca w roli gospodarza Puszcza Niepołomice pokonała Wartę Poznań 1:0. Gola strzelił w 51. minucie Michał Walski z rzutu wolnego.

Dla Puszczy (36 pkt) to może być wygrana na wagę utrzymania się w ekstraklasie. Awansowała bowiem na 14. miejsce i ma, podobnie jak piętnasta Cracovia, już cztery punkty przewagi nad strefą spadkową, otwieraną przez szesnastą Koronę Kielce (32).

"Za nami szalenie ważny mecz (...). Dzisiaj bardzo się cieszymy, ale już myślimy o tym, aby postawić kolejny krok i cieszyć się z +niemożliwego+. Zdajemy sobie sprawę, że rywale nie śpią" - powiedział trener Puszczy Tomasz Tułacz.

Wygrana jego zespołu sprawiła jednocześnie, że szans utrzymania nie ma już Ruch Chorzów (26 pkt), choć nie grał jeszcze w 32. kolejce - w poniedziałek zmierzy się na wyjeździe z Radomiakiem. Już wcześniej przesądzony był los zamykającego tabelę ŁKS Łódź (21).

Ostatnia przygoda "Niebieskich" z najwyższą klasą rozgrywkową, podobnie jak ŁKS, trwała tylko jeden sezon. Łódzki beniaminek żegna się z ekstraklasą w kiepskim stylu - w piątek przegrał w Gliwicach z dziewiątym Piastem aż 0:4.

W Łodzi Widzew uległ w niedzielę Zagłębiu 1:3, ponosząc trzecią porażkę z rzędu. Spadł na 10. lokatę (42 pkt), a lubinianie, dla których to trzecia z rzędu wygrana, awansowali na ósmą (44).

Pewnym usprawiedliwieniem łodzian są liczne osłabienia. Od dawna nie gra Niemiec Sebastian Kerk, z którym wiązano w klubie wielkie nadzieje. Za czerwoną kartkę pauzował Czech Marek Hanousek, a kilka dni temu bardzo ciężkiej kontuzji kolana doznał kapitan Bartłomiej Pawłowski, którego czeka co najmniej pół roku przerwy.

Losy walki o mistrzostwo rozstrzygną się między liderem Jagiellonią (59) i wiceliderem Śląskiem (57). Piłkarze z Białegostoku w sobotę pokonali u siebie Koronę 3:0, a wrocławski zespół wygrał w piątek z Cracovią 4:0.

Jednego z goli dla Śląska strzelił Hiszpan Erik Exposito, który z 18 trafieniami przewodzi klasyfikacji strzelców.

Jagiellonia do końca sezonu zagra jeszcze na wyjeździe z Piastem Gliwice i u siebie z Wartą. Śląsk zmierzy się na własnym obiekcie z Radomiakiem i na wyjeździe z Rakowem.

Żałować może czwarty obecnie w tabeli Górnik (52) - zabrzanie zremisowali w sobotę na wyjeździe ze Stalą Mielec 1:1, tracąc gola w doliczonym czasie. Tym samym definitywnie stracili też szansę na walkę o mistrzostwo, a być może również o wicemistrzostwo kraju.

Wiadomo już także, że tytułu nie obroni szósty obecnie Raków Częstochowa (52), choć wygrał w sobotę na własnym stadionie 2:1 z siódmą Pogonią Szczecin (51). (PAP)

bia/ mask/

2024-05-23, godz. 17:40 Kazachstan/ Na Morzu Kaspijskim powstanie ogromny rezerwat zagrożonego gatunku fok Na północno-wschodnim, należącym do Kazachstanu wybrzeżu Morza Kaspijskiego powstanie rezerwat zagrożonej foki kaspijskiej, zwanej też nerpą, o powierzchni… » więcej 2024-05-23, godz. 17:40 Podkarpackie/ Czołowe zderzenie ciężarówki z samochodem osobowym, dk nr 9 zablokowana Po zderzeniu ciężarówki z samochodem osobowym zablokowana jest droga krajowa nr 9 w miejscowości Nowa Dęba (woj. podkarpackie). W wypadku jedna osoba została… » więcej 2024-05-23, godz. 17:30 Mark Brzezinski: wczorajsze oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości Wszystko, co podkopuje wiarę w przewidywalność klimatu inwestycyjnego w Polsce, jak wczorajsze oświadczenie KRRiT kwestionujące zasadność prowadzenia działalności… » więcej 2024-05-23, godz. 17:30 Paryż - polscy pięściarze poznali rywali w kwalifikacjach Polskie pięściarki i pięściarze poznali rywali w 2. światowym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. Do zawodów w Bangkoku zgłoszonych zostało… » więcej 2024-05-23, godz. 17:30 Węgry/ Przedstawiciel premiera: rozmawiamy z Ukrainą o jej członkostwie w UE, ale mamy pewne warunki Prowadzimy rozmowy z władzami Ukrainy na temat członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej, a rząd Węgier określił swoje minimalne oczekiwania dla wsparcia… » więcej 2024-05-23, godz. 17:30 Prezydent skierował do TK w trybie kontroli następczej nowelizację ustawy o samorządzie gminnym Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej nowelizację ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawę ws. dostępności… » więcej 2024-05-23, godz. 17:30 UE/ Kandydaci na najwyższe stanowisko w KE podzieleni w sprawie migracji (krótka3) Kandydaci na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej starli się podczas czwartkowej debaty w Brukseli o podejście do unijnej polityki migracyjnej i… » więcej 2024-05-23, godz. 17:20 G7/ Min. Finansów USA: obawiam się zablokowania palestyńskich pieniędzy przez Izrael Obawiam się, że Izrael zablokuje dopływ pieniędzy do Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu - powiedziała ministra finansów USA Janet Yellen. Odniosła się w… » więcej 2024-05-23, godz. 17:20 Rosja/ Media: pijany koczkodan uciekł z mieszkania i pokąsał pięć osób W Komsomolsku nad Amurem, zamieszkanym przez ok. 250 tys. osób mieście w Kraju Chabarowskim na dalekim wschodzie Rosji, trzymany w mieszkaniu koczkodan wydostał… » więcej 2024-05-23, godz. 17:20 Giro d'Italia - Merlier wygrał 18. etap, Aniołkowski piąty (krótka) Belg Tim Merlier (Soudal-Quick Step) wygrał po finiszu z peletonu 18. etap kolarskiego wyścigu Giro d'Italia z Fiera di Primiero do Padwy (178 km). Piątą lokatę… » więcej