Radio Opole » Gospodarka
2019-06-24, 10:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Wody Polskie rozważają możliwość żeglugi po Kanale Gliwickim również nocą. Trwa analiza ekonomiczna

Barka [fot. Marcin Skomudek]
Barka [fot. Marcin Skomudek]
Barka na Kanale Gliwickim [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Barka na Kanale Gliwickim [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Odra [fot. Barbara Więcek]
Odra [fot. Barbara Więcek]
Jeśli firmy transportujące towary Kanałem Gliwickim do Odry będą miały duże zapotrzebowanie, to Wody Polskie biorą pod uwagę możliwość prowadzenia śluzowań barek również nocą. Wiązałoby się to jednak ze sporymi nakładami m.in. na specjalne oświetlenie i oznaczenie miejsc kolizyjnych, np. mostów.
- Jest to możliwe, ale musi być poparte analizą ekonomiczną – mówi Łukasz Lange, dyrektor gospodarstwa Wody Polskie w Gliwicach. - Jeżeli będziemy widzieli taką potrzebę i będziemy widzieli, że armatorzy potrzebują tych śluzowań nocnych, że jest potencjał, żeby transportować również w nocy określone towary, to będziemy bardzo mocno w tę stronę zmierzać. Nie będę się wypowiadać na temat rekreacji i turystyki nocą, aczkolwiek myślę, że jest to na drodze wodnej również dopuszczalne.

Śluzowanie nocne odbywa się m.in. na Odrze w rejonie Szczecina. Tamtejszy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej ma spore doświadczenie w tym temacie i w razie potrzeby fachowcy ze Szczecina mogliby pomóc w odpowiednim oznaczeniu Kanału Gliwickiego.
Łukasz Lange

Gospodarka

2019-08-18, godz. 14:29 W końcu jest zielone światło dla budowy remizy OSP Fosowskie Pomimo pieniędzy w budżecie gminy, strażacy z Fosowskiego w gminie Kolonowskie ponad dwa lata musieli czekać na rozpoczęcie budowy ich remizy. Problemem były ... » więcej 2019-08-18, godz. 07:55 Budują drogę, żeby przyciągnąć chętnych do kupna działek W Olszowej kładą asfalt na drodze polnej. Nie ma to ułatwić rolnikom dojazdu do pól, ale ściągnąć przyszłych mieszkańców. Władze gminy chcą wzmocnić atrakcyjn ... » więcej 2019-08-17, godz. 12:01 Szykuje się remont świetlicy w Dobieszowicach Wykorzystywana okazjonalnie, ma się zmienić w centrum życia wsi. Świetlica w Dobieszowicach w gminie Walce będzie wyremontowana. Dzięki temu w jej wnętrzach b ... » więcej 2019-08-16, godz. 12:30 Kończy się budowa kanalizacji w Brożcu, następna będzie w Dobieszowicach Na ostatniej prostej jest budowa kanalizacji w Brożcu, w gminie Walce. Po ich zakończeniu władzom gminy pozostanie jeszcze uporanie się z dwoma odcinkami siec ... » więcej 2019-08-16, godz. 10:00 Można zgłaszać pomysły, na co wydać pieniądze z funduszu sołeckiego Przyszłoroczny budżet sołecki w gminie Reńska Wieś będzie znacznie większy od tegorocznego. W sumie na działania w sołectwach przeznaczonych będzie 332 tysiąc ... » więcej 2019-08-15, godz. 21:11 Inwestycja za 2 mln zł. Trwa przebudowa drogi wojewódzkiej między Zawadzkiem a Kolonowskiem Jeszcze dwa tygodnie potrwają utrudnienia na drodze wojewódzkiej 463 pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem. Na pięciokilometrowym odcinku przez las wymieniany je ... » więcej 2019-08-15, godz. 17:30 Są pieniądze na kolejny etap remontu zabytkowego pałacyku myśliwskiego. Skorzystają niepełnosprawni 40 tysięcy złotych powiat strzelecki przekazał na termomodernizację DPS-u w Zawadzkiem. Chodzi o zabytkowy zameczek, malowniczo położony w środku lasu, nieopo ... » więcej 2019-08-15, godz. 12:32 Drogi polne asfaltowe. Gmina Walce realizuje kolejne inwestycje W gminie Walce systematycznie utwardzane są kolejne drogi polne. To rolnicy wskazują, gdzie asfalt jest najbardziej potrzebny, ale z nowych nawierzchni korzys ... » więcej 2019-08-14, godz. 17:00 Dzięki nowej inwestycji w strefie w Olszowej będą mogły lokować się firmy, które potrzebują bardzo dużo prądu Tauron buduje w strefie gospodarczej w Olszowej tzw. główny punkt zasilania. To trzecia tego typu inwestycja na Opolszczyźnie. Dzięki temu w strefie będą mogł ... » więcej 2019-08-14, godz. 10:30 "To duża inwestycja, ale ciekawa". Obwodnica Dobrodzienia ma rozładować ruch w ścisłym centrum - W przyszłym roku będzie gotowa obwodnica Dobrodzienia - potwierdził w rozmowie 'W cztery oczy' wicemarszałek regionu Szymon Ogłaza. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »