Radio Opole » Gospodarka
2018-06-20, 15:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Jak zrównoważyć rozwój w regionie? Goście Politechniki Opolskiej szukają pomysłów

Konferencja "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Konferencja "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Panel dyskusyjny podczas konferencji "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Panel dyskusyjny podczas konferencji "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Współpraca biznesu, nauki i samorządu jest tematem konferencji zorganizowanej przez Politechnikę Opolską. Dwudniowe wydarzenie odbywa się w Opolu już po raz 20 w ramach cyklu "Rozwój regionalny". Tematem jest: "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja".
- Rozmawiamy o tym, co zrobić, aby ten rozwój przebiegał właściwie z poszanowaniem każdej ze stron - mówi Marzena Szewczuk-Stępień, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Politechniki Opolskiej. - Myślę, że tę receptę zbierzemy po wszystkich wystąpieniach zarówno panelowych, jak i opracowaniach naukowych, których wyniki będą prezentowane jutro (21.06). Na pewno istotna jest współpraca pomiędzy tymi, którzy prowadzą badania, realizują procesy naukowe, a tymi, którzy wdrażają to do gospodarki, czyli mamy naukę, biznes i szamorząd, który tak naprawdę ma tworzyć sprzyjające warunki, aby tamte dwa sektory mogły efektywnie współpracować - dodaje.

Jeden z prelegentów konferencji dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu ocenia, że Opolszczyzna jest przykładem dobrych praktyk na linii biznes, nauka i samorząd.

- Tak jak mówi mój szef to, że jest dobrze, nie znaczy, że nie może być lepiej - mówi Potwora. - Myślę, że można dać możliwości młodej kadrze w różnych wymiarach, nie tylko związanych z polityką regionalną, ale również w innych aspektach ma to wtedy taki wymiar bardziej powszechny. Chodzi o to, aby większość osób, które decydują się na pozostanie w województwie opolskim miała większy wpływ na wyznaczenie pewnych polityk rozwojowych. To się już w jakimś stopniu dzieje, ale wydaje się, że jeszcze stosunkowo słabo - dodaje.

W konferencji udział biorą przedstawiciele uczelni z całej Polski. Nie brakuje także przedstawicieli opolskich środowisk nauki, biznesu i samorządu.
Marzena Szewczuk-Stępień mówi o celu konferencji
Witold Potwora o wyzwaniach dla biznesu, nauki i samorządu

Gospodarka

2019-11-19, godz. 15:00 Nadal nie ma inwestora, który chciałby kupić budynek przy ulicy Struga Dzisiaj (19.11) w ratuszu miało nastąpić otwarcie ofert na sprzedaż budynku przy ulicy Struga w Opolu. Tak się jednak nie stało. Od 2009 roku gmach stoi pusty… » więcej 2019-11-19, godz. 10:29 Przedsiębiorcy z Opolszczyzny przeszli mistrzowską szkołę biznesu Jak zarządzać firmą i gospodarować jej finansami, a także jak motywować siebie i pracowników - o takich tematach rozmawiali ze swoimi mentorami uczestnicy III… » więcej 2019-11-19, godz. 10:23 Remont rynku w Dobrodzieniu jest na ostatniej prostej. Małe utrudnienia dotyczą sterowania multimedialną fontanną Ostatnie akcenty remontu rynku w Dobrodzieniu. Przed rozpoczęciem modernizacji zapowiadano, że prace muszą zakończyć się nie później niż w listopadzie i wszystko… » więcej 2019-11-18, godz. 20:00 Ministerstwo Finansów pożyczy zadłużonemu powiatowi kluczborskiemu 62 miliony złotych Ponad 62 miliony złotych pożyczki od Ministerstwa Finansów otrzyma Starostwo Powiatowe w Kluczborku. Zadłużony samorząd spłaci w ten sposób 45 milionów złotych… » więcej 2019-11-18, godz. 18:00 Biała: gmina wniesie opłatę legalizacyjną, albo będzie musiała rozebrać nielegalnie wybudowany most Samowolę budowlaną w gminie Biała stwierdził Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. Podejrzenie 47 takich przypadków zgłosiła policja z Opola. Po… » więcej 2019-11-18, godz. 09:04 Wyremontowali 3 drogi, doświetlili przejścia dla pieszych. Wszystko dla bezpieczeństwa Trzy duże inwestycje drogowe realizowała w tym roku gmina Zdzieszowice. Dodatkowo, na wniosek mieszkańców i policji, doświetlano przejścia dla pieszych w rejonie… » więcej 2019-11-17, godz. 12:44 Drogowa passa w Wołczynie. Burmistrz: takie są oczekiwania mieszkańców Niektóre remonty zaplanowane na ten rok zakończyły się, inne jeszcze trwają. Jak co roku, gmina Wołczyn stawia na przebudowę dróg w złym stanie. » więcej 2019-11-16, godz. 14:00 Zielone światło dla budowy fabryki Umicore pod Nysą. Produkcja komponentów ogniw elektrycznych ma ruszyć za rok Belgijski Umicore otrzymał zielone światło na budowę fabryki komponentów do ogniw elektrycznych w podnyskich Radzikowicach. » więcej 2019-11-16, godz. 08:11 Wdrożenie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w Opolu coraz bliżej. Jedna z ofert mieści się w wyznaczonym budże… Opolski ratusz rozpoczyna wdrażanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w mieście. System ma m.in. spinać pod względem sterowania około 50 skrzyżowań w stolicy… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 Remiza OSP Komorzno i świetlica w Ligocie Wołczyńskiej jak nowe. Magistrat wydał na remonty niemal 700 tysięcy złotych Zakończył się remont remizy strażackiej w Komorznie i kompleksowa modernizacja świetlicy wiejskiej w Ligocie Wołczyńskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »