Radio Opole » Gospodarka
2019-05-02, 17:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Kędzierzyn-Koźle ma pierwszy autobus hybrydowy

Nowy autobus hybrydowy MZK Kędzierzyn-Koźle [fot. P. Pękala]
Nowy autobus hybrydowy MZK Kędzierzyn-Koźle [fot. P. Pękala]
W najbliższych dnia na ulice Kędzierzyna-Koźla wyjedzie pierwszy miejski autobus hybrydowy. Maszyna jest cicha, ekologiczna i komfortowa. Została zakupiona w ramach projektu powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego i strzeleckiego, dotyczącego modernizacji taboru przewoźników publicznych. Zakup został dofinansowany z budżetu unijnego.
- To jest autobus z dwoma niezależnymi napędami - mówi Maciej Sylwanowicz, dyrektor sprzedaży autobusów miejskich Volvo Polska. - Elektryczny i standardowy dieslowy, który może się poruszać przez ok. 40% trasy na silniku elektrycznym i dzięki temu oszczędzić mniej więcej tyle paliwa. Jak zaczyna mu brakować energii w bateriach to uruchamia się silnik diesla, który doładowuje te baterie. Dodatkowo baterie doładowują się podczas hamowania.

Nowy hybrydowy autobus to maszyna niskopodłogowa, z możliwością przewozu wózków, w pełni klimatyzowany. Zmieści 94 osoby, w tym 30 na miejscach siedzących.

- To pierwsza z nowych maszyn, o które się wzbogacimy – mówi Joanna Koziarska-Kiziak, prezes MZK w Kędzierzynie-Koźlu. - Będą trzy autobusy napędzane na olej napędowy. Są to trzy Solarisy, które będą dostarczone do gminy z początkiem lipca. Pojazd hybrydowy już niedługo zobaczymy na trasach Kędzierzyna-Koźla, natomiast trzy kolejne pojazdy wyjadą w okresie letnim.

Zakup nowych pojazdów jest finansowany z projektu subregionalnego, w ramach którego PKS Strzelce Opolskie otrzymał już 15 nowych autobusów do przewozu międzymiastowego. Łączny koszt projektu to prawie 19 milionów złotych, z czego unijne dofinansowanie stanowi prawie 9 mln zł.
Maciej Sylwanowicz
Joanna Koziarska-Kiziak

Gospodarka

2020-10-28, godz. 12:49 Oferta barów i restauracji z Opola w jednym miejscu. Ratusz uruchomił internetową bazę lokali Bazę lokali gastronomicznych oferujących jedzenie na wynos uruchomił Urząd Miasta Opola. Ofertę można znaleźć na stronie www.opole.pl. » więcej 2020-10-27, godz. 15:50 Przetarg będzie, ale później. Nowy odbiorca odpadów w gminie Ozimek zostanie wyłoniony na początku listopada Opóźni się przetarg, który ma wyłonić odbiorcę śmieci w gminie Ozimek. Oferty od dwóch firm, które wystartowały w przetargu zostaną otwarte 6 listopada… » więcej 2020-10-27, godz. 10:41 Nowe rządowe tarcze pomocowe. W planie też pomoc prawna dla przedsiębiorców Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych zamknięciem biznesu w czasie pandemii. Pomoc ma dotyczyć także handlujących… » więcej 2020-10-27, godz. 09:10 GDDKiA będzie zarządcą obwodnicy Kluczborka Od nowego roku obwodnica Kluczborka trafi pod zarządzanie GDDKiA. To pokłosie podpisanego właśnie przez Ministra Infrastruktury rozporządzenia. » więcej 2020-10-27, godz. 06:00 Dwie nowe ulice w Byczynie prawie gotowe. W realizacji pomogły dotacje z budżetu państwa Dobiega końca budowa ulic: Lazara i Kwiasowskiego w Byczynie dzięki rządowym dotacjom. » więcej 2020-10-26, godz. 22:00 "Zostaliśmy zamknięci z dnia na dzień, bez szans na przygotowanie się do tej sytuacji". Opolscy restauratorzy o nowych… „Nowe obostrzenia mogą mieć dla nas bardzo poważne konsekwencje” - twierdzą właściciele lokali gastronomicznych. Od soboty (24.10) w związku z utrzymującym… » więcej 2020-10-26, godz. 17:30 Obywatele Ukrainy to wciąż największa grupa cudzoziemców pracujących w regionie Obywatele Ukrainy to 87 procent wszystkich legalnie pracujących cudzoziemców w regionie. Opolskie placówki ZUS mają w rejestrach 18 837 cudzoziemców. To nieco… » więcej 2020-10-26, godz. 16:45 Są pieniądze na wsparcie niepełnosprawnych. Wnioski o dotacje należy składać do 6 listopada Opolski Oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zachęca organizacje pozarządowe do udziału w konkursie „Pokonamy bariery'. » więcej 2020-10-26, godz. 12:15 Gazociąg Tworóg - Kędzierzyn po końcowym odbiorze Wykonawca inwestycji - firma IDS-BUD S.A. - zakończył prace związane z budową gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Tworóg - Kędzierzyn. Inwestorem projektu… » więcej 2020-10-26, godz. 09:42 Krapkowice: ostatni dzień konsultacji społecznych Dzisiaj (26.10) mija termin zgłaszania uwag i propozycji do projektu 'Programu współpracy Gminy Krapkowice w 2021 roku z organizacjami pozarządowymi oraz innymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***