Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-10, 06:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Lista zawodów deficytowych Opola coraz bogatsza. Brakuje technicznych i specjalistów

[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
Filozofów, masażystów i kosmetyczek mamy nadmiar, brakuje za to kierowców, magazynierów czy specjalistów technicznych - taki wniosek nasuwa się po lekturze najnowszego barometru zawodów w Opolu. To zestawienie przygotowywane jest na potrzeby powiatowego urzędu pracy na podstawie danych o kwalifikacjach bezrobotnych z jednej strony a szczegółach ofert zatrudnienia z drugiej.
- Mamy nadwyżkę na przykład w branży usług kosmetycznych, ale to nie oznacza, że ten biznes w Opolu jest skazany na porażkę. Konieczne jest jeszcze głębsze sprofilowanie działalności - mówi Tomasz Kwiatek, z-ca dyr. PUP w Opolu. - W biznesplanach to już widać. Są na przykład mobilne usługi kosmetyczne, z dojazdem do domu, do miejsca pracy. Pojawiają się wyższe poziomy w temacie zaspokajania klienta. Tak powoli niektóre zakłady próbują się wyróżniać - dodaje Kwiatek.

Z drugiej strony nadwyżka w stosunku do deficytu określonych zawodów w stolicy regionu jest bardzo niska. A to jest dobrą prognozą. Lista zawodów deficytowych jest bogata - od kucharzy, przez pracowników fizycznych, po specjalistyczną kadrę techniczną. W sumie ponad 100 zawodów.

- Receptą na poprawę sytuacji na rynku pracowników wykonujących prace proste byłoby na pewno zwiększenie stawek. W przypadku specjalistów - sytuacja nie jest tak prosta - mówi dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. - Jakiegoś szczególnego pędu do studiowania informatyki czy automatyki nie ma. I też te kierunki się starają, by jakoś przyciągnąć do siebie, ale nie mają lekko. Bo to są trudne studia. To nie obsługa prostych stron internetowych, jakiś portali, ale duża wiedza jest wymagana, wiele wiadomości - wyjaśnia Potwora.

Dodajmy, że według danych urzędu pracy poziom bezrobocia w stolicy województwa na koniec października wyniósł 4,1%.
Witold Potwora
Tomasz Kwiatek

Wiadomości z regionu

2019-04-20, godz. 12:21 Mimo sądowych zakazów wsiadł za kółko i spowodował wypadek Sądy już trzykrotnie zakazywały prowadzenia samochodu 39-latkowi z Gogolina, a on znów zasiadł za kierownicą i spowodował wypadek. Mężczyzna jechał osobowym p ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:11 Rodzinny obiad, wierzbowe gałązki i dzień bez marudzenia, czyli Wielkanoc u Czechów W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas ce ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:09 MOSiR w Opolu przygotował świąteczną ofertę dla mieszkańców. Czekają pływalnia, lodowisko i stadion lekkoatletyczny Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu z okazji świąt przygotował specjalną ofertę dla mieszkańców Opola. Wyjątkiem będzie niedziela, kiedy wszystkie obie ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:05 W kościołach trwa tradycyjne święcenie pokarmów, które trafią na świąteczny stół Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę święcone są pokarmy, które później znajdą się na wielkanocnym stole. W wielu miejscach kultywowane są tradycyjne sposoby zd ... » więcej 2019-04-20, godz. 11:00 Wielka Sobota to czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Kapłani poświęcą pokarmy - Nie chodzi o to, aby się najeść, ale aby być ze sobą. Najważniejsze jest dobro oczu nad stołem, a nie to, co na stole - powiedział w porannej rozmowie 'W cz ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:00 Sąsiad, jak najlepsze zabezpieczenie. Nie stwarzajmy okazji złodziejom wyjeżdżając na święta z domu Przed świątecznym wyjazdem zabezpieczmy domy i trzymane w nich kosztowności - apeluje policja. Funkcjonariusze zwracają uwagę na fakt, że złodzieje w tym okre ... » więcej 2019-04-20, godz. 09:24 Opolskie będzie mieć kadrę w sportach konnych? Na Opolszczyźnie powstanie regionalna kadra w sportach konnych. To plany nowego zarządu Opolskiego Związku Jeździeckiego, którego prezesem został Sebastian Gr ... » więcej 2019-04-20, godz. 08:02 Pomoc medyczna w okresie Świąt Wielkanocnych Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, gdzie szukać pomocy lekarskiej w okresie Świąt Wielkanocnych. W razie nagłego zachorowania lub pogorsz ... » więcej 2019-04-20, godz. 07:22 Śląsk Opolski kroszonką stoi. Pierwsza pojawiła się w XIX wieku Technik zdobienia jajek wielkanocnych jest wiele. Pisanki batikowe, malowanki, naklejanki, rysowanki, drapanki czy kroszonki. Te ostatnie odgrywają w naszym r ... » więcej 2019-04-19, godz. 20:00 Uważajmy na kieszonkowców, jedźmy ostrożnie - apeluje przed świętami policja Tłumy w sklepach, na bazarach, czy środkach komunikacji miejskiej. To idealne warunki dla złodziei. Ich aktywność zwiększa się zwłaszcza przed świętami. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »