Radio Opole » Gospodarka
2019-02-12, 07:00 Autor: Witold Wośtak

Powiat kluczborski ma 45 dni na przygotowanie programu naprawczego. "Są problemy z płynnością finansową"

Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Mirosław Birecki [fot. Mariusz Chałupnik]
Mirosław Birecki [fot. Mariusz Chałupnik]
- Tak się kończy życie na kredycie - mówi Mirosław Birecki, starosta kluczborski, po negatywnym zaopiniowaniu projektu budżetu i wieloletniej prognozy finansowej przez Regionalną Izbę Obrachunkową.
Samorząd powiatowy, który jest zadłużony na 100 milionów złotych, został wezwany do opracowania i uchwalenia programu naprawczego.

- Oszczędności powinny zostać wprowadzone kilka lat temu, a tak widzimy podsumowanie rządów poprzedniej ekipy - przekonuje starosta Birecki. - Nie można brać kredytów w nieskończoność, chwalić się inwestycjami, a później kończy się tak, jak spodziewaliśmy się. Przyszliśmy tutaj 22 listopada i od początku mieliśmy świadomość, że program naprawczy jest nieunikniony. Zrobimy wszystko, żeby poprawić finanse powiatu.

Realizacja programu naprawczego, który zostanie przygotowany w marcu, praktycznie wyklucza nowe inwestycje.

Starosta Birecki przyznaje, że powiat ma problemy z płynnością finansową.

- Wiele milionów złotych należało zapłacić w styczniu, a zaliczki na realizację projektów unijnych wpłynęły w grudniu. One zamknęły budżet 2018 roku, ale płatność za te faktury przypadała na styczeń. W związku z tym trzeba było posiłkować się kredytem w rachunku bieżącym - my zrobiliśmy to, żeby rozliczyć projekty unijne.

Kluczborskie starostwo będzie starać się o pożyczkę z Ministerstwa Finansów na spłatę i ograniczenie części długów.
Mirosław Birecki 1
Mirosław Birecki 2

Gospodarka

2019-02-22, godz. 09:15 Wydadzą ponad 50 milionów na modernizację oczyszczalni ścieków Prawie 52 miliony złotych będzie kosztować modernizacja czyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich. To stanowi ponad połowę wartego 97 milionów projektu rozbu ... » więcej 2019-02-21, godz. 16:30 Władze czekają na inwestorów, a opozycja krytykuje działania burmistrza. Co dalej z brzeską "Zielonką"? Na dzisiejszej sesji brzescy radni dyskutowali m.in. na tematy gospodarcze. Jednym z punktów porządku obrad była informacja o zagospodarowaniu terenów inwesty ... » więcej 2019-02-21, godz. 16:00 Opolski ratusz ogłosił przetarg, który wyłoni operatora systemu rowerów miejskich Miasto oczekuje, że rowery będą wyposażone w komputer pokładowy i nadajnik GPS, który pozwoli zostawiać jednoślady poza stacją. Do dyspozycji opolan będzie 20 ... » więcej 2019-02-21, godz. 13:45 Lada dzień wystartuje przetarg, który wyłoni wykonawcę mieszkań w Opolu-Winowie Inwestycja prowadzona przez Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zakłada budowę pięciu trzykondygnacyjnych budynków, w których powstać ma ponad 150 mi ... » więcej 2019-02-21, godz. 10:33 "Byłem na spacerze i pies może to potwierdzić". Co Opolanie robią na zwolnieniu lekarskim? Udział w maratonie, podróże po Europie czy malowanie mieszkania z chorym kręgosłupem - ZUS sprawdził, co ubezpieczeni robią na zwolnieniu lekarskim. W opolski ... » więcej 2019-02-20, godz. 21:00 Radni Korfantowa przegłosowali zmiany w budżecie. Decyzja daje zielone światło dla budowy oczyszczalni Radni Korfantowa jednogłośnie przyjęli propozycję zmiany budżetu gminy zakładającą zwiększenie wydatków na budowę oczyszczalni ścieków. » więcej 2019-02-20, godz. 15:15 Po dużym poślizgu rusza budowa mieszkań przy Oleskiej w Opolu OTBS buduje mieszkania przy ul. Oleskiej w Opolu, naprzeciwko Uniwersytetu Opolskiego. Chodzi o zabudowę wnętrza kwartału między ulicą Oleską a Dąbrowskiego. ... » więcej 2019-02-20, godz. 10:50 Henryk Labisz najlepszym dekarzem województwa opolskiego Henryk Labisz z podopolskich Chrząstowic został nagrodzony w miniony piątek (15.02) w Łodzi podczas jubileuszowej X Gali SUPERDEKARZ. » więcej 2019-02-20, godz. 10:00 Cisek: Chcą wypróbować emulsję do łatania spękań w drogach Jedna z firm zajmujących się naprawą dróg, zwróciła się do samorządu gminy Cisek z ofertą nowatorskiej metody łatania spękań na asfalcie. Zamiast polewania ic ... » więcej 2019-02-19, godz. 14:04 Olszanka stawia na drogi. Szykują się większe i mniejsze inwestycje Po wielu latach starań mieszkańcy Janowa doczekają się gruntownej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 462. Władze Olszanki współfinansują te inwestycje. Ponadto ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »