Radio Opole » Gospodarka
2019-06-17, 08:00 Autor: Daniel Klimczak

Nysa liczy na duże pieniądze z Funduszy Norweskich i EOG. Miasto chce zdobyć nawet 10 mln euro

Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Urząd Miejski w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Urząd Miejski w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Nysa chce sięgnąć nawet po 10 milionów euro. Możliwość taką dają Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które w najbliższych latach mają trafić do około 15 spośród ujętych na liście 255 polskich miast z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą.
Jak mówi burmistrz Kordian Kolbiarz, dotacje będą przeznaczone w całości na inwestycje. Choć konkurencja jest spora, miasto chce znaleźć się w gronie autorów najlepszych projektów.

- Projektów, które zakładać będą cały, kompleksowy rozwój miasta, z włączeniem mieszkańców do zarządzania miastem. Mamy potrzeb mnóstwo, począwszy od budownictwa mieszkaniowego, poprzez remont dworca PKP, remonty dróg, budowę nowych obiektów edukacyjnych - wylicza. Jak dodaje Kolbiarz, maksymalna kwota dotacji przekracza tegoroczny budżet na inwestycje realizowane przez gminę.

Podczas rozpatrywania wniosków, premiowane mają być projekty promujące ekologię.

Około 35 miast, które nie zostaną wybrane do dofinansowania swoich projektów, będą miały możliwość zdobycia do 100 tysięcy złotych na rzecz poprawy standardów dostępności, zgodnie z założeniami Programu Dostępność Plus. Na razie Nysa kompletuje dokumentację i szuka sprzymierzeńców w Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinie, którzy byliby gotowi wesprzeć jej pomysły.

Dodajmy, że w naszym regionie, o pieniądze te będą mogły walczyć także Brzeg, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Krapkowice, Namysłów, Prudnik i Strzelce Opolskie.
Kordian Kolbiarz

Gospodarka

2019-07-22, godz. 17:30 Zadłużenie można rozbić na raty. Do takiej możliwości zachęca ZUS Dług można rozłożyć na raty. Do takiego sposobu rozliczenia zachęca zadłużonych Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W I półroczu tego roku z takiej możliwości w n ... » więcej 2019-07-20, godz. 15:57 Zamiast termomodernizacji wymiana ogrzewania? Komprachcice mają problem z przetargiem Komprachcice mają kłopot z przetargiem na termomodernizację szkoły w Domecku. Koperty otwierano już 3 razy, jednak albo nikt się nie zgłaszał albo oferty zdec ... » więcej 2019-07-20, godz. 07:18 3 mln zł na przebudowę internatu. Ponad 100 uczniów spoza powiatu rozpocznie we wrześniu naukę w Kędzierzynie-Koźlu. Trwa przebudowa nieużytkowego skrzydła budynku Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. W tym miejscu powstanie internat. » więcej 2019-07-19, godz. 18:00 OCRG przyzna opolskim firmom pieniądze na poprawę efektywności energetycznej. Wpłynęło 26 wniosków 26 opolskich firm złożyło do Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki wnioski o unijną dotację na poprawę efektywności energetycznej. » więcej 2019-07-19, godz. 15:00 To będzie najtrudniejsza część. Kędzierzyńskie starostwo szykuje się do remontu ostatniego odcinka ul. Wojska Polskiego Przebudowa wiaduktów, nowe kładki dla rowerzystów. Trwają przygotowania do ostatniej części modernizacji ulicy Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu w kierunk ... » więcej 2019-07-19, godz. 14:15 Fundacje, spółdzielnie i stowarzyszenia mają się gdzie poznać. W Opolu zorganizowano pierwsze śniadanie inicjatywne Pierwsze śniadanie inicjatywne w Opolu było okazją do spotkania środowisk związanych z ekonomią społeczną. Ta z kolei za zadanie stawia sobie tworzenie miejsc ... » więcej 2019-07-19, godz. 08:15 ZUS przedstawił opolskie statystyki dotyczące programu Mama 4 plus 1139 kobiet i 2 mężczyzn z województwa opolskiego zakwalifikowano do rządowego programu Mama 4 plus. » więcej 2019-07-18, godz. 20:15 Dyrektor nyskiego urzędu pracy nagrodzona odznaką Primus in Agendo Nyski urząd pracy ponownie doceniony przez władze centralne. Tym razem do władz pośredniaka trafiła odznaka Primus in Agendo, czyli 'pierwszy w działaniu'. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Prószków porządkuje śmieci Blisko 4 miliony złotych wyda Prószków na poprawę gospodarki śmieciami. Gmina stworzy nowy oraz zmodernizuje już istniejący Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:06 Kolejny inwestor przymierza się do budowy elektrowni wiatrowych w gminie Lubrza Następna firma chce stawiać elektrownie wiatrowe w gminie Lubrza. Poprzedni inwestor zamierzał wbudować tam farmę wiatrową z 34 turbinami. Jednak po kilku lat ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »