Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-10, 08:40 Autor: PAP

UE/ Ekspert: zakończenie procedury z art. 7 wobec Polski to element kampanii von der Leyen

Decyzja Komisji Europejskiej o zakończeniu postępowania wobec Polski na podstawie art. 7 była polityczną decyzją Ursuli von der Leyen i częścią jej kampanii przed wyborami europejskimi – ocenił w rozmowie z PAP John Morijn, profesor na wydziale prawa Uniwersytetu w Groeningen w Holandii i ekspert ds. praworządności.

Jak zauważył w rozmowie z PAP Morijn, siłą europejskich mechanizmów ochrony praworządności, w tym art. 7 czy mechanizmu warunkowości (uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od przestrzegania praworządności – PAP), jest to, że są apolityczne i obiektywne, czyli stosowane w ten sam sposób we wszystkich krajach członkowskich. Zdaniem eksperta te kryteria zostały jednak teraz naruszone.


"Obawiam się, że decyzja Komisji Europejskiej o wycofaniu wobec Polski (procedury na podstawie) art. 7 była całkowicie polityczna. Była wyrazem sympatii von der Leyen do partyjnego kolegi, ponieważ Donald Tusk - podobnie jak ona - należy do Europejskiej Partii Ludowej. Była też elementem kampanii wyborczej szefowej KE, która ubiega się o kolejny mandat" – ocenił w rozmowie z PAP prawnik, dodając, że dowodem na to była wtorkowa wizyta szefowej KE w Polsce.


Von der Leyen w ramach swojej kampanii wyborczej wzięła udział m.in. w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach oraz odwiedziła Wadowice, w tym dom rodzinny Jana Pawła II. To w trakcie tej wizyty poinformowała oficjalnie o tym, że Komisja zdecydowała o wycofaniu procedury antynaruszeniowej wobec Polski.


"Uważam, że to nieetyczne z jej strony. Von der Leyen powinna wyraźnie oddzielić swoją rolę kandydatki Europejskiej Partii Ludowej w najbliższych wyborach od roli szefowej Komisji. Nie musiała ogłaszać zakończenia procedury na podstawie art. 7 podczas wizyty w Polsce, gdzie pojechała w ramach kampanii wyborczej. Mogła zostawić to zadanie innemu komisarzowi. To pozwoliłoby uniknąć zarzutów, że to sprawa polityczna. Mieszanie funkcji przewodniczącej technokratycznej instytucji, jaką jest Komisja Europejska z polityką partyjną jest niebezpieczne" – ocenił Morijn.


Ekspert zaznaczył, że chociaż darzy nowy polski rząd i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara ogromnym zaufaniem, to uważa, że decyzja KE mogła stworzyć niebezpieczny precedens.


"Myślę, że od 6 maja (to wtedy KE ogłosiła swoją decyzję ws. Polski – PAP) Węgry mogą całkiem słusznie zarzucać Komisji Europejskiej, że są ofiarą brukselskiego polowania na czarownice" – powiedział ekspert.


Morijn zauważył, że zdaje sobie sprawę z tego, że to bardzo mocne słowa, ale - w jego ocenie - są one uzasadnione. Jak podkreślił, jeśli decyzje takie, jak ta o wycofaniu procedury z art. 7 będą upolityczniane, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w przyszłości stały się narzędziem szantażu politycznego.


"Wyobraźmy sobie scenariusz, że europejska skrajna i konserwatywna prawica wygrywają zdecydowaną większością w najbliższych wyborach europejskich. Do tego stopnia, że (premier Włoch Giorgia) Meloni, PiS i (premier Węgier Viktor) Orban staną się głównymi rozdającymi w UE. Wówczas możemy z pełnym prawdopodobieństwem założyć, że np. warunkiem zaakceptowania przez nich jakiegokolwiek nowego składu KE będzie wycofanie (postępowania na podstawie) art. 7 wobec Węgier. No bo skoro robicie politykę z Polską, to czemu z nami nie?" – argumentował ekspert.


W rozmowie z PAP prawnik przekonywał, że upolitycznienie mechanizmów ochrony praworządności wytrąca UE z rąk potężną broń, która umożliwiała Wspólnocie kontrolę nad stanem rządów prawa w państwach członkowskich. Dlatego, jak zauważył profesor, również polskim władzom, pozbawionym argumentu o "wytycznych Brukseli", będzie teraz trudniej tłumaczyć w kraju wprowadzanie często niepopularnych zmian z myślą o przywracaniu praworządności.


Zdaniem Morijna zarówno dla Komisji Europejskiej, jak i polskiego rządu korzystniejsze byłyby złagodzenie procedur, ale nie wycofywanie się z nich do momentu aż nowy rząd faktycznie nie dokona zapowiadanych zmian w zakresie przywracania praworządności.


"Ja również uważam, że odkąd polski rząd przedstawił plan działania i podjął pierwsze kroki w kierunku naprawy +zniszczeń+ dokonanych przez poprzedników, nie ma już ryzyka poważnych naruszeń praworządności w Polsce. Wciąż jednak są problemy, z którymi trzeba się uporać - takie jak to, że stanowiska nadal piastują sędziowie, którzy nie są niezależni i bezstronni" – ocenił prawnik.


Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)


jowi/ szm/


Kraj i świat

2024-05-20, godz. 16:50 Kardiolinia.pl: ruszyło Centrum Edukacji i Wsparcia Pacjenta z Niewydolnością Serca (MediaRoom) Kardiolinia.pl czyli Centrum Edukacji i Wparcia Pacjenta z Niewydolnością Serca, to platforma edukacyjna stworzona przez Asocjację Niewydolności Serca Polskiego… » więcej 2024-05-20, godz. 16:50 Film „The Apprentice” o Donaldzie Trumpie pokaże szokujące kulisy jego pierwszego małżeństwa? Na poniedziałkowy wieczór 20 maja w Cannes zaplanowana została premiera filmu „The Apprentice” opowiadającego o młodości Donalda Trumpa. Jeszcze przed… » więcej 2024-05-20, godz. 16:50 Warszawa/ Utrudnienie na S8 po zderzeniu 5 pojazdów; jedna osoba ranna Jedna osoba została ranna w wypadku drogowym na drodze krajowej S8 na wysokości Warszawy, węzeł Łabiszyńska. Zderzyły się trzy samochody osobowe, bus oraz… » więcej 2024-05-20, godz. 16:50 Ukraina/ Publicysta: główne wyzwanie Zełenskiego to utrzymać Ukrainę na mapie świata Głównym wyzwaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jest utrzymanie Ukrainy na mapie świata - powiedział w poniedziałek PAP ukraiński publicysta… » więcej 2024-05-20, godz. 16:50 Turniej WTA w Strasburgu - Fręch pokonała Stephens w pierwszej rundzie Magdalena Fręch wygrała z Amerykanką Sloane Stephens 6:3, 6:3 w pierwszej rundzie tenisowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Strasburgu. Mecz trwał… » więcej 2024-05-20, godz. 16:40 Paralekkoatletyczne MŚ - srebrny medal Michała Kotkowskiego na 200 m w Kobe Michał Kotkowski zdobył w japońskim Kobe srebrny medal paralekkoatletycznych mistrzostw świata w biegu na 200 metrów. » więcej 2024-05-20, godz. 16:40 Kardiolinia.pl: ruszyło Centrum Edukacji i Wsparcia Pacjenta z Niewydolnością Serca (MediaRoom) Kardiolinia.pl czyli Centrum Edukacji i Wparcia Pacjenta z Niewydolnością Serca, to platforma edukacyjna stworzona przez Asocjację Niewydolności Serca Polskiego… » więcej 2024-05-20, godz. 16:40 Stolica/ Koncert "Korzenie polskiej muzyki kameralnej" w Łazienkach Królewskich - w sobotę W Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie 25 maja odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy niezwykle rzadko wykonywane utwory kameralne… » więcej 2024-05-20, godz. 16:20 Holandia/ Kandydat na premiera rezygnuje po oskarżeniu o pominięcie kolegi we wniosku patentowym Ronald Plasterk ogłosił, że wycofuje swoją kandydaturę na premiera Holandii. W oświadczeniu, do którego dotarł holenderski dziennik 'De Telegraaf', podkreślił… » więcej 2024-05-20, godz. 16:20 Włochy/ Co trzeci nastolatek chce wyemigrować po osiągnięciu pełnoletności Ponad jedna trzecia włoskich nastolatków chce wyemigrować, kiedy skończą 18 lat - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu włoskiego urzędu statystycznego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »