Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-29, 15:30 Autor: Daniel Klimczak

Uczniowie opolskiej "dziewiątki" nie zapomną o gen. Andersie

Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Gen. Władysław Anders od dziś będzie lepiej znany uczniom opolskiego liceum nr 9. Na ścianie placówki odsłonięto poświęconą mu tablicę, a młodzież wzięła udział w wykładach na temat jego dokonań.
Wojskowy jest patronem placówki od 2005 roku, gdy ta była jeszcze gimnazjum. Jak mówi jej dyrektor Małgorzata Szafors, dzisiejsza uroczystość to ważny moment w historii szkoły.

- Jest to piękny gest pamięci, szacunku dla znakomitego polskiego dowódcy, ale również dla jego żołnierzy, którzy walczyli pod Monte Cassino, pod Ankoną, pod Bolonią i tam tworzyli zręby wolnej Polski.

Odsłonięcia tablicy dokonała między innymi Danuta Szeliga, która jako kilkuletnie dziecko ewakuowała się wraz z Armią Andersa z ZSRR. Uczestniczka wydarzeń sprzed 80 lat przekonuje, że zawdzięcza wojskowemu życie.

- Dzięki rodzicom i dzięki Andersowi do tej pory jestem tutaj. Rodzicom, bo byli na tyle operatywni i zdążyli dojść, gdzie się Armia Andersa tworzyła, spod tajgi, spod Morza Białego. Andersowi, bo wydarł nas Stalinowi jako rodziny żołnierzy swoich.

Wydarzenie było połączone z wykładami na temat działalności generała Andersa. Jak przyznaje dr Bartłomiej Janicki z Uniwersytetu Opolskiego, to ważna inicjatywa, bo młodzież nie zawsze może się pochwalić szeroką wiedzą na temat tej postaci.

- Na pewno postać jest znana młodzieży, aczkolwiek mam wrażenie, że im więcej czasu mija od samego wydarzenia, z tą pamięcią jest gorzej. Im częściej będziemy mieli styczność z miejscami pamięci, tym łatwiej będzie nam przypominać sobie o tych postaciach i tych wydarzeniach.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w służbie gen. Andersa była bitwa o Monte Cassino. Znajdujący się tam klasztor zajęto 18 maja 1944 roku.
Małgorzata Szafors
Danuta Szeliga
Bartłomiej Janicki

Wiadomości z regionu

2024-06-21, godz. 20:01 Został tylko cień szansy. Polska przegrywa z Austrią 1:3 Piłkarska reprezentacja Polski przegrała z Austrią 1:3 w rozgrywanym w Berlinie meczu grupy D mistrzostw Europy. » więcej 2024-06-21, godz. 19:00 Opolanie mogą korzystać z 14 kąpielisk. Zostały sprawdzone przez sanepid W tym roku według danych z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu dopuszczonych do użytkowania zostało 14 kąpielisk. Przed sezonem woda została… » więcej 2024-06-21, godz. 18:30 Pierwsze zwolnienia w walcowni w Zawadzkiem. "Proces pozyskania inwestora trwa" Grupa pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem otrzymała wypowiedzenia. Trafiły one do osób, które obecnie przebywają na dłuższych zwolnieniach chorobowych… » więcej 2024-06-21, godz. 18:10 Młody mężczyzna utonął na kąpielisku Bolko w Opolu Tragedia nad opolskim akwenem. Na kąpielisku Bolko utonął niespełna 18-letni mężczyzna. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci. » więcej 2024-06-21, godz. 18:00 Śledczy sprawdzają, czy w opolskiej fundacji Ex Bono dochodziło do prania pieniędzy Czy w opolskiej fundacji Ex Bono dochodziło do prania pieniędzy? Jak informuje TVN24, Główny Inspektor Informacji Finansowej przesłał zawiadomienie o podejrzeniu… » więcej 2024-06-21, godz. 16:30 Zamiast gospodarki leśnej promowano partię polityczną. "To patologia, niegospodarność i oszustwo" Regionalne dyrekcje Lasów Państwowych, w tym dyrekcja z Katowic, pod którą podlegają opolskie lasy, były szczególnie zaangażowane w kampanię wyborczą… » więcej 2024-06-21, godz. 15:45 Marcin Ociepa apeluje o budowę drogi ekspresowej. "To jest wyzwanie na miarę kierunku lekarskiego" Poseł OdNowy Marcin Ociepa zapowiada walkę o budowę w regionie drogi ekspresowej przebiegającej z południa na północ. Trasa miałaby przebiegać między… » więcej 2024-06-21, godz. 15:00 Bez nich wojsko nie funkcjonuje. Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej 10. Opolska Brygada Logistyczna świętuje swoje 25-lecie. To właśnie ćwierć wieku temu NATO potrzebowało wyspecjalizowanej jednostki wojskowej, która wykona… » więcej 2024-06-21, godz. 14:30 Zanieczyszczenia w kanale Lutnia. Przedsiębiorcy z Przywór apelują o kontrolę [INTERWENCJA] Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach koło Opola? To pytanie zadają sobie właściciele znajdującego się nieopodal rzeczki, łowiska pstrągowego, którzy… » więcej 2024-06-21, godz. 13:10 "Można się w końcu wyspać". Uczniowie rozpoczęli wakacje [ZDJĘCIA] Podręczniki schowane, plecaki w szafach, świadectwa w rękach. Uczniowie rozpoczęli długo wyczekiwane wakacje. Przed nimi ponad 2 miesiące odpoczynku od ławek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »