Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-08, 20:50 Autor: PAP

Sejm/Komisje za projektem mającym usprawnić finansowanie inwestycji w części pożyczkowej KPO

Komisje sejmowe przyjęły w środę projekt nowelizacji ustawy, umożliwiającej rozliczanie w euro inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych, finansowanych z części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy. Projekt skierowano do drugiego czytania.

W środę połączone komisje ds. energii, klimatu, aktywów państwowych oraz ds. samorządu terytorialnego i polityki regionalnej rozpatrzyły i przyjęły rządowy projekt nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw.


Uzasadniając projekt wiceminister funduszy i polityki regionalnej Monika Sikora wskazała, że regulacja ma usprawnić wdrożenie części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy. Wyjaśniła, że chodzi o budowę morskich farm wiatrowych, na które przeznaczono 4,785 mld euro.


"Brak możliwości rozliczania w euro może spowodować, że to zainteresowanie wykonawców będzie mniejsze niż dostępne środki lub że w ogóle nie będzie możliwości zrealizowania tej inwestycji" - wyjaśniła. Jednocześnie zaznaczyła, że rozliczenie w euro nie będzie obligatoryjne i firmy, które preferują umowy w złotych, będą mogły rozliczać się w polskiej walucie.


Podczas dyskusji Janusz Kowalski (PiS) zwrócił uwagę, że taki zapis w ustawie może sprawić, że nawet 80 proc. kwoty na inwestycje w turbiny wiatrowe może zostać wytransferowany z Polski, co jest sprzeczne z ideą KPO, który powinien wspierać polskie przedsiębiorstwa i gospodarkę. "To wprowadzanie euro do Polski tylnymi drzwiami" - powiedział.


Ireneusz Zyska (PiS) zauważył natomiast, że w Polsce nie ma firm, które specjalizują się w budowie dużych turbin wiatrowych. "Mamy za to wiele przedsiębiorstw, które będą uczestniczyły w łańcuchach dostaw na miliardowe kontrakty" - zaznaczył.


Przygotowany w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej projekt ustawy ma na celu usprawnienie finansowania inwestycji w części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy.


Jak wynika z informacji przekazanej przez resort proponowane przepisy umożliwią m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro. Zwiększy to zainteresowanie środkami z części pożyczkowej KPO, szczególnie w przypadku planowanej inwestycji związanej z morskimi elektrowniami wiatrowymi, na którą przewidziano budżet w kwocie ponad 4,7 mld euro.


Nowela ma również umożliwić instytucjom zaciąganie zobowiązań do wysokości limitu środków wskazanego w ustawie budżetowej na dany rok. Usprawni to realizację inwestycji, likwidując ryzyko, że zainteresowane instytucje nie będą zawierały umów inwestycyjnych, dopóki nie pozyskają fizycznie środków finansowych na ten cel - przekazano w komunikacie MFiPR.


Projekt zawiera również przepisy dotyczące wdrażania Społecznego Funduszu Klimatycznego i usytuowania spraw z tym związanych w ramach działu administracji rządowej; rozwój regionalny - podał resort.


W uzasadnieniu do projektu wskazano, że zaproponowana regulacja ma też na celu umożliwienie finansowania inwestycji wodorowych z umów z ostatecznymi odbiorcami wsparcia, a także tych realizowanych bezpośrednio przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków przekazywanych bankowi wypłatą z PFR, na zlecenie instytucji odpowiedzialnej za realizację inwestycji.


Proponuje się, aby ustawa weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.). (PAP)


autorka: Ewa Wesołowska


ewes/ mmu/


Kraj i świat

2024-05-30, godz. 06:20 Włochy/ Kolejne odkrycie w Pompejach: rysunki dzieci na murze Rysunki dzieci ze starożytnych Pompejów, wykonane węglem na murze domu przed erupcją Wezuwiusza w 79 roku naszej ery - to kolejne nadzwyczajne odkrycie na… » więcej 2024-05-30, godz. 06:10 Tatiana Okupnik: Bycie mamą mi nie wystarcza (wywiad) Na osiem lat zniknęła z show-biznesu i skupiła się na wychowaniu dzieci. Ale choć nie żałuje ani chwili z tego czasu, to macierzyństwo okazało się dla… » więcej 2024-05-30, godz. 06:10 Chiny/ Xi Jinping wzywa do "sprawiedliwości" i "wielkiej" konferencji pokojowej w sprawie Gazy W przemówieniu otwierającym szczyt Chiny-państwa arabskie w czwartek w Pekinie prezydent Xi Jinping powiedział, że wojna w Strefie Gazy 'nie powinna trwać… » więcej 2024-05-30, godz. 06:00 Warto inwestować w farmy wiatrowe – przekonują naukowcy Elektrownie wiatrowe produkują prąd nawet dwukrotnie taniej niż jądrowe. Mogą przy tym wspierać elektrownie jądrowe, zwiększając ich bezpieczeństwo -… » więcej 2024-05-30, godz. 05:50 USA/ "WSJ": Elon Musk może objąć funkcję doradczą w ewentualnej administracji Trumpa Miliarder Elon Musk rozmawiał z Donaldem Trumpem na temat możliwego objęcia funkcji doradczej w administracji, jeśli Republikanin ponownie obejmie władzę… » więcej 2024-05-30, godz. 05:50 Solar Orbiter zbadał źródło wiatru słonecznego Dzięki europejskiej sondzie Solar Orbiter po raz pierwszy udało się powiązać zachowanie wiatru słonecznego wokół kosmicznego próbnika z tym, co dzieje… » więcej 2024-05-30, godz. 05:40 Prognoza pogody na 30 i 31 maja Jak informuje IMGW, północno-wschodnia Europa oraz krańce zachodnie kontynentu znajdują się w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują… » więcej 2024-05-30, godz. 05:40 French Open - drugie podejście Hurkacza Przerwany z powodu deszczu mecz Huberta Hurkacza z amerykańskim tenisistą Brandonem Nakashimą w 2. rundzie wielkoszlemowego French Open ma zostać dokończony… » więcej 2024-05-30, godz. 05:30 Nigeria/ Rząd zmienił hymn narodowy, wywołując niezadowolenie Nigeryjczyków Prezydent Nigerii Bola Tinubu podpisał w środę ustawę przywracającą hymn narodowy skomponowany przez brytyjskiego emigranta Francesa Berda i przyjęty po… » więcej 2024-05-30, godz. 05:20 Hongkong/ 14 prodemokratycznych działaczy uznanych za winnych zmowy w celu obalenia władzy Sąd w Hongkongu uznał czternastu działaczy demokratycznych za winnych, a dwóch oczyścił z zarzutu udziału w spisku mającym na celu dokonanie przewrotu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »