Radio Opole » Gospodarka
2018-06-20, 15:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Jak zrównoważyć rozwój w regionie? Goście Politechniki Opolskiej szukają pomysłów

Konferencja "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Konferencja "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Panel dyskusyjny podczas konferencji "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Panel dyskusyjny podczas konferencji "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Współpraca biznesu, nauki i samorządu jest tematem konferencji zorganizowanej przez Politechnikę Opolską. Dwudniowe wydarzenie odbywa się w Opolu już po raz 20 w ramach cyklu "Rozwój regionalny". Tematem jest: "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja".
- Rozmawiamy o tym, co zrobić, aby ten rozwój przebiegał właściwie z poszanowaniem każdej ze stron - mówi Marzena Szewczuk-Stępień, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Politechniki Opolskiej. - Myślę, że tę receptę zbierzemy po wszystkich wystąpieniach zarówno panelowych, jak i opracowaniach naukowych, których wyniki będą prezentowane jutro (21.06). Na pewno istotna jest współpraca pomiędzy tymi, którzy prowadzą badania, realizują procesy naukowe, a tymi, którzy wdrażają to do gospodarki, czyli mamy naukę, biznes i szamorząd, który tak naprawdę ma tworzyć sprzyjające warunki, aby tamte dwa sektory mogły efektywnie współpracować - dodaje.

Jeden z prelegentów konferencji dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu ocenia, że Opolszczyzna jest przykładem dobrych praktyk na linii biznes, nauka i samorząd.

- Tak jak mówi mój szef to, że jest dobrze, nie znaczy, że nie może być lepiej - mówi Potwora. - Myślę, że można dać możliwości młodej kadrze w różnych wymiarach, nie tylko związanych z polityką regionalną, ale również w innych aspektach ma to wtedy taki wymiar bardziej powszechny. Chodzi o to, aby większość osób, które decydują się na pozostanie w województwie opolskim miała większy wpływ na wyznaczenie pewnych polityk rozwojowych. To się już w jakimś stopniu dzieje, ale wydaje się, że jeszcze stosunkowo słabo - dodaje.

W konferencji udział biorą przedstawiciele uczelni z całej Polski. Nie brakuje także przedstawicieli opolskich środowisk nauki, biznesu i samorządu.
Marzena Szewczuk-Stępień mówi o celu konferencji
Witold Potwora o wyzwaniach dla biznesu, nauki i samorządu

Gospodarka

2018-11-14, godz. 17:36 KRUS podsumował konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Opolszczyzna na czele Opolszczyzna ma najniższy wskaźnik wypadków w rolnictwie w kraju. Tak wynika z analiz prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. KRUS podsu ... » więcej 2018-11-14, godz. 14:02 Opole znów z rekordowym budżetem. Miasto pół miliarda złotych przeznaczy na inwestycje 1,333 miliarda złotych - to budżet Opola na 2019 rok. Oznacza to kolejny finansowy rekord miasta. Budżet 2019 względem tegorocznego będzie większy o blisko 20 ... » więcej 2018-11-14, godz. 11:00 Trwa Światowy Tydzień Przedsiębiorczości W Opolu to wydarzenie odbywa się pod hasłem 'Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości'. » więcej 2018-11-14, godz. 06:00 Kamiennik sięgnie kredyt, choć nie wiadomo jeszcze czy skorzysta z całej wnioskowanej kwoty Ponad 104 tysiące złotych może kosztować gminę Kamiennik obsługa tegorocznego deficytu, na którego pokrycie władze gminy zdecydowały się zaciągnąć kredyt. » więcej 2018-11-13, godz. 16:29 W Nysie ruszył Tydzień Branży Produkcyjnej. "Zauważamy, że firmy naprawdę zaczynają podnosić zarobki" Firmy z Opolszczyzny i Dolnego Śląska zachęcają mieszkańców powiatu nyskiego do pracy w swoich zakładach. W nyskim pośredniaku ruszył Tydzień Branży Produkcyj ... » więcej 2018-11-13, godz. 10:00 W Branicach brakuje mieszkań. Władze gminy chcą to zmienić Branice chcą postawić na rozwój mieszkalnictwa. Władze gminy liczą, że na przygotowywanych działkach powstaną nie tylko bloki ale i domy jednorodzinne. » więcej 2018-11-13, godz. 09:00 Opolskie awansowało w dziedzinie innowacyjności Województwo opolskie odnotowało największy postęp w dziedzinie innowacyjności - wynika z najnowszego rankingu Indeks Millennium. Autorzy raportu porównali woj ... » więcej 2018-11-13, godz. 07:00 Luki w dokumentacji i za niskie opłaty podatkowe. KAS skontrolowała samochodowy rynek wtórny Nieprawidłowości w dokumentach i wysokości opłaconego podatku. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili kontrolę dokumentów samochodów ... » więcej 2018-11-12, godz. 18:30 Nowe projekty LGD "Dolina Stobrawy". Wsparcie dla miejscowych twórców i małych społeczności Powiększenie bazy 'wiosek tematycznych' oraz promocja ludowych twórców. To najbliższe projekty Lokalnej Grupy Działania 'Dolina Stobrawy'. » więcej 2018-11-11, godz. 07:00 Niemodlin: rozpoczęła się budowa Otwartych Stref Aktywności Nowa infrastruktura, siłownie i miejsca do rekreacji - w Niemodlinie rozpoczęły się pierwsze prace w ramach budowy Otwartych Stref Aktywności. W całym mieście ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »