Radio Opole » Gospodarka
2023-08-04, 10:20 Autor: Jacek Rudnik/Bogusław Kalisz

Katowice Airport idzie na rekord. Z lotniska często korzystają mieszkańcy Opolszczyzny

Katowice Airport [fot. Jarosław Madzia]
Katowice Airport [fot. Jarosław Madzia]
O rekordowo dobrych wynikach co do frekwencji i rezultatów finansowych mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Z połączeń lotniczych z tego miejsca korzysta rocznie od 300 do 400 tysięcy opolan, a 31 lipca na Katowice Airport odprawiono 3-milionowego pasażera w tym roku.
- Po okresie covidowym udało się nam odbudować ruch - wskazywał prezes Tomasik.

- Szykuje się bardzo dobry rok. W ubiegłym mieliśmy poziom obsługi pasażerów zbliżony do tego najlepszego - 2019 roku. W tym roku planujemy znacznie powyżej 5 milionów. Myślę, że nawet będzie 5,5 miliona - dodał.

Przed wejściem na pokład samolotu - wracając z wakacji - warto sprawdzić, czego zgodnie z przepisami nie wolno mieć przy sobie, a takie informacje można znaleźć m.in. na stronach internetowych konkretnego portu lotniczego, choć przepisy w wielu przypadkach mają charakter ogólny, ale są ogólnie dostępne.

- Są różne rzeczy zabronione, już nie mówię o takich typowych, jak broń. Także muszle, czy różnego rodzaju zwierzęta, to są rzeczy, które nie można przewozić. Trzeba bardzo mocno wcześniej się przygotować, jeżeli chcemy przewieźć taką rzecz. Najprościej zapytać też urzędników pracujących w izbie celnej, jakie rzeczy można przewozić - podkreśla.

- Katowice są portem lotniczym z największym ruchem czarterowym, w konsekwencji czego lipiec i sierpień to najgorętsze dla obsługi miesiące - dodał gość Radia Opole. Średnia liczba pasażerów obsługiwanych jednego dnia przekracza 20 tysięcy.

Artur Tomasik przypomniał, by przed planowaną godziną odlotu pojawić się w porcie co najmniej dwie godziny wcześniej, by wszelkie formalności załatwić komfortowo i bez niepotrzebnego pośpiechu.
Artur Tomasik
Artur Tomasik

Gospodarka

2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej 2024-06-03, godz. 20:00 Prudnik: urząd pracy pozyskał dodatkowe fundusze na aktywizację bezrobotnych Blisko 400 tysięcy złotych dodatkowych pieniędzy pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku. Zwiększy to możliwości aktywizacji bezrobotnych. Od stycznia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »