Radio Opole » Gospodarka
2019-10-10, 12:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Strefa gospodarcza w Olszowej będzie jedną z najnowocześniejszych w kraju

Wizyta w strefie gospodarczej gminy Ujazd [fot. A. Pospiszyl]
Wizyta w strefie gospodarczej gminy Ujazd [fot. A. Pospiszyl]
W strefie gospodarczej w Olszowej w gminie Ujazd powstanie oczyszczalnia ścieków, niedługo gotowa będzie także droga łącząca tereny przemysłowe z trasą krajową 88 i zjazdem z autostrady A4. Dzięki temu będzie to jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów inwestycyjnych w Polsce.
- Kończymy budowę drogi, a dzisiaj cieszymy się, że niedługo ruszy kolejna bardzo ważna inwestycja – mówi Hubert Ibrom, burmistrz gminy Ujazd. - Pracowaliśmy nad tym od dłuższego czasu, od początku roku. To inwestycja, która jest bardzo ważna dla rozwoju strefy, przyciągnięcia nowych inwestorów, ale również przyciągnięcia istniejących już na strefie aktywności gospodarczej. Chodzi o budowę nowej oczyszczalni ścieków, która będzie obsługiwać tylko strefy znajdujące się w strefie aktywności gospodarczej gminy Ujazd.

Obecnie ścieki z zakładów trafiają do gminnej oczyszczalni położonej w Ujeździe, 8 km od strefy.

- Ta inwestycja zmieni oblicze nie tylko tego miejsca, ale całej Opolszczyzny - mówi Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Otwiera potencjał inwestycyjny na kilkaset hektarów, które są tu dostępne. Dlatego weszliśmy w projekt i zaangażowaliśmy się nie tylko organizacyjnie, ale również finansowo po to, żeby ta oczyszczalnia była ukończona w 2022 roku.

Inwestycja będzie kosztować ponad 20 mln zł i jest w całości finansowana przez katowicką strefę.

- Zbiorniki będą hermetyczne, więc nie będzie to wpływać na doznania węchowe - mówi Jacek Bialik, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Liczymy też na to, że uda się oczyszczoną wodę z oczyszczalni zawrócić z powrotem do zakładów jako wodę do wykorzystania w przemyśle, na przykład do chłodzenia.

Budowa oczyszczalni ścieków na terenach gospodarczych w Olszowej to pierwsza tego typu inwestycja realizowana nie przez samorząd, ale podmiot powołany do obsługi inwestorów.

- To kolejny krok w działalności strefy – mówi wiceminister przedsiębiorczości Marcin Ociepa. - Specjalna strefa ekonomiczna przestaje się już kojarzyć tylko ze sprowadzaniem czy obsługą inwestorów, ale używa takich narzędzi jak budowa dróg, jak budowa oczyszczalni ścieków, które sprawiają, że tereny inwestycyjne tutaj w Polsce, stają się bardziej atrakcyjne niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Trwają prace koncepcyjne i projektowe. Budowa powinna rozpocząć się w przyszłym roku a jej zakończenie planowane jest na grudzień 2022.
Hubert Ibrom
Janusz Michałek
Jacek Bialik
Marcin Ociepa

Gospodarka

2019-10-23, godz. 17:10 Mistrzostwa Polski Monterów Izolacji Przemysłowych w Opolu W Opolu zorganizowano VIII Mistrzostwa Polski Monterów Izolacji Przemysłowych. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym rywalizowało 5 drużyn z całej Polski, a zw ... » więcej 2019-10-23, godz. 16:21 Na Kamiennej w Gogolinie od dzisiaj jest ruch wahadłowy Rozpoczynają się prace przy przebudowie ulicy Kamiennej w Gogolinie. W związku z tym od dzisiaj (23.10) obowiązuje na niej ruch wahadłowy. Planowany termin pr ... » więcej 2019-10-22, godz. 21:00 Opole: program"Restart" pomaga wyjść z bezrobocia Program 'Restart' w Opolu pokazuje, że długotrwale bezrobotni mogą wrócić na rynek pracy. Za pieniądze unijne i miasta utworzono warsztat tapicerski, krawieck ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:00 Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ostrzega przed fałszywymi e-mailami Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ostrzega opolskich przedsiębiorców przed otwieraniem podejrzanych wiadomości mailowych, które rzekomo miały być wysłane pr ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Politechnika Opolska podpisała umowę z ZUS. Porozumienie zagwarantuje staże dla studentów Na Wydziale Ekonomii i Zarządzania PO gościł dzisiaj (22.10) wiceprezes ZUS, Paweł Jaroszek. Ze strony PO umowę podpisał rektor dr hab. inż. Marcin Lorenc. » więcej 2019-10-21, godz. 19:00 Wciąż nie wiadomo, kiedy basen w Namysłowie znów będzie działać. W pierwszej kolejności trzeba wyremontować letnią pły ... Nadal nie wiadomo, kiedy będzie można ponownie korzystać z basenów w Namysłowie. Magistrat szuka pieniędzy na niezbędne naprawy zarówno letniego, jak i kryteg ... » więcej 2019-10-21, godz. 17:00 Opole: Akademia Prawno-Ekonomiczna o inwestowaniu na giełdzie - Bez wiedzy lepiej nie inwestować na giełdzie - taki wniosek płynie z wykładu profesora Krzysztofa Jajugi. Ekonomista, prezes CFA Society Poland i członek Ra ... » więcej 2019-10-21, godz. 10:45 Rusza wypłata zaliczek. Do końca listopada 85% rolników dostanie pieniądze z ARiMR Po raz czwarty Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu rozpoczęła wypłatę zaliczek w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników. Pieniądze maj ... » więcej 2019-10-20, godz. 15:26 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:56 W Dańcu "prostują murawę". Powstaje bezpieczne boisko dla dzieci i dorosłych Ma być bezpiecznie, nowocześnie i ... równo. Boisko w Dańcu, w gminie Chrząstowice zyskuje nowe oblicze. Po wielu latach obiekt doczekał się remontu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »