Radio Opole » Gospodarka
2018-06-11, 17:00 Autor: Jarosław Górski

Politycy o inwestycji w strefie w Radzikowicach pod Nysą

Samochód elektryczny zasilany nowoczesną baterią litowo-jonową [fot. Umicore]
Samochód elektryczny zasilany nowoczesną baterią litowo-jonową [fot. Umicore]
Przewodnim tematem dyskusji w Niedzielnej Loży Radiowej była planowana realizacja dużej inwestycji w Nysie. Belgijska firma Umicore planuje wybudować zakład w Nysie, a szacowany koszt inwestycji to około 2,5 miliarda złotych.
Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelski, wskazuje na rolę Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarski w pozyskaniu inwestora. - Ten inwestor dostał zapytanie od OCRG na temat Opolszczyzny już rok temu. Tam były wskazane dwa miejsca: Opole, czyli Dąbrowa, a także Nysa. Bardzo dobrze, że włączył się w to rząd - mówił Miller.

Z kolei Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, potwierdza, że inwestor jest zainteresowany poszerzeniem swojej inwestycji o kolejne 30 hektarów, bo chce zbudować elektrownię fotowoltaiczną, która by między innymi pozyskiwała energię elektryczną dla nowo powstałego zakładu. - Bardzo mocne plany są, żeby nie tylko na tych 40 hektarach wybudować zakład pracy, który zatrudniałby ponad 400 osób za kwotę 660 milionów euro, ale dodatkowo na 30 hektarach chcieliby zbudować fermę, na której powstałaby fotowoltaika - mówiła, relacjonując przebieg spotkania z inwestorem.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, wspomina, że pierwsza podstrefa ekonomiczna w województwie opolskim powstała w Nysie, jako że już wtedy to miasto było najbardziej dotknięte wysokim bezrobociem. - Dzisiaj o tym terenie to już zapomnieliśmy, ale tak naprawdę już wtedy zarząd województwa spoglądał na teren Nysy jako na ten, który bezrobociem został najbardziej dotknięty - przypomniał Galla.

Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówi, że na terenie, gdzie ma ruszyć inwestycja, jest potrzebne zbudowanie infrastruktury. - Tam jeszcze trzeba masę pieniędzy zainwestować. Ja nawet dzisiaj rano byłem tam, żeby obejrzeć. Tam rośnie rzepak, jest tam tylko jakiś odcinek instalacji podciągnięty - relacjonował.

Szymon Godyla, reprezentujący Nowoczesną, wychodzi z inicjatywą, by zacząć rozmowy z inwestorem o zbudowaniu przyzakładowego centrum badań i rozwoju. - Mi cały czas na Opolszczyźnie brakuje centrów rozwojowych, centrów badawczych i mam nadzieję, że ta firma produkująca baterię do aut elektrycznych będzie miała takie możliwości i chęć, aby utworzyć przy zakładzie centrum rozwojowe - mówił Godyla.

Robert Tistek z ruchu Kukiz'15 mówi o tym, że nie warto przekrzykiwać się, kto ma większą zasługę w ściągnięciu inwestora. - Ja mam nadzieję, że wreszcie nasi obywatele zaczną zauważać tych dobrych gospodarzy przed wyborami. Tych ludzi, którzy przyczyniają się, że nasz region się rozwija, a przestaną patrzeć na osoby krzyczące - stwierdził.

Większość uczestników debaty zgadzała się co do tego, że błędem władz Nysy była rezygnacja z unijnych pieniędzy na uzbrojenie strefy w Radzikowicach.
Niedzielna Loża Radiowa

Gospodarka

2018-08-17, godz. 16:45 Ubóstwo dotyka coraz mniejszej części społeczeństwa opolskiego Coraz mniej mieszkańców Opolszczyzny zmaga się z ubóstwem ekonomicznym. Taki wniosek płynie z badań Urzędu Statystycznego w Opolu, ale tendencja dotyczy całej ... » więcej 2018-08-17, godz. 14:30 Porozumienie Rolników Opolszczyzny prosi ministra o pomoc Opolscy rolnicy apelują do ministra rolnictwa o pomoc. W związku z suszą, która obniżyła zbiory proponują, aby rząd do końca października w formie 70-procento ... » więcej 2018-08-17, godz. 09:00 Podstawowy Rachunek Płatniczy - czyli konto za darmo Darmowe konto czy bezpłatna obsługa karty płatniczej dla tych, którzy nie posiadają jeszcze rachunku w banku czy SKOK-u - to założenia znowelizowanej ustawy o ... » więcej 2018-08-15, godz. 17:30 Pomologia będzie współpracowała z Zakładami Azotowymi Trwa finalizacja podpisania umowy Międzynarodowego Centrum Badawczo Rozwojowego z zakładem z Kędzierzyna-Koźla. Współpraca będzie dotyczyła polowych badań naw ... » więcej 2018-08-15, godz. 10:00 Lubrza: biogazownia stała się magnesem dla nowego inwestora Trwają prace ziemne związane z budową biogazowni w Prężynce, w gminie Lubrza. Inwestycja przyciągnęła firmę z branży budowlanej. Biogazownia kosztować ma blis ... » więcej 2018-08-15, godz. 06:00 Brzeg weźmie kredyt na sfinansowanie inwestycji Władze Brzegu zaciągną do 17 milionów złotych kredytu, który przeznaczą na pokrycie wkładu własnego do realizacji inwestycji na terenie miasta. » więcej 2018-08-14, godz. 18:00 Kluczbork wyróżniony za działania proekologiczne Gmina Kluczbork z nagrodą EkoJanosik. To wyróżnienie, które przyznawane jest za obniżanie poziomu niskiej emisji, działania na rzecz edukacji ekologicznej ora ... » więcej 2018-08-14, godz. 15:00 Droga nie dla wszystkich, ale bardzo ważna Zakończyła się budowa drogi pomiędzy miejscowością Wysoka w gminie Leśnica a Niwkami w gminie Strzelce Opolskie. » więcej 2018-08-14, godz. 12:00 Opolski urząd statystyczny przeprowadza spis rolniczy dotyczący tegorocznych zbiorów zbóż i rzepaku Urząd Statystyczny w Opolu pyta rolników o zbiory zbóż i rzepaku w tym roku. Listy z prośbą o takie informacje trafiły do około tysiąca wylosowanych rolników ... » więcej 2018-08-14, godz. 09:25 Stacja wodociągowa w gminie Zębowice będzie energooszczędna i mniej awaryjna. Trwa przebudowa Trwa gruntowna modernizacja stacji wodociągowej i budowa niemal 170 przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Zębowice. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »