Radio Opole » Gospodarka
2019-05-02, 17:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Kędzierzyn-Koźle ma pierwszy autobus hybrydowy

Nowy autobus hybrydowy MZK Kędzierzyn-Koźle [fot. P. Pękala]
Nowy autobus hybrydowy MZK Kędzierzyn-Koźle [fot. P. Pękala]
W najbliższych dnia na ulice Kędzierzyna-Koźla wyjedzie pierwszy miejski autobus hybrydowy. Maszyna jest cicha, ekologiczna i komfortowa. Została zakupiona w ramach projektu powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego i strzeleckiego, dotyczącego modernizacji taboru przewoźników publicznych. Zakup został dofinansowany z budżetu unijnego.
- To jest autobus z dwoma niezależnymi napędami - mówi Maciej Sylwanowicz, dyrektor sprzedaży autobusów miejskich Volvo Polska. - Elektryczny i standardowy dieslowy, który może się poruszać przez ok. 40% trasy na silniku elektrycznym i dzięki temu oszczędzić mniej więcej tyle paliwa. Jak zaczyna mu brakować energii w bateriach to uruchamia się silnik diesla, który doładowuje te baterie. Dodatkowo baterie doładowują się podczas hamowania.

Nowy hybrydowy autobus to maszyna niskopodłogowa, z możliwością przewozu wózków, w pełni klimatyzowany. Zmieści 94 osoby, w tym 30 na miejscach siedzących.

- To pierwsza z nowych maszyn, o które się wzbogacimy – mówi Joanna Koziarska-Kiziak, prezes MZK w Kędzierzynie-Koźlu. - Będą trzy autobusy napędzane na olej napędowy. Są to trzy Solarisy, które będą dostarczone do gminy z początkiem lipca. Pojazd hybrydowy już niedługo zobaczymy na trasach Kędzierzyna-Koźla, natomiast trzy kolejne pojazdy wyjadą w okresie letnim.

Zakup nowych pojazdów jest finansowany z projektu subregionalnego, w ramach którego PKS Strzelce Opolskie otrzymał już 15 nowych autobusów do przewozu międzymiastowego. Łączny koszt projektu to prawie 19 milionów złotych, z czego unijne dofinansowanie stanowi prawie 9 mln zł.
Maciej Sylwanowicz
Joanna Koziarska-Kiziak

Gospodarka

2020-05-26, godz. 18:00 Zmienia się otoczenie Centrum Tradycji Strażackiej w Rudnikach. Gmina remontuje też swoje drogi Gmina Rudniki na razie nie wstrzymuje inwestycji. W ostatnich dniach zakończyły się prace budowlane wokół wyremontowanego Centrum Tradycji Strażackiej i Historii… » więcej 2020-05-26, godz. 15:47 Coraz więcej osób korzysta ze świadczenia postojowego ZUS Ponad 26 tysięcy osób zwróciło się do ZUS w regionie o wypłatę świadczenia postojowego. W niecałe dwa miesiące wniosek o pierwszorazową wypłatę świadczenia postojowego… » więcej 2020-05-26, godz. 12:00 Wirus im nie przeszkadza w budowie dróg Epidemia koronawirusa nie wpłynęła na realizację inwestycji drogowych w gminie Reńska Wieś, a w tym roku zaplanowano ich wyjątkowo dużo. Przebudowywane są drogi… » więcej 2020-05-26, godz. 09:15 Urząd Miejski w Gorzowie Śląskim nie do poznania. Będą oszczędności na prądzie i ogrzewaniu Dobiega końca szeroka termomodernizacja budynku Urzędu Miejskiego w Gorzowie Śląskim. Inwestycja rozpoczęta w ubiegłym roku miała trzy etapy. » więcej 2020-05-25, godz. 19:15 Łączenie trzech opolskich spółek skarbu państwa. Która z nich uzyska dominującą pozycję? Pytania wzbudza połączenie rolniczych spółek państwowych z Opolszczyzny. Chodzi o Stadninę Koni w Prudniku, Ośrodek Hodowli Zarodowej „Głogówek” oraz spółkę „Widawa”… » więcej 2020-05-25, godz. 16:40 Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji w Opolskiem ponownie przyjmują rolników ARiMR ponownie przyjmuje petentów. To kolejny etap łagodzenia obostrzeń związanym z pandemią. W biurach powiatowych rolnicy mogą załatwić sprawy paszportowe i… » więcej 2020-05-25, godz. 14:00 Kolejna pomoc finansowa dla opolskich przedsiębiorców Przedsiębiorcy z Opolszczyzny mogą starać się o pół miliona złotych pożyczki na ratowanie firmy. Pieniądze firma możne przeznaczyć między innymi na pensje pracowników… » więcej 2020-05-25, godz. 12:23 Urząd marszałkowski otrzymał pieniądze na poprawę jakości powietrza Trzy miliony złotych otrzymał urząd marszałkowski od Komisji Europejskiej na poprawę jakość powietrza w naszym regionie. Województwo opolskie, jako jedyne w kraju… » więcej 2020-05-25, godz. 07:00 Będzie remont najbardziej zniszczonego odcinka obwodnicy Kluczborka. Prace potrwają do końca sierpnia Blisko 2 miliony złotych z Funduszu Dróg Samorządowych przyznano gminie Kluczbork na remont części obwodnicy miasta. » więcej 2020-05-24, godz. 08:30 Oszczędzą blisko pół miliona. Niemodlin rozstrzygnął przetarg na dwie drogi transportu rolnego Wyremontują dwie drogi, a dodatkowo zaoszczędzą. Gmina Niemodlin zrealizuje dwie inwestycje w Rogach, gdzie odnowione zostaną dwie trasy transportu rolnego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »