Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-10, 13:20 Autor: PAP

Olga Tokarczuk podpisała apel do prezydenta ws. języka śląskiego

Noblistka Olga Tokarczuk podpisała apel do prezydenta Andrzeja Dudy o uznanie języka śląskiego za język regionalny. Opublikowany w piątek list otwarty napisał pisarz Szczepan Twardoch. Poparła go także przewodnicząca Rady Języka Polskiego prof. Katarzyna Kłosińska.

Sejm i Senat RP przyjęły ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Aby weszła ona w życie, konieczny jest jeszcze podpis prezydenta Andrzeja Dudy.


„Nigdy wcześniej żadne z państw, w granicach których Górny Śląsk leżał na przestrzeni dziejów, nie zauważyło istnienia naszego języka, nie nadało mu takiej rangi. Teraz, głosami swoich posłów, posłanek, senatorek i senatorów uczyniła to Rzeczpospolita Polska, stając się po raz pierwszy w historii opiekunką śląskiej tożsamości” – napisał Twardoch w liście otwartym.


Podkreślił, że co roku na świecie ginie dziewięć języków. W jego ocenie język i dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska mogą przetrwać tylko dzięki należnej im ochronie oraz wsparciu. Wskazał, że w języku śląskim powstają książki oraz sztuki teatralne, a w przeprowadzonym w 2021 r. spisie powszechnym używanie języka śląskiego w kontaktach domowych zadeklarowało 467 145 osób.


„Szczególnie w czasie rosnących zagrożeń zewnętrznych Rzeczpospolita Polska, odwołując się do swoich świetnych tradycji wielokulturowego i wielojęzycznego społeczeństwa, powinna więc stać się opiekunką i strażniczką całego swojego kulturowego bogactwa, na jakie składają się również śląski język i śląska tożsamość” – podkreślił Twardoch.


Pod listem podpisało się ponad 130 przedstawicieli świata kultury, nauki oraz mediów. Wśród nich znalazła się m.in. Olga Tokarczuk, która w 2019 r. otrzymała literacką Nagrodę Nobla, oraz przewodnicząca Rady Języka Polskiego prof. Katarzyna Kłosińska. Apel poparł także rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek, muzyk Artur Rojek, aktor Borys Szyc, pisarz i laureat Nagrody Literackiej Nike Zbigniew Rokita czy dziennikarz i krytyk kulinarny Robert Makłowicz.


Na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych i etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.


To w sumie ósma parlamentarna próba uznania języka śląskiego za język regionalny lub Ślązaków za mniejszość etniczną, co byłoby równoznaczne z przyznaniem śląszczyźnie statusu języka mniejszości, z czym wiążą się takie same prawa.


Podczas spisu powszechnego w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596 224 osoby, w tym 236 588 jako pierwszą, a 187 372 jako jedyną. Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 - jako jedynego.(PAP)


pato/ aszw/


Kraj i świat

2024-05-20, godz. 20:20 Premier: aresztowano dziewięć osób, które zaangażowały się na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce… Mamy w tej chwili aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty… » więcej 2024-05-20, godz. 20:20 Ukraina/ Prezydent: nasi sojusznicy mogą nam pomóc, strącając rosyjskie rakiety nad Ukrainą Zachodnia pomoc napływa na Ukrainę zbyt powoli, sojusznicy mogą nam pomóc bardziej bezpośrednio, np. sami strącając rosyjskie rakiety nad ukraińską przestrzenią… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 UE/ Bodnar: szukamy modelu dostępu do informacji niejawnych Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powiedział w poniedziałek w Brukseli, że wspólnie ze stowarzyszeniami sędziowskimi i prokuratorskimi szuka modelu dostępu… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 Szef MF zachęca EBI do zwiększenia swego zaangażowania w Polsce Minister finansów Andrzej Domański podczas rozmowy z szefową Europejskiego Banku Inwestycyjnego zachęcił bank do zwiększenia swego zaangażowania w Polsce… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 1. liga piłkarska - Podbeskidzie - Chrobry 0:1 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Chrobry Głogów 0:1 (0:0) Bramki: 0:1 Mikołaj Lebedyński (69). Żółta kartka - Podbeskidzie Bielsko-Biała: Mateusz Ziółkowski… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 Ekspertka: wniosek prokuratury MTK ws. Netanjahu jest dobrze przygotowany; duże szanse, że będzie przyjęty Wniosek prokuratury Międzynarodowego Trybunały Karnego (MTK) o nakaz aresztowania m.in. premiera Izraela Benjamina Netanjahu i trzech przywódców Hamasu w związku… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 Unia Europejska ostatecznie nie pomogła Iranowi w poszukiwaniach prezydenta Komisja Europejska co prawda uruchomiła na prośbę Iranu satelity, by wspomóc Iran w poszukiwaniu śmigłowca z prezydentem, ale Teheran wycofał tę prośbę… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 Premier o komisji ds. wpływów rosyjskich: jutro na posiedzeniu rządu poinformuję o szczegółach (krótka) Premier Donald Tusk pytany w TVN24 o powołanie komisji ds. wpływów rosyjskich odpowiedział, że we wtorek na posiedzeniu rządu poinformuje o szczegółach… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 Wielkopolskie/ Od wtorku liczenie start i sprzątanie Gniezna po nawałnicy We wtorek rozpocznie się szacowanie strat i sprzątanie miasta po nawałnicy i gradobiciu, jakie wystąpiły w poniedziałek w wielkopolskim Gnieźnie - poinformował… » więcej 2024-05-20, godz. 20:10 1. liga piłkarska - 33. kolejka (tabela) Wyniki meczów 33. kolejki i tabela 1. ligi piłkarskiej: 2024-05-17:Znicz Pruszków - Wisła Płock 2:1 (1:0) Resovia Rzeszów - Motor Lublin 1:3 (1:3) 2024-05-18:Zagłębie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »