Radio Opole » Gospodarka
2018-06-11, 17:00 Autor: Jarosław Górski

Politycy o inwestycji w strefie w Radzikowicach pod Nysą

Samochód elektryczny zasilany nowoczesną baterią litowo-jonową [fot. Umicore]
Samochód elektryczny zasilany nowoczesną baterią litowo-jonową [fot. Umicore]
Przewodnim tematem dyskusji w Niedzielnej Loży Radiowej była planowana realizacja dużej inwestycji w Nysie. Belgijska firma Umicore planuje wybudować zakład w Nysie, a szacowany koszt inwestycji to około 2,5 miliarda złotych.
Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelski, wskazuje na rolę Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarski w pozyskaniu inwestora. - Ten inwestor dostał zapytanie od OCRG na temat Opolszczyzny już rok temu. Tam były wskazane dwa miejsca: Opole, czyli Dąbrowa, a także Nysa. Bardzo dobrze, że włączył się w to rząd - mówił Miller.

Z kolei Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, potwierdza, że inwestor jest zainteresowany poszerzeniem swojej inwestycji o kolejne 30 hektarów, bo chce zbudować elektrownię fotowoltaiczną, która by między innymi pozyskiwała energię elektryczną dla nowo powstałego zakładu. - Bardzo mocne plany są, żeby nie tylko na tych 40 hektarach wybudować zakład pracy, który zatrudniałby ponad 400 osób za kwotę 660 milionów euro, ale dodatkowo na 30 hektarach chcieliby zbudować fermę, na której powstałaby fotowoltaika - mówiła, relacjonując przebieg spotkania z inwestorem.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, wspomina, że pierwsza podstrefa ekonomiczna w województwie opolskim powstała w Nysie, jako że już wtedy to miasto było najbardziej dotknięte wysokim bezrobociem. - Dzisiaj o tym terenie to już zapomnieliśmy, ale tak naprawdę już wtedy zarząd województwa spoglądał na teren Nysy jako na ten, który bezrobociem został najbardziej dotknięty - przypomniał Galla.

Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówi, że na terenie, gdzie ma ruszyć inwestycja, jest potrzebne zbudowanie infrastruktury. - Tam jeszcze trzeba masę pieniędzy zainwestować. Ja nawet dzisiaj rano byłem tam, żeby obejrzeć. Tam rośnie rzepak, jest tam tylko jakiś odcinek instalacji podciągnięty - relacjonował.

Szymon Godyla, reprezentujący Nowoczesną, wychodzi z inicjatywą, by zacząć rozmowy z inwestorem o zbudowaniu przyzakładowego centrum badań i rozwoju. - Mi cały czas na Opolszczyźnie brakuje centrów rozwojowych, centrów badawczych i mam nadzieję, że ta firma produkująca baterię do aut elektrycznych będzie miała takie możliwości i chęć, aby utworzyć przy zakładzie centrum rozwojowe - mówił Godyla.

Robert Tistek z ruchu Kukiz'15 mówi o tym, że nie warto przekrzykiwać się, kto ma większą zasługę w ściągnięciu inwestora. - Ja mam nadzieję, że wreszcie nasi obywatele zaczną zauważać tych dobrych gospodarzy przed wyborami. Tych ludzi, którzy przyczyniają się, że nasz region się rozwija, a przestaną patrzeć na osoby krzyczące - stwierdził.

Większość uczestników debaty zgadzała się co do tego, że błędem władz Nysy była rezygnacja z unijnych pieniędzy na uzbrojenie strefy w Radzikowicach.
Niedzielna Loża Radiowa

Gospodarka

2018-10-16, godz. 13:30 O ułatwieniach dla małych przedsiębiorców Czy Konstytucja Biznesu ułatwi życie małym przedsiębiorcom? O tym oraz o zmianach prawnych związanych z prowadzeniem firmy dyskutowali przedsiębiorcy i urzędn ... » więcej 2018-10-16, godz. 11:45 Po Opolszczyźnie będzie jeździł pociąg imienia Bohdana Stanisława Sołtysa Podpułkownik Bohdan Stanisław Sołtys został patronem pociągu POLREGIO w województwie opolskim. Spośród biogramów 100 osób, które przyczyniły się do odzyskania ... » więcej 2018-10-15, godz. 16:10 Obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla będzie gotowa w 2022 roku. W podpisaniu umowy wziął udział minister infrastruktury To już pewne - powstanie obwodnica północna dla Kędzierzyna-Koźla. Nowa droga, o długości prawie 15 kilometrów, ma być gotowa w 2022 roku. Trasa odciąży ruch ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:00 W Opolu powstaje najnowocześniejsza serwerownia w tej części kraju Budowa Budynku Wysokich Technologi IT w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu jest na półmetku. W tym obiekcie powstaje najbezpieczniejsza serwerownia w tej c ... » więcej 2018-10-13, godz. 13:30 Nyska PWSZ podpisała porozumienie z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. "Mamy ambitny plan zostania doliną krzemo ... PWSZ w Nysie będzie współpracować z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Przy okazji oficjalnej inauguracji roku akademickiego podpisano umowę, porozumien ... » więcej 2018-10-12, godz. 18:19 Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla pewna. Na podpisanie umowy przyjedzie minister infrastruktury Umowa na budowę obwodnicy Kędzierzyna-Koźla będzie podpisana w najbliższy poniedziałek, 15 października.Inwestycji wartej 220 milionów złotych podejmie się ko ... » więcej 2018-10-12, godz. 16:15 Agrofestiwal a na nim zwierzęta hodowlane, występy artystyczne i pokazy kulinarne znanych kucharzy Ponad 800 dużych i małych zwierząt hodowlanych, a poza nimi występy artystyczne, muzyczne, kabaretowe i inne. Tak zapowiada się agrofestiwal w Zakrzowie. » więcej 2018-10-12, godz. 12:49 Firma Capgemini poszukuje pracowników Trwa ogólnopolska kampania rekrutacyjna do firmy Capgemini „Open for Open Minds”. » więcej 2018-10-12, godz. 09:29 Opolszczyzna prezentowała swoje tereny inwestycyjne na targach w Monachium - Targi Nieruchomości i Inwestycji w Monachium to największa tego typu impreza w Europie. Szukamy różnych możliwości zaprezentowania naszych terenów w Opolu - ... » więcej 2018-10-11, godz. 17:18 Ponad 1,5 miliona złotych dostały cztery opolskie szpitale na sprzęt do ratowania dzieci Umowy o dofinansowanie dla czterech opolskich szpitali podpisano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Wsparcie z Ministerstwa Zdrowia trafi na szpitalne oddziały ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »