Radio Opole » Gospodarka
2018-06-11, 17:00 Autor: Jarosław Górski

Politycy o inwestycji w strefie w Radzikowicach pod Nysą

Samochód elektryczny zasilany nowoczesną baterią litowo-jonową [fot. Umicore]
Samochód elektryczny zasilany nowoczesną baterią litowo-jonową [fot. Umicore]
Przewodnim tematem dyskusji w Niedzielnej Loży Radiowej była planowana realizacja dużej inwestycji w Nysie. Belgijska firma Umicore planuje wybudować zakład w Nysie, a szacowany koszt inwestycji to około 2,5 miliarda złotych.
Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelski, wskazuje na rolę Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarski w pozyskaniu inwestora. - Ten inwestor dostał zapytanie od OCRG na temat Opolszczyzny już rok temu. Tam były wskazane dwa miejsca: Opole, czyli Dąbrowa, a także Nysa. Bardzo dobrze, że włączył się w to rząd - mówił Miller.

Z kolei Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, potwierdza, że inwestor jest zainteresowany poszerzeniem swojej inwestycji o kolejne 30 hektarów, bo chce zbudować elektrownię fotowoltaiczną, która by między innymi pozyskiwała energię elektryczną dla nowo powstałego zakładu. - Bardzo mocne plany są, żeby nie tylko na tych 40 hektarach wybudować zakład pracy, który zatrudniałby ponad 400 osób za kwotę 660 milionów euro, ale dodatkowo na 30 hektarach chcieliby zbudować fermę, na której powstałaby fotowoltaika - mówiła, relacjonując przebieg spotkania z inwestorem.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, wspomina, że pierwsza podstrefa ekonomiczna w województwie opolskim powstała w Nysie, jako że już wtedy to miasto było najbardziej dotknięte wysokim bezrobociem. - Dzisiaj o tym terenie to już zapomnieliśmy, ale tak naprawdę już wtedy zarząd województwa spoglądał na teren Nysy jako na ten, który bezrobociem został najbardziej dotknięty - przypomniał Galla.

Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówi, że na terenie, gdzie ma ruszyć inwestycja, jest potrzebne zbudowanie infrastruktury. - Tam jeszcze trzeba masę pieniędzy zainwestować. Ja nawet dzisiaj rano byłem tam, żeby obejrzeć. Tam rośnie rzepak, jest tam tylko jakiś odcinek instalacji podciągnięty - relacjonował.

Szymon Godyla, reprezentujący Nowoczesną, wychodzi z inicjatywą, by zacząć rozmowy z inwestorem o zbudowaniu przyzakładowego centrum badań i rozwoju. - Mi cały czas na Opolszczyźnie brakuje centrów rozwojowych, centrów badawczych i mam nadzieję, że ta firma produkująca baterię do aut elektrycznych będzie miała takie możliwości i chęć, aby utworzyć przy zakładzie centrum rozwojowe - mówił Godyla.

Robert Tistek z ruchu Kukiz'15 mówi o tym, że nie warto przekrzykiwać się, kto ma większą zasługę w ściągnięciu inwestora. - Ja mam nadzieję, że wreszcie nasi obywatele zaczną zauważać tych dobrych gospodarzy przed wyborami. Tych ludzi, którzy przyczyniają się, że nasz region się rozwija, a przestaną patrzeć na osoby krzyczące - stwierdził.

Większość uczestników debaty zgadzała się co do tego, że błędem władz Nysy była rezygnacja z unijnych pieniędzy na uzbrojenie strefy w Radzikowicach.
Niedzielna Loża Radiowa

Gospodarka

2018-06-22, godz. 16:15 Podpisano umowę na budowę obwodnicy Myśliny. Roboty ruszą niebawem To jedna z dłużej oczekiwanych inwestycji drogowych w naszym województwie, której od lat domagali się mieszkańcy. W urzędzie wojewódzkim podpisano umowę na bu ... » więcej 2018-06-22, godz. 06:47 Prawie 800 tysięcy złotych na skatepark w Głuchołazach. Radni zabierają głos Ruszyła budowa skateparku przy głuchołaskim kąpielisku miejskim. Pojawiły się już pierwsze komentarze ze strony radnych na temat kosztów i wykonania inwestycj ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:00 Będzie rewitalizacja budynku UO w centrum Opola. 85 procent pieniędzy pochodzi z RPO Ponad 4 miliony 350 tysięcy przekazał zarząd województwa opolskiego na rewitalizację uniwersyteckiego budynku przy ulicy Kominka w Opolu, gdzie działa Samodzi ... » więcej 2018-06-21, godz. 14:52 Sygnalizacja w Żłobiźnie na ministerialnej liście inwestycji drogowych Budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK 94 z drogą powiatową nr 2022, czyli na wysokości Żłobizny znalazła się na liście inwestycji Ministerstwa Infr ... » więcej 2018-06-21, godz. 09:50 Chcą przyspieszyć prace na trasie kolejowej Opole - Nysa Inwestycja na trasie kolejowej 287 Opole - Nysa może nabrać szybszego tempa. Przypomnijmy, w ramach prac, które rozpoczęły się w maju tego roku, planuje się w ... » więcej 2018-06-21, godz. 07:30 Kędzierzyn-Koźle: ul. Wojska Polskiego będzie nie do poznania! Rozpoczęły się prace przy przebudowie ul. Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Jedna z głównych arterii miasta ma nie tylko zyskać nową nawierzchnię, ale pr ... » więcej 2018-06-20, godz. 19:45 Będzie remont drogi rozjechanej przez samochody, gdy służyła za objazd Przez ostatnie kilka miesięcy mieszkańcy gminy Leśnica musieli objeżdżać zamkniętą w Lichynii drogę, gdy trwał tam remont mostu. Lokalny ruch odbywał się głów ... » więcej 2018-06-20, godz. 17:00 Znikną dziury na trasie Ładza-Popielów. Powiat namysłowski otrzymał rządowe wsparcie na remont drogi Blisko pół miliona złotych będzie kosztować modernizacja trasy łączącej dwa powiaty. Pod koniec roku ma być gotowy w pełni zmodernizowany odcinek drogi łącząc ... » więcej 2018-06-20, godz. 15:00 Jak zrównoważyć rozwój w regionie? Goście Politechniki Opolskiej szukają pomysłów Współpraca biznesu, nauki i samorządu jest tematem konferencji zorganizowanej przez Politechnikę Opolską. Dwudniowe wydarzenie odbywa się w Opolu już po raz 2 ... » więcej 2018-06-20, godz. 11:45 Są firmy chętne do przebudowy dawnego mostu kolejowego w Krapkowicach Otmęcie 5 firm jest poważnie zainteresowanych adaptacją dawnego mostu kolejowego w Krapkowicach Otmęcie do ruchu kołowego. Przedsiębiorstwa złożyły pytania szczegółow ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »