Radio Opole » Gospodarka
2020-01-23, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Unijne dofinansowanie wsparło przygraniczne samorządy Opolszczyzny

Konferencja w Prudnickim Ośrodku Kultury. Podsumowanie projektu pod nazwą „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej” [zdj. Jan Poniatyszyn].
Konferencja w Prudnickim Ośrodku Kultury. Podsumowanie projektu pod nazwą „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej” [zdj. Jan Poniatyszyn].
POK. Iwona Kopaniecka prezentuje zadania zrealizowane przez gminę Branice [zdj. Jan Poniatyszyn]
POK. Iwona Kopaniecka prezentuje zadania zrealizowane przez gminę Branice [zdj. Jan Poniatyszyn]
24 mln złotych wyniosła łączna wartość projektu zrealizowanego przez pięć gmin i powiat z południa Opolszczyzny. W Prudniku, który był partnerem wiodącym tego przedsięwzięcia podsumowano jego efekty. Uczestniczące w nim samorządy lokalne otrzymały w sumie ponad 18 mln złotych unijnego dofinansowania z regionalnego programu województwa opolskiego. Przeprowadzono kilkanaście zadań obejmujących ochronę dziedzictwa kulturowego, krajobrazowego i przyrodniczego obszarów przygranicznych Gór Opawskich i Bramy Morawskiej.
- Ten projekt przygotowywany był od grudnia 2012 roku – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - To były inwestycje przemyślane. One wynikały z potrzeb samego samorządu, mieszkańców oraz funkcji, jakie później te wykonane inwestycje mają pełnić. To jest wyjątkowym wzorem, jak powinno się przygotowywać projekt. Warto zauważyć wielką różnorodność inwestycyjną. Ten projekt jest w pełni kompleksowy, bo pokazuje dobrą ofertę turystyczną, funkcjonalną i załatwia mnóstwo rzeczy o charakterze społecznym.

- Jako niewielka gmina nie robiliśmy jednej dużej inwestycji, ale trzy małe – mówi Iwona Kopaniecka, kierownik referatu z gminy Branice. - Wyremontowaliśmy budynek byłego USC na Centrum Kultury „Wersalka”. Wcześnie nie mieliśmy takiej placówki. Wyremontowaliśmy też nasz park, który nie spełniał swojej roli, ponieważ był taki sprzed 30 lat. Teraz jest nowoczesnym miejscem do spędzania czasu dla wszystkich pokoleń. W gminie wybudowaliśmy też trzy wiaty przystankowe dla rowerzystów.

Zadania zrealizowane przez gminę Branicę kosztowały w sumie 2,5 mln zł. Dofinansowanie do nich wyniosło ponad 2,1 mln zł. Wspomniany projekt, w którym partnerami jest pięć gmin i powiat nosi nazwę „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej”.
Andrzej Buła
Iwona Kopaniecka

Gospodarka

2020-02-26, godz. 11:30 Kordian Kolbiarz: Umicore jak magnes przyciągnie kolejne firmy - Wpływ tej inwestycji na lokalny rynek pracy będzie ogromny - nie miał wątpliwości w rozmowie 'W cztery oczy' burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz pytany o znaczenie… » więcej 2020-02-26, godz. 10:00 Czy w Rudnikach uda się otworzyć żłobek na początku przyszłego roku? Za kilka dni ogłoszenie przetargu Na początku 2021 roku gmina Rudniki chce otworzyć żłobek dla 24 dzieci. Przypomnijmy, samorząd otrzymał promesę na 750 tysięcy złotych w ramach rządowego programu… » więcej 2020-02-25, godz. 19:30 Fabryka Umicore w Radzikowicach rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku. Wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny W podnyskich Radzikowicach wmurowano dziś (25.02) kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym fabryki firmy Umicore. To kolejny etap budowy zakładu, który już pod… » więcej 2020-02-25, godz. 17:30 Przedłużono procedurę wyboru wykonawcy na przebudowę polderu Żelazna Wody Polskie w Gliwicach przedłużyły termin zgłaszania ofert na przebudowę polderu Żelazna do 18 marca. Dzisiaj (25.02) miał zostać wyłoniony wykonawca prac budowlanych… » więcej 2020-02-24, godz. 15:31 Zrealizowano pierwszy etap centrum przesiadkowego w Głuchołazach Odnowiono dworzec kolejowy Głuchołazy Miasto wraz z otoczeniem. Będzie tam również obsługiwany ruch autobusowy. Nadal jednak na dworcu nie będą zatrzymywać się… » więcej 2020-02-24, godz. 11:19 86 firm z regionu zabiega o tytuł "Opolska Marka". Uroczysta gala w marcu Rekordowa liczba zgłoszeń - 86 - wpłynęła do tegorocznej edycji konkursu „Opolska Marka”. To wyróżnienie, które ma promować lokalne firmy i gospodarkę regionu… » więcej 2020-02-23, godz. 19:00 Od jutra można zgłaszać propozycje do Budżetu Obywatelskiego w Byczynie W poniedziałek (24.02) rozpocznie się przyjmowanie propozycji do Budżetu Obywatelskiego w Byczynie. Samorząd na ten cel przeznaczył w 2020 roku 56 tysięcy zło… » więcej 2020-02-23, godz. 10:00 Ujazd: dopłacają do pieców, chcą też dopłacić do paneli słonecznych W Ujeździe gminny program dofinansowań do wymiany pieców przyjął się bardzo dobrze. W ubiegłym roku dzięki niemu zlikwidowano 40 kopciuchów i zastąpiono je nowymi… » więcej 2020-02-21, godz. 19:26 Gmina chce wybudować dwie nowe drogi w Otmicach Otmice to miejscowość w gminie Izbicko, w której powstaje bardzo dużo nowych domów. W miarę pojawiania się nowych mieszkańców, konieczne jest budowanie przez samorząd… » więcej 2020-02-21, godz. 13:40 Wybudowali centrum przesiadkowe, ale po terminie. Gmina nałożyła prawie 900 tysięcy kary Miało być gotowe w lipcu 2018 roku, jednak dopiero teraz zostało oddane do użytku - mowa o centrum przesiadkowym w Zawadzkiem. Choć wykonawca wywiązał się z umowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »