Radio Opole » Gospodarka
2018-06-20, 15:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Jak zrównoważyć rozwój w regionie? Goście Politechniki Opolskiej szukają pomysłów

Konferencja "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Konferencja "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Panel dyskusyjny podczas konferencji "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Panel dyskusyjny podczas konferencji "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Współpraca biznesu, nauki i samorządu jest tematem konferencji zorganizowanej przez Politechnikę Opolską. Dwudniowe wydarzenie odbywa się w Opolu już po raz 20 w ramach cyklu "Rozwój regionalny". Tematem jest: "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja".
- Rozmawiamy o tym, co zrobić, aby ten rozwój przebiegał właściwie z poszanowaniem każdej ze stron - mówi Marzena Szewczuk-Stępień, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Politechniki Opolskiej. - Myślę, że tę receptę zbierzemy po wszystkich wystąpieniach zarówno panelowych, jak i opracowaniach naukowych, których wyniki będą prezentowane jutro (21.06). Na pewno istotna jest współpraca pomiędzy tymi, którzy prowadzą badania, realizują procesy naukowe, a tymi, którzy wdrażają to do gospodarki, czyli mamy naukę, biznes i szamorząd, który tak naprawdę ma tworzyć sprzyjające warunki, aby tamte dwa sektory mogły efektywnie współpracować - dodaje.

Jeden z prelegentów konferencji dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu ocenia, że Opolszczyzna jest przykładem dobrych praktyk na linii biznes, nauka i samorząd.

- Tak jak mówi mój szef to, że jest dobrze, nie znaczy, że nie może być lepiej - mówi Potwora. - Myślę, że można dać możliwości młodej kadrze w różnych wymiarach, nie tylko związanych z polityką regionalną, ale również w innych aspektach ma to wtedy taki wymiar bardziej powszechny. Chodzi o to, aby większość osób, które decydują się na pozostanie w województwie opolskim miała większy wpływ na wyznaczenie pewnych polityk rozwojowych. To się już w jakimś stopniu dzieje, ale wydaje się, że jeszcze stosunkowo słabo - dodaje.

W konferencji udział biorą przedstawiciele uczelni z całej Polski. Nie brakuje także przedstawicieli opolskich środowisk nauki, biznesu i samorządu.
Marzena Szewczuk-Stępień mówi o celu konferencji
Witold Potwora o wyzwaniach dla biznesu, nauki i samorządu

Gospodarka

2018-09-18, godz. 11:15 Praca poza krajem i wypłacanie emerytury - ZUS organizuje Dni Poradnictwa dla pracujących za granicą Kto wypłaci emeryturę, jak złożyć wniosek o rentę, jakie świadczenia za pracę za granicą można pobrać - w ramach Polsko-Niemieckich Dni Poradnictwa Emerytalno ... » więcej 2018-09-18, godz. 08:00 Gorzów Śląski ma internet światłowodowy. Mieszkańcy deklarują chęć dołączenia do sieci Bardzo szybki internet światłowodowy zawitał do Gorzowa Śląskiego. Na razie sieć przyłączona od pobliskiej Praszki dotarła do jednej z firm, urzędu miejskiego ... » więcej 2018-09-17, godz. 20:10 Zmian w Kodeksie Pracy chce poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński Obowiązek podawania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę chce wprowadzić opolski poseł Witold Zembaczyński. Projekt zmian w Kodeksie Pracy jego auto ... » więcej 2018-09-17, godz. 18:00 Mieszkańcy Brzegu zyskają superszybki internet Brzeski samorząd podpisał list intencyjny z telekomunikacyjnym gigantem, który w ciągu najbliższych dwóch lat ma wybudować na terenie miasta sieć światłowodow ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:50 Inwestycje drogowe w powiecie brzeskim. Czy wykonawcy zdążą na czas? Zarząd Dróg Powiatowych w Brzegu realizuje trzy duże zadania. Do końca roku zostało niewiele czasu, a na części inwestycji wykonawcy dopiero weszli na plac bu ... » więcej 2018-09-16, godz. 10:00 "Działki dla młodych" w Nysie. Chętni mogą składać dokumenty Nysa ogłosiła przetarg w ramach drugiej edycji programu 'Działki dla młodych'. Do dyspozycji jest teren przy ul. Lazurowej, ul. Zawiszy Czarnego lub w Domaszk ... » więcej 2018-09-15, godz. 10:15 Wystawcy z całego kraju zawitali do Prudnika. Ruszyły targi Inter-Region "Dom i ogród" W prudnickiej hali OSiR-u rozpoczęły się Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region 'Dom i ogród'. Prezentują się na nich firmy z branż związanych z za ... » więcej 2018-09-14, godz. 19:00 Czysto i wygodnie. Głubczyce mają nowe centrum przesiadkowe i dworzec autobusowy. W Głubczycach otwarto centrum przesiadkowe i przebudowany dworzec. Dla podróżnych przygotowano nową poczekalnię, zadaszone miejsca przy stanowiskach autobusow ... » więcej 2018-09-14, godz. 08:00 W Opolu będą promować komunikację zbiorową. 16 września rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu Edukacyjne warsztaty, nocny przejazd rolkarzy, rodzinny festyn czy bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową w ramach akcji darmowy piątek czekają na opolan po ... » więcej 2018-09-13, godz. 18:36 Nyscy przedsiębiorcy poznali założenia "Konstytucji biznesu" Ułatwienia dla firm wprowadzone przez Konstytucję dla Biznesu były tematem kolejnego spotkania pod hasłem 'Prawo do przedsiębiorczości' adresowanego do przeds ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »