Radio Opole » Gospodarka
2019-03-05, 14:58 Autor: Witold Wośtak

Liceum, technikum czy szkoła branżowa? Trwają targi edukacyjne w Opolu [ZDJĘCIA]

Targi Edukacyjne Edu Opole 2019 [fot. Witold Wośtak]
Targi Edukacyjne Edu Opole 2019 [fot. Witold Wośtak]
Ponad 50 wystawców prezentuje się na Targach Edukacyjnych Edu Opole 2019. Do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego przyjechały delegacje szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych, a z ich ofertą zapoznają się uczniowie klas ósmych i trzecie klasy gimnazjum.
Jak przekonuje Piotr Wasik, nauczyciel przedmiotów gastronomicznych, zawody techniczne mają teraz duże wzięcie.

- Akurat gastronomia bądź cukiernictwo to dziedziny będące teraz na topie - notujemy pewnego rodzaju boom. Chcemy przyciągnąć uczniów, prezentując to, czym zajmujemy się w szkole na co dzień. Możemy wypiec niektóre elementy lub ugotować i zapraszamy uczniów, żeby sami spróbowali. Pokazujemy również sztukę carvingu, czyli bardziej nowoczesne, wręcz artystyczne, ujęcie gastronomii.

Szymon Kęsik, uczeń Liceum Ogólnokształcącego numer 9 w Opolu, uważa, że dobrze zdana matura jest bardzo ważna w życiu, dlatego namawia do wyboru liceum.

- W technikum trzeba jeszcze uczyć się do egzaminów zawodowych i zdać je, dlatego jest nieco mniej czasu na naukę do matury. Z kolei w liceum można poświęcić więcej czasu na naukę wybranych przedmiotów maturalnych. Poza tym w naszym liceum jest komfortowy układ pracy, ponieważ klasy są małe, więc kontakt z nauczycielem wygląda na indywidualny.

Z kolei Martyna Mroczek i Dorota Ormian, uczennice Zespołu Szkół Zawodowych numer 4 w Opolu, nie miały wątpliwości co do wyboru technikum.

- Na pewno dużym plusem jest fakt, że po technikum mamy już jakiś zawód, a mimo to, mamy nadal otwartą furtkę dalej. Możemy iść do pracy lub na studia, czyli trochę więcej opcji niż po liceum - zwraca uwagę Martyna.

- Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że jednak kierunki techniczne to przyszłość, bo po liceum nie mamy niczego. Wiem, że to, co wybrałam, jest moją pasją i nie zmarnuję czasu na studiach, jeżeli nie spodobałoby się mi - zauważa Dorota.

Targi organizowane przez CWK potrwają do jutra (06.03), a Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Piotr Wasik
Szymon Kęsik
Martyna Mroczek i Dorota Ormian

Gospodarka

2019-07-19, godz. 18:00 OCRG przyzna opolskim firmom pieniądze na poprawę efektywności energetycznej. Wpłynęło 26 wniosków 26 opolskich firm złożyło do Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki wnioski o unijną dotację na poprawę efektywności energetycznej. » więcej 2019-07-19, godz. 15:00 To będzie najtrudniejsza część. Kędzierzyńskie starostwo szykuje się do remontu ostatniego odcinka ul. Wojska Polskiego Przebudowa wiaduktów, nowe kładki dla rowerzystów. Trwają przygotowania do ostatniej części modernizacji ulicy Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu w kierunk ... » więcej 2019-07-19, godz. 14:15 Fundacje, spółdzielnie i stowarzyszenia mają się gdzie poznać. W Opolu zorganizowano pierwsze śniadanie inicjatywne Pierwsze śniadanie inicjatywne w Opolu było okazją do spotkania środowisk związanych z ekonomią społeczną. Ta z kolei za zadanie stawia sobie tworzenie miejsc ... » więcej 2019-07-19, godz. 08:15 ZUS przedstawił opolskie statystyki dotyczące programu Mama 4 plus 1139 kobiet i 2 mężczyzn z województwa opolskiego zakwalifikowano do rządowego programu Mama 4 plus. » więcej 2019-07-18, godz. 20:15 Dyrektor nyskiego urzędu pracy nagrodzona odznaką Primus in Agendo Nyski urząd pracy ponownie doceniony przez władze centralne. Tym razem do władz pośredniaka trafiła odznaka Primus in Agendo, czyli 'pierwszy w działaniu'. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Prószków porządkuje śmieci Blisko 4 miliony złotych wyda Prószków na poprawę gospodarki śmieciami. Gmina stworzy nowy oraz zmodernizuje już istniejący Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:06 Kolejny inwestor przymierza się do budowy elektrowni wiatrowych w gminie Lubrza Następna firma chce stawiać elektrownie wiatrowe w gminie Lubrza. Poprzedni inwestor zamierzał wbudować tam farmę wiatrową z 34 turbinami. Jednak po kilku lat ... » więcej 2019-07-18, godz. 11:00 Gmina Leśnica pyta mieszkańców. Chodzi o pieniądze na wymianę starych pieców Mieszkańcy gminy Leśnica mogą zadeklarować chęć wymiany starych pieców na ekologiczne i być może zyskać większe dofinansowanie. » więcej 2019-07-18, godz. 07:15 Sto procent więcej wypadków przy pracy. PIP wskazuje na rutynę i dużą liczbę pracowników Dwa razy więcej śmiertelnych wypadków przy pracy odnotował w pierwszym półroczu 2019 Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu w porównaniu do 2018. » więcej 2019-07-17, godz. 18:00 Nyski pośredniak zachęca seniorów do powrotu na rynek pracy Nyski urząd pracy stawia na aktywizację seniorów. W ramach pilotażowego programu, instytucja będzie zachęcać osoby po 60. roku życia do powrotu na rynek pracy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »