Radio Opole » Gospodarka
2018-06-11, 17:00 Autor: Jarosław Górski

Politycy o inwestycji w strefie w Radzikowicach pod Nysą

Samochód elektryczny zasilany nowoczesną baterią litowo-jonową [fot. Umicore]
Samochód elektryczny zasilany nowoczesną baterią litowo-jonową [fot. Umicore]
Przewodnim tematem dyskusji w Niedzielnej Loży Radiowej była planowana realizacja dużej inwestycji w Nysie. Belgijska firma Umicore planuje wybudować zakład w Nysie, a szacowany koszt inwestycji to około 2,5 miliarda złotych.
Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelski, wskazuje na rolę Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarski w pozyskaniu inwestora. - Ten inwestor dostał zapytanie od OCRG na temat Opolszczyzny już rok temu. Tam były wskazane dwa miejsca: Opole, czyli Dąbrowa, a także Nysa. Bardzo dobrze, że włączył się w to rząd - mówił Miller.

Z kolei Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, potwierdza, że inwestor jest zainteresowany poszerzeniem swojej inwestycji o kolejne 30 hektarów, bo chce zbudować elektrownię fotowoltaiczną, która by między innymi pozyskiwała energię elektryczną dla nowo powstałego zakładu. - Bardzo mocne plany są, żeby nie tylko na tych 40 hektarach wybudować zakład pracy, który zatrudniałby ponad 400 osób za kwotę 660 milionów euro, ale dodatkowo na 30 hektarach chcieliby zbudować fermę, na której powstałaby fotowoltaika - mówiła, relacjonując przebieg spotkania z inwestorem.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, wspomina, że pierwsza podstrefa ekonomiczna w województwie opolskim powstała w Nysie, jako że już wtedy to miasto było najbardziej dotknięte wysokim bezrobociem. - Dzisiaj o tym terenie to już zapomnieliśmy, ale tak naprawdę już wtedy zarząd województwa spoglądał na teren Nysy jako na ten, który bezrobociem został najbardziej dotknięty - przypomniał Galla.

Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówi, że na terenie, gdzie ma ruszyć inwestycja, jest potrzebne zbudowanie infrastruktury. - Tam jeszcze trzeba masę pieniędzy zainwestować. Ja nawet dzisiaj rano byłem tam, żeby obejrzeć. Tam rośnie rzepak, jest tam tylko jakiś odcinek instalacji podciągnięty - relacjonował.

Szymon Godyla, reprezentujący Nowoczesną, wychodzi z inicjatywą, by zacząć rozmowy z inwestorem o zbudowaniu przyzakładowego centrum badań i rozwoju. - Mi cały czas na Opolszczyźnie brakuje centrów rozwojowych, centrów badawczych i mam nadzieję, że ta firma produkująca baterię do aut elektrycznych będzie miała takie możliwości i chęć, aby utworzyć przy zakładzie centrum rozwojowe - mówił Godyla.

Robert Tistek z ruchu Kukiz'15 mówi o tym, że nie warto przekrzykiwać się, kto ma większą zasługę w ściągnięciu inwestora. - Ja mam nadzieję, że wreszcie nasi obywatele zaczną zauważać tych dobrych gospodarzy przed wyborami. Tych ludzi, którzy przyczyniają się, że nasz region się rozwija, a przestaną patrzeć na osoby krzyczące - stwierdził.

Większość uczestników debaty zgadzała się co do tego, że błędem władz Nysy była rezygnacja z unijnych pieniędzy na uzbrojenie strefy w Radzikowicach.
Niedzielna Loża Radiowa

Gospodarka

2018-12-16, godz. 17:00 Kończą budowę chodnika. Chcą zdążyć przed świętami Mimo zimy drogowcy kończą jeszcze ostatnie inwestycje. W Kędzierzynie-Koźlu na finiszu jest remont chodnika przy ul. Powstańców Śląskich. Chodzi o fragment od ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Platforma Wirtualnych Targów, czyli dostaniesz pracę bez wychodzenia z domu Platforma Wirtualnych Targów, czyli targi pracy w internecie. Pomysł, który otrzymał dotację Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki zakłada, że każdy zainteres ... » więcej 2018-12-16, godz. 08:00 W listopadzie bezrobocie w powiecie głubczyckim spadło, ale minimalnie. To historyczny rezultat Niewielki, ale jednak spadek. Po raz pierwszy w historii Powiatowego Urzędu Pracy w Głubczycach w listopadzie zmalało bezrobocie. W ubiegłym miesiącu w pośred ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:45 Wybuchowy Explomet skorzystał z pieniędzy na innowacje. Ma zaplecze techniczne Działu Nauki Badań i Rozwoju Opolska firma Explomet uruchomiła zaplecze techniczne Działu Nauki Badań i Rozwoju. Obiekt ma stwarzać nowe możliwości wykonywania technologii stowarzyszonych ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:00 "Stop szarej strefie". Pod lupą kontrolerów tym razem znalazły się kluby nocne i targowisko Mandaty na łączną kwotę 3,5 tysiąca złotych to efekt kontroli przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w klubach nocnych w po ... » więcej 2018-12-15, godz. 10:30 Budżet powiatu strzeleckiego na rok 2019: dużo inwestycji, ale pieniędzy za mało Znany jest już kształt budżetu powiatu strzeleckiego na przyszły rok. Do kasy starostwa wpłynie 90 mln zł, wydać trzeba będzie o 7 mln więcej. Dziurę budżetow ... » więcej 2018-12-14, godz. 21:00 Arriva: decyzja o rezygnacji z kursowania autobusów podtrzymana. Wicemarszałek: nie oznacza to, że transport publiczny ... Firma autobusowa Arriva 30 czerwca przyszłego roku wycofuje się z kursowania w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim i prudnickim. Dzisiaj (14.12) na temat decyz ... » więcej 2018-12-14, godz. 18:30 Gdyby nie pomoc unijna, nie byłoby remontów dróg czy szkół. Jak Opolszczyzna wykorzystała pieniądze z Brukseli? Z 4 miliardów złotych, które województwo opolskie otrzymało z Unii Europejskiej, blisko 1,5 mld złotych wypłacono już samorządom i firmom, a na drugie tyle po ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:00 Zakład UFI Filters w Opolu otwarty. Produkcja testowa ruszy w czerwcu UFI Filters otworzył nowy zakład produkujący wymienniki ciepła w samochodach. Firma wybudowała halę produkcyjną o powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych na ... » więcej 2018-12-14, godz. 09:47 Gmina Pokój rozwija się dzięki unijnym dotacjom Niewielka gmina Pokój posiadając mały budżet, aby rozwijać się musi sięgać po pieniądze unijne. Samorząd realizuje łącznie kilkadziesiąt projektów z dofinanso ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »