Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-09, 12:50 Autor: PAP

Senat przyjął nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym

Senat przyjął w czwartek bez poprawek nowelę ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Chodzi o uznanie języka śląskiego za język regionalny. Za wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek głosowało 57 senatorów, 29 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Uznanie języka śląskiego za język regionalny Donald Tusk obiecał w marcu 2023 r. podczas wizyty w Radzionkowie, gdzie spotkał się z burmistrzem miasta Gabrielem Toborem, który na język śląski przetłumaczył m.in. Nowy Testament. Wówczas przyszły premier zadeklarował, że stanie się to w ciągu pierwszych stu dni jego rządów. Zapowiedziany termin minął 22 marca 2024 r.


Natomiast projekt ustawy o uznaniu języka śląskiego za język regionalny grupa posłów Koalicji Obywatelskiej złożyła w styczniu 2024 r. Dwa miesiące później pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Następnie proponowanymi zmianami prawa zajęła się komisja ds. mniejszości narodowych i etnicznych, która dała zielone światło dla dalszych prac w Sejmie RP.


O odrzucenie projektu ustawy w całości zabiegali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Wnioski w tej sprawie składali podczas pierwszego czytania, prac w komisji oraz drugiego czytania. Wszystkie zostały odrzucone.


Ostatecznie ustawa o uznaniu języka śląskiego za język regionalny została uchwalona przez Sejm RP 26 kwietnia 2024 r. Za głosowali wszyscy obecni na posiedzeniu posłowie KO, Trzeciej Drogi oraz Lewicy, a także niezrzeszony Adam Gomoła i dwóch przedstawicieli PiS z woj. śląskiego - Bolesław Piecha oraz Marek Wesoły - w sumie 236 posłów. Dokument skierowano do dalszych prac w Senacie RP.


Na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych i etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.


Podczas spisu powszechnego w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596 224 osoby, w tym 236 588 jako pierwszą, a 187 372 jako jedyną. Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 - jako jedynego. (PAP)


Autorzy: Anna Kruszyńska, Patryk Osadnik, Maciej Replewicz


akr/ pato/ mr/ aszw/


Kraj i świat

2024-05-20, godz. 12:10 Prawo.pl: planowany zakaz eksportu plastikowych odpadów do krajów spoza OECD (MediaRoom) Eksport odpadów z tworzyw sztucznych do krajów nienależących do OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) zostanie zakazany w ciągu dwóch i… » więcej 2024-05-20, godz. 12:10 Doda i Smolasty zaprezentowali klip do utworu „Nie żałuję”. To opowieść o pokonaniu bólu po rozstaniu Zeszłego lata premierę miał singiel „Nim zajdzie słońce”, który w duecie nagrali Doda i Smolasty. Piosenka odniosła ogromny komercyjny sukces, stając… » więcej 2024-05-20, godz. 12:10 Słowacja/ Szpital: Fico komunikuje się z otoczeniem, maleje stan zapalny Stan rannego w zamachu premiera Słowacji Roberta Ficy jest stabilny; pacjent komunikuje się z otoczeniem, a parametry wskazujące na stan zapalny spadają -… » więcej 2024-05-20, godz. 12:10 IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami (aktl.) IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami w północnych oraz południowo-wschodnich częściach kraju. » więcej 2024-05-20, godz. 12:10 Fundacja pozyskała część unikalnego baraku z podobozu KL Auschwitz Elementy metalowego baraku z należącego do kompleksu KL Auschwitz podobozu w Trzebini trafiły do zbiorów Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau… » więcej 2024-05-20, godz. 12:10 Warszawa/ Radni PiS zażądali zwołania nadzwyczajnej sesji rady miasta Radni PiS poinformowali, że złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady Warszawy w związku ze skutkami pożaru hali przy ul. Marywilskiej. Radny Tobiasz… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 Gdańsk/ Na targowisku sprzedawali amunicję; grozi im do 10 lat więzienia Policjant z Gdańska zatrzymał dwóch mężczyzn podejrzanych o sprzedawanie amunicji na targowisku. Prokurator przedstawił obywatelom Federacji Rosyjskiej i… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 Gruzja/ Premier: opozycja dąży do "ukrainizacji" naszego kraju Premier Gruzji Irakli Kobachidze oskarżył w poniedziałek opozycję o chęć 'ukrainizacji' kraju. Uznał też, że zawetowanie przez prezydentkę Salome Zurabiszwili… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 Czterech rolników kontynuuje strajk głodowy w Sejmie Ósmy dzień rolnicy ze Związku Rolniczego 'Orka' prowadzą w Sejmie strajk głodowy. W sobotę dwóch protestujących gorzej się poczuło i musiało przerwać… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 Siemoniak: Liczę, że prezydent Duda podpisze ustawę o ochronie ludności Szef MSWiA Tomasz Siemoniak powiedział w Radiu Zet, że będzie jeszcze konsultował projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej m.in. z wicepremierem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »