Radio Opole » Gospodarka
2019-09-12, 17:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolanie "pomagają kręcić" Jamesa Bonda. Firmę z Opola odwiedzili uczestnicy Road Trip Procject

Opolanie pomagają kręcić Jamesa Bonda [fot.P.Wójtowicz]
Opolanie pomagają kręcić Jamesa Bonda [fot.P.Wójtowicz]
Opolanie pomagają kręcić Jamesa Bonda [fot.P.Wójtowicz]
Opolanie pomagają kręcić Jamesa Bonda [fot.P.Wójtowicz]
Movie Bird wewnątrz [fot.P.Wójtowicz]
Movie Bird wewnątrz [fot.P.Wójtowicz]
Movie Bird wewnątrz [fot.P.Wójtowicz]
Movie Bird wewnątrz [fot.P.Wójtowicz]
Movie Bird wewnątrz [fot.P.Wójtowicz]
Movie Bird wewnątrz [fot.P.Wójtowicz]
Movie Bird wewnątrz [fot.P.Wójtowicz]
Movie Bird wewnątrz [fot.P.Wójtowicz]
Opolska firma Movie Bird bierze udział w kręceniu filmu o kolejnych przygodach Jamesa Bonda "No time to die" i Avengers. To kolejne wielkie produkcje na koncie tego producenta wysięgników teleskopowych do kamer. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wdrażanym przy ulicy Traugutta możliwe było wykonanie perfekcyjnych ujęć w "Grze o tron", "Mission Impossible" czy "Spider-Manie".
- Jeden z wysięgników o długości około 20 metrów, jest wydajniejszy od innych na rynku ze względu na możliwość umieszczenia kamery 3D a zastosowane systemy pozwalają na płynne filmowanie - tłumaczy Maciej Ryśniak. Specjalista od budowy maszyn zaznacza, że jest to możliwe dzięki temu, że na końcu zamontowano stabilizowaną żyroskopowo głowicę, która niweluje wszelkie wstrząsy.

- Mechanizm działania wysięgnika teleskopowego polega na tym, że elementy wysuwane są za pomocą systemu lin, natomiast przygotowanie operatora trwa około dwóch lat - uzupełnia prezes Movie Bird Piotr Adamiec.

Operator wysięgników Piotr Czernecki na swoim koncie ma kilka klasowych filmów.
- Pracowałem na planie Jamesa Bonda, Harrego Pottera czy Mission Impossible. Ten ostatni film wspominam szczególnie miło, ponieważ sceny kręciliśmy przez 3 tygodnie w Dubaju i z ekipą z górnej półki - jak wyjaśnia jego zadaniem jest operowanie wysięgnikiem zgodnie z zaleceniami operatora. - Czasami zdjęcia wychodzą od razu, a czasami próbujemy wiele razy. Wszystko zależy od tego jak zagra aktor.

Zapytany o współpracę z aktorami, najmilej wspomina Liama Neesona z planu "Clash of titans". - Chce się pracować z takim człowiekiem, ponieważ podczas kręcenia przychodził, witał się z ekipą a to pokazuje jego stosunek do ludzi z planu - mówi Piotr Czernecki.

Piotr Adamiec wspomina, że 20 lat temu pracował podczas kręcenia filmu U-571. - Ciężkie zdjęcia, ponieważ przez pół roku były kręcone w nocy a większość ujęć powstała w basenach skonstruowanych w ten sposób, by odnieść wrażenie, że jest się na morzu. Zwracano również na szczegóły. Do budowy planu, zatrudniono inżynierów i techników z Niemiec, którzy podczas II wojny światowej naprawiali prawdziwe łodzie.

Maciej Ryśniak zapytany co sprawiło, że firma spod Opola odniosła sukces na rynku filmowym tłumaczy, że na początku zdecydowały o tym kontakty Piotra Adamca, który pracował w branży filmowej. - Ponadto postawiliśmy na jakość. Pierwsze konstrukcje były podobne do ówczesnych na rynku, ale kolejne modele wysięgników teleskopowych budowaliśmy tak, by były przyjaźniejsze dla operatorów. Dodatkowo cenowo zeszliśmy w dół i stąd sukces.

Movie Bird powstał blisko 20 lat temu a obecnie zatrudnia około 50 osób. Dodajmy, że firma została wyznaczona przez Komisję Europejską jako miejsce w Polsce warte odwiedzenia w ramach Road Trip Procject. To projekt, podczas którego młodzież z krajów wspólnoty podróżuje i zwiedza unikatowe miejsca. Dziś (12.09) odwiedzili ją młodzi ludzie: 19-letnia Olga z Polski, 22-letnia Selina z Niemiec, 23-letni Panos z Cypru oraz 26-letni Wijnand z Holandii.
Movie bird - wysięgniki

Gospodarka

2019-09-20, godz. 15:30 Rok 2019 to łącznie 26 milionów złotych na inwestycje dla samorządów. Wojewoda opolski w Radiu Opole 180 inwestycji drogowych o wartości około 300 milionów złotych udało się zrealizować w regionie w latach 2015 -2018. Wsparcie rządowe tych zadań to ponad 150 ... » więcej 2019-09-20, godz. 12:15 Starostwo powiatowe w Prudniku po raz kolejny ogłosiło przetarg na remont drogi Trzebina-Skrzypiec Na tę inwestycję drogową prudnickie starostwo otrzymało spore dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Droga Trzebin ... » więcej 2019-09-19, godz. 22:00 Strzeleczki: powstanie kolejny odcinek ścieżki przy drodze wojewódzkiej w kierunku Mosznej Zarówno turyści jak i mieszkańcy będą mogli już za kilka miesięcy skorzystać z nowej ścieżki rowerowej, która połączy miejscowości Zielina i Moszna. To już ko ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:00 Remontują drogę w centrum osiedla. W końcu będzie chodnik i pas zieleni Łagodny początek jesieni sprzyja drogowcom. Spore prace trwają na drogach gminy Polska Cerekiew. Remontowane są głównie trasy dojazdowe do pól, ale największą ... » więcej 2019-09-19, godz. 14:00 Zmniejszyła się produkcja karpia na Opolszczyźnie. Przyczyną jest mała ilość opadów W 2018 roku produkcja karpia na Opolszczyźnie była niższa niż w innych województwach. » więcej 2019-09-19, godz. 10:28 Sprzęt na miarę XXI wieku otrzymał prudnicki Zakład Usług Komunalnych Nowoczesna zamiatarka marki HAKO daje możliwość wjazdu w wąskie uliczki oraz chodniki. Dodatkowym atutem zamiatarki jest to, że może być ona używana również d ... » więcej 2019-09-18, godz. 13:45 Gmina sprzeda działki, ale tylko jeśli inwestor postawi na nich szeregowce Osiedle niskich bloków szeregowych może powstać w Zawadzkiem. Radni uchwalili zmiany w planie zagospodarowania, który teraz dopuszcza taką zabudowę. Wyznaczon ... » więcej 2019-09-18, godz. 11:02 Jest pozwolenie, za dwa tygodnie zacznie się przebudowa mostu kolejowego w Krapkowicach Jest już pozwolenie na przebudowę starego mostu kolejowego nad Odrą w Krapkowicach. Za dwa tygodnie rozpoczną się prace, które mają potrwać ponad 1,5 roku. Po ... » więcej 2019-09-17, godz. 20:30 Employer branding, czyli chwyty na znalezienie pracownika Jak pozyskać pracowników i jak na funkcjonowanie firm wpłynie podwyższenie pensji minimalnej - to tematy poruszone podczas 'Śniadania na czasie', na które zap ... » więcej 2019-09-17, godz. 18:00 Skarbimierz: ruszyła budowa nowego magazynu przy fabrykach produkujących słodycze Kamień węgielny wmurowany, czas na budowę magazynu logistycznego w Skarbimierzu. Halę o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych wybuduje firma Panattoni Eur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »