Radio Opole » Gospodarka
2019-03-07, 17:28 Autor: Witold Wośtak

Programiści przyjadą w kwietniu do Opola na hackathon. To będzie maraton ze sztuczną inteligencją w przemyśle

Konferencja prasowa na temat organizacji Hackathonu [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa na temat organizacji Hackathonu [fot. Witold Wośtak]
Park Naukowo-Techniczny w Opolu zorganizuje w kwietniu międzynarodowy maraton programistyczny "Hackathon Danone Al Masters Opole 2019". Uczestnicy będą mieć dobę na rozwiązanie wskazanego zadania programistycznego, dotyczącego sztucznej inteligencji.
Chodzi o innowacyjne technologie w procesach produkcyjnych.

- Czujemy, że przemysł 4.0 to przyszłość i chcemy wyłonić talenty - mówi Łukasz Osuszek, kierownik do spraw digitalizacji w grupie spółek Danone.

- Ta impreza jest fantastyczną okazją do skojarzenia środowisk naukowych, które są zainteresowane komercjalizacją nauki z biznesem. My mamy przecież pewne oczekiwania w stosunku do rozwiązywania realnych problemów Danone. Do tego dochodzi połączenie wszystkiego z infrastrukturą i ekosystemem start-upów.

Profesor Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowego, zaznacza, że sektor IT to jedna ze specjalizacji parku.

- W 2006 roku pisałem pierwsze artykuły w zakresie sztucznej inteligencji. Prezentowałem je na konferencjach i ludzie mówili do mnie: Chłopaku, na tym daleko nie zajedziesz. Proszę natomiast zwrócić uwagę, że teraz świat stoi przed innym wyzwaniem. Nie chodzi o to, dokąd świat dojedzie, ale jak ją wykorzysta. My stoimy nie tylko przed wyzwaniem sztucznej inteligencji, ale tak zwanego cyberprzemysłu, czyli czegoś więcej niż Przemysł 4.0.

Z kolei Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, podkreśla, że ratusz stara się wspierać sektor IT od dłuższego czasu.

- W Parku Naukowo-Technologicznym powstało między innymi całe centrum projektowania inżynierskiego z wielką serwerownią, która jest najbezpieczniejsza w kraju. Współpracujemy z naszymi uczelniami i staramy się wspomagać rozwój studiów w dziedzinach związanych z informatyką, aby budować środowisko wspierające cały sektor. Ten sektor rozwija się dziś najszybciej na świecie.

Hackathon w Opolu zaplanowano na 12 i 13 kwietnia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Zwycięska drużyna otrzyma 10 tysięcy złotych.
Łukasz Osuszek
Jarosław Mamala
Maciej Wujec

Gospodarka

2019-10-20, godz. 15:26 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:56 W Dańcu "prostują murawę". Powstaje bezpieczne boisko dla dzieci i dorosłych Ma być bezpiecznie, nowocześnie i ... równo. Boisko w Dańcu, w gminie Chrząstowice zyskuje nowe oblicze. Po wielu latach obiekt doczekał się remontu. » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »