Radio Opole » Gospodarka
2018-09-10, 15:15 Autor: Mariusz Chałupnik

ABC "Konstytucji biznesu" poznali opolscy przedsiębiorcy

Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie w ramach "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Świadomość praw, ułatwień i nowych rozwiązań czy modyfikacje w przepisach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Krajowej Administracji Skarbowej. W Opolu przedstawiciele firm i otoczenia biznesu mogli zapoznać się z praktycznymi zmianami, jakie wniosła wprowadzona w życie 30 kwietnia "Konstytucja biznesu". Okazją do tego była konferencja "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany".
- Konsekwencją nowych przepisów musi być dokonanie zmiany mentalnej, zarówno po stronie administracji państwowej, jak i po stronie przedsiębiorców - mówi Marcin Ociepa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. - Nie mają wiedzy w jakie narzędzia zostali wyposażeni, jakie rozwiązania nasz rząd zapisał w prawie, na które mogą się powoływać w relacjach z administracją skarbową, w relacjach z urzędnikami, w relacjach z państwem jako takim. To wszystko sprawia, że dzisiaj przedsiębiorca naprawdę ma znacznie lepszą pozycję wyjściową do zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy podkreślają, że zmiany idą w dobrym kierunku, ponieważ w wielu sferach prowadzenie działalności w Polsce jest bardzo trudne.

- Jestem młodym przedsiębiorcą, swoją działalność założyłem parę miesięcy temu - mówi Janusz Pużak. - Jeżeli się działa w pojedynkę, to ważne, aby te procedury były jak najmniejsze, żeby przedsiębiorca miał czas na realizację biznesu, a nie na całą otoczkę administracyjną.

- Koszty zatrudnienia pracowników są dość wysokie - dodaje Marek Twaróg. - Człowiek chciałby wynagrodzić pracownika, a za karę musi za to zapłacić wyższy ZUS. Mam nadzieję, że w tym kierunku też pójdą jakieś zmiany.

Przypomnijmy, że "Konstytucja biznesu" to pakiet pięciu ustaw, które między innymi zmieniają relacje na linii przedsiębiorca - urzędnik państwowy, sposób prowadzenia działalności, czy jej zakładanie oraz zawieszanie.

- Rząd wspiera przedsiębiorców, ponieważ to jedyna droga do rozwoju gospodarki - przekonuje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Od ich dynamiki, pomysłowości, a czasami od klasycznych zdolności i umiejętności wypełniania, zagospodarowania przestrzeni. Na przykład od szewca też wiele zależy, jak my funkcjonujemy, zależy od tego jakie mamy PKB. Każdy musi uczyć się przedsiębiorczości.

Opolskie spotkanie było siedemnastym w kraju.
Marcin Ociepa
opolscy przedsiębiorcy
Violetta Porowska

Gospodarka

2018-11-12, godz. 18:30 Nowe projekty LGD "Dolina Stobrawy". Wsparcie dla miejscowych twórców i małych społeczności Powiększenie bazy 'wiosek tematycznych' oraz promocja ludowych twórców. To najbliższe projekty Lokalnej Grupy Działania 'Dolina Stobrawy'. » więcej 2018-11-11, godz. 07:00 Niemodlin: rozpoczęła się budowa Otwartych Stref Aktywności Nowa infrastruktura, siłownie i miejsca do rekreacji - w Niemodlinie rozpoczęły się pierwsze prace w ramach budowy Otwartych Stref Aktywności. W całym mieście ... » więcej 2018-11-09, godz. 11:00 Branice mają wreszcie teren dla inwestorów. Gmina musi go jeszcze uzbroić W Branicach powstała strefa przemysłowa. To teren o powierzchni 3,5 hektara. W przeszłości działała tu cegielnia. » więcej 2018-11-09, godz. 07:00 Na Opolszczyźnie inwestor na przyłączenie do sieci energetycznej czeka nawet kilka lat Od 4 do 5 lat - tyle musi czekać inwestor na przyłączenie do sieci energetycznej - takie informacje podaje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, czyli instytuc ... » więcej 2018-11-08, godz. 19:45 Rośnie liczba cudzoziemców pracujących na Opolszczyźnie - 15 - 16 tysięcy cudzoziemców przebywa obecnie na Opolszczyźnie - powiedziała w Loży Radiowej Anna Bartoszek-Dec z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Dokładn ... » więcej 2018-11-08, godz. 16:02 Od nowego roku nawet o 50% wzrosną ceny za prąd dla przedsiębiorców Ceny energii dla firm mają wzrosnąć od nowego roku nawet o 50 procent. Takie wyliczenie od firmy Tauron otrzymała m.in firma Nutricia z Opola. Dyrektor Andrze ... » więcej 2018-11-08, godz. 13:00 Jest plan na budowę nowego akwenu wzdłuż Prosny. Gmina Gorzów Śląski kompletuje dokumentację Budowa zbiornika retencyjno-rekreacyjnego wzdłuż rzeki Prosna to jeden z priorytetów inwestycyjnych gminy Gorzów Śląski na tę kadencję. » więcej 2018-11-08, godz. 11:30 Tauron planuje inwestycje w nowoczesne technologie. Mają ułatwić życie w mieście Tauron, który jest głównie kojarzony z rachunkami za dostarczony prąd teraz myśli o rozwoju sieci internetowej. Waldemar Skomudek, dyrektor wykonawczy ds. bad ... » więcej 2018-11-08, godz. 09:30 Kończy się modernizacja siedmiu odcinków dróg lokalnych w powiecie oleskim. Samorządy ze sobą współpracują Powiatowy Zarząd Dróg w Oleśnie kończy tegoroczne remonty współfinansowane z gminami. Chodzi o siedem modernizacji, a każda z nich dotyczyła mniej więcej kilo ... » więcej 2018-11-07, godz. 11:15 Bezpłatna analiza termiczna domu? Pomysł wójta Zębowic na udział w programie "Czyste powietrze" Jest szansa, że Urząd Gminy w Zębowicach opłaci mieszkańcom analizę termiczną domów jednorodzinnych. Chodzi o osoby, które chciałyby złożyć wniosek do rządowe ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »