Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-10, 03:50 Autor: PAP

Macedonia Płn./ Ekspert: ostatnie rządy prawicy potwierdzają ich oddanie akcesji do UE

W czasie poprzednich rządów WMRO-DPMNE Macedonia Północna otrzymała kilka rekomendacji rozpoczęcia negocjacji z Unią Europejską, co potwierdza ich oddanie akcesji – zauważa w rozmowie z PAP Marko Trosanowski, szef Instytutu Demokracji w Skopje, komentując wynik macedońskich wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Ekspert dodaje, że chociaż rządząca krajem od siedmiu lat koalicja z socjaldemokratami z SDSM na czele wyraźnie podkreślała przywiązanie do UE, państwo otrzymało w trakcie ich władzy najgorszy w historii raport dotyczący progresu w reformach.


"Skopje będzie kontynuować drogę w kierunku akcesji, jeśli wpisze do konstytucji mniejszość bułgarską, na co naciska Sofia" - mówi ekspert.


„Problem polega na tym, że wymóg ten nie ma nic wspólnego z procesem rozszerzenia UE ale jest częścią dwustronnego sporu Macedonii Płn. i Bułgarii” – podkreśla rozmówca PAP.


WMRO-DPMNE oświadczało w czasie kampanii, że mogłoby zgodzić się z warunkiem sąsiada, jeśli Macedonia Płn. otrzyma gwarancje powstrzymania się Sofii od wysuwania innych żądań w przyszłości.


Odnosząc się do całości procesu akcesyjnego Macedonii Płn. do UE, ekspert zaznacza, że „utknął on w martwym punkcie nie z powodu braku zaangażowania w reformy, ale tego, w jakim stopniu Skopje dostosuje się do żądań dotyczących tożsamości i języka kraju”.


„Ponad 70 proc. Macedończyków sprzeciwia się wprowadzeniu mniejszości bułgarskiej do konstytucji i procesowi integracji z UE z tego właśnie powodu - z powodu niekończących się żądań, które nie mają nic wspólnego z kryteriami UE” – zauważa rozmówca PAP.


„Największym błędem procesu akcesyjnego w przypadku Macedonii Północnej było złożenie francuskiego weta zaraz po zmianie nazwy kraju. Złamało to ogromny entuzjazm wśród społeczeństwa i elit politycznych. Kiedy wszyscy byli gotowi uporać się z traumą związaną ze zmianą nazwy kraju, Francja zablokowała nam drogę do UE” – przypomina Trosanowski.


Władze w Skopje zdecydowały o przemianowaniu państwa z „Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii”, jak funkcjonowało w ONZ, na „Republikę Północnej Macedonii”. Krok ten miał zażegnać konflikt z sąsiednią Grecją.


„Kiedy na Ukrainie wybuchła pełnowymiarowa wojna, wszyscy spodziewaliśmy się przyspieszenia procesu UE, głównie na poziomie politycznym, poprzez odłożenie jednostronnych blokad i skupienie się na postępie merytorycznym” – przywołuje rozmówca PAP.


„Wszyscy oczekiwali, że sprawa nabierze tempa, że to jest moment, w którym UE potrzebuje jedności i konsekwencji” – dodaje. Zaznacza jednak, że „to, czego doświadczyliśmy, nie przybliżyło regionu w jakikolwiek znaczący sposób do UE”.


„Wyraźnie widać, że uwaga skupiona jest na Ukrainie i Mołdawii. Przymyka się oczy na odstępstwa od standardów tych dwóch krajów, co jest w pewnym stopniu zrozumiałe, ponieważ Ukraina jest w stanie wojny. Jednak w krajach Bałkanów Zachodnich panuje wrażenie, że w tym procesie obowiązują podwójne standardy” – podsumowuje szef Instytutu Demokracji w Skopje.


Ze Skopje Jakub Bawołek (PAP)


jbw/ zm/


Kraj i świat

2024-05-20, godz. 16:50 Kardiolinia.pl: ruszyło Centrum Edukacji i Wsparcia Pacjenta z Niewydolnością Serca (MediaRoom) Kardiolinia.pl czyli Centrum Edukacji i Wparcia Pacjenta z Niewydolnością Serca, to platforma edukacyjna stworzona przez Asocjację Niewydolności Serca Polskiego… » więcej 2024-05-20, godz. 16:50 Film „The Apprentice” o Donaldzie Trumpie pokaże szokujące kulisy jego pierwszego małżeństwa? Na poniedziałkowy wieczór 20 maja w Cannes zaplanowana została premiera filmu „The Apprentice” opowiadającego o młodości Donalda Trumpa. Jeszcze przed… » więcej 2024-05-20, godz. 16:50 Warszawa/ Utrudnienie na S8 po zderzeniu 5 pojazdów; jedna osoba ranna Jedna osoba została ranna w wypadku drogowym na drodze krajowej S8 na wysokości Warszawy, węzeł Łabiszyńska. Zderzyły się trzy samochody osobowe, bus oraz… » więcej 2024-05-20, godz. 16:50 Ukraina/ Publicysta: główne wyzwanie Zełenskiego to utrzymać Ukrainę na mapie świata Głównym wyzwaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jest utrzymanie Ukrainy na mapie świata - powiedział w poniedziałek PAP ukraiński publicysta… » więcej 2024-05-20, godz. 16:50 Turniej WTA w Strasburgu - Fręch pokonała Stephens w pierwszej rundzie Magdalena Fręch wygrała z Amerykanką Sloane Stephens 6:3, 6:3 w pierwszej rundzie tenisowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Strasburgu. Mecz trwał… » więcej 2024-05-20, godz. 16:40 Paralekkoatletyczne MŚ - srebrny medal Michała Kotkowskiego na 200 m w Kobe Michał Kotkowski zdobył w japońskim Kobe srebrny medal paralekkoatletycznych mistrzostw świata w biegu na 200 metrów. » więcej 2024-05-20, godz. 16:40 Kardiolinia.pl: ruszyło Centrum Edukacji i Wsparcia Pacjenta z Niewydolnością Serca (MediaRoom) Kardiolinia.pl czyli Centrum Edukacji i Wparcia Pacjenta z Niewydolnością Serca, to platforma edukacyjna stworzona przez Asocjację Niewydolności Serca Polskiego… » więcej 2024-05-20, godz. 16:40 Stolica/ Koncert "Korzenie polskiej muzyki kameralnej" w Łazienkach Królewskich - w sobotę W Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie 25 maja odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy niezwykle rzadko wykonywane utwory kameralne… » więcej 2024-05-20, godz. 16:20 Holandia/ Kandydat na premiera rezygnuje po oskarżeniu o pominięcie kolegi we wniosku patentowym Ronald Plasterk ogłosił, że wycofuje swoją kandydaturę na premiera Holandii. W oświadczeniu, do którego dotarł holenderski dziennik 'De Telegraaf', podkreślił… » więcej 2024-05-20, godz. 16:20 Włochy/ Co trzeci nastolatek chce wyemigrować po osiągnięciu pełnoletności Ponad jedna trzecia włoskich nastolatków chce wyemigrować, kiedy skończą 18 lat - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu włoskiego urzędu statystycznego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »