Radio Opole » Gospodarka
2020-01-13, 17:45 Autor: Witold Wośtak

Ostatni etap obwodnicy Kluczborka jest na finiszu. Droga zostanie otwarta prawdopodobnie w marcu

Ostatni odcinek obwodnicy Kluczborka [fot. Witold Wośtak]
Ostatni odcinek obwodnicy Kluczborka [fot. Witold Wośtak]
Ostatni odcinek obwodnicy Kluczborka [fot. Witold Wośtak]
Ostatni odcinek obwodnicy Kluczborka [fot. Witold Wośtak]
Ostatni odcinek obwodnicy Kluczborka [fot. Witold Wośtak]
Ostatni odcinek obwodnicy Kluczborka [fot. Witold Wośtak]
Ostatni odcinek obwodnicy Kluczborka [fot. Witold Wośtak]
Ostatni odcinek obwodnicy Kluczborka [fot. Witold Wośtak]
Prawdopodobnie w marcu kierowcy pojadą całą obwodnicą Kluczborka. Ostatni - piąty - etap jest gotowy pod kątem budowlanym.
Teraz czas na odbiory i ustalenie organizacji ruchu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Odcinek długości 1200 metrów od ronda w Smardach Dolnych do galerii handlowej w Kluczborku miał być gotowy do końca kwietnia.

- Krótki fragment, ale pracochłonny chociażby ze względu na budowę wiaduktu nad torami - mówi Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka.

- Do tego istotne odwodnienie, bo woda będzie odprowadzana nie w stronę miasta jak dotychczas, ale na zewnątrz. Są też drogi serwisowe, które są postrzegane jako ścieżki rowerowe. Nie są to typowe trakty dla cyklistów, ale muszą zostać zbudowane przy takiej drodze. Zostało zrobione też bezpieczne przejście łączące Kluczbork z Gotartowem Ogrodnictwem - to skrót dla mieszkańców.

Podstawowym celem budowy 9-kilometrowej obwodnica jest wyprowadzenie tranzytu z miasta.

- W mieście trzeba liczyć się na przykład z 5 minutami przerwy na przejeździe kolejowym - dodaje Kielar.

- Po pierwsze to jest uciążliwe dla mieszkańców i pozostałych użytkowników. Myślę jednak, że dla kierowcy ciężarówki to również jest problem. Chodzi na przykład o rondo przy Placu Niepodległości czy skrzyżowanie ulicy Byczyńskiej z Wołczyńską. Wówczas trzeba przyhamować ruch, zatrzymać się.

Ten odcinek obwodnicy Kluczborka kosztował blisko 20 milionów złotych, gdzie niemal połowę stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Jarosław Kielar 1
Jarosław Kielar 2

Gospodarka

2020-01-20, godz. 12:32 Straż graniczna szuka chętnych do pracy 22 stycznia (środa) zainteresowani służbą będą mogli złożyć swoje dokumenty w Opolu. W tym roku śląski oddział straży ma zasilić 25 funkcjonariuszy, którzy pozytywnie… » więcej 2020-01-18, godz. 10:00 Odbiór odpadów medycznych ponad dwa razy droższy niż przed rokiem Kolejna odsłona podwyżki cen za odbiór śmieci. Od stycznia za utylizację kilograma tzw. odpadów medycznych Uniwersytecki Szpital Kliniczny płaci zewnętrznej firmie… » więcej 2020-01-18, godz. 09:30 Oszczędny i bezpieczny budżet Tarnowa Opolskiego w 2020 roku Około trzech milionów złotych przeznaczy w tym roku na inwestycje Tarnów Opolski. Niemal w całości tę kwotę pochłoną inwestycje drogowe. » więcej 2020-01-17, godz. 16:33 Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej z wizytą w Opolu Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Liu Guangyuan odwiedził po raz kolejny Opolszczyznę. Jedną z przyczyn przyjazdu jest jutrzejszy (18.01) koncert orkiestry… » więcej 2020-01-17, godz. 14:08 "Dzieje naszego pieniądza były dosyć skomplikowane". Ekonomiści dyskutowali o polskiej marce „W stulecie wprowadzenia marki polskiej na terenie Rzeczpospolitej” znawcy ekonomii spotkali się z mieszkańcami Opola, żeby przybliżyć historię polskiego pieniądza… » więcej 2020-01-17, godz. 08:30 Kolejny trudny rok budżetowy dla zadłużonej gminy Byczyna. Trzeba dopłacić 5 milionów do oświaty Ponad 50 milionów złotych dochodów i o milion mniej wydatków. Tak wygląda budżet gminy Byczyna, która na koniec ubiegłego roku miała 74 miliony złotych zadłuż… » więcej 2020-01-16, godz. 19:45 Mieszkańców Tarnowa Opolskiego mogą czekać znaczne podwyżki za wywóz śmieci. Wszystko wyjaśni się pod koniec miesiąca O 50 proc. więcej za wywóz śmieci mogą niebawem zapłacić mieszkańcy Tarnowa Opolskiego. Gmina rozstrzygnęła przetarg, w którym została wyłoniona nowa firma, która… » więcej 2020-01-16, godz. 18:30 ZUS wysyła listy do przedsiębiorców. Są w nich szczegółowe podsumowania ubiegłorocznych rozliczeń 64 tysiące opolskich przedsiębiorców może spodziewać się listu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o szczegółach ubiegłorocznych rozliczeń. » więcej 2020-01-16, godz. 17:48 Porozumienie chwali program Energia Plus W ubiegłym roku Polacy zbudowali przydomowe instalacje fotowoltaiczne o mocy niemal 800 MW, a to tyle ile produkuje cała elektrownia wodna w Żarnowcu. Porozumienie… » więcej 2020-01-16, godz. 16:30 Cztery nowe kategorie w konkursie "Opolska Marka 2019". Zgłoszenia od firm będą przyjmowane do połowy lutego Zmiany w konkursie 'Opolska Marka 2019'. Coroczne kategorie to 'Usługa', 'Produkt' i 'Promocja Regionu'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »