Radio Opole » Gospodarka
2019-04-19, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Kietrz potrzebuje nowej, większej oczyszczalni ścieków. Nie ma jednak na nią pieniędzy

Kietrz [fot. kietrz.pl]
Kietrz [fot. kietrz.pl]
Kietrz ma problemy z oczyszczalnią ścieków. Obecna pracuje już niemal na maksimum możliwości, a gmina planuje podpiąć kolejne ulice. Oznacza to, że trzeba będzie zainwestować w nową oczyszczalnie. A to koszt od 6 do 8 milionów złotych.
- Taki wydatek jest niestety poza naszym zasięgiem - komentuje Dorota Przysiężna-Bator, burmistrz Kietrza. - istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ten obiekt, z którego w tej chwili korzystamy, nie będzie mógł być już nawet modernizowany. Trzeba będzie oczyszczalnie w jakimś sensie zbudować od podstaw. Jest to ogromny koszt. Ze środków własnych absolutnie jest to nierealne - dodaje.

Kietrzańska oczyszczalnia pracuje obecnie na 70 proc. swoich możliwości. Na wiosnę zostaną podłączone do niej nowe ulice i wówczas może wystąpić problem.

- Chodzi o ulice Raciborską i Długą - informuje Przysiężna-Bator. - To jest dopięcie kilkudziesięciu gospodarstw. Są one położone na odcinku blisko 3 kilometrów. Wszystko co zostanie stamtąd odprowadzane, będzie musiało pójść do oczyszczalni i wówczas sytuacja stanie się bardzo trudna.

Samorząd na budowę oczyszczalni będzie chciał pozyskać unijne dofinansowanie.
Dorota Przysiężna-Bator
Dorota Przysiężna-Bator

Gospodarka

2020-06-05, godz. 08:00 Tarcie na linii związkowcy - pracodawca w ArcelorMittal Zarząd ArcelorMittal Poland wypowiedział zbiorowy zakładowy układ pracy. Związkowcy pięciu hut w kraju alarmują i nie wykluczają akcji protestacyjnych. Zmiana… » więcej 2020-06-04, godz. 15:24 Ponad 280 milionów złotych na inwestycje w Opolu w 2019 roku. Zarząd miasta o wykonaniu zeszłorocznego budżetu Ponad miliard dwieście milionów złotych w ubiegłym roku wydało Opole na realizację zadań. Na inwestycje przekazano 284 miliony złotych. Wśród nich jest między… » więcej 2020-06-04, godz. 07:30 Przyspieszyły prace przy przebudowie krytej pływalni w Praszce. Otwarcie? W grę wchodzi nawet lipiec lub sierpień Dobre wiadomości z gruntownej przebudowy krytej pływalni w Praszce. Być może uda się uruchomić basen w lipcu lub sierpniu. » więcej 2020-06-03, godz. 17:15 "Współpraca buduje". Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o działaniach w czasie pandemii koronawirusa 315 milionów złotych z pieniędzy unijnych na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego, ekonomicznego i społecznego. Ponad 132 miliony złotych w ramach tarczy antykryzysowej… » więcej 2020-06-03, godz. 09:30 Cudzoziemców na Opolszczyźnie mniej, ale chętniej zakładają własne firmy W opolskich placówkach ZUS zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. W regionie jest niespełna 16 tysięcy takich osób. Jednocześnie… » więcej 2020-06-02, godz. 17:47 PSZOK w Rudnikach wznowił działalność na wniosek mieszkańców. Obowiązują letnie godziny otwarcia Znów można korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rudnikach. » więcej 2020-06-02, godz. 14:47 Olescy przedsiębiorcy doceniają pomoc z tarczy antykryzysowej. Wojewoda: ten powiat jest wzorem do naśladowania 10 milionów złotych trafiło do firm z powiatu oleskiego w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. » więcej 2020-06-02, godz. 11:26 Gminne spółki będą połączone, żeby ograniczyć koszty. Jest już wybrany nowy prezes Nowym prezesem firmy Gogolińskie Usługi Komunalne został Adam Gacka. Jednocześnie jest on członkiem zarządu spółki Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe w Gogolinie… » więcej 2020-06-01, godz. 21:06 Praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne już możliwe dla uczniów technikum i trzecich klas szkół branżowych Uczniowie technikum i trzecich klas szkoły branżowej mogą od dziś (01.06) wrócić na praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne. » więcej 2020-06-01, godz. 14:00 ZUS przypomina o nowych limitach dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Mowa o grupie nadal pracującej Zmieniły się limity dodatkowych zarobków dla osób na wcześniejszej emeryturze lub rencie. Warto uważać, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych może pomniejszyć wypłacane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »