Radio Opole » Gospodarka
2020-05-13, 17:30 Autor: Witold Wośtak

ZUS wyrówna wypłatę emerytury i renty, jeśli wniosek zostanie złożony dopiero po zakończeniu epidemii

[fot. archiwum ZUS]
[fot. archiwum ZUS]
Nie trzeba spieszyć się z wnioskiem o emeryturę lub rentę w obawie o utratę należnych pieniędzy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna świadczenie na cały okres epidemii nawet wtedy, gdy ktoś zrobi to w późniejszym terminie. - Potrzebne będzie oświadczenie - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

- Powinno się wskazać w nim datę, od której oczekujemy przyznania prawa do świadczenia. Data nie może być wcześniejsza niż 1 marca 2020 roku. Wniosek razem z oświadczeniem można złożyć w ZUS najpóźniej do 30 dni od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii związanego z koronawirusem.

Sebastian Szczurek przypomina, że do wypłaty świadczenia konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy. - Ktoś może złożyć wniosek, nie przerywając aktywności zawodowej - wyjaśnia.

- Prawo do emerytury czy renty będzie mieć przyznane, ale bez realizacji wypłaty. Dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy ZUS będzie mógł wypłacać należności, oczywiście razem z wyrównaniem od początku okresu, za który przyznano prawo do świadczenia.

Te same zasady dotyczą wniosku o przeliczenie emerytury. Można odłożyć go w czasie bez ryzyka uszczuplenia przeliczenia za poprzednie miesiące.
Sebastian Szczurek 1
Sebastian Szczurek 2

Gospodarka

2020-08-14, godz. 14:40 Będą kolejne dotacje na wymianę starych pieców i szeroko rozumianą termomodernizację. Nabór w październiku Urząd marszałkowski przygotowuje się do październikowego naboru wniosków o dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację. » więcej 2020-08-13, godz. 20:15 Prudnik: powiatowy szpital nie ma długów, inwestuje w nowoczesny sprzęt oraz w personel medyczny Blisko 2,5 mln złotych wyda w tym roku prudnicki szpital na zakup sprzętu medycznego i remonty. Placówka ta zatrudnia też wykwalifikowany personel medyczny… » więcej 2020-08-13, godz. 15:11 Komprachcice pozyskały ponad milion złotych dotacji na termomodernizację szkoły i wymianę kopciuchów Dwie umowy na dotacje do zadań redukujących tzw. niską emisję podpisał dziś (13.08) wójt Komprachcic z urzędem marszałkowskim. » więcej 2020-08-13, godz. 11:12 Koronawirus: wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć tylko do końca sierpnia Ponad 4200 mieszkańców Opolszczyzny otrzymało dotychczas dodatek solidarnościowy. Na rachunki bankowe tych osób Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał… » więcej 2020-08-12, godz. 12:45 KAS przechwytuje nielegalny tytoń. Na Opolszczyźnie jego wartość wyniosła ponad 250 tysięcy złotych Od początku roku opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wykryli ponad 350 kilogramów tytoniu bez polskiej akcyzy. Wartość nielegalnego towaru… » więcej 2020-08-11, godz. 16:00 Nysa także chce budować pumptrack. Rowerowy park rekreacji ma powstać w mieście przed kolejnymi wakacjami Nyscy miłośnicy wyczynowej jazdy na dwóch kółkach doczekają się miejsca, w którym będą mogli doskonalić swoje umiejętności. W przyszłym roku w mieście… » więcej 2020-08-11, godz. 12:09 Sala narad w namysłowskim magistracie przejdzie metamorfozę. Ma to powstrzymać jej degradację oraz zapewnić godną… Namysłowski magistrat chce wyremontować salę narad znajdującą się w budynku urzędu. Miasto szuka wykonawców chętnych do przeprowadzenia prac. » więcej 2020-08-08, godz. 18:00 Remont "Sandacza" przebiega bez opóźnień. Epidemia na razie nie wpływa na tempo robót Epidemia koronawirusa nie spowodowała jak dotąd opóźnień w remoncie ośrodka Sandacz nad Jeziorem Otmuchowskim. To jedno z największych zadań realizowanych… » więcej 2020-08-08, godz. 15:00 Mieszkańcy Opola mogą mieć wpływ na swoje otoczenie. Do połowy września trwa nabór do Inicjatywy Lokalnej Po Budżecie Obywatelskim Opola przyszedł czas na Inicjatywę Lokalną. Mieszkańcy stolicy regionu mogą zgłaszać pomysły, których realizacja nie przekroczy… » więcej 2020-08-07, godz. 15:00 Powiaty chcą zmiany przepisów dotyczących rządowych dotacji do inwestycji Władze powiatu prudnickiego zastanawiają się, czy będą mogły przesunąć 3,2 mln złotych dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inne inwestycje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***