Radio Opole » Gospodarka
2019-02-12, 07:00 Autor: Witold Wośtak

Powiat kluczborski ma 45 dni na przygotowanie programu naprawczego. "Są problemy z płynnością finansową"

Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Mirosław Birecki [fot. Mariusz Chałupnik]
Mirosław Birecki [fot. Mariusz Chałupnik]
- Tak się kończy życie na kredycie - mówi Mirosław Birecki, starosta kluczborski, po negatywnym zaopiniowaniu projektu budżetu i wieloletniej prognozy finansowej przez Regionalną Izbę Obrachunkową.
Samorząd powiatowy, który jest zadłużony na 100 milionów złotych, został wezwany do opracowania i uchwalenia programu naprawczego.

- Oszczędności powinny zostać wprowadzone kilka lat temu, a tak widzimy podsumowanie rządów poprzedniej ekipy - przekonuje starosta Birecki. - Nie można brać kredytów w nieskończoność, chwalić się inwestycjami, a później kończy się tak, jak spodziewaliśmy się. Przyszliśmy tutaj 22 listopada i od początku mieliśmy świadomość, że program naprawczy jest nieunikniony. Zrobimy wszystko, żeby poprawić finanse powiatu.

Realizacja programu naprawczego, który zostanie przygotowany w marcu, praktycznie wyklucza nowe inwestycje.

Starosta Birecki przyznaje, że powiat ma problemy z płynnością finansową.

- Wiele milionów złotych należało zapłacić w styczniu, a zaliczki na realizację projektów unijnych wpłynęły w grudniu. One zamknęły budżet 2018 roku, ale płatność za te faktury przypadała na styczeń. W związku z tym trzeba było posiłkować się kredytem w rachunku bieżącym - my zrobiliśmy to, żeby rozliczyć projekty unijne.

Kluczborskie starostwo będzie starać się o pożyczkę z Ministerstwa Finansów na spłatę i ograniczenie części długów.
Mirosław Birecki 1
Mirosław Birecki 2

Gospodarka

2020-01-21, godz. 17:15 Będzie nowy przetarg? Władze Turawy nie chcą zgodzić się na nowe stawki za wywóz śmieci Turawa nie wyklucza unieważnienia przetargu na odbiór śmieci. Władze gminy uważają, że nowa stawka jest zbyt wysoka. » więcej 2020-01-21, godz. 14:46 Opole na 4. miejscu w rankingu miast o najwyższym poziomie rozwoju Opole tuż za podium, ale na pewnym 4. miejscu wśród 10 najlepszych miast w Polsce o najwyższym poziomie rozwoju, w XVII edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju… » więcej 2020-01-21, godz. 09:00 Od lutego zmieniają się zasady naliczania "małego ZUS-u". Z ulg będzie mogło skorzystać więcej firm Więcej przedsiębiorców skorzysta z niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Od 1 lutego zmieniają się przepisy obliczania składek w tzw. małym ZUS-ie. » więcej 2020-01-20, godz. 17:54 Największe firmy nadal omijają nasz region. Potwierdzają to dane WSSE 1 mld 300 mln zainwestowano w ubiegłym roku w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. - Na 19 projektów 5 dotyczy województwa opolskiego, gdzie zainwestowano… » więcej 2020-01-20, godz. 15:00 "Z każdym rokiem rośnie liczba wystawców". 18 marca - Akademickie Targi Pracy w Opolu 2 lutego upływa termin rejestracji pracodawców chcących uczestniczyć w 12 już akademickich targach pracy. Impreza organizowana przez Politechnikę Opolską odbędzie… » więcej 2020-01-20, godz. 12:32 Straż graniczna szuka chętnych do pracy 22 stycznia (środa) zainteresowani służbą będą mogli złożyć swoje dokumenty w Opolu. W tym roku śląski oddział straży ma zasilić 25 funkcjonariuszy, którzy pozytywnie… » więcej 2020-01-18, godz. 10:00 Odbiór odpadów medycznych ponad dwa razy droższy niż przed rokiem Kolejna odsłona podwyżki cen za odbiór śmieci. Od stycznia za utylizację kilograma tzw. odpadów medycznych Uniwersytecki Szpital Kliniczny płaci zewnętrznej firmie… » więcej 2020-01-18, godz. 09:30 Oszczędny i bezpieczny budżet Tarnowa Opolskiego w 2020 roku Około trzech milionów złotych przeznaczy w tym roku na inwestycje Tarnów Opolski. Niemal w całości tę kwotę pochłoną inwestycje drogowe. » więcej 2020-01-17, godz. 16:33 Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej z wizytą w Opolu Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Liu Guangyuan odwiedził po raz kolejny Opolszczyznę. Jedną z przyczyn przyjazdu jest jutrzejszy (18.01) koncert orkiestry… » więcej 2020-01-17, godz. 14:08 "Dzieje naszego pieniądza były dosyć skomplikowane". Ekonomiści dyskutowali o polskiej marce „W stulecie wprowadzenia marki polskiej na terenie Rzeczpospolitej” znawcy ekonomii spotkali się z mieszkańcami Opola, żeby przybliżyć historię polskiego pieniądza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »