Radio Opole » Gospodarka
2018-09-10, 15:15 Autor: Mariusz Chałupnik

ABC "Konstytucji biznesu" poznali opolscy przedsiębiorcy

Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Świadomość praw, ułatwień i nowych rozwiązań czy modyfikacje w przepisach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Krajowej Administracji Skarbowej. W Opolu przedstawiciele firm i otoczenia biznesu mogli zapoznać się z praktycznymi zmianami, jakie wniosła wprowadzona w życie 30 kwietnia "Konstytucja biznesu". Okazją do tego była konferencja "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany".
- Konsekwencją nowych przepisów musi być dokonanie zmiany mentalnej, zarówno po stronie administracji państwowej, jak i po stronie przedsiębiorców - mówi Marcin Ociepa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. - Nie mają wiedzy w jakie narzędzia zostali wyposażeni, jakie rozwiązania nasz rząd zapisał w prawie, na które mogą się powoływać w relacjach z administracją skarbową, w relacjach z urzędnikami, w relacjach z państwem jako takim. To wszystko sprawia, że dzisiaj przedsiębiorca naprawdę ma znacznie lepszą pozycję wyjściową do zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy podkreślają, że zmiany idą w dobrym kierunku, ponieważ w wielu sferach prowadzenie działalności w Polsce jest bardzo trudne.

- Jestem młodym przedsiębiorcą, swoją działalność założyłem parę miesięcy temu - mówi Janusz Pużak. - Jeżeli się działa w pojedynkę, to ważne, aby te procedury były jak najmniejsze, żeby przedsiębiorca miał czas na realizację biznesu, a nie na całą otoczkę administracyjną.

- Koszty zatrudnienia pracowników są dość wysokie - dodaje Marek Twaróg. - Człowiek chciałby wynagrodzić pracownika, a za karę musi za to zapłacić wyższy ZUS. Mam nadzieję, że w tym kierunku też pójdą jakieś zmiany.

Przypomnijmy, że "Konstytucja biznesu" to pakiet pięciu ustaw, które między innymi zmieniają relacje na linii przedsiębiorca - urzędnik państwowy, sposób prowadzenia działalności, czy jej zakładanie oraz zawieszanie.

- Rząd wspiera przedsiębiorców, ponieważ to jedyna droga do rozwoju gospodarki - przekonuje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Od ich dynamiki, pomysłowości, a czasami od klasycznych zdolności i umiejętności wypełniania, zagospodarowania przestrzeni. Na przykład od szewca też wiele zależy, jak my funkcjonujemy, zależy od tego jakie mamy PKB. Każdy musi uczyć się przedsiębiorczości.

Opolskie spotkanie było siedemnastym w kraju.
Marcin Ociepa
opolscy przedsiębiorcy
Violetta Porowska

Gospodarka

2019-01-16, godz. 18:10 Są pieniądze na uzbrojenie strefy przemysłowej pod Nysą. Prace mają ruszyć w lutym Nysa uzbroi strefę przemysłową zlokalizowaną pod miastem. W budżecie na 2019 rok, znalazły się brakujące wcześniej pieniądze na realizację inwestycji. » więcej 2019-01-16, godz. 16:34 Byczyna będzie spłacać długi do 2034 roku. "Musieliśmy zrezygnować z inwestycji" Władze gminy Byczyna wprowadzają oszczędności z powodu 80 milionów złotych zadłużenia. Przyjęty plan zakłada spłatę zobowiązań do 2034 roku. » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 Skromny budżet gminy Walce. Wśród inwestycji: budowa kanalizacji oraz remont przedszkola Tegoroczny budżet gminy Walce nie jest rekordowy - wyniesie nieco ponad 20 milionów złotych. W planach inwestycyjnych znalazło się wiele pozycji, w tym te naj ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Wyasfaltują drogę polną, żeby zachęcić do budowy domów Tu na razie jest ściernisko… a dokładniej droga polna. Władze gminy Ujazd przygotowują się do przebudowy ulicy Zapłotnej w Olszowej. Zlokalizowano tam działki ... » więcej 2019-01-16, godz. 07:48 Zima nie wstrzymała prac na rynku w Paczkowie. Rewitalizacja centrum miasta ma się zakończyć za pół roku Zima, przynajmniej na razie, nie wstrzymała prac budowlanych na paczkowskim rynku. Według zapewnień władz miasta, roboty idą zgodnie z planem, a termin zakońc ... » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 Ponad milion złotych dla zakładających działalność gospodarczą. W lutym nabór LGD "Płaskowyż Dobrej Ziemi" 1,1 miliona złotych ma do rozdysponowania Lokalna Grupa Działania 'Płaskowyż Dobrej Ziemi' z Kietrza. To dla osób, które chcą założyć własną działalność gospo ... » więcej 2019-01-15, godz. 18:02 Nowy blok w opolskiej elektrowni już produkuje prąd Rzecznik Polskiej Grupy Energetycznej Maciej Szczepaniuk poinformował na Twitterze, że dzisiaj (15.01) o godzinie 14:09 energia z nowego bloku numer 5 w elekt ... » więcej 2019-01-15, godz. 12:00 Rudnicka Giełda Pomysłów 2018 znajdzie finał w tym roku Dwa zadania rudnickiej Giełdy Pomysłów 2018 zostaną zrealizowane w tym roku. Giełda Pomysłów to odpowiednik budżetu obywatelskiego. » więcej 2019-01-15, godz. 10:45 Ponad 42 miliony złotych wpłyną do kasy gminy Ujazd w tym roku Imponujący - tak o tegorocznym budżecie swojej gminy mówi burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom. Mimo, że nie uda się uniknąć dziury budżetowej, to zwłaszcza lista in ... » więcej 2019-01-15, godz. 07:56 Mieszkańcy Nysy zapłacą więcej za odbiór odpadów komunalnych Opłata za śmieci segregowane wzrasta niemal dwukrotnie z 8 złotych za osobę do 15 złotych, natomiast za śmieci zmieszane mieszkańcy Nysy zapłacą o 8 złotych w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »