Radio Opole » Gospodarka
2018-06-20, 15:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Jak zrównoważyć rozwój w regionie? Goście Politechniki Opolskiej szukają pomysłów

Konferencja "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Konferencja "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Panel dyskusyjny podczas konferencji "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Panel dyskusyjny podczas konferencji "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Współpraca biznesu, nauki i samorządu jest tematem konferencji zorganizowanej przez Politechnikę Opolską. Dwudniowe wydarzenie odbywa się w Opolu już po raz 20 w ramach cyklu "Rozwój regionalny". Tematem jest: "Równoważenie rozwoju regionalnego: czynniki, koncepcje, efekty, ewaluacja".
- Rozmawiamy o tym, co zrobić, aby ten rozwój przebiegał właściwie z poszanowaniem każdej ze stron - mówi Marzena Szewczuk-Stępień, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Politechniki Opolskiej. - Myślę, że tę receptę zbierzemy po wszystkich wystąpieniach zarówno panelowych, jak i opracowaniach naukowych, których wyniki będą prezentowane jutro (21.06). Na pewno istotna jest współpraca pomiędzy tymi, którzy prowadzą badania, realizują procesy naukowe, a tymi, którzy wdrażają to do gospodarki, czyli mamy naukę, biznes i szamorząd, który tak naprawdę ma tworzyć sprzyjające warunki, aby tamte dwa sektory mogły efektywnie współpracować - dodaje.

Jeden z prelegentów konferencji dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu ocenia, że Opolszczyzna jest przykładem dobrych praktyk na linii biznes, nauka i samorząd.

- Tak jak mówi mój szef to, że jest dobrze, nie znaczy, że nie może być lepiej - mówi Potwora. - Myślę, że można dać możliwości młodej kadrze w różnych wymiarach, nie tylko związanych z polityką regionalną, ale również w innych aspektach ma to wtedy taki wymiar bardziej powszechny. Chodzi o to, aby większość osób, które decydują się na pozostanie w województwie opolskim miała większy wpływ na wyznaczenie pewnych polityk rozwojowych. To się już w jakimś stopniu dzieje, ale wydaje się, że jeszcze stosunkowo słabo - dodaje.

W konferencji udział biorą przedstawiciele uczelni z całej Polski. Nie brakuje także przedstawicieli opolskich środowisk nauki, biznesu i samorządu.
Marzena Szewczuk-Stępień mówi o celu konferencji
Witold Potwora o wyzwaniach dla biznesu, nauki i samorządu

Gospodarka

2019-01-15, godz. 20:00 Ponad milion złotych dla zakładających działalność gospodarczą. W lutym nabór LGD "Płaskowyż Dobrej Ziemi" 1,1 miliona złotych ma do rozdysponowania Lokalna Grupa Działania 'Płaskowyż Dobrej Ziemi' z Kietrza. To dla osób, które chcą założyć własną działalność gospo ... » więcej 2019-01-15, godz. 18:02 Nowy blok w opolskiej elektrowni już produkuje prąd Rzecznik Polskiej Grupy Energetycznej Maciej Szczepaniuk poinformował na Twitterze, że dzisiaj (15.01) o godzinie 14:09 energia z nowego bloku numer 5 w elekt ... » więcej 2019-01-15, godz. 12:00 Rudnicka Giełda Pomysłów 2018 znajdzie finał w tym roku Dwa zadania rudnickiej Giełdy Pomysłów 2018 zostaną zrealizowane w tym roku. Giełda Pomysłów to odpowiednik budżetu obywatelskiego. » więcej 2019-01-15, godz. 10:45 Ponad 42 miliony złotych wpłyną do kasy gminy Ujazd w tym roku Imponujący - tak o tegorocznym budżecie swojej gminy mówi burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom. Mimo, że nie uda się uniknąć dziury budżetowej, to zwłaszcza lista in ... » więcej 2019-01-15, godz. 07:56 Mieszkańcy Nysy zapłacą więcej za odbiór odpadów komunalnych Opłata za śmieci segregowane wzrasta niemal dwukrotnie z 8 złotych za osobę do 15 złotych, natomiast za śmieci zmieszane mieszkańcy Nysy zapłacą o 8 złotych w ... » więcej 2019-01-14, godz. 20:15 Składki na ZUS ratami. To propozycja dla zapominalskich przedsiębiorców Zapominalscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na podpisanie układu ratalnego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym roku o pomoc w uregulowa ... » więcej 2019-01-14, godz. 19:15 Rusza nabór do pięciu konkursów dla organizacji pozarządowych 4 miliony sześćset tysięcy złotych dla opolskich organizacji pozarządowych w 2019 roku. Zarząd województwa od jutra (15.01) przyjmuje zgłoszenia do pięciu kon ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Rekordowy budżet gminy Strzeleczki Tegoroczny budżet gminy Strzeleczki jest rekordowy. Do kasy samorządu wpłynie ponad 30 milionów złotych. Sporo zostanie przeznaczone na inwestycje. Ogólny rac ... » więcej 2019-01-14, godz. 11:16 Gmina Kluczbork kończy sprzedaż terenów inwestycyjnych. Czas na grunty prywatne Całkowicie zagospodarowana jest strefa inwestycyjna gminy Kluczbork w Ligocie Górnej. 55 hektarów udało się wypełnić w dziesięć lat, a dzięki temu powstało 75 ... » więcej 2019-01-14, godz. 10:00 Duży inwestor w gminie Krapkowice. Rozmowy są na ostatniej prostej Prawie 4 hektary hal ma zostać wybudowane na terenach inwestycyjnych przy autostradzie A4 w pobliżu węzła Opole Południe (dawny węzeł Dąbrówka) koło Krapkowic ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »