Radio Opole » Gospodarka
2020-06-05, 14:00 Autor: Witold Wośtak

Retencja korytowa ma zatrzymywać wodę potrzebną dla rolnictwa. Pół miliarda złotych na inwestycje w województwie opolskim

P. Daca, A. Czubak i V. Porowska [fot. Witold Wośtak]
P. Daca, A. Czubak i V. Porowska [fot. Witold Wośtak]
Nad rzeką Stobrawa, w Stobrawie [fot. Barbara Tyslik]
Nad rzeką Stobrawa, w Stobrawie [fot. Barbara Tyslik]
500 milionów złotych trafi na Opolszczyznę do końca 2023 roku w ramach rozwoju retencyjności oraz programu walki z suszą.
Dzisiaj w Polsce udaje się zatrzymywać 6,5 procent wody, natomiast celem jest wzrost tego wskaźnika do 18 procent w 2027 roku. Podczas konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim skupiono się na retencji korytowej, dzięki jazom i zastawkom.

Mówił o tym Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

- My chcemy tę wodę spiętrzać i zatrzymywać. Spiętrzenie wody w rzece powoduje, że zwiększa się poziom wód gruntowych wokół cieku na terenie upraw rolnych. Oprócz tego mamy powiązanie z systemem melioracji, który do tej pory był skupiony wyłącznie na odprowadzaniu wody. My chcemy zupełnie zmienić jego rolę, aby nie tylko odprowadzać wodę, ale zatrzymywać ją.

Wojewoda Adrian Czubak podkreśla znaczenie małych cieków wodnych w skutecznej retencji.

- Takich małych rzek o szerokości jeden metr, półtora, dwa metry jest na Opolszczyźnie, czy w skali kraju bardzo wiele. Właśnie te małe cieki wodne są podstawą funkcjonowania całego rolnictwa. Na ich bazie i w oparciu o powstałą oraz realizowaną retencję ma oprzeć się walka z suszą.

Opolszczyzna nie jest województwem najbardziej dotykanym przez suszę.
Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że niedobór wody to i tak bardzo duży problem dla rolników.

- Dla rolników to jest wielkie niebezpieczeństwo i wielki trud pracy. Propozycje składane przez Wody Polskie to realna pomoc dla opolskich rolników i województwa opolskiego. Mam na myśli 148 inwestycji, z których część została zrealizowana, a część jest w planach.

148 wspomnianych zadań utrzymaniowych ma wartość niemal 20,5 miliona złotych. O części z nich mówi Marcin Jarzyński, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach do spraw Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

- W przyszłym tygodniu otwieramy oferty na modernizację trzech dużych jazów: Krępa, Dobrzeń Wielki i Groszowice. Z kolei na stronach internetowych zostały umieszczone postępowania przetargowe na modernizację śluz: Krapkowice i Januszkowice. W tym przypadku obowiązują procedury unijne, także otwarcie planujemy za około półtora miesiąca.

Dodajmy, 23 czerwca nastąpi otwarcie kopert na przebudowę polderu Żelazna.
Przemysław Daca
Adrian Czubak
Violetta Porowska
Marcin Jarzyński

Gospodarka

2020-08-14, godz. 14:40 Będą kolejne dotacje na wymianę starych pieców i szeroko rozumianą termomodernizację. Nabór w październiku Urząd marszałkowski przygotowuje się do październikowego naboru wniosków o dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację. » więcej 2020-08-13, godz. 20:15 Prudnik: powiatowy szpital nie ma długów, inwestuje w nowoczesny sprzęt oraz w personel medyczny Blisko 2,5 mln złotych wyda w tym roku prudnicki szpital na zakup sprzętu medycznego i remonty. Placówka ta zatrudnia też wykwalifikowany personel medyczny… » więcej 2020-08-13, godz. 15:11 Komprachcice pozyskały ponad milion złotych dotacji na termomodernizację szkoły i wymianę kopciuchów Dwie umowy na dotacje do zadań redukujących tzw. niską emisję podpisał dziś (13.08) wójt Komprachcic z urzędem marszałkowskim. » więcej 2020-08-13, godz. 11:12 Koronawirus: wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć tylko do końca sierpnia Ponad 4200 mieszkańców Opolszczyzny otrzymało dotychczas dodatek solidarnościowy. Na rachunki bankowe tych osób Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał… » więcej 2020-08-12, godz. 12:45 KAS przechwytuje nielegalny tytoń. Na Opolszczyźnie jego wartość wyniosła ponad 250 tysięcy złotych Od początku roku opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wykryli ponad 350 kilogramów tytoniu bez polskiej akcyzy. Wartość nielegalnego towaru… » więcej 2020-08-11, godz. 16:00 Nysa także chce budować pumptrack. Rowerowy park rekreacji ma powstać w mieście przed kolejnymi wakacjami Nyscy miłośnicy wyczynowej jazdy na dwóch kółkach doczekają się miejsca, w którym będą mogli doskonalić swoje umiejętności. W przyszłym roku w mieście… » więcej 2020-08-11, godz. 12:09 Sala narad w namysłowskim magistracie przejdzie metamorfozę. Ma to powstrzymać jej degradację oraz zapewnić godną… Namysłowski magistrat chce wyremontować salę narad znajdującą się w budynku urzędu. Miasto szuka wykonawców chętnych do przeprowadzenia prac. » więcej 2020-08-08, godz. 18:00 Remont "Sandacza" przebiega bez opóźnień. Epidemia na razie nie wpływa na tempo robót Epidemia koronawirusa nie spowodowała jak dotąd opóźnień w remoncie ośrodka Sandacz nad Jeziorem Otmuchowskim. To jedno z największych zadań realizowanych… » więcej 2020-08-08, godz. 15:00 Mieszkańcy Opola mogą mieć wpływ na swoje otoczenie. Do połowy września trwa nabór do Inicjatywy Lokalnej Po Budżecie Obywatelskim Opola przyszedł czas na Inicjatywę Lokalną. Mieszkańcy stolicy regionu mogą zgłaszać pomysły, których realizacja nie przekroczy… » więcej 2020-08-07, godz. 15:00 Powiaty chcą zmiany przepisów dotyczących rządowych dotacji do inwestycji Władze powiatu prudnickiego zastanawiają się, czy będą mogły przesunąć 3,2 mln złotych dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inne inwestycje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***