Radio Opole » Gospodarka
2019-05-17, 18:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Problemy hodowców z pogodą. Karpi nie zabraknie, ale ryba może być mniejsza

Odłów karpia [fot. Ewelina Laxy]
Odłów karpia [fot. Ewelina Laxy]
Pogoda nie sprzyja opolskim hodowcom karpia. Zbyt wysokie temperatury na początku kwietnia i zbyt niskie w maju spowodowały, że opóźniony został cykl produkcyjny ryb.
Stado podstawowe do tarła było gotowe już w kwietniu. Jednak w związku z wysokimi temperaturami warunki były nieodpowiednie, ponieważ było zbyt sucho.

- Nie byłoby, gdzie wpuszczać wylęgu - tłumaczy Krzysztof Żmuda z Gospodarstwa Rybackiego Niemodlin. - W tej chwili te ryby już mamy wytarte, ale jest stosunkowo zimno i mamy opóźnienie produkcyjne około dwóch tygodni. Jeśli chodzi o karpia, to jest stosunkowo dużo. Ten okres produkcyjny przyrostu, obojętnie, czy to jest w pierwszym, drugim, czy trzecim roku, to każdy tydzień się liczy. Bo ryby rosną nam od maja do końca sierpnia.

Ostatnie opady spowodowały, że podniósł się poziom wody w stawach. To dla niemodlińskiego gospodarstwa kluczowe, ponieważ w 90 proc. zasilane jest wodą opadową.

- Ale to i tak nie wystarczyło na nadrobienie braków z ostatnich lat, które były bardzo suche - mówi Żmuda. - Przez ostatnie dwa lata był cały czas okres suszy i tej wody mieliśmy potężne niedobory. W dalszym ciągu ten poziom wód gruntowych nie uzupełnił się. W tej chwili, gdzie powinny być stawy w pełni zalane, to mamy 50 proc. wody.

Hodowcy uspokajają, że karpia nie zabraknie na naszych stołach. Najprawdopodobniej ryby będą jednak nieco mniejsze.

Dodajmy, że niemodlińskie gospodarstwo produkuje rocznie około 350 ton.
Krzysztof Żmuda
Krzysztof Żmuda

Gospodarka

2020-07-07, godz. 18:45 4 opolskie firmy walczą o tytuł najbardziej innowacyjnej w Europie Ruszyło głosowanie w konkursie Regiostars. Mieszkańcy opolskiego mogą głosować na cztery najbardziej innowacyjne projekty firm z naszego regionu. Każdy może oddać… » więcej 2020-07-07, godz. 12:30 Deweloperzy polubili Gogolin. Na osiedlu Dębowym powstaną kolejne domy szeregowe Gmina Gogolin sprzedała prywatnemu deweloperowi działki, na których mają stanąć kolejne domy. Od jakiegoś czasu osiedle Dębowe systematycznie się rozbudowuje… » więcej 2020-07-06, godz. 21:15 9 milionów złotych na podniesienie kwalifikacji w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego Ponad 9 milionów złotych dofinansowania na rozwój kompetencji przeznaczy urząd marszałkowski w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. To całkiem nowa inicjatywa… » więcej 2020-07-06, godz. 16:15 Wodociągi, kanalizacja i stacje uzdatniania wody powstaną na Opolszczyźnie dzięki unijnej dotacji 29 przydomowych oczyszczalni ścieków i ponad 52 kilometry systemu kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych powstanie w 20 opolskich gminach. W ramach Programu… » więcej 2020-07-06, godz. 13:17 Stan konta w ZUS? W związku z pandemią tylko na Platformie Usług Elektronicznych W tym roku stan naszego konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych sprawdzimy tylko na Platformie Usług Elektronicznych. Zmiany zasad były konieczne ze względu… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 Gmina Kluczbork chce wspierać i prezentować przedsiębiorców przez grupę na portalu społecznościowym Założenie grupy 'Kupuj Lokalnie - Kluczbork' na portalu społecznościowym to nowy pomysł tamtejszego magistratu na wsparcie miejscowych przedsiębiorców. » więcej 2020-07-05, godz. 13:00 Przetarg na modernizację oczyszczalni ścieków w gminie Ozimek może ruszyć Modernizacja oczyszczalni ścieków w Antoniowie w gminie Ozimek coraz bardziej realna. Radni gminy na sesji przyjęli uchwały związane z poręczeniem zaciągnięcia… » więcej 2020-07-04, godz. 13:00 Trwa przebudowa mostu kolejowego na Odrze w Krapkowicach Trwa przebudowa mostu kolejowego na Odrze w Krapkowicach Otmęcie. Po poszerzeniu i wybudowaniu najazdów, obiekt zostanie udostępniony kierowcom oraz pieszym. Jak… » więcej 2020-07-03, godz. 18:30 Nie wiadomo, kiedy ruszy budowa bloków dla pracowników fabryki paneli Zapowiadana rok temu budowa dwóch mieszkań dla pracowników firmy Kronospan na razie nie ruszyła. Inwestycja, którą miały realizować razem z firmą gmina Strzelce… » więcej 2020-07-03, godz. 17:00 Katarzyna Czochara wnioskuje do władz Nysy o zwiększenie wsparcia dla firm. Posłanka chce, by przeznaczono na to pieniądze… Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara zaapelowała do władz Nysy o przeznaczenie pieniędzy z Funduszu Inwestycji Samorządowych na pomoc lokalnym przedsiębiorcom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »