Radio Opole » Gospodarka
2018-09-10, 15:15 Autor: Mariusz Chałupnik

ABC "Konstytucji biznesu" poznali opolscy przedsiębiorcy

Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Świadomość praw, ułatwień i nowych rozwiązań czy modyfikacje w przepisach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Krajowej Administracji Skarbowej. W Opolu przedstawiciele firm i otoczenia biznesu mogli zapoznać się z praktycznymi zmianami, jakie wniosła wprowadzona w życie 30 kwietnia "Konstytucja biznesu". Okazją do tego była konferencja "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany".
- Konsekwencją nowych przepisów musi być dokonanie zmiany mentalnej, zarówno po stronie administracji państwowej, jak i po stronie przedsiębiorców - mówi Marcin Ociepa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. - Nie mają wiedzy w jakie narzędzia zostali wyposażeni, jakie rozwiązania nasz rząd zapisał w prawie, na które mogą się powoływać w relacjach z administracją skarbową, w relacjach z urzędnikami, w relacjach z państwem jako takim. To wszystko sprawia, że dzisiaj przedsiębiorca naprawdę ma znacznie lepszą pozycję wyjściową do zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy podkreślają, że zmiany idą w dobrym kierunku, ponieważ w wielu sferach prowadzenie działalności w Polsce jest bardzo trudne.

- Jestem młodym przedsiębiorcą, swoją działalność założyłem parę miesięcy temu - mówi Janusz Pużak. - Jeżeli się działa w pojedynkę, to ważne, aby te procedury były jak najmniejsze, żeby przedsiębiorca miał czas na realizację biznesu, a nie na całą otoczkę administracyjną.

- Koszty zatrudnienia pracowników są dość wysokie - dodaje Marek Twaróg. - Człowiek chciałby wynagrodzić pracownika, a za karę musi za to zapłacić wyższy ZUS. Mam nadzieję, że w tym kierunku też pójdą jakieś zmiany.

Przypomnijmy, że "Konstytucja biznesu" to pakiet pięciu ustaw, które między innymi zmieniają relacje na linii przedsiębiorca - urzędnik państwowy, sposób prowadzenia działalności, czy jej zakładanie oraz zawieszanie.

- Rząd wspiera przedsiębiorców, ponieważ to jedyna droga do rozwoju gospodarki - przekonuje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Od ich dynamiki, pomysłowości, a czasami od klasycznych zdolności i umiejętności wypełniania, zagospodarowania przestrzeni. Na przykład od szewca też wiele zależy, jak my funkcjonujemy, zależy od tego jakie mamy PKB. Każdy musi uczyć się przedsiębiorczości.

Opolskie spotkanie było siedemnastym w kraju.
Marcin Ociepa
opolscy przedsiębiorcy
Violetta Porowska

Gospodarka

2018-09-18, godz. 11:15 Praca poza krajem i wypłacanie emerytury - ZUS organizuje Dni Poradnictwa dla pracujących za granicą Kto wypłaci emeryturę, jak złożyć wniosek o rentę, jakie świadczenia za pracę za granicą można pobrać - w ramach Polsko-Niemieckich Dni Poradnictwa Emerytalno ... » więcej 2018-09-18, godz. 08:00 Gorzów Śląski ma internet światłowodowy. Mieszkańcy deklarują chęć dołączenia do sieci Bardzo szybki internet światłowodowy zawitał do Gorzowa Śląskiego. Na razie sieć przyłączona od pobliskiej Praszki dotarła do jednej z firm, urzędu miejskiego ... » więcej 2018-09-17, godz. 20:10 Zmian w Kodeksie Pracy chce poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński Obowiązek podawania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę chce wprowadzić opolski poseł Witold Zembaczyński. Projekt zmian w Kodeksie Pracy jego auto ... » więcej 2018-09-17, godz. 18:00 Mieszkańcy Brzegu zyskają superszybki internet Brzeski samorząd podpisał list intencyjny z telekomunikacyjnym gigantem, który w ciągu najbliższych dwóch lat ma wybudować na terenie miasta sieć światłowodow ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:50 Inwestycje drogowe w powiecie brzeskim. Czy wykonawcy zdążą na czas? Zarząd Dróg Powiatowych w Brzegu realizuje trzy duże zadania. Do końca roku zostało niewiele czasu, a na części inwestycji wykonawcy dopiero weszli na plac bu ... » więcej 2018-09-16, godz. 10:00 "Działki dla młodych" w Nysie. Chętni mogą składać dokumenty Nysa ogłosiła przetarg w ramach drugiej edycji programu 'Działki dla młodych'. Do dyspozycji jest teren przy ul. Lazurowej, ul. Zawiszy Czarnego lub w Domaszk ... » więcej 2018-09-15, godz. 10:15 Wystawcy z całego kraju zawitali do Prudnika. Ruszyły targi Inter-Region "Dom i ogród" W prudnickiej hali OSiR-u rozpoczęły się Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region 'Dom i ogród'. Prezentują się na nich firmy z branż związanych z za ... » więcej 2018-09-14, godz. 19:00 Czysto i wygodnie. Głubczyce mają nowe centrum przesiadkowe i dworzec autobusowy. W Głubczycach otwarto centrum przesiadkowe i przebudowany dworzec. Dla podróżnych przygotowano nową poczekalnię, zadaszone miejsca przy stanowiskach autobusow ... » więcej 2018-09-14, godz. 08:00 W Opolu będą promować komunikację zbiorową. 16 września rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu Edukacyjne warsztaty, nocny przejazd rolkarzy, rodzinny festyn czy bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową w ramach akcji darmowy piątek czekają na opolan po ... » więcej 2018-09-13, godz. 18:36 Nyscy przedsiębiorcy poznali założenia "Konstytucji biznesu" Ułatwienia dla firm wprowadzone przez Konstytucję dla Biznesu były tematem kolejnego spotkania pod hasłem 'Prawo do przedsiębiorczości' adresowanego do przeds ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »