Radio Opole » Gospodarka
2018-08-03, 10:30 Autor: Piotr Wójtowicz

WUP: Uczelnie produkują za dużo humanistów a za mało fachowców

Na kucharzy jest zapotrzebowanie [zdj. Piotr Wrona]
Na kucharzy jest zapotrzebowanie [zdj. Piotr Wrona]
Brakuje kucharzy, lekarzy, kierowców i elektroników, natomiast na rynku pracy za dużo jest ekonomistów, filozofów czy nauczycieli. - Takie informacje płyną z badań jakie przeprowadził Wojewódzki Urząd Pracy. Z opracowania - Barometr Zawodów 2018 - wynika, że uczelnie i szkoły średnie kształcą w zawodach, na które nie ma zapotrzebowania.
- Dotyczy to głównie pedagogów i ekonomistów - podkreśla Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - W zeszłym roku mieliśmy zarejestrowanych 700 techników ekonomistów a ofert pracy było parę. Podobnie było w przypadku absolwentów szkół wyższych. Na 500 bezrobotnych pojawiły się tylko 2 oferty - dodaje wicedyrektor WUP.

Podobna sytuacja jest w przypadku filozofów, historyków, kulturoznawców dla których w ubiegłym roku we wszystkich urzędach pracy w regionie, nie było ani jednej oferty zatrudnienia.

Podobnie jak w 2017, nadal brakuje specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki, do których w tym roku dołączyły zawody mało popularne. - Brakuje tapicerów i krawców, szczególnie dotyczy to powiatu oleskiego, gdzie działa firma Kler. W tym przypadku jest zapotrzebowanie na specjalistów szycia meblowego. Ale osoby zarejestrowane, nawet jak posiadają ten zawód, to nie chcą w nim pracować, często ze względu na zły stan zdrowia i brak umiejętności szycia na nowoczesnych maszynach - zaznacza Renata Cygan.

Nietypową sytuację mamy w przypadku fryzjerów. Na Opolszczyźnie kształci się ich dużo i na rynku jest na nich zapotrzebowanie. Problem tylko w tym, że są źle kształceni.
- Według informacji pozyskanych od pracodawców większość absolwentów nie wynosi ze szkół odpowiednich umiejętności, by znaleźć zatrudnienie - dodała Renata Cygan.

Autorzy opracowania zwracają także uwagę, że część zarejestrowanych, mimo wyuczonego zawodu, nie chce w nim pracować. Dotyczy to na przykład ślusarzy i spawaczy, którzy mają długą przerwę w pracy i nie chcą wracać do zawodu. Poza tym - w ocenie ekspertów - oferowane wynagrodzenie jest zbyt niskie.
Natomiast pracodawcy dobrze płacą kierowcom ciężarówek, ale problematyczne dla bezrobotnych z tymi umiejętnościami są warunki pracy, czyli wyjazdy poza miejsce zamieszkania i dyspozycyjność.

Jak czytamy z opracowania na odrębne omówienie zasługuje branża budowlana, gdzie od lat brakuje cieśli i stolarzy. Jako przyczyny deficytu wskazano niskie zarobki i wyczerpanie się rezerw siły roboczej. Dlatego pracodawcy sięgają po obcokrajowców.
Renata Cygan 01
Renata Cygan 02

Gospodarka

2024-11-21, godz. 14:00 Pierwszy inwestor wynajął halę w brzeskiej "Zielonce". Firma chce zatrudnić kilkanaście osób Kilkanaście osób ma wkrótce znaleźć pracę w brzeskiej strefie przemysłowej. Pojawił się pierwszy inwestor, który wynajął od WSSE część hali przemysłowej… » więcej 2024-11-21, godz. 12:00 "Na ten moment kontrole na terenach powodziowych są zawieszone". Prezes WFOŚ gościem Radia Opole - Do czerwca przyszłego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zawiesił kontrole instalacji grzewczych na terenach powodziowych - potwierdziła w Porannej… » więcej 2024-11-20, godz. 18:00 Są pierwsze stropy i ściany przyziemia. Jak idzie budowa nowego osiedla OTBS w Opolu? Zgodnie z planem przebiega budowa nowego osiedla Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. » więcej 2024-11-20, godz. 16:30 Nowy sprzęt dla studentów elektrotechniki i automatyki trafił na Politechnikę Opolską Na Politechnice Opolskiej powstało nowe laboratorium dla studentów elektrotechniki i automatyki. Nowa sala dydaktyczna jest wyposażona w 9 stanowisk komputerowych… » więcej 2024-11-20, godz. 12:00 Płaca widoczna w każdym ogłoszeniu o pracę? Będzie nowy obowiązek dla pracodawców W każdym ogłoszeniu o pracę będą podane widełki dotyczące wynagrodzenia - jeszcze w tym tygodniu do laski marszałkowskiej trafi projekt ustawy 'Jasne … » więcej 2024-11-20, godz. 11:00 Ubywa obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS Na Opolszczyźnie coraz mniej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Ciągle najliczniejszą grupą są osoby z obywatelstwem ukraińskim… » więcej 2024-11-19, godz. 20:00 Zespół Szkół w Wołczynie pokazuje uczniom, że karierę można robić bez dalekich wyjazdów Prezentacja możliwości gospodarczych i biznesowych gminy Wołczyn była celem zorganizowanego dziś (19.11) pierwszego Forum Przedsiębiorców w miejscowym zespole… » więcej 2024-11-19, godz. 17:30 Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja chcą zrealizować przełomowy projekt za 60 mln złotych Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja planują dużą modernizację systemu zaopatrzenia w wodę w gminie Strzelce Opolskie. Mogą w tym pomóc pieniądze z Narodowego… » więcej 2024-11-19, godz. 15:00 Opole: Centrum Nauki i Technologii na razie nie powstanie. Miasto nie ma pieniędzy Miała być wielka kula i gogle, które pokazywałyby wirtualną rzeczywistość. To zamysł na Centrum Nauki i Technologii w Opolu. Ratusz o tej inwestycji mówił… » więcej 2024-11-19, godz. 12:26 Dzień Otwarty Notariatu. Eksperci będą nieodpłatnie udzielać porad Dzień Otwarty Notariatu zaplanowano w najbliższą sobotę (23.11) w Opolu. Będzie to 15. edycja wydarzenia. To ogólnopolska akcja edukacyjna, podczas której… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »